Ranking 10 najlepszych suszarek do grzybów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Suszarka do owoców i grzybów – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jako najczęściej i najchętniej kupowany sprzęt do suszenia warzyw i owoców Niewiadów 970.02 PS suszarka spożywcza 500W zbiera wysokie oceny. Model ten to połączenie wysokiej jakości z łatwym użytkowaniem. Użytkownik ma u do dyspozycji 4 okrągłe, przeźroczyste sita do umieszczenia produktów spożywczych oraz 2 prędkości pracy. To produkt polski, zarządzanie suszeniem odbywa się za pomocą 2 przycisków umieszczonych na obudowie. Produktem zbierającym równie dobre opinie jest Suszarka do Owoców i Warzyw Niewiadów 972.04 o mocy 300 W. Ten model pozwala na ustawienia dokonywane na panelu dotykowym i dokonania wyboru jednego z dwóch trybów pracy. Poziom hałasu podczas pracy wynosi 57 dB.


10 najlepszych suszarek do grzybów. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli jesteś zapalonym grzybiarzem, nieodzownym elementem Twojej kuchni jest suszarka spożywcza. Jak wybrać tę najlepszą, skoro rynek oferuje tak bogaty wybór tego typu urządzeń? Ranking suszarek do grzybów i owoców z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wysokie przezroczyste tacki są źródłem zadowolenia z użytkowania. Zaletą jest też cicha praca i możliwość ustawienia 2 stopni suszenia oraz to, że sprzęt zabezpieczono przed przegrzaniem.

Wady

Oferowane w standardzie 4 tacki, na której można suszyć produkty to zbyt mało dla wielu użytkowników, bo 4 tacki zmieszczą relatywnie niewiele produktów do wysuszenia.

Podsumowanie

To suszarka o mocy 500W przeznaczona do suszenia grzybów, owoców warzyw ziół mięsa czy ryb. Zaopatrzono ją w 2 moce suszenia i 4 tacki do umieszczenia produktów.

Drugi wybór

Zalety

Suszarkę o mocy 300 W wyposażono w 2 poziomy intensywności suszenia. Sprzęt zabezpieczono automatycznym ogranicznikiem temperatury przed przegrzaniem.

Wady

Suszarka zaciąga powietrze do wnętrza ze spodu urządzenia, użytkownicy zauważyli, że jeśli postawi się ją na zakurzonej powierzchni, zasysa powietrze wraz z kurzem z blatu.

Podsumowanie

To model w białym kolorze i dotykowym sterowaniem umieszczonym na korpusie. Średnica sit wynosi 30 cm i w standardowym wyposażeniu jest ich 4.

Rozważ też

Zalety

To model o mocy 400 W pozwalający na pracę na 3 różnych poziomach. Sprzęt zaopatrzono w 5 sit o średnicy 30 cm i nóżki zapobiegające ślizganiu się. Funkcja pakietowania sit ułatwia przechowywanie.

Wady

Jak podają użytkownicy, po ustawieniu najwyższego stopnia nawiewu suszarka pracuje bardzo głośno. Nie wszyscy są w stanie używać najszybszego stopnia ze względu na hałas.

Podsumowanie

Suszarkę wykończono w białym kolorze, sita zaś są przeźroczyste. 5 poziomów suszenia i 3 stopnie prędkości nawiewu pozwalają na szybkie wysuszenie dużej ilości produktów.

 

Suszarka do grzybów Niewiadów

 

1. Niewiadów 970.02 PS suszarka spożywcza 500W

 

Suszarka do grzybów Niewiadów 970.02 PS to urządzenie, które przyda się w każdej kuchni. Jest ono dostosowane nie tylko do suszenia grzybów, ale też owoców, warzyw i ziół. Mając do dyspozycji taki sprzęt, można łatwiej zadbać o dobre nawyki żywieniowe. Parametry suszenia zostały tak dostosowane, aby produkty spożywcze zachowywały swoje właściwości odżywcze.

Moc suszarki do grzybów wynosi 500 W, istnieje możliwość regulacji intensywności suszenia (2 stopnie). W zestawie znajdują się 4 przezroczyste sita, wymiary każdego z nich to: wysokość – 5 cm i średnica – 30 cm. Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu, bo ma ogranicznik temperatury chroniący przed przegrzaniem.

Sita zostały wykonane w taki sposób, aby ustawione na nim grzyby czy inne produkty spożywcze nie przywierały do powierzchni. Zdaniem użytkowników to duży atut wpływający na zadowolenie z użytkowania suszarki. Produkt jest lekki (3 kg) i zajmuje mało miejsca.

