Ranking 5 najlepszych elektrycznych czajników ceramicznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Czajniki elektryczne ceramiczne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz idealnego czajnika elektrycznego, to radzimy Ci zapoznać się z opisem Maestro MR070. Jest to model o bardzo ładnym wyglądzie, który prezentuje się dobrze w każdej kuchni. Prezentowany sprzęt ma dużą moc, dzięki której zagotowanie wody nie zajmuje zbyt dużo czasu. Czajnik jest łatwy i wygodny w obsłudze. Ma on wyłącznie jeden przycisk, którym włącza się gotowanie. Sprzęt automatycznie wyłącza się po zagotowaniu wody. Czajnik jest zupełnie bezpieczny, ponieważ ma on zabezpieczenie przed przegrzaniem. Pojemność sprzętu to 1,2 l, więc za jednym razem można przygotować kawę lub herbatę dla większej liczby osób. Pamiętaj jednak, aby nie chwycić za gorącą przykrywkę. Równie dużą popularnością cieszy się model Concept MOZAIKA 73928 o mocy 1350 W i pojemności 1,5 l. Na obudowie sprzętu jest efektownie wyglądająca mozaika nawiązująca do kultury orientu. Uchwyt produktu nie nagrzewa się pod wpływem wysokiej temperatury, więc nie poparzysz się podczas parzenia gorącego napoju. Opisy innych czajników ceramicznych znajdziesz w dalszej części rankingu.


 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czajnik jest wykonany z ceramiki, co podnosi jego walory estetyczne. Model wygląda bardzo elegancko. Czajnik jest cichy i nie przeszkadza podczas wykonywania codziennych czynności. Obsługa urządzenia jest łatwa, wyłącza się ono automatycznie po zagotowaniu wody.

Wady

Niektórzy uważają, że pokrywkę niezbyt łatwo się podnosi, szczególnie zaraz po zagotowaniu, ponieważ jest gorąca. Czajnik jest dość delikatny, więc trzeba na niego uważać.

Podsumowanie

Jest to model o pojemności 1,2 l. Ceramiczna obudowa wygląda estetycznie. Czajnik ma moc 1200 W. Ma on funkcję automatycznego wyłączania się oraz ochroną przed przegrzaniem. Sprzęt jest biało - szary. Ma on obrotową bazę, która ułatwia podnoszenie i odstawianie czajnika.

Drugi wybór

Zalety

Czajnik ma przydatny wskaźnik poziomu wody, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile cieczy znajduje się wewnątrz. Ukryta grzałka wpływa korzystnie na wygląd całości. Pokrywa z zabezpieczeniem zapobiega zbyt szybkiemu spadkowi temperatury wewnątrz. Automatyczne wyłączanie zasilania zapewnia bezpieczeństwo, w razie gdybyśmy zbyt długo nie reagowali, gdy woda zostanie zagotowana.

Wady

Czajnik jest ciężki (waży blisko 2 kg), co wpływa negatywnie na wygodę użytkowania. Jednocześnie pojemność naczynia jest mała (1,5 l).

Podsumowanie

Obrotowa podstawa wpływa korzystnie na wygodę użytkowania. Ceramiczny czajnik ma wysokość około 20 cm. Biały kolor produktu sprawia, że pasuje on do każdej kuchni. Dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie widocznego termometru. Moc czajnika to 1350 W. Głębokość produktu wynosi 18 cm.

Rozważ też

Zalety

Produkt łączy w sobie klasyczny kształt z nowoczesnym wzornictwem, dlatego dobrze prezentuje się na blacie zarówno w klasycznie, jak i nowocześnie urządzonej kuchni. Ukryty element grzewczy, elegancka pokrywka oraz biały kolor sprawiają, że produkt idealnie nadaje się na prezent. Automatyczny wyłącznik zapobiega wygotowaniu wody. Czajnik jest lekki i wygodny w użyciu.

Wady

Zewnętrzna warstwa podczas gotowania wody może się delikatnie nagrzewać – warto mieć to na uwadze i chwilę po zagotowaniu wody nie dotykać naczynia poza rączką.

