Co na ból żołądka po jedzeniu? 

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Ból żołądka jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości, jakie nam dokuczają. Praktycznie każdy z nas w swoim życiu choć raz uskarżał się na kłucie w żołądku lub uporczywe i nieprzyjemne odbijanie po jedzeniu. Warto poznać sposoby na pozbycie się problemów związanych z układem trawiennym, ale również zastanowić nad ich przyczyną, by w przyszłości móc unikać tego przykrego uczucia, jakim jest ostry ból żołądka. 

 

Ból żołądka po jedzeniu – przyczyny 

Przyczyny bólu żołądka mogą być bardzo różne, należy tu wymienić ciężkostrawną dietę, zatrucie pokarmowe, ale również poważniejsze schorzenia układu pokarmowego. Z pewnością nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej poszukać rozwiązania naszego problemu. Niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na stan naszego żołądka, jest styl życia. Nadmierny stres, zbyt mała ilość snu, nieregularne odżywianie oraz używki (zwłaszcza papierosy i alkohol) mogą doprowadzić do stanów, w których odczuwamy uporczywe pieczenie żołądka, a nawet kłujący ból żołądka po jedzeniu. Niestety, takie powtarzające się symptomy mogą świadczyć o pojawieniu się wrzodów na żołądku. Jeżeli wydaje nam się, że cierpimy na tę właśnie przypadłość, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Należy również jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ może dojść do pęknięcia wrzodu lub krwawienia z przewodu pokarmowego. 

Ból żołądka po jedzeniu określany jest również bardzo często jako jeden z objawów wspomnianego wyżej zatrucia pokarmowego. Potocznie nazywana grypą żołądkową dolegliwość, ma swoje źródło w szkodliwych bakteriach Salmonelli. Do innych symptomów, które często towarzyszą zatruciu, można zaliczyć biegunkę, nudności, a niekiedy nawet wymioty po jedzeniu. Doraźnym środkiem polecanym do stosowania w takich przypadkach jest węgiel aktywny. Jeżeli powyższe objawy będą trwały przez dłuższy czas, należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów i uzupełnianiu elektrolitów. W przeciwnym razie może dojść do osłabienia organizmu i odwodnienia. Jeśli dodatkowo pojawi się wysoka gorączka, należy udać się do lekarza.  

Objawy charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego mogą jednak świadczyć o innych, często bardzo poważnych schorzeniach. Jeśli ból żołądka po jedzeniu i biegunka trwają krócej niż dwa tygodnie, można określić jej przebieg jako ostry. Jeśli zaś trwa ponad cztery tygodnie, stwierdza się biegunkę przewlekłą. Jak podają statystyki, niemal wszystkie przypadki tego typu świadczą o nieswoistym zapaleniu jelit, raku okrężnicy lub zespole jelita drażliwego. Wizyta u lekarza i przeprowadzony przez niego wywiad, pozwolą dokładniej określić przyczynę dolegliwości. Może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych, a niekiedy nawet kolonoskopii. 

Bardzo często okazuje się jednak, że biegunki wywoływane są przez alergie pokarmowe i są one skutkiem nieprawidłowej reakcji organizmu na określone produkty. Do jednych z najpowszechniejszych alergenów wywołujących niepożądane reakcje pokarmowe należy gluten, czyli mieszanina białek roślinnych występujących w wielu rodzajach zbóż. Innym schorzeniem przejawiającym się w nietolerancji glutenu jest celiakia. Podstawowe działanie w przypadku zarówno alergii na gluten jak i celiakii, to wykluczenie z codziennego menu produktów zawierających alergeny i przejście na ścisłą dietę bezglutenową.   