 

 

 

 

Suszarka do owoców i grzybów

 

2. Suszarka do Owoców i Warzyw Niewiadów 972.04

 

2.Niewiadów 972.04Kolejna nasza propozycja to suszarka kultowej, polskiej firmy Niewiadów. Jest ona obecna na rynku od prawie stu lat. Zajmuje się między innymi produkcją sprzętu agd. Niewątpliwym atutem tego produktu jest jego niska cena. Jednocześnie mamy zagwarantowaną dobrą jakość.

Jest to bardzo skuteczne urządzenie, które sprawnie wysuszy grzyby, owoce, warzywa a także zioła. Dzięki specjalnie zaprogramowanemu procesowi suszenia produkty są pełne aromatu, wartości odżywczych, a także walorów smakowych. Podobnie jak model Zelmera, urządzenie zostało wyposażone w cztery kondygnacje.

W razie potrzeby będziemy mogli powiększyć suszarkę o dodatkowe sita. Urządzenia dysponuje mocą 330 W. Suszarka gwarantuje stały przepływ powietrza o jednakowej temperaturze przez cały proces suszenia. W konsekwencji wszystkie składniki są równomiernie wysuszone. Do wyboru mamy dwie moce suszenia.

Urządzenie działa dość cicho – przyczyniają się do tego m.in. zainstalowane nóżki. Ta suszarka do grzybów i owoców ma dobre opinie. Zaznacza się, że producent gwarantuje świetną jakość ceny do jakości. Urządzenie skutecznie suszy i nie jest przy tym zbyt głośne.

Stosunkowo niewielkim urządzeniem wśród suszarek do warzyw i owoców jest model Niewiadów 972.04. Dzięki niemu sprawimy, że nasza żywność po obróbce zachowa wartości odżywcze i smakowe.

 

Zalety

Sterowanie mikroprocesorem: O dokładne wysuszenie na wszystkich poziomach suszarki dba mikroprocesor, dzięki któremu zachowana jest stabilność przepływu powietrza i równomierna temperatura.

Duża powierzchnia suszenia: Suszarka jest wyposażona w 4 przezroczyste sita o średnicy 30 cm każde. Pozwala to na wysuszenie całkiem pokaźnej porcji produktów. A w razie potrzeby można dokupić i dołożyć kolejne sita do zestawu.

Zabezpieczenia: Model jest wyposażony w podwójne zabezpieczenie termiczne, gdzie automatyczny ogranicznik temperatury czuwa nad tym, aby urządzenie się nie przegrzało.

Cicha praca: Suszarka na najwyższych obrotach pracuje emitując hałas maksymalnie do 57 dB. Jest to wśród suszarek bardzo dobry wynik, który osiągnięto między innymi po zastosowaniu nóżek, które nie przenoszą drgań i dźwięku.

Moc: Urządzenie pracuje z mocą 300 W, jest to optymalna moc, która pozwala na szybkie wysuszenie produktów, a jednocześnie nie narażenie się na drastycznie wysokie rachunki za energię.

 

Wady

Nierównomierne suszenie: Mimo sterowania mikroprocesorowego jednak suszarka szybciej wysuszy dolne warstwy niż górne, dlatego warto sita czasem zamienić miejscami.

Delikatny plastik: Zarówno sita, jak i przykrywka są wykonane z delikatnego plastiku, więc trzeba zachować uwagę aby nie połamać poszczególnych elementów.

 

 

 

 

Suszarka do grzybów MPM

 

3. Suszarka do grzybów i owoców MPM MSG-02

 

Suszarka do grzybów MPM MSG-02 jest zasilana sieciowo, a jej moc wynosi 400 W. W skład kompletu wchodzi 5 sit, każde o średnicy równej 33 cm. Sita można ustawiać na różnej wysokości, co jest wygodne, ponieważ nie zawsze konieczne jest krojenie grzybów czy innych produktów spożywczych na mniejsze kawałki. Sita są przezroczyste i łatwe w pielęgnacji.

Urządzenie można wykorzystać do suszenia grzybów, owoców, ziół, a nawet kwiatów. Podmuch gorącego powietrza jest regulowany (3 stopnie), więc pracę suszarki można dostosować w zależności od tego, jaki produkt suszymy i jaki efekt nas interesuje. Pamiętajmy, że im grzyby są wilgotniejsze, tym wyższy stopień nadmuchu musimy ustawić.

