Ranking 14 najlepszych patelni żeliwnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

Patelnie żeliwne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Patelnie żeliwne są interesującym naczyniem w kuchni. Są odpowiednim wyborem dla tych, którzy cenią sobie tradycję. Ciekawą propozycją jest Kinghoff Patelnia Żeliwna Grillowa 24 cm KH1107. Produkt został wykonany z grubego i ciężkiego materiału, w efekcie czego w odpowiedni sposób kumuluje i utrzymuje wysoką temperaturę. Naczynie nagrzewa się równomiernie, umożliwiając dokładne i stopniowe przygotowanie konkretnych składników i dań. Chasseur Patelnia Żeliwna Emaliowana Z Pokrywką 28 Cm 20535601 to naczynie, które powinno Cię zainteresować. Ma ono podwójną warstwę emalii, co skutecznie chroni przed korozją. Patelnia jest bardzo trwała, więc posłuży Ci przez długie lata.


 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Patelnia jest wyposażona w składaną rączkę, dzięki czemu w łatwy sposób możesz przechowywać ją w szafkach kuchennych, ponieważ nie zajmie dużo miejsca. Powierzchnia naczynia została pokryta specjalną powłoką, która ma za zadanie zmniejszyć podatność na rdzewienie.

Wady

Według niektórych użytkowników patelnia jest trochę zbyt płytka, w efekcie czego utrudnione jest grillowanie na niej większych produktów (na przykład grubych kawałków mięsa).

Podsumowanie

Model pasuje do wszystkich rodzajów kuchenek, zarówno tych gazowych, jak i indukcyjnych. Patelnia ma wymiary 24 cm x 24 cm. Jest bardzo solidna i szybko się nagrzewa, co umożliwia błyskawiczne przyrządzenie posiłków.

Drugi wybór

Zalety

Ponieważ do zestawu jest dołączona pokrywa, będziesz mógł w niej dusić mięsa i warzywa. Naczynie jest łatwe w użyciu i w utrzymaniu czystości. Podwójna warstwa emalii, a także czarne wykończenie zmniejszają ryzyko wystąpienia korozji na powierzchni patelni.

Wady

Należy pamiętać, że wybrany model ma drewnianą rączkę, więc nie należy myć go w zmywarce, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia naczynia.

Podsumowanie

Średnica naczynia to 28 cm. Spora pojemność (2,3 litra) umożliwia wykonanie posiłku dla całej rodziny. Na patelni możesz smażyć, grillować, dusić, piec, podpiekać i zapiekać ryby, warzywa i wszelkiego rodzaju mięsa.

Rozważ też

Zalety

Naczynie wykonano z odlewu żeliwa, więc jest bardzo solidne i masywne. Szybko się nagrzewa i długo utrzymuje wysoką temperaturę. Umożliwia to dokładne i równomierne smażenie, pieczenie oraz grillowanie. Patelnię możesz używać w piekarniku, na kuchence, a także bezpośrednio na ogniu.

Wady

Nieprawidłowa konserwacja i niedokładne czyszczenie mogą doprowadzić do uszkodzenia patelni i wystąpienia na niej na przykład korozji lub innych defektów.

Podsumowanie

Patelnia ma średnicę 26,5 cm. Wysokość mierzona od dna wynosi 5 cm, więc bez obaw będziesz mógł przygotować w niej większy posiłek (na przykład danie wykonane z duszonego mięsa lub warzyw dla kilku osób).

 

 

14 najlepszych patelni żeliwnych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej został przedstawiony ranking patelni żeliwnych. Sporządzono go na podstawie informacji dostępnych w Internecie oraz opinii konsumentów. Mamy nadzieję, że pomoże on w wyborze produktu, który spełni Twoje wymagania.

 

Patelnia żeliwna grillowa

 

1. Kinghoff Patelnia Żeliwna Grillowa 24 cm KH1107 

 

Kinghoff Patelnia Żeliwna Grillowa 24 cm KH1107 jest ciekawą propozycją, na którą warto zwrócić uwagę. Naczynie wykonano z grubego i ciężkiego materiału (żeliwa), w efekcie czego bardzo dobrze kumuluje i utrzymuje wysoką temperaturę. Model nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek, zarówno tych gazowych, jak i indukcyjnych, więc bez obaw możesz przygotowywać na nim posiłki.