Problemy żołądkowe a ciąża 

Grupą, u której często występuje silny ból żołądka po jedzeniu, są kobiety w ciąży. Ich zapotrzebowanie na jedzenie zwiększa się, ponadto zmieniają upodobania kulinarne i często spożywają produkty, które wcześniej nie należały do ulubionych. Wszystkie takie gwałtowne zmiany żywieniowe mogą prowadzić do bolesnych skurczy i uczucia dyskomfortu w okolicach żołądka. Należy również zauważyć, że zwłaszcza w pierwszym trymestrze zachodzą poważne zmiany w ciele kobiety, a organizm rozpoczyna produkcję hormonu zwanego progesteronem, który hamuje skurcze mięśnia macicy w celu utrzymania ciąży. Taki stan wpływa na spowolnienie pracy układu trawiennego i mogą pojawiać się zaparcia, które również wywołują ból brzucha. Wraz z rozwojem zarodka, a w dalszych okresach – płodu, organy wewnątrz jamy brzusznej zaczynają się powiększać, czego częstym objawem jest pobolewanie w podbrzuszu oraz uczucie pełności. Nie sposób pominąć również pierwszych typowych objawów wskazujących na ciążę – są to nudności po jedzeniu. Odpowiedzialny za nie hormon zwany gonadotropiną kosmówkową w największych ilościach produkowany jest między 8. a 10. tygodniem ciąży. Wtedy to ciężarne kobiety najbardziej uskarżają się na mdłości. Zazwyczaj ich przebieg jest łagodny, jednakże niektóre przypadki wymagają hospitalizacji. Na takie dolegliwości polecany jest delikatny napar z imbiru.  

Wyżej wspomniany hormon – progesteron odpowiada również za refluks, który jest niczym innym, jak cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W kolejnych trymestrach ciąży oprócz hormonów wywołują go czynniki mechaniczne. Na skutek powiększania się macicy żołądek zmienia swoje położenie i przesuwa się ku górze. Wśród najbardziej dokuczliwych objawów, jakie towarzyszą refluksowi jest zgaga, czyli silne pieczenie w okolicach mostku i przełyku. Zdarza się, że nawet pieczenie w żołądku po jedzeniu może być już oznaką nadchodzącego refluksu. Jednakże powyższe dolegliwości najczęściej ustępują w ciągu kilku tygodni od porodu.  

Ból żołądka w ciąży po jedzeniu jest o tyle uciążliwy, że z uwagi na stan, w którym znajduje się kobieta, nie wszystkie środki farmakologiczne są dozwolone, ponieważ mogą niekorzystnie wpłynąć na płód. Z pewnością, chcąc przyjmować jakiekolwiek leki na uśmierzenie bólu, najpierw należy skonsultować to z lekarzem. Dużo bezpieczniejszym sposobem na ciągły ból żołądka będą domowe metody lecznicze, jak na przykład siemię lniane, które tworzy swego rodzaju osłonę dla błony śluzowej żołądka. Zalecane jest również picie naparu z mięty, jednak niezbyt często, ponieważ może to prowadzić do wysuszenia błony żołądka. Wymieniony wyżej napar z kory imbiru sprawdzi się nie tylko przy mdłościach, ale doskonale pomoże załagodzić bóle żołądka. Jeśli kobiety będące w ciąży, zmagają się z wyżej wymienionymi dolegliwościami i zastanawiają się, co jest dobre na silny ból żołądka, podstawową czynnością powinna być analiza codziennie spożywanych posiłków. Po zweryfikowaniu, które produkty mogą przyczyniać się do złego samopoczucia i źle wpływać na układ trawienny, dobrze jest ustalić nowy plan odżywiania. Koniecznie należy w nim uwzględnić produkty zawierające błonnik. Poprawiają one perystaltykę jelit i nie są obciążające dla żołądka. Można wśród nich wymienić produkty mleczne, suszone owoce, soki owocowe i warzywne czy pełnoziarniste pieczywo. Należy natomiast wystrzegać się potraw pikantnych i ciężkostrawnych. Lekką i zbilansowaną dietę warto też utrzymywać w okresie karmienia piersią. Wtedy to kobiety są narażone na ból żołądka z powodu wydzielania się hormonu oksytocyny. Oprócz odpowiedniej diety, pomocne w zwalczaniu bólu będą ciepłe okłady oraz masaże brzucha.  