Jakość wykonania produktu jest określana jako bardzo dobra, o czym można przeczytać w zamieszczonych w Internecie recenzjach. Obudowa i inne elementy sprzętu są zrobione z solidnych materiałów. Pielęgnacja nie jest czasochłonna, co potwierdza test suszarek do grzybów.

 

 

 

 

Suszarka do owoców i warzyw

 

4. Suszarka do Owoców i Warzyw Concept SO-1020

 

3.Concept SO-1020Trzecie miejsce w naszym ranking zajmuje suszarka czeskiej firmy Concept. Marka ta posiada ogromne doświadczenie w produkcji urządzeń elektrycznych, które są przeznaczone do użytku domowego. Przeznaczenie suszarki jest niezwykle szerokie.

Można w niej suszyć nie tylko owoce, warzywa i grzyby, ale także kwiaty, mięsa, ryby, zioła i makarony. Jest to świetny wybór dla zwolenników zdrowego jedzenia, którzy nie lubią sztucznych konserwowanych produktów i wolą samemu przedłużyć świeżość i aromat produktów spożywczych. Urządzenie daje nam duże pole do manewru, gdyż do wyboru mamy aż 8 poziomów wysokości temperatury.

Dzięki temu bez problemu dobierzemy ustawienie, które będzie odpowiadało naszym preferencjom. Model ten posiada aż 9 sit. Jest bardzo pojemny. Producent daje możliwość dołożenia kolejnych dziesięciu sit. Moc urządzenia jest równa 245 W.

Urządzenie dysponuje wentylatorem, który sprawia, ze wszystkie produkty suszą się równomiernie. Jest to bardzo dobra suszarka do owoców i warzyw. Opinie są bardzo pochlebne. Wysoko oceniana jest wielość sit do wykorzystania a także bogaty wybór zakresu temperatury.

Dużą ilość opcji suszenia posiada model suszarki do grzybów, owoców i warzyw Concept SO-1020. Skutecznie suszymy produkty w tym modelu między innymi dzięki zamontowanemu wentylatorowi.

Zalety

Różnorodność ustawień: Model pozwala na dokładne ustawienie temperatury od 35 stopni do 70, co 5 stopni, jest to łącznie 8 stopni ciepłoty odpowiedniej do suszenia różnych produktów.

Duża powierzchnia suszenia: Suszarka jest wyposażona w 9 sit o średnicy 32 cm, łącznie daje to niemal ¾ metra kwadratowego powierzchni do suszenia produktów. Moc urządzenia pozwala na dołożenie kolejnego sita.

Równomierne suszenie: Dzięki zainstalowanemu wentylatorowi urządzenie pracuje równomiernie i jednakowo suszy produkty na każdym z poziomów.

Łatwość czyszczenia: Producent pozwala na mycie sit w zmywarce, co znacznie upraszcza czyszczenie ich po użyciu.

 

Wady

Mała moc: Urządzenie zostało wyposażone w grzałkę o mocy 245 W. Według użytkowników jest to zbyt mała moc i przez to suszenie trwa zbyt długo.

Brak timera: Model nie został wyposażony w timer wyłączający automatycznie grzanie po nastawionym okresie. Oznacza to, że każdy z użytkowników musi pamiętać o włączonej suszarce, aby ją w porę wyłączyć.

 

 

 

 

Suszarka do grzybów Concept

 

5. Suszarka do żywności Concept SO1060 260W

 

Dobra suszarka do grzybów to sprzęt, który chcesz kupić? Zapoznaj się z dokładnym opisem modelu Concept SO-1060 o mocy 245 W. Urządzenie generuje hałas na poziomie 46 dB, więc w trakcie pracy nie powinno przeszkadzać domownikom. Sprzęt ma zieloną podstawę i przezroczystą obudowę.

Suszarka do grzybów Concept ma regulowaną temperaturę pracy w zakresie od 35 st. C. do 70 st. C. W komplecie otrzymujemy 9 sit, na których możemy ustawić produkty spożywcze przeznaczone do suszenia. Sita mają prostokątny kształt i średnicę równą 31,3 cm. Sprzęt został wyposażony w wentylator gwarantujący równomierne suszenie. Cyfrowy wyświetlacz ułatwia wybranie preferowanych ustawień. 

