Jak zrobić carpaccio z buraka?

Ostatnio aktualizowane: 03.11.24

 

Carpaccio z pieczonych buraków

Czas przygotowania20 minutes
Czas gotowania1 hour 30 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki: 
  • 2 buraki czerwone – ok. 450 g
  • 100 g sera (fety, mozzarelli lub koziego)
  • Rukola – jedna duża garść
  • 40 g suszonych orzechów włoskich
 
Sos do carpaccio z buraka:
  • Sól, pieprz do smaku (najlepiej świeżo mielone)
  • 4 łyżki stołowe oliwy
  • Sok z 1/2 cytryny lub 1 łyżka octu balsamicznego
 
Liczba kalorii: 100 g carpaccio to ok. 200 kcal
 
Wskazówki: Carpaccio z buraków z rukolą i orzechami

 

Okres wiosenno-letni sprzyja tworzeniu lekkich i jednocześnie zdrowych dań. Wszystko za sprawą ogromnej dostępności świeżych warzyw, jakie pojawiają się każdego roku o tej samej porze. Smaczne sałatki tworzymy wówczas nie tylko jako dodatek do obiadu, ale również dań z grilla czy też jako samodzielną potrawę na szybki lunch do pracy. Coraz częściej sporą popularnością cieszy się carpaccio z buraków, które przygotowane na kilka sposobów smakuje wyśmienicie. 

I choć nazwa brzmi nieco oryginalnie, to jednak danie nie jest trudne w przygotowaniu, a co najważniejsze nie wymaga trudno dostępnych składników. Lekka sałatka popularność zawdzięcza również telewizji. W programie kulinarnym „Ugotowani” carpaccio z buraka prezentowało się równie znakomicie, co w wielu dostępnych przepisach. Spójrzmy poniżej, jak prostą w przygotowaniu alternatywą do dania z wołowiną może być potrawa przyrządzona z produktów wegetariańskich.  

Aby urozmaicić nieco sos, możemy do niego dodać 1 łyżeczkę musztardy stołowej i 1 łyżeczkę miodu. Za pomocą składników uzyskamy bardziej wyrazisty smak całej potrawy.

 

Carpaccio z pieczonego buraka — przygotowanie

Rozłożenie składników na talerzu i polanie ich przygotowanym wcześniej sosem nie zajmuje dużo czasu. Wcześniej jednak trzeba przygotować odpowiednio buraki, dlatego warto już na samym początku wiedzieć, że czas ich pieczenia wynosi ponad godzinę. 

Carpaccio z buraka z fetą lub innym dowolnym serem zaczynamy od umycia i osuszenia buraków. Warzywa możemy również przygotować kilka dni wcześniej i bezpiecznie przechować w lodówce, do czego odpowiednio przyda się zgrzewarka próżniowa. Jej użycie pozwoli zachować świeżość nie tylko buraków, ale również wielu innych produktów przez nawet kilka dni. Niezależnie od tego, kiedy będziemy przygotowywać buraki, zawsze wymagają one upieczenia czy też ugotowania, jeśli chcemy uzyskać carpaccio z buraka gotowanego. Umyte i osuszone warzywa, każde osobno, zawijamy w folię aluminiową i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym lub tradycyjnej foremce do pieczenia (np. w keksówce). Czas pieczenia buraków zależy od ich wielkości. Jeśli warzywa są małe, to czas przygotowania w piekarniku może się zdecydowanie skrócić, z kolei znacznie ulegnie wydłużeniu, kiedy buraki są duże. Warzywa wkładamy do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy zgodnie z powyższymi zaleceniami. Po upieczeniu z warzyw ostrożnie zdejmujemy z nich folię i odkładamy je do całkowitego wystudzenia. Kiedy buraki będą już zimne, delikatnie obieramy je ze skórki i kroimy w cienkie plastry. Do wykonania tych czynności warto użyć jednorazowych rękawic oraz kuchennej gilotyny. 

Carpaccio z buraka z fetą i rukolą możemy rozłożyć na jeden większy półmisek lub talerz, jak i również na mniejsze płaskie naczynia, w przypadku przygotowywania każdej porcji osobno. Opcja ta bardzo dobrze sprawdzi się, kiedy potrawa ma posłużyć jako przystawka dla gości przed daniem głównym.  

Po wyłożeniu buraków na talerz zajmujemy się dodatkiem w postaci orzechów włoskich. Pamiętajmy, aby były one dobrze wysuszone i co najważniejsze pozbawione resztek łupin, które mogą się trafić, gdy kupujemy gotowy, paczkowany produkt. Orzechy, jeśli znajdują się w dużych kawałkach, należy je delikatnie połamać i włożyć na suchą patelnię. Prażymy je na niewielkim ogniu przez ok. 7-8 minut. W trakcie smażenia co jakiś czas ruszamy delikatnie naczyniem, aby orzechy były odpowiednio przyrządzone z każdej strony. Następnie rozkładamy je na dużym talerzu w celu całkowitego ostudzenia. 

Kolejny etap naszej potrawy stanowi dokładne opłukanie pod bieżącą wodą i osuszenie rukoli. Następnie sałatę rozkładamy na talerzu z burakami. Jeśli chcemy nieco urozmaicić carpaccio z buraka z kozim serem, rukolę możemy zastąpić roszponką czy też świeżą botwinką. Warto pamiętać, że opcja z młodymi liśćmi buraka jest jedynie możliwa w okresie letnim. Po rozłożeniu wybranej przez nas sałaty dodajemy sera. Mamy tutaj duży wybór, ponieważ możemy użyć tradycyjnej fety, nieco specyficznego sera koziego lub parmezanu czy też delikatnej mozzarelli. Jednym z gatunków sera dowolnie dekorujemy naszą sałatkę, po czym rozsypujemy na niej uprażone i wystudzone orzechy. 

W ostatniej części naszego przepisu jest czas na przyrządzenie sosu. Aby go przygotować, wszystkie podane wyżej składniki umieszczamy w niewielkim słoiczku, całość zakręcamy i energicznie mieszamy. Jeśli zdecydujemy się na dodanie miodu i musztardy, uzyskamy tradycyjny winegret. Gotowym sosem polewamy naszą sałatkę, którą przed podaniem należy schłodzić w lodówce.  

Carpaccio z buraka i z mozzarellą, lub innym dowolnie wybranym przez nas serem, nie tylko będzie odpowiednie na świąteczny stół czy też spotkanie ze znajomymi, ale również sprawdzi się jako dodatek do dań z grilla. Lekka, a jednocześnie pięknie prezentująca się potrawa zachwyci naszych gości, którzy z pewnością nieraz poproszą nas o prosty, a jednocześnie szybki w przygotowaniu przepis.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