Prezentowana grillowa patelnia żeliwna ma wymiary 24 cm x 24 cm. Jej powierzchnia została pokryta specjalną substancją, która ma za zadanie zmniejszyć podatność naczynia na rdzewienie. Dzięki temu posłuży Ci ono przez długie lata.

Według konsumentów to dobra i tania patelnia żeliwna. Kupujący w szczególności chwalą sobie składaną rączkę w naczyniu, ponieważ znacznie ułatwia to jego przechowywanie. Nie można pominąć także tego, że prezentowana patelnia jest bardzo solidna, a do tego przez długi czas utrzymuje wysoką temperaturę (bez obaw będziesz mógł przygotować w niej nawet te najbardziej wymagające dania).

 

 

 

 

2. Gipfel Patelnia Grillowa Żeliwna 26X26 Cm Diletto

 

Jeśli szukasz głębszego naczynia, w którym będziesz mógł przygotowywać posiłki, to powinieneś zainteresować się modelem Gipfel Patelnia Grillowa Żeliwna 26X26 Cm Diletto. Jest on przystosowany do wszystkich rodzajów kuchenek (gazowych, indukcyjnych).

Zarówno patelnia, jak i rączka zostały wykonane z żeliwa. Podczas zdejmowania naczynia z palnika czy też przenoszenia z jednego miejsca w drugie należy uważać, aby się nie poparzyć. Jego wymiary to: 26 cm x 26 cm. Wysokość patelni (mierzona od dna) wynosi 5 cm. Poprzeczne żeberka ułatwiają przygotowanie różnych mięs, ponieważ tłustsze elementy wytapiają się pod wpływem wysokiej temperatury, a te chudsze pozostają soczyste.

Przedstawiona grillowa patelnia żeliwna zbiera pozytywne opinie i komentarze. Kupującym podoba się jej głębokość i to, że mogą przygotować w niej różne potrawy, bez obawy o przypadkowe wypadnięcie jakiegoś składnika z powodu zbyt płytkiego naczynia.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna emaliowana

 

3. Chasseur Patelnia Żeliwna Emaliowana Z Pokrywką 28 Cm 20535601 

 

Chasseur Patelnia Żeliwna Emaliowana Z Pokrywką 28 Cm 20535601 to produkt, obok którego nie można przejść obojętnie. Naczynie zostało pokryte podwójną warstwą emalii, która ma zapobiegać korozji. Pozwala to na zachowanie bardzo dobrego stanu produktu, nawet po kilku latach użytkowania.

Emaliowana patelnia żeliwna ma kształt okręgu o średnicy 28 cm. Jej pojemność wynosi 2,3 l, więc bez problemu przygotujesz w niej posiłek dla całej rodziny. Do zestawu dołączono szklaną pokrywę, dzięki której będziesz mógł na przykład dusić mięso lub warzywa (pokrywka jest odporna na temperatury do 220 stopni Celsjusza).

Opinie o patelniach żeliwnych są pozytywne. Wielu kupujących podkreśla, że to bardzo dobry produkt, na który warto zwrócić uwagę. Konsumenci chwalą sobie także to, że naczynie nadaje się do użytku na wszelkich rodzajach kuchenek (gazowych, indukcyjnych, elektrycznych, ceramicznych). Patelnię można myć w zmywarce i wstawiać do piekarnika, jeżeli podczas gotowania zajdzie taka potrzeba.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna indukcja

 

4. Patelnia Żeliwna Grillowa 26,5 cm Indukcja 

 

Jeśli celem Twoich poszukiwań jest naczynie, które będziesz mógł używać na wszelkiego rodzaju kuchenkach, to Patelnia Żeliwna Grillowa 26,5 cm Indukcja jest właśnie dla Ciebie, Prezentowany model możesz umieścić nawet nad ogniskiem, a potrawy w nim przygotowane będą pyszne i apetyczne.