Opinie o suszarkach do grzybów Concept SO-1060 są bardzo dobre. Zdaniem kupujących to model, w który warto zainwestować. Poszczególne elementy urządzenia są dostosowane do mycia w zmywarce, więc pielęgnacja nie jest czasochłonna. Sprzęt ma skuteczne zabezpieczenie przed przegrzaniem i jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Suszarka do grzybów Zelmer

 

6.  Suszarka do owoców i warzyw Zelmer ZFD1005

 

520 W mocy oferuje suszarka do owoców i warzyw Zelmer ZFD1005. Według danych zawartych w instrukcji, każda tacka pomieści 2,5 kg żywności, co przy wyposażeniu sprzętu w 4 tace pozwala na jednorazowe wysuszenie produktów o wadze 10 kg. Suszarka do grzybów Zelmer tak samo skutecznie wysuszy grzyby jak i owoce, warzywa, zioła czy nawet mięso. Każda z 4 tacek może być ustawiona na 2 różnych wysokościach.

Pozwala to na suszenie kawałków żywności o sporych rozmiarach. Po ustawieniu sprzętu na żądaną temperaturę, masz do dyspozycji również timer, który wyłączy Twój sprzęt po określonym przez Ciebie odcinku czasu. Maksymalnie timer pozwala na ustawienia do 48 godzin. Ponadto, wiedząc, że każdy z produktów suszonych wymaga przy tym innej ciepłoty, producent przewidział możliwość ustawienia temperatury przez użytkownika. Wszystkich ustawień dokonasz na intuicyjnym cyfrowym wyświetlaczu za pomocą paru kliknięć.

Po skończonej pracy, każdą z tac da się wyjąć z urządzenia, aby ją dokładnie umyć. Zatem jeśli zastanawiasz się jaka z suszarek do grzybów i owoców jest najlepsza, być może po zapoznaniu się z modelem Zelmer ZFD1005 uznasz, że to sprzęt najlepszy dla Ciebie. 

 

 

 

 

Suszarka do grzybów z regulacją temperatury

 

7. Raven ESS002 Suszarka do żywności

 

Raven ESS002 to suszarka do grzybów z regulacją temperatury w zakresie od 35 st. C. do 70 st. C. Moc urządzenia wynosi 500 W. Jego dokładne wymiary to: długość – 35,5 cm, szerokość – 45,5 cm i wysokość – 30,8 cm. Sprzęt ma czarną obudowę, jest przystosowany do suszenia grzybów, owoców, warzyw i ziół.

Model jest wyposażony w 6 sit wykonanych z dobrej jakości stali nierdzewnej wykazującej odporność na zniekształcenia i zarysowania. W zestawie znajdują się 2 tacki: z drobnymi oczkami i do żelków owocowych. Urządzenie ma skuteczne zabezpieczenie przed przegrzaniem, co zapewnia bezawaryjną pracę.

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że Raven ESS002 to dobra suszarka do grzybów. Opinie na temat tego sprzętu są pochlebne, a to potwierdza wysoką jakość wykonania i zadowalającą efektywność działania.

 

 

 

 

Profesjonalna suszarka do owoców

 

8. Suszarka do Grzybów, Owoców i Ziół Gallet Quimper DES 122

 

Suszarka Gallet Quimper DES 122 bardzo dobrze sprawdzi się do suszenia zarówno grzybów, jak i owoców. Ma także niskie zużycie energetyczne i moc pobierania 250 W. Pojemność: Urządzenie wyposażone jest w 5 sit do suszenia, umieszczonych kolejno jedno na drugim, które pomieszczą dużą ilość produktu. Ponadto do zestawu dołączono również dodatkowe sito do suszenia ziół. Przeźroczysty plastik: Dzięki temu, że sita wykonano z plastiku, który jest przeźroczysty, to łatwiej możemy kontrolować proces całego suszenia.  Regulacja temperatury: Sprzęt ma płynną regulację temperatury od 35 stopni od 70 stopni. Zatem możemy określić odpowiednią temperaturę suszenia według naszych potrzeb.

Głośność: Po ustawieniu najwyższej mocy urządzenie generuje duży hałas, co jest uciążliwe dla domowników. Ponadto głośna praca sprawia, że nie włączymy urządzenia na przykład na noc. Duże gabaryty: Sprzęt nie sprawdzi się z pewnością w małej kuchni. W związku z tym, że suszarka nawet po złożeniu jest duża, to potrzebujemy sporo miejsca do jej przechowywania.

 

 

 

 

9. Niewiadów 970.01 PS suszarka spożywcza 300W

 

Wybrana do naszego zestawienia suszarka do grzybów Niewiadów 970.01 PS ma moc równą 300 W. Pojemność całkowita urządzenia wynosi 11 l. Do zestawu dołączone są 4 przezroczyste sita o wymiarach: wysokość – 5 cm i średnica – 30 cm. Istnieje także możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów. Podstawa w białym kolorze ładnie komponuje się z przezroczystą obudową. Całość prezentuje się prosto, a sprzęt pasuje do wystroju każdej kuchni.