Podsumowanie

Pojemność czajnika to 1,2 l, jest to idealny litraż dla singli. Wysoka jakość ceramiki, z której został wykonany produkt zapobiega wydzielaniu przykrych zapachów w trakcie gotowania wody. Moc urządzenia to 1200 W. Woda w czajniku nagrzewa się dość szybko.

 

 

5 najlepszych elektrycznych czajników ceramicznych. Opinie w 2024 roku

 

Aby szybko przygotować kawę lub herbatę potrzebujemy dobrego czajnika i takie też produkty zawarliśmy w naszym zestawieniu. Poniżej prezentujemy ranking elektrycznych czajników ceramicznych. Dzięki niemu wybierzesz dobry sprzęt.

 

1. Czajnik elektryczny Maestro MR070 1200

 

Maestro MR070 to czajnik, który może stanowić piękny element dekoracyjny kuchni. Jest on inspirowany modelami w stylu retro i ma delikatne, poprzeczne wybrzuszenia. Model jest biały i jest wykonany z ceramiki (oprócz podstawy oraz wypustki włączającej oraz wyłączającej). Pojemność sprzętu wynosi 1,2 l.

Czajnik ma system automatycznego wyłączania. Sprzęt ma również system chroniący przed przegrzaniem, więc nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Te aspekty usprawniają obsługę oraz zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi.

Moc modelu wynosi 1200 W. Pozwala to na bardzo szybkie zagotowanie wody bez zbytniego czekania. Wielu użytkowników uważa, że sprzęt jest bardzo cichy i nie przeszkadza. Design zachęca do kupna. Użytkownikom podoba się również automatyczne wyłączanie.

Maestro MR070 to czajnik o mocy 1200 W. Jego pojemność wynosi 1,2 l. W skład zestawu wchodzi czajnik, baza oraz przykrywka. Model jest w całości wykonany z ceramiki.

 

Zalety

Design: Czajnik wygląda bardzo atrakcyjnie i swoim designem przypomina naczynia sprzed lat, które obecnie unowocześniono. Pasuje on do każdej, klasycznej kuchni.

Szybkość: Model ma bardzo dużą moc – 1200 W, dzięki czemu przygotowanie wody nie trwa zbyt długo.

Głośność: Użytkownicy uważają, że sprzęt nie wydaje z siebie bardzo głośnych dźwięków gotowania. W rezultacie nie musisz w międzyczasie rezygnować z oglądania telewizji, słuchania radia albo rozmowy z rodziną.

Bezpieczeństwo: Model został zabezpieczony przed przegrzaniem się. Nie musisz się martwić, że w pewnym momencie czajnik się popsuje.

Wykonanie: Czajnik nie jest zbyt duży i nie zajmuje dużo miejsca, więc można go umieścić nawet w małej kuchni. Mimo to mieści on 1,2 l wody.

 

Wady

Wygoda: Pokrywka czajnika nagrzewa się, więc podniesienie jej po zagotowaniu jest bardzo niebezpieczne. Warto również zauważyć, że czajnik jest dość delikatny, więc trzeba uważać, aby go nie stłuc.

 

 

 

 

2. Czajnik bezprzewodowy Concept MOZAIKA 73928

 

Model Concept MOZAIKA 73928 to bardzo estetyczny produkt, który uwagę wszystkich przykuwa swoją mozaiką kolorów. Dzięki ciekawemu designowi, urządzenie dobrze komponuje się z wieloma zestawami do parzenia herbaty, zatem może być używane jako podręczny czajnik.

Pojemność modelu to aż 1,5 l, więc jest odpowiedni dla dużej rodziny. Producent zapewnia, że ceramiczna powierzchnia nie nagrzewa się od wody, zatem korzystanie ze sprzętu jest w pełni bezpieczne. Za sprawą użycia tylko wysokiej jakości surowca, urządzenie jest stosunkowo ciężkie (1,73 kg bez wody), dlatego nie powinno być używane przez dzieci. Wymiary czajnika to: średnica pola grzewczego – 15 cm, wysokość – 20 cm. Przewód ma 72 cm długości, więc użytkowanie produktu jest w pełni komfortowe. Użyty do wykonania materiał jest bardzo wytrzymały na obicia, więc będzie Ci dobrze służył przez długi czas.