Opisywana patelnia żeliwna indukcja ma średnicę 26,5 cm. Całkowita jej długość z rączką wynosi 42 cm, więc bez problemu umieścisz ją także w piekarniku, jeżeli zechcesz coś podpiec. Bardzo ważna jest konserwacja. Jeżeli dobrze wyczyścisz patelnię po zakończonej pracy, to będzie Ci ona służyła przez wiele lat.

Test patelni żeliwnych wykazał, że to bardzo ciekawy produkt dla tych, którzy poszukują naczynia, do przyrządzania posiłków na ogniskach lub grillach. Oprócz tego prezentowana patelnia nadaje się do każdego rodzaju kuchenki, więc nie będziesz mieć kłopotu z jej użytkowaniem.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna na ognisko

 

5. Patelnia Żeliwna Grill Ognisko Ruszt Krata KH1262 

 

Patelnia żeliwna na ognisko jest propozycją dla tych, którzy lubią wyjazdy w plener i lubią gotować na świeżym powietrzu. Prezentowany model ma dwa wygodne uchwyty, dzięki którym będziesz mógł bezpiecznie wkładać i zdejmować go z ogniska. Patelnia Żeliwna Grill Ognisko Ruszt Krata KH1262 została wykonana z bardzo dobrej jakości odlewu żeliwnego, więc jest odporna na ścieranie i wysokie temperatury.

Prezentowany model jest dwustronny. Po jednej jest gładki ze specjalnym ociekaczem na tłuszcz, a po drugiej karbowany, specjalnie z myślą o grillowaniu. Wymiary naczynia to: 40 cm x 24 cm x 2 cm.

Konsumenci twierdzą, że to dobra patelnia żeliwna. Jedną z największych zalet jest jej dwustronność, dzięki czemu w różny sposób możesz przygotować mięsa i warzywa. Kupujący podkreślają, że jeżeli będziesz odpowiednio czyścić i konserwować naczynie, to posłuży Ci ono bardzo długo.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna 28 cm

 

6. Le Creuset Patelnia 28cm 20058280600460

 

Poszukujesz większego naczynia, w którym będziesz mógł przygotowywać pyszne dania? Jeżeli tak, to powinna Cię zainteresować patelnia żeliwna o średnicy 28 cm. Jej powierzchnia jest emaliowana, co dodatkowo zabezpiecza ją przed korozją. Le Creuset Patelnia 28cm 20058280600460 jest produktem francuskiej marki wyróżniający się solidnością wykonania.

Ścianki patelni zostały dokładnie wyprofilowane, a jej dno jest bardzo gładkie i ma nieprzywierającą powłokę, która jej dodatkowo odporna na zarysowania i zadrapania. Naczynie jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, możesz myć je nawet w zmywarce bez obaw o jego uszkodzenie.

Według wielu konsumentów główną zaletą prezentowanej patelni żeliwnej jest jej odporność na zarysowania. Specjalna powłoka zabezpiecza naczynie przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala cieszyć się jego estetycznym, pierwotnym wyglądem.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna z pokrywką

 

7. Peterhof Patelnia Granitowa 30Cm PH1545130

 

Ciekawą propozycją jest Peterhof Patelnia Granitowa 30Cm PH1545130. Została ona wykonana z masywnego odlewanego aluminium, a jej powłoka jest granitowa. Prezentowany model nagrzewa się szybciej i mocniej, a do tego bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę.

Patelnia żeliwna z pokrywką została wyposażona w nienagrzewający się uchwyt. Znacznie ułatwia to gotowanie i zapobiega przypadkowemu poparzeniu się poprzez chwycenie rozgrzanej części patelni. Jej średnica wynosi 30 cm. Opisywany model nie przypala smażonych produktów i jest odporny na zadrapania.

W opiniach możemy przeczytać, że konsumenci pochlebnie wypowiadają się o prezentowanej patelni żeliwnej. Zaznaczają, że jest bardzo solidna, a przyrządzanie posiłków przy jej pomocy jest czystą przyjemnością. Ponieważ zastosowano granitową powłokę, model jest odporny na zarysowania. Dzięki swojej budowie i zastosowanym materiałom patelnia nie jest skłonna do korozji.