Moc suszenia można ustawić na 1 z 2 stopni. Urządzenie jest sterowane mechanicznie, a przyciski znajdują się w widocznym miejscu i płynnie działają. W trakcie pracy suszarka nie generuje dużego hałasu. Model należy uznać za funkcjonalny, ponieważ umożliwia suszenie nie tylko grzybów, ale też owoców, warzyw i ziół. 

Opinie o suszarkach do grzybów Niewiadów są pozytywne m.in. dlatego, że sprzęty są bezpieczne w użytkowaniu. Prezentowany model ma podwójne zabezpieczenie termiczne, wiec jest dobrze chroniony przed przegrzaniem. Ponadto antypoślizgowe nóżki gwarantują, że urządzenie w trakcie pracy nie będzie się przesuwało po blacie.

 

 

 

 

10. Suszarka do Owoców i Warzyw MPM MSG-01

 

5.MPM MSG-01Ostatni produkt w naszym rankingu to model wyprodukowany przez polską firmę MPM. Jest to najtańsza suszarka w naszym rankingu. Mimo niskiej ceny jest to całkiem dobry produkt. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować dużej sumy pieniędzy w zakup urządzenia i chcą go sporadycznie używać do suszenia grzybów i owoców.

Dużym plusem tej suszarki jest możliwość regulacji ustawień sit. Do wykorzystania mamy aż 5 kondygnacji, które możemy dowolnie regulować by dopasować urządzenie do swoich potrzeb i preferencji. Za to należy się duża pochwała. W urządzeniu możemy suszyć nie tylko grzyby i owoce.

Możemy także utrwalić smak warzyw i ziół , a także ususzyć kwiat. Model ten posiada moc o wysokości 250 W. Nie jest to piorunujący wynik, aczkolwiek wystarcza do skutecznego wypełniania zadania , do którego przeznaczone jest urządzenie.

Suszarka została wyposażona w podkładki antypoślizgowe, które uniemożliwiają przesuwanie się urządzenia na blacie. Model ten oceniany jest dość dobrze. Za minus uznaje się brak regulacji temperatury i długi czas suszenia składników. Plusem jest niska cena i dość duża pojemność urządzenia.

Suszarka MSG-01 ma wielu zwolenników ze względu na niską cenę i sporą powierzchnię suszenia. Jej biały kolor pozwala na łatwe zachowanie czystości.

 

Zalety

Możliwość regulacji: Suszarka została wyposażona w 5 sit do układania suszonych produktów, a sita te można regulować w zakresie wysokości.

Niewielkie wymiary: Model ten wśród suszarek do grzybów, warzyw i owoców jest jednym z mniejszych, dlatego dedykowany jest wszędzie tam, gdzie mamy ograniczoną ilość wolnej przestrzeni.

Ładny wygląd: Obudowa suszarki jest ładnie zaprojektowana i wygląda bardzo elegancko, zatem stojący taki przyrząd w kuchni nie będzie zakłócał estetyki pomieszczenia.

 

Wady

Mała odległość między sitami: Pomimo tego, że można regulować odległość między sitami w przypadku zwiększenia dystansu, któreś z sit musi pozostać nieużywane. Gdy użyjemy wszystkich na raz, odległość między nimi jest na tyle mała, że produkty na nie ułożone, również muszą być drobne.

Głośność: Użytkownicy narzekają na zbyt głośną pracę urządzenia. W porównaniu z innymi modelami tego typu ten jest bardziej hałaśliwy.

Delikatne tacki: Po rozgrzaniu urządzenia tacki, na których ułożone są produkty stają się lekko elastyczne i nie trzymają wymiaru, potrafią się złożyć jedna w drugą. Dlatego należy ustawiać tacki przed włączeniem urządzenia a demontować całość po jego ostudzeniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką suszarkę do owoców i grzybów kupić?

 

Jesień to doskonała pora na przygotowanie pysznych przetworów na zimę. Oczywiście większość z nas wykonuje część prac latem, gdy jest sezon na ogórki, truskawki czy wiśnie. Jednak jesienią też jest wiele darów natury, które można przygotować na mnóstwo różnych sposobów, np. susząc. Jest to szczególnie popularny sposób na przygotowanie grzybów, ale wiele osób suszy też owoce, które zimą stanowią zdrową przekąskę bez konserwantów. Pojawia się jednak pytanie, jaką suszarkę do owoców i grzybów wybrać, czym kierować się przy zakupie takiego sprzętu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania nurtujące osoby planujące zakup takiego urządzenia.