Recenzje tego modelu są pełne pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili elegancki design oraz dość dużą pojemność. Poza tym użytkowanie sprzętu jest w pełni bezpieczne, za sprawą nienagrzewającego się uchwytu. Dlatego wielu klientów podkreśla, że to dobry i tani elektryczny czajnik ceramiczny, w który warto zainwestować.

Czajnik Concept MOZAIKA 73928 ma moc 1350 W, a jego pojemność to 1,5 l. Sprzęt jest wyposażony w ukrytą grzałkę.

 

Zalety

Wskaźnik poziomu wody: Na obudowie jest wskaźnik poziomu wody, więc możemy nalać tyle wody, ile potrzeba na przygotowanie określonej ilości filiżanek herbaty czy kawy.

Nienagrzewający się uchwyt: Uchwyt czajnika został wykonany z nienagrzewającego się materiału. To minimalizuje ryzyko poparzenia dłoni podczas przygotowywania gorących napojów.

Orientalny wygląd: Design produktu nawiązuje do orientalnego stylu. Na obudowie urządzenia umieszczono kolorową mozaikę, która zwiększa jego atrakcyjność. Sprzęt może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną.

Obrotowa podstawka: Model ma obrotową podstawkę, dlatego nie musimy kontrolować tego, w jaki sposób go odstawiamy.

 

Wady

Zbyt wolna praca: Niektórzy konsumenci uważają, że czas gotowania wody jest zbyt długi, w efekcie czego trudno jest szybko przygotować gorącą kawę lub herbatę.

 

 

 

 

3. Maestro Czajnik bezprzewodowy 1200 W

 

Maestro 1200 W to sprzęt o mocy 1200 W i pojemności 1,5 l. Z uwagi na to, że czajnik został wyposażony w ukryty element grzewczy (wykonany ze stali nierdzewnej), nie musimy się obawiać, że szybko osiądzie na nim osad wapienny. Produkt ma białą obudowę ozdobioną efektownymi, kwiatowymi wzorami.

Czajnik ma obrotową podstawę, co oznacza, że łatwo odstawia się go na miejsce. Wpływa to pozytywnie na wygodę użytkowania urządzenia. Opisywany model ma mechanizm blokujący gotowanie przy braku wody, a to pozwala uniknąć awarii sprzętu. Ponadto produkt jest lekki i ma dobrze wyprofilowany uchwyt.

Konsumenci chwalą urządzenie nie tylko za dużą pojemność, ale również za praktyczny schowek na przewód umieszczony w podstawie. Czajnik jest oryginalną ozdobą kuchni. Ponieważ uchwyt sprzętu nie nagrzewa się pod wpływem wysokiej temperatury, możemy uniknąć poparzenia dłoni podczas parzenia kawy bądź herbaty. Dla wielu osób dodatkowym atutem produktu jest automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody.

Sprzęt Maestro 1200 W ma pojemność 1,5 l. To urządzenie wyposażone w płytową, ukrytą grzałkę. Moc czajnika wynosi 1200 W.

 

Zalety

Antypoślizgowe nóżki: W podstawie modelu są antypoślizgowe nóżki. Z tego powodu sprzęt stabilnie stoi na blacie kuchennym i nie przesuwa się podczas użytkowania. To może zmniejszać też ryzyko oblania się wodą przez małe dzieci bawiące się w kuchni.

Mechanizm blokujący: Nie należy się martwić, że przy braku wody przypadkowo włączone urządzenie ulegnie awarii. Takim sytuacjom skutecznie zapobiega specjalny mechanizm blokujący gotowanie przy pustym czajniku.

Wytrzymałość: Model jest wykonany z trwałej i niepodatnej na uszkodzenia ceramiki. Nawet po dłuższym czasie użytkowania na obudowie produktu nie pojawiają się nieestetyczne przetarcia i zarysowania.