 

 

 

 

Patelnia żeliwna Skeppshult

 

8. Skeppshult Patelnia Żeliwna Walnut 28cm 28506

 

Poszukujesz naczynia z wysokim brzegiem? Skeppshult Patelnia Żeliwna Walnut 28cm 28506 powinna Cię zainteresować. Wykonano ją ze składników naturalnych, więc jest przyjazna dla środowiska. Żeliwo, z którego została stworzona, utrzymuje bardzo wysokie temperatury. Do tego jest trwałe i bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Patelnia żeliwna Skeppshult ma grube dno, więc nadaje się do różnych kuchenek, w tym tych indukcyjnych. Jej średnica wynosi 28,6 cm. Wysokość naczynia to 5,5 cm. Bez problemu przyrządzisz w niej obiad dla całej rodziny. Należy pamiętać, aby patelni nie myć w zmywarce, ponieważ może do doprowadzić do jej uszkodzenia, a przede wszystkim późniejsze korzystanie z wyczyszczonego w ten sposób naczynia wpłynie na smak potraw (znacznie go pogorszy, ponieważ może być wyczuwalny detergent).

Konsumenci twierdzą, że to produkt warty uwagi. Na pochwałę zasługuje obecność wysokiego brzegu, a także grube dno, które po nagrzaniu będzie utrzymywać wysoką temperaturę przez długi czas.

 

 

 

 

Żeliwna patelnia do naleśników

 

9. Skeppshult Patelnia Żeliwna do Naleśników Walnut 23cm 03106 

 

Lubisz jeść naleśniki, ale nie wybrałeś jeszcze odpowiedniego naczynia, w którym będziesz je przygotowywać? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na Skeppshult Patelnia Żeliwna do Naleśników Walnut 23cm 03106. Jej korpus wykonano z wysokiej jakości żeliwa, a rączkę z drzewa orzecha włoskiego. Na końcu jest ona zwieńczona metalowym uchwytem, dzięki któremu będziesz mógł ją powiesić na haczyku.

Średnica patelni wynosi 23 cm, jednak wymiar powierzchni przylegającej do płyty grzewczej jest o 2 cm mniejszy. Spowodowane jest to obecnością ścianek, które zapobiegają wylewaniu się ciasta naleśnikowego z naczynia.

Recenzje produktu są pozytywne i pochlebne. Konsumenci zgodnie twierdzą, że to bardzo dobra żeliwna patelnia do naleśników. Masa nie przywiera do jej dna, więc placki wychodzą estetyczne, a przede wszystkim smaczne.

 

 

 

10. Skeppshult 02806

 

1. Skeppshult 02806Pierwsza polecana przez nas patelnia żeliwna to produkt szwedzkiej firmy Skeppshult. Jest to marka, która ma bogate doświadczenie w produkcji żeliwnych produktów gospodarstwa domowego. Co ważne, materiały użyte do produkcji garnków są całkowicie bezpieczne i pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Powierzchnia patelni została pokryta żeliwem, które toleruje nawet bardzo wysokie temperatury.

Ponadto pod wpływem ciepła żelazo przenika do posiłków i wzbogaca naszą dietę. Dno patelni zostało zaimpregnowane roślinnym olejem jadalnym, który sprawia, że potrawy przygotowywane na patelni nie przywierają do niej. Rączka została pokryta drewnem z orzecha włoskiego.

Na patelni grilluje się bardzo przyjemnie i efektywnie. W naczyniu możemy przyrządzić zarówno grillowane warzywa, jak i różnego rodzaju mięsa. Należy podkreślić, że patelnia może być używana na każdej kuchence, nawet tej indukcyjnej. Dużym plusem jest fakt, że pielęgnacja patelni jest bardzo prosta.

Do jej czyszczenia wystarczy jedynie ciepła woda. Zaimpregnować możemy ją zwykłym olejem np. rzepakowym. Czarny kolor patelni oznacza, że jest ona dobrze wyczyszczona i zaimpregnowana. Według wielu opinii jest to najlepsza patelnia żeliwna grillowa.