Dlaczego warto suszyć owoce i grzyby?

Zanim przejdziemy do kwestii dotyczących samego urządzenia, chcemy pokazać Ci, dlaczego w ogóle warto suszyć. Przede wszystkim suszenie to jedna z najlepszych metod konserwowania żywności. Możesz tak zakonserwować nie tylko owoce i grzyby, ale też zioła, warzywa, a nawet mięso. Oczywiście w sklepach nie brakuje suszonych owoców, grzybów czy warzyw, ale bardzo często zniechęca nas wysoka cena takich produktów.

Często okazuje się, że bardziej opłacalne jest zebranie grzybów na własną rękę i ich samodzielne ususzenie. Co do owoców, czy warzyw, mamy jeszcze jeden problem – konserwanty. Wiele firm lubi poprawiać naturę dodając różne zapachy i aromaty, aby suszone jabłka były bardziej jabłkowe, a banany zniewalały bananowym zapachem. Oczywiście możesz suszyć produkty na oknie, ale tak naprawdę w ten sposób można suszyć tylko grzyby.

Niestety nawet w przypadku grzybów może dojść do zepsucia produktu, a poza tym sam proces jest bardzo długi. Niektórzy decydują się też na suszenie w piekarniku. Niestety często kończy się to przypaleniem suszonych owoców i grzybów. Poza tym zbyt wysoka temperatura zabija cenne składniki znajdujące się w grzybach i owocach, a więc tracimy to, co chcieliśmy zakonserwować.

 

Moc, grzałka i silnik – serce maszyny

Nie da się ukryć, że to moc, grzałka i silnik w dużej mierze decydują o tym, jaka suszarka do owoców i grzybów jest najlepsza. Znajdziesz bowiem takie, których moc nie przekracza 100 W, ale też takie sprzęty mające od 500 W do – 600 W. Te 100 W są najsłabsze, natomiast najczęściej wybiera się te o mocy wahającej się od 240 W do 440 W. Musisz jednak wiedzieć, że sama moc nie może być tutaj wyznacznikiem tego, co jest dobre, a co złe. Ważne są też dwie dodatkowe kwestie, czyli: grzałka oraz silnik elektryczny napędzający wentylator, który może mieć maksymalnie od 10 W do 15 W. Jak więc wybierać, żeby uzyskać optymalne efekty?

Bardzo mocna suszarka zbyt szybko wysuszy wierzchnią warstwę, a to spowoduje, że zamiast pysznych owoców, będziesz jadł spalone wiórki. Dlatego najlepiej wybierać sprzęt o średniej mocy z dobrą, mocną grzałką i wydajnym wentylatorem. Urządzenie powinno być wyposażone w regulację mocy – wtedy dostosujesz jego pracę do potrzeb danego produktu.

 

Temperatura – sprawdź, bo to istotne

Wiesz, jaką moc ma interesujące Cię urządzenie, jaką ma grzałkę i wentylator? Myślisz, że to wystarczy? Musisz wiedzieć, że bardzo istotnym czynnikiem jest temperatura, jaką uzyskuje dany sprzęt. Wysoka zabija cenne witaminy i minerały, a także smak owoców, a więc tak naprawdę uzyskasz ten sam efekt, co wiele koncernów spożywczych – produkty pozbawione witamin i minerałów. Najlepiej suszyć w temperaturze 70 st. C – 80 st. C.

Energooszczędność też jest istotna

Proces suszenia trwa nawet 10 godzin, zwykle jednak wynosi od 4 h do 6 h, co oznacza, że takie urządzenie zużywa całkiem sporo prądu. Warto więc sprawić klasę energetyczną danego sprzętu. Istotne jest również to, jak przygotujemy owoce czy grzyby do suszenia. Im większe będą kawałki, tym dłużej będzie trwał ten proces suszenia, a więc energooszczędność w dużej mierze zależy od naszych decyzji, a w zasadzie tego, jak przygotujemy składniki do suszenia.