 

Wady

Głośna praca: Wiele osób twierdzi, że czajnik zbyt głośno pracuje. To sprawia, że przygotowanie kawy bądź herbaty wcześnie rano może zakłócić sen pozostałych domowników. Na zbyt duży hałas narzekają m.in. rodzice niemowląt.

 

 

 

 

4. Czajnik bezprzewodowy Concept Bratek 73818

 

Model Concept Bratek 73818 to bardzo ładny czajnik elektryczny, który wykonano z wysokiej jakości ceramiki. Za sprawą tego materiału produkt dobrze przewodzi ciepło, co sprawia, że woda szybko się nagrzewa oraz pozostaje ciepła we wnętrzu przez długi czas. Do zalet modelu należy zaliczyć również ciekawy design, na który składa się białe tło, na którym zamieszczono kilka kwiatów. Wszystkie elementy wykonano ręcznie.

Pojemność urządzenia wynosi 0,8 l, więc będzie ono odpowiednie dla jednej osoby lub niewielkiej rodziny. Moc wynosi 1000 W, co zapewnia nam szybką i wydajną pracę. Sprawia to, że w przeciągu kilku minut woda się zagotuje, co oszczędzi nasz czas.

Wymiary modelu to: średnica dna – 15 cm, wysokość – 17 cm. Uchwyt urządzenia nie nagrzewa się, co ułatwia jego obsługę. Warto zauważyć, że dzięki kolorowemu designowi, urządzenie będzie się bardzo dobrze prezentowało w kuchni. Pamiętaj jednak, że ze względu na prawdziwą, chińską ceramikę, produkt jest nieco cięższy od standardowych czajników. Obrotowa podstawka ułatwia ulokowanie czajnika. Jednak tym, co zwróciło uwagę konsumentów jest wygląd sprzętu. Dzięki niemu czajnik może Ci posłuży jako element dekoracyjny na stole w czasie wizyty gości.

Concept Bratek 73818 to urządzenie o mocy 1100 W. Pojemność modelu wynosi 1 l. Produkt ma przewód zasilający o długości 75 cm.

 

Zalety

Wygodne użytkowanie: Mimo że czajnik jest wykonany z ceramiki nie waży zbyt dużo, dlatego możemy go swobodnie podnieść. Poza tym obrotowa podstawa znacząco ułatwia odstawianie urządzenia.

Wygodny uchwyt: Uchwyt jest dobrze wyprofilowany i świetnie leży w dłoni. Ponieważ możemy pewnie chwycić sprzęt, nie ma ryzyka, że przypadkowo wyślizgnie się z ręki i spadnie na podłogę.

Funkcja dekoracyjna: Na uwagę zasługują oryginalnie zdobienia umieszczone na obudowie urządzenia. Delikatne kwiaty i koniczynki sprawiają, że czajnik estetycznie się prezentuje.

 

Wady

Mała pojemność: Model jest odpowiedni głównie dla osób mieszkających samotnie i par. Czajnik nie sprawdza się zbyt dobrze w przypadku większych rodzin, gdyż trzeba kilka razy gotować wodę, aby przygotować herbatę dla wszystkich domowników.

Za krótki kabel: Kabel zasilający jest stosunkowo krótki, więc sprzęt musimy ustawić w pobliżu gniazdka.

 

 

 

 

5. Zestaw ceramiczny Haen TOKYO Plus 21233

 

Osoby, które są zainteresowane zakupem nie tylko czajnika, ale również całego zestawu polecamy Haen TOKYO Plus 21233. Jest to bardzo elegancki, biały model, który został udekorowany grafiką róży. Za sprawą ciekawego designu oraz kształtu, sprzęt dobrze prezentuje się w każdej kuchni oraz na stole, gdy podajemy napój gościom.

Pojemność urządzenia to 1 l, dlatego produkt będzie odpowiedni dla niewielkiej rodziny. Moc sprzętu wynosi 1000 W, co zapewnia bardzo wydajną pracę. Zostanie to na pewno docenione przez organizatorów domowych przyjęć. Wymiary modelu to: wysokość – 17 cm i średnica dna – 16,5 cm. Udogodnieniem jest uchwyt, który się nie nagrzewa, zatem korzystanie z czajnika jest nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne. Przy zakupie otrzymujemy również 4 małe filiżanki, w których możemy podać naszym gościom herbatę. W każdym kubeczku zmieści się 0,1 l napoju. Dodatkowo, zestaw zawiera również imbryk, który ułatwi podawanie napojów. Jego pojemność to 0,5l.