Jednym z podstawowych naczyń w każdej kuchni są patelnie. Można na nich przygotować bardzo dużą ilość pysznych dań. Rozsądnym wyjściem byłoby zakupić takie naczynie, które będzie Ci służyć przez wiele lat. Jeśli zgadzasz się z takim podejściem, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup patelni żeliwnej. Godny polecenia jest model Skeppshult 02860. Jest to najlepsza patelnia żeliwna w 2024 roku. Producentem jest znana szwedzka marka, która ma wieloletnie doświadczenie w produkcji garnków i patelni. Prezentowana grillowa patelnia żeliwna będzie zakupem, który posłuży przez wiele lat.

 

Zalety

Kompatybilność z różnymi kuchenkami: Patelnia grillowa może być używana na każdej kuchence, nawet na modelu indukcyjnym.

Materiały: Cała powierzchnia patelni została pokryta żeliwem, które toleruje nawet bardzo wysokie temperatury. Nie musisz się zatem martwić o jej uszkodzenie podczas smażenia. Poza tym rączka została pokryta wysokiej jakości drewnem z orzecha włoskiego.

Nieprzywieranie do dna: Wielkim atutem tego modelu jest to, że jego dno zostało zaimpregnowane jadalnym olejem roślinnym. Sprawia to, że potrawy przygotowywane na tej patelni żeliwnej nie przywierają do jej dna.

Wzbogacenie diety: Na uwagę należy fakt, że pod wpływem ciepła żelazo, które zostało użyte do produkcji, przenika do posiłków i wzbogaca naszą dietę.

Bezpieczeństwo: Wszystkie materiały, z których wykonano patelnię są całkowicie bezpieczne i pozbawione szkodliwych substancji.

 

Wady

Cena: Ze względu na wysoką jakość materiałów użytych w produkcji, model ten to jedna z najdroższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

11. KingHoff 28cm KH-1119

 

Wybrana do naszego zestawienia patelnia KingHoff KH-1119 jest zrobiona z żeliwa, czyli naturalnego materiału. W efekcie można być pewnym, że przyrządzane dania nie będą narażone na działanie szkodliwych substancji. Dodatkowo w trakcie przygotowywania potraw i na skutek działania wysokiej temperatury uwalniane są pierwiastki żelaza, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Średnica tej patelni żeliwnej jest równa 28 cm. Naczynie ma wysokie ścianki, dlatego można wygodnie mieszać to, co znajduje się w środku. Model ma wytrzymałą, solidnie przytwierdzoną do podstawy rączkę. Warto podkreślić, że patelnia jest uniwersalna. Można jej używać na wszystkich kuchenkach, także indukcyjnych.

KingHoff KH-1119 to dobrej jakości patelnia żeliwna, która powinna spełnić oczekiwania miłośników gotowania. Z naczynia można korzystać w trakcie przygotowywania wielu różnych potraw. Konsumenci zapewniają, że utrzymanie produktu w czystości nie jest trudne i nie wymaga użycia mocnych detergentów.

KingHoff KH-1119 to patelnia żeliwna o średnicy równej 28 cm. Naczynie jest dostosowane do każdego rodzaju kuchenek.

 

Zalety

Bezpieczeństwo stosowania: Z uwagi na to, że patelnia została wykonana z naturalnego materiału, czyli żeliwa, przygotowywanie na niej dań jest w pełni bezpieczne. Możemy mieć pewność, że żadne szkodliwe substancje nie wnikają do jedzenia.

Równomiernie nagrzewające się dno: Z opublikowanych recenzji wynika, że dno równomiernie się nagrzewa, więc danie jest dobrze dopieczone z każdej strony.

Zabezpieczenie przed rdzewieniem: Powierzchnię patelni oksydowano, a wszystko po to, aby zmniejszyć jej podatność na rdzewienie.

Uniwersalność: Naczynie jest przystosowane do używania na wszystkich kuchenkach, także indukcyjnych.

 

Wady

Długie nagrzewanie: Osoby, które zdecydowały się kupić tę patelnię przyznają, że jej nagrzewanie zajmuje stosunkowo dużo czasu. Odczuwa się to, szczególnie jeśli nie jest się przyzwyczajonym do korzystania z naczyń wykonanych z takich materiałów.