 

Piętra i inne kwestie dotyczące budowy

Budowa takiego sprzętu jest dość charakterystyczna. Mamy kilka pięter, na których układamy owoce i przykrywkę. Jak więc powinien wyglądać sprzęt idealny? Najlepiej, żeby miał ok 5-6 pięter. Więcej nie znaczy lepiej. Im więcej pięter, tym urządzenie musi mieć większą moc, a to może wpłynąć na suszenie, o czym już wspominaliśmy. Z drugiej strony, ilość pięter nie powinna być mniejsza niż 4, bo wtedy nawet nieco słabszy sprzęt może za szybko suszyć. Obudowa takiego urządzenia powinna być wykonana z przezroczystego tworzywa, abyś mógł śledzić proces suszenia bez otwierania maszyny.

 

Jaka marka i jaka cena?

Na rynku znajdziesz najróżniejsze suszarki do owoców i grzybów w dobrych cenach. Również na naszej stronie przygotowaliśmy ranking najlepszych sprzętów tego typu. Wybór jest ogromny, ale kierując się naszymi poradami na pewno znajdziesz coś, co sprosta Twoim wymaganiom, również finansowym. Dobrym źródłem wiedzy na temat danego sprzętu są opinie i recenzje użytkowników. To oni tak naprawdę weryfikują funkcjonalność maszyny, wymienią prawdziwe wady i zalety.

 

Jak używać suszarki do owoców?

 

W poprzedniej części artykułu przeczytałeś, jaka suszarka do owoców i grzybów jest polecana przez dużą grupę konsumentów. Poznałeś kilka modeli, które zyskały najwięcej pozytywnych recenzji. Prawdopodobnie wiesz już, na jakie urządzenie się zdecydować, jednak możliwe, że nadal zastanawiasz się, jak powinieneś używać tego typu sprzętu. Zachęcamy więc do lektury tego tekstu, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat użytkowania suszarki do owoców.

 

 

Jak przygotować produkty do suszenia?

Zasady odnoszące się do korzystania ze sprzętu znajdują się przede wszystkim w dołączonej do zestawu instrukcji. To z niej można dowiedzieć się, w jaki sposób obsługiwać urządzenie. Informacje zawarte w ulotce zwykle odnoszą się jedynie do sposobu podłączania modelu do źródła zasilania, wybierania ustawień i pielęgnacji. Bez wątpienia są to ważne zagadnienia, jednak w tym tekście skupimy się bardziej na tym, co należy zrobić z owocami, aby proces ich obróbki cieplnej przebiegł prawidłowo.

Przy krojeniu produktów musimy pamiętać o tym, aby ich grubość była jednolita. Jeśli część plastrów banana będzie zdecydowanie cieńsza niż pozostałe, suszenie nie będzie równomierne. Dojdzie wtedy do sytuacji, w której jedynie część owoców będzie gotowa do spożycia. Konsumenci zwracają także uwagę na wielkość pokrojonych plastrów. Trzeba pamiętać o tym, że na skutek suszenia owoce znacznie się kurczą. Jeśli pokroimy je w zbyt małe kostki, mogą przedostawać się przez otwory w tacce (należy tego unikać). Czy należy obierać owoce ze skórki? Jeśli jest ona niejadalna, wykonanie tej czynności w procesie obróbki jest niezbędne.

 

Wstępna obróbka owoców przed suszeniem – czy jest konieczna?

Przed suszeniem owoców można poddać je namaczaniu i blanszowaniu. Są to podstawowe metody obróbki żywności. Namaczanie ma na celu zapobieganie utlenianiu się owoców, a blanszowanie polega na poddaniu produktów działaniu pary wodnej czy gotującej się wody. Ta metoda obróbki jest najczęściej stosowana w przypadku owoców z twardą skórką (np. winogrona czy śliwki). Część osób może się zastanawiać, dlaczego właściwie obróbka wstępna ma tak duże znaczenie.

 

 

Wykorzystanie wspomnianych na początku akapitu metod zmniejsza prawdopodobieństwo utraty przez owoce składników odżywczych. Zapobiega także brązowieniu produktów spożywczych i pozwala zachować ich początkową konsystencję. Warto wspomnieć o tym, że jeśli zdecydujemy się kupić dobrej jakości suszarkę do owoców, może się okazać, że przeprowadzanie procesu wstępnej obróbki jest zbędne. Informacji na ten temat warto szukać w dołączonej do kompletu instrukcji użytkowania sprzętu.

 

Jak długo suszyć suszarką do owoców?