Ból żołądka – co jeść wobec tego? 

Niemal wszystkie opisane wyżej objawy, takie jak skurcze żołądka po jedzeniu, czy powtarzające się biegunki oraz refluks, mogą sygnalizować, że dostarczamy naszemu organizmowi nieodpowiednie pożywienie. Coraz częściej podkreśla się, jak istotna dla naszego prawidłowego funkcjonowania jest zdrowa i zbilansowana dieta, ponieważ to co jemy, wpływa na kondycję naszego ciała, ale również samopoczucie. Jeśli zauważymy, że zbyt często zastanawiamy się, co będzie na ból żołądka najlepszym lekarstwem, warto przypomnieć sobie, co zazwyczaj jadamy każdego dnia i czy na pewno jest to dla nas korzystne.

Jeśli codziennie czujemy ucisk w żołądku po jedzeniu i towarzyszy mu nieprzyjemne pieczenie na wysokości klatki piersiowej i przełyku, albo zastanawiamy się “dlaczego po każdym posiłku mam rozwolnienie?”, jest to sygnał, że nasz układ trawienny przestaje odpowiednio pracować i czas na zmianę nawyków żywieniowych. Oczywiście, domowe sposoby na ból żołądka, takie jak napary z ziół czy farmakologiczne środki na usprawnienie pracy układu pokarmowego, przyniosą ulgę, jednak trzeba się liczyć z tym, że przy nieprawidłowym stylu odżywiania, objawy będą się powtarzać. Jednym ze składników, który może powodować silny nawracający ból żołądka po jedzeniu i odbijanie jest tłuszcz spożywany w nadmiernych ilościach. Warto pamiętać, że jest on nośnikiem walorów smakowych, dlatego też tak chętnie sięgamy po produkty z jego wysoką zawartością. Niestety, produkty zawierające tłuszcze nasycone, tak powszechnie występujące na naszych stołach (np. tłuste mięso, jaja, śmietana czy sery), spowalniają pracę żołądka i jelit, co bardzo często powoduje opisywane wyżej mdłości po jedzeniu, wzdęcia i bóle brzucha. Jak zatem uniknąć przykrych dolegliwości i ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy, nie rezygnując przy tym z naszych ulubionych dań? Warto zacząć od zmiany sposobu przyrządzania potraw – nieodzownym elementem będzie tu na przykład zastąpienie smażenia mięsa pieczeniem lub gotowaniem. Jeśli jednak nie potrafimy odmówić sobie ulubionych przekąsek albo nie lubimy spędzać dużo czasu w kuchni, rozwiązaniem takiego dylematu mogą być urządzenia do przygotowywania potraw bez tłuszczu. Jednym z nich jest frytkownica beztłuszczowa. Opinie  o jej użyteczności oraz pomysły na nasze ulubione potrawy w nowym wydaniu są łatwo dostępne w Internecie. Dzięki takiemu urządzeniu, łatwo przygotujemy obiad bez nadmiaru tłuszczu, a nasza dieta nie zubożeje o substancje odżywcze.  Warto pomyśleć, co możemy zrobić, żeby odżywiać się zdrowo i unikać bolesnych konsekwencji żołądkowych, a jednocześnie nie tracić radości z jedzenia ulubionych potraw. Nie sposób również nie wspomnieć, że przygotowywane w ten sposób jedzenie jest mniej kaloryczne, więc tym samym, oprócz względów zdrowotnych, przyczyni się do utrzymania zdrowej sylwetki.   

Jeśli jednak którykolwiek z omówionych objawów towarzyszy Ci dłużej mimo ograniczenia w diecie negatywnych produktów pokarmowych, warto dokładniej sprawdzić stan swojego zdrowia i udać się na wizytę do lekarza. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