Wielu konsumentów doceniło tak bogato przygotowaną zastawę. Zdaniem klientów, prezentowany sprzęt jest dobrym pomysłem na prezent dla wielbicieli herbaty.

Model Haen TOKYO Plus 21233 ma płaską grzałkę. Pojemność czajnika wynosi 1 l, a jego moc to 1000 W. Do urządzenia dołączono utrzymany w tej samej stylistyce dzbanek oraz cztery filiżanki.

 

Zalety

Krótki czas gotowania wody: Aby zagotować wodę i przygotować gorący napój wystarczy odczekać 5 minut. Nie jest to zbyt długi czas, wolną chwilę możemy wykorzystać na znalezienie filiżanek lub pokrojenie ciasta do kawy (ewentualnie herbaty).

Termostat: Z uwagi na to, że model został wyposażony w termostat automatycznie wyłącza się w momencie, gdy wlana do środka woda osiągnie temperaturę 100 st. C. Nie musimy podchodzić do czajnika, aby go wyłączyć.

 

Wady

Brak ucha przy filiżankach: Dołączone do zestawu filiżanki pięknie się prezentują, ale nie są zbyt praktyczne. Wszystko ze względu na to, że nie mają one ucha i trudno je podnieść (zwłaszcza gdy w środku jest gorący napój).

Za mała rączka: Rączka czajnika jest zbyt mała i trudno ją pewnie chwycić. Wielu osobom przelanie zagotowanej wody do kubków sprawia dużą trudność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki elektryczny czajnik ceramiczny kupić?

 

Wybór sprzętów gospodarstwa domowego zawsze wiąże się z pewną niepewnością. Zastanawiamy się, czy dany produkt będzie funkcjonalny, trwały i odpowiedni dla naszego domu. Podobnie wygląda sytuacja podczas zakupu czajnika. Pośród wielu różnych modeli, na szczególną uwagę zasługują urządzenia wykonane z ceramiki. Ten pozornie drobny sprzęt jest na tyle popularny, że sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem szerokiego asortymentu. Z tego względu konsumenci często zastanawiają się, jaki elektryczny czajnik ceramiczny wybrać, by nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Przyjrzyjmy się więc, jakimi właściwościami powinien dysponować produkt, aby w 100% spełnił nasze oczekiwania.

Elementy grzewcze – jaki elektryczny czajnik ceramiczny jest najlepszy?

Podział czajników, które zasilane są energią elektryczną, zwykle następuje na podstawie zamontowanego w nich elementu grzewczego. Jest to bardzo ważna część w urządzeniu, ponieważ w głównej mierze to od niej zależy, jak trwały będzie nowy nabytek.

W dzisiejszych czasach spotykamy zazwyczaj dwa rodzaje grzałek: otwarte i zamknięte. To oznacza, że jedne podgrzewają wodę za pomocą spirali, a inne używają w tym celu dysku rozmieszczonego na dnie sprzętu. Biorąc pod uwagę użytkowanie, zarówno pierwszy, jak i drugi model posiada zalety i wady. Czajniki ze spiralami są przede wszystkim dość tanie i ciche, dzięki czemu od wielu lat sprawnie funkcjonują w tysiącach domach. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, aby grzałka była zawsze całkowicie przykryta. W przeciwnym razie urządzenie może się spalić. Wadą tego typu sprzętu jest osadzający się kamień. Powyginane elementy grzewcze się bardzo trudne w czyszczeniu, przez co w zakamarkach pozostaje osad, który w następstwie często wpada do filiżanki.