Pora przejść do konkretów i skupić się na tym, jak długo trzeba suszyć owoce. Przyjmuje się, że jabłka należy suszyć od 7 h do 15 h. Trzeba obrać je ze skórki i pozbyć się nasion. Aby suszony owoc miał lepszy smak, warto posypać go cynamonem. W przypadku bananów czas obróbki termicznej powinien wynosić od 6 h do 10 h. Brzoskwinie i nektarynki należy włożyć do suszarki na ok. 8 h do 16 h. W przypadku fig i winogron czas obróbki termicznej jest stosunkowo długi, bo wynosi od 22 h do 30 h. Wynika to z tego, że owoce te mają grubą skórkę. Jeśli przed włożeniem produktów do suszarki, będziemy je blanszować, możemy skrócić czas suszenia nawet o połowę.

 

 

FAQ

 

P1: Suszarka do owoców – co suszyć?

Mając takie urządzenie jak suszarka do owoców i grzybów, możemy przygotować zdrowe przekąski dla całej rodziny. Staną się one smaczną alternatywą dla chipsów, ciasteczek i batoników. Do suszenia bardzo dobrze nadają się przede wszystkim: jabłka, gruszki, cytryny, pomarańcze, winogrona, śliwki, morele czy żurawina. Warto pamiętać, że owoce muszą być dojrzałe i zdrowe. Te, które zaczęły się już psuć lub nie zdążyły dojrzeć, należy odłożyć. Ciekawe jest to, że wysuszone owoce możemy nie tylko zjeść, ale i ozdobić nimi dom, przykładowo bożonarodzeniową choinkę. Poza tym możemy też suszyć różne grzyby, a nawet warzywa: marchewkę, buraki czy pomidory.

P2: Czy warto kupić suszarkę do owoców?

Część osób uważa, że zakup suszarki do owoców to tylko zbędny wydatek. Jednak takie urządzenie może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli planujemy zrezygnować z jedzenia niezdrowych przekąsek i nakłonić całą rodzinę do zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki suszarce w łatwy sposób przygotujemy smaczne, a do tego pełne witamin chipsy owocowe i warzywne. Ponadto możemy wysuszyć zebrane w lesie grzyby, a później schować je do słoika, aby sięgnąć po nie później. Jak się okazuje, zakup suszarki jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż regularne sięganie po gotowe, suszone owoce i warzywa ze sklepu.

 

P3: Jak działa suszarka do owoców?

Zasada działania suszarki do owoców nie jest zbyt skomplikowana. Urządzenie jest zbudowane z kilku sitek, które układa się jedno na drugim. W nich umieszcza się produkty spożywcze, które chcemy wysuszyć. Po podłączeniu sprzętu do prądu wystarczy go włączyć, wtedy pomiędzy sitkami zacznie przepływać gorące powietrze, pozwalające na pozbycie się nadmiaru wilgoci z ułożonych owoców, warzyw czy grzybów. Każda suszarka jest wyposażona w grzałkę, która ogrzewa powietrze, a także w wentylator. Odpowiada on za rozprowadzanie ciepła wewnątrz urządzenia.

 

P4: Suszarka do owoców – ile czasu ma działać?

To, jak długo będzie musiała pracować suszarka do owoców, w dużej mierze zależy od jej mocy i temperatury strumienia powietrza. Im mocniejszy sprzęt wybierzemy, tym szybciej pozbędziemy się wilgoci z przygotowanych produktów spożywczych. Istotne jest też to, jakie owoce czy warzywa wybierzemy do suszenia. Jeśli będą to jabłka, musimy odczekać ok. 5 godzin, to samo dotyczy gruszek czy marchewek. Z kolei takie składniki jak kiwi, banan czy śliwka muszą suszyć się nieco dłużej. Trwa to od 6 do 8 godzin, a czasami trzeba dodatkowo wydłużyć ten czas. Jeśli chcemy, aby owoce wysuszyły się stosunkowo szybko, należy pokroić je na cienkie plasterki.

P5: Suszarka do owoców – gdzie kupić?

Prawdopodobnie nie powinniśmy mieć dużego problemu ze znalezieniem suszarki do owoców w hipermarketach czy stacjonarnych sklepach RTV i AGD. Jednak nie zawsze asortyment jest na tyle szeroki, aby mieć pewność, że kupujemy sprzęt spełniający wszystkie oczekiwania. Z tego względu warto również sprawdzić ofertę sklepów internetowych, gdzie bardzo często jest więcej produktów do wyboru i to w atrakcyjnych cenach. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, możemy dodatkowo skorzystać z porównywarki cen i przekonać się, w którym sklepie dana suszarka kosztuje najmniej. Co więcej, w Internecie można znaleźć opinie na temat większości urządzeń i sprawdzić, co sądzą o nich kupujący.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