Czy korzystanie z patelni żeliwnych jest szkodliwe dla zdrowia? 

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Sporo osób, które myślą nad zakupem patelni żeliwnej zastanawia się też, czy korzystanie z niej rzeczywiście jest bezpieczne. Z większości artykułów dowiemy się, że to materiał nieszkodliwy, który nie wydziela żadnych związków mogących wpłynąć źle na funkcjonowanie organizmu. Niemniej jednak istnieje pewne ryzyko związane z korzystaniem z patelni żeliwnych, o czym dowiesz się z tego artykułu. 

 

Patelnie żeliwne cieszą się popularnością od niepamiętnych czasów. Używano je około 2500 lat temu i nadal się z nich korzysta, oczywiście w nieco zmienionej formie. To świadczy o praktyczności tego naczynia. Patelnie z żeliwa wykorzystuje się do przygotowywania różnorodnych potraw. Ogólnie uważa się je za bezpieczne w użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że żelazo może wnikać do jedzenia i organizmu i powodować pewne przeciążenia. 

 

Materiał wykonania

Analiza tego, z czego zrobiono omawiane naczynie jest prosta, ponieważ do produkcji wykorzystane jest żelazo. Na naczyniach nie ma żadnych warstw ani sztucznych powłok o niezbadanym składzie, które mogłyby źle wpływać na nasze zdrowie. Trzeba mieć jednak świadomość tego, w jaki sposób pozyskuje się żelazo z ziemi. Czyste żelazo jest rzadkie i pochodzi głównie z opadłych meteorytów. W rzeczywistości materiał ten jest stosunkowo miękki, więc do zrobienia mocnej patelni używa się dodatkowo węgla do utwardzania. Niemniej jednak nadal żelazo stanowi około 98% całości. 

Żelazo jest niezbędnym elementem każdej diety. Przyrządzanie potraw na patelni żeliwnej sprawia, że jakaś część minerałów dostaje się do jedzenia, a w konsekwencji trafia do naszego organizmu. Z reguły jest to dobre, bo warto wiedzieć, że wiele osób na świecie cierpi na anemię. Główną przyczyną tego zaburzenia jest właśnie niedobór żelaza. Zwrócić należy jednak uwagę na, że spożywanie zbyt dużej ilości żelaza może mieć przykre konsekwencje. Kiedy do naszego organizmu trafia za dużo tego minerału, dochodzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników. Co oznacza zwiększona ilość żelaza w organizmie w rzeczywistości? Z przeprowadzonych badań wynika, że może to przyczyniać się do występowania chorób, takich jak: Alzheimer, rak jelita grubego czy dolegliwości sercowych. O nadmiar żelaza nie muszą się jednak obawiać kobiety miesiączkujące, a także wegetarianie i weganie.

 

Jak ograniczyć ilość żelaza w organizmie?

Jeśli pojawi się problem związany ze zbyt dużą ilością żelaza w organizmie, możemy spróbować go ograniczyć i jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim, jeśli spożywamy różnego rodzaju suplementy, a jednym z ich składników jest żelazo, powinniśmy zaprzestać ich przyjmowania albo wybrać takie preparaty, które żelaza nie zawierają. Żelazo jest też wypłukiwane przez kawę. Innym ze sposobów na walkę z jego nadmiarem jest regularne oddawania krwi. 

 

Spora waga

Dobra patelnia żeliwna jest wytrzymała i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat, ale jej minusem w większości przypadków jest spora waga. Mówiąc na temat bezpieczeństwa używania tego rodzaju naczyń, niektóre osoby zwracają uwagę na ryzyko wyślizgnięcia się ciężkiej patelni z dłoni. Ze względu na sporą wagę naczynie trudniej pewnie utrzymać w dłoniach. Oczywiście to zagrożenie występuje na małą skalę, ale niemniej jednak trzeba być jego świadomym. 

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z patelni żeliwnych jest dobrym rozwiązaniem z wielu powodów. Przede wszystkim takie naczynia służą przez wiele lat, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt. Niektóre patelnie są niemal przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naczynie można bez obaw włożyć do gorącego piekarnika. Żelazo to materiał, który długo utrzymuje ciepło. Żelazne naczynia są też skuteczną i naturalną bronią do zwalczania anemii i walki z niedoborem żelaza. Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że korzystanie z takich garnków przynosi zauważalne efekty, jednak dotyczy to nie wszystkich produktów żywnościowych. Wchłanialność żelaza poprawia np. witamina C, a więc wszystkie potrawy, które mają w składzie cytrynę czy pomidory. 

Jeśli zależy nam jednak na tym, aby ograniczyć wchłanialność żelaza, powinniśmy zadbać o odpowiednią konserwację naczynia. Mowa tutaj o regularnym nacieraniu powierzchni przy użyciu oleju. To zadanie nie jest trudne, a przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że patelnia wykazuje zdecydowanie większą odporność na rdzewienie. Ponadto nie ma tak dużego problemu z przyklejaniem się jedzenia do powierzchni. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że żelazo w nadmiarze jest niebezpieczne. Objawami zbyt dużej ilości tego minerału w organizmie może być: osłabienie, spadek samopoczucia czy ciągle zmęczenie. W przypadku nadmiaru żelaza we krwi często mamy też do czynienia ze spadkiem masy ciała. Jako podsumowanie można stwierdzić, że korzystanie z patelni żeliwnych przynosi sporo korzyści i w ogólnym ujęciu jest bezpieczne dla zdrowia. Trzeba jednak w miarę możliwości kontrolować poziom żelaza we krwi poprzez regularne badania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