Czajniki elektryczne, w których element grzewczy wbudowany jest w podstawę, są o wiele prostsze w czyszczeniu. Nie ma konieczności szorowania grzałki. Oprócz tego element ten nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, co również wpływa na jej stan techniczny. Jak wiemy, element grzewczy w bardzo dużym stopniu wpływa na to, czy woda będzie gotować się szybko czy wolno. Z tego względu warto rozważyć, czy zależy nam na minutach czy pieniądzach. Czajnik z wbudowaną grzałką jest bowiem nieco droższy od klasycznego urządzenia, dlatego też konsumenci często z niego rezygnują.

 

Moc

Ze względu na to, że czajnik to jeden z najważniejszy urządzeń w domu, musi on spełniać pewne kluczowe zadania. Przede wszystkim powinien podgrzewać wodę do temperatury 100 st. C. Ważne jest, aby robił to na tyle szybko, aby przygotowanie kawy, czy herbaty nie trwało zbyt długo. Z tego względu kupując czajnik sprawdź, jaką dysponuje mocą. Obecnie w sklepach znajdziemy produkty o przeróżnych parametrach. Najmocniejsze AGD wyposażone jest w moc 3 kW. W warunkach domowych sprawdzą się czajniki już od 1,5 kW. Jest to optymalne rozwiązanie pozwalające zachować odpowiednią szybkość gotowania przy jednocześnie niskim zużyciu energii.

 

Objętość

Im więcej wody jednorazowo zmieści się w czajniku, tym mocniejszej grzałki będziemy potrzebować. Z tego względu, jeśli poszukujesz turystycznego gadżetu, którego będziesz mógł używać podczas krótkich biwaków i wycieczek, dobrym wyborem może okazać się sprzęt do 0,5 l.

Dla osób mieszkających we dwójkę pół litrowy model może okazać się stanowczo za mały. Bezustanne podgrzewanie kolejnych porcji wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też, pary powinny zdecydować się na nieco większy model. Konsumenci chwalą sobie produkty o pojemności od 1,2 l do 1,5 l.

Większe rodziny z pewnością nie raz doświadczyły problemu, gdy podczas przygotowywania śniadania, dla jednej z osób nie wystarczyło wody. Niekomfortowej sytuacji unikniemy zaopatrując się w czajnik o objętości od 1,7 l nawet do 2 l. Pamiętaj jednak, aby tego typu sprzęt dysponował odpowiednią mocą. W tym wypadku nie będzie przesadą, jeśli zdecydujemy się na urządzenia 3 kW.

Design

Decydując się na czajnik ceramiczny z pewnością ważny jest dla nas jego wygląd. Są to bowiem urządzenia, które oprócz znakomitego działania, również bardzo ładnie dekorują naszą kuchnię. Delikatny materiał ozdobiony zwykle kwiecistymi wzorami lub innymi mozaikami świetnie wpasuje się w kuchnię zaprojektowaną w stylu prowansalskim lub angielskim. Jeśli więc chcesz znaleźć najlepszy elektryczny czajnik ceramiczny zwróć szczególną uwagę na jakość wykonania. Popatrz na zamknięcie i na rodzaj pokrywki.

Jeśli gdziekolwiek zauważysz pęknięcia lub uszczerbienia, zdecyduj się na zakup innego modelu. Pod wpływem temperatury tego typu niedoskonałości szybko się powiększają, w efekcie czego po miesiącu urządzenie może okazać się bezużyteczne.

 

Elektryczne czajniki elektryczne w dobrych cenach

Ceny czajników ceramicznych są dość zróżnicowane. Wpływają na nie przede wszystkim: marka, rodzaj użytych w produkcji materiałów oraz wygląd. Najtańsze modele kupisz już za niecałe 60 zł. Jeśli jednak zależy Ci na produkcie z najwyższej półki, musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet 200 zł.

 

 

Jak odkamienić elektryczny ceramiczny czajnik?

 

Po przeczytaniu poradnika wiesz, jaki elektryczny czajnik ceramiczny jest polecany. Jednak nawet najlepszy model nie ma systemu anty kamiennego, więc z czasem na ściankach czy grzałce pojawi się osad. Warto wcześniej zapoznać się z metodami jego usuwania, by zawczasu wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć. Na szczęście metod na pozbycie się kamienia jest mnóstwo, również tych, które są dostępne niemal od ręki.

Zastosowanie specjalistycznych preparatów

Aby wyczyścić czajnik zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po odkamieniacz. Występuje on w różnych formach – od płynów po tabletki i proszki. Pomogą nam one nie tylko pozbyć się kamienia z czajnika, ale również z ekspresu do kawy.

Zazwyczaj czyszczenie odkamieniaczem przebiega bardzo szybko i łatwo. Wystarczy zaaplikować preparat do wnętrza czajnika, po czym podgrzać powstałą mieszankę. Zwykle już jednorazowe użycie odkamieniacza bardzo pomaga i kamień zostaje usunięty. Pamiętajmy jednak, by ściśle przestrzegać instrukcji użycia znajdującej się na opakowaniu oraz wszelkimi zaleceniami producenta.

Dużą zaletą używania środków odkamieniających jest to, że radzą sobie one również z rdzą oraz innego rodzaju nalotami, które mogą osadzać się na metalowych elementach.

 

Domowe sposoby czyszczenia czajnika

Zdaniem niektórych użytkowników stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych, może nie być do końca bezpieczne. Poza tym cena niektórych środków zdecydowanie odstrasza – odkamieniacze mogą kosztować nawet ponad 50 złotych. Znacznie tańsze i często równie skuteczne są metody domowe.

 

Soda oczyszczona

Kamień możemy usunąć np. za pomocą sody oczyszczonej. To bardzo popularna i skuteczna metoda zwłaszcza wtedy, kiedy kamienia nie jest zbyt dużo. Wystarczy stworzyć roztwór o odpowiednich proporcjach, czyli dodać 4 stołowe łyżki sody do 1,5 l wody. Powstałą mieszankę wlewamy do czajnika i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie wylewamy wodę i dokładnie płuczemy wnętrze czajnika. Zwykle po chwili kamienia już nie ma.

 

Czyszczenie kamienia obierkami ziemniaków

Jak się okazuje, obierki ziemniaków również można wykorzystać. Wystarczy wrzucić garść obierków ziemniaków do czajnika, zalać je wodą i zagotować. Czynność powtarzamy około 2-3 razy. Na koniec dokładnie płuczemy wnętrze urządzenia.

Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny

Kamień możemy usunąć również używając soku z cytryny. Zalewamy wodą cały czajnik, a do niej dodajemy sok wyciśnięty z jednej, dużej cytryny. Alternatywą dla świeżej cytryny może tu być kwasek cytrynowy. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na kilkanaście minut. Z pewnością tyle czasu wystarczy, by usunąć większość kamienia z wnętrza czajnika.

 

Coca-Cola

Coca-Cola to bardzo popularny napój i zapewne nie raz słyszałeś o jego licznych zastosowaniach w mechanice oraz czyszczeniu różnych elementów wyposażenia domu. Wystarczy pół litra napoju, by skutecznie i na długo pozbyć się kamienia. Kłopotliwe może być późniejsze płukanie czajnika ze względu na dużą zawartość cukru w coli.

 

Ocet

Kamień możemy również skutecznie usunąć za pomocą octu. To metoda gwarantująca najszybszy i najlepszy efekt zdaniem wielu osób. Działanie octu jest bardzo intensywne, toteż na pewno poradzi on sobie nawet z bardzo dużą warstwą osadu. Ocet wystarczy rozmieszać z wodą w proporcjach 50 na 50. Zazwyczaj przygotowujemy pół litra mieszanki, ale niektórzy przygotowują jej około 1 litra. Tak przygotowaną mieszankę zostawiamy w czajniku na 90 minut. Następnie należy wszystko zagotować i wylać do zlewu. Jeśli w wodzie wylewanej do zlewu zauważymy kamień, powtarzamy czynności do tego momentu, aż w wodzie z octem nie będzie widoczny nawet ślad kamienia.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

Mel

June 8, 2023 at 2:19 pm

Całkiem fajnie wyglądają. Chociaż ja mojego vintage z ariete bym nie zamieniła na żaden inny

Répondre