 

 

 

 

12. Berlinger Haus Forest Line

 

Patelnia Berlinger Haus Forest Line to produkt wykonany z odlewu aluminiowego w którym zastosowano trzywarstwową, marmurową powłokę zapobiegającą przywieraniu potraw. Średnica garnka wynosi 26 cm, a jego wysokość to 5,5 cm. Patelnia jest odpowiednia do kuchenek indukcyjnych, gazowych, ceramicznych, halogenowych oraz elektrycznych i pozwalają na przyrządzenie potraw z minimalną ilością tłuszczu lub wody.

Zastosowany przez producenta system TURBO INDUCTION powoduje, że naczynie nagrzewa się nie tylko równomiernie, ale też bardzo szybko oszczędzając w ten sposób energię. Model jest przeznaczony do smażenia w temperaturze 220 °C. Producent zaopatrzył swój wyrób w uchwyt powlekany silikonem typu SOFT TOUCH. Struktura rączki powoduje, że nie wyśliźnie się ona z ręki kucharki. Jej wygląd natomiast przypomina do złudzenia rączkę drewnianą, co podnosi estetykę produktu, a dodatkowo rączka ta nie nagrzewa się podczas smażenia.

Dodatkowo model ten pozwala na mycie go w zmywarce, więc zachowanie go w czystości nie będzie stanowiło problemu. Dla użytkowników tego modelu atrakcyjna okazała się nieprzywierająca powłoka, opisują oni, że smażone produkty dosłownie „ślizgają” się po jej powierzchni. Czyni to również z naczynia produkt, który łatwo się czyści.

Patelnią, która wzbudziła zainteresowanie i przychylność klientów jest Berlinger Haus Forest Line. Co sprawiło, że jest to model lubiany przez panie domu? Sprawdźmy.

 

Zalety

System TURBO INDUCTION: System ten pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni naczynia, a także szybkie jego nagrzewanie. Pozwala to na oszczędność energii, a także na równomierne smażenie potraw.

Rączka: Nienagrzewająca się rączka pokryta warstwą silikonu pozwala na pewne trzymanie naczynia. Również jej wygląd do złudzenia przypominający drewno dodaje naczyniu elegancji.

Materiał wykonania: Patelnia została wykonana z aluminiowego odlewu pokrytego 3 warstwami marmurowej powłoki. Taki skład wpływa na stosunkowo niską wagę, a także łatwe smażenie, gdyż obrabiane produkty nie przywierają do powłoki.

Czystość: Naczynie, ze względu na to, że żywność nie przywiera do jego powłoki, jest łatwe w czyszczeniu. Producent zezwala również na mycie patelni w zmywarce.

 

Wady

Brak przykrywki: Niestety producent nie zadbał o to, aby patelnia była sprzedawana wraz z pokrywką. Trzeba ją dokupić oddzielnie.

Brak czujnika: Nie ma tu również czujnika temperatury, często umieszczanego w formie kropki na środku patelni. W związku z tym użytkownik nie zostanie powiadomiony o dostatecznym rozgrzaniu się patelni i gotowości do smażenia.

 

 

 

 

13. Skeppshult Btrzy0032T

 

4. Skeppshult Btrzy0032TKolejny produkt jest skierowany do wszystkich miłośników naleśników. Ta specjalistyczna patelnia, niezwykle ułatwi proces smażenia tych placków. Patelnia została wyprodukowana przez szwedzką firmę Skeppshult. Jest to naczynie wykonane z żeliwa, z tradycyjnie grubym i nieco wklęsłym dnem.

Dzięki temu patelnia jest stabilna i równomiernie rozprowadza ciepło po całej powierzchni. Co więcej, nie odkształca się po dłuższym użytkowaniu. Warto dodać że, nie rysuje płyty grzewczej i nie kołysze się na płycie. Jest niezwykłe wytrzymała i odporna na zarysowania.

Jest to patelnia, która będzie nam służyć przez długie lata. Produkt nagrzewa się bardzo szybko, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Naleśniki przygotowywane na patelni są idealnie wysmażone i nie przypalają się. Patelnia posiada 7 okienek na naleśniki o szerokości ok. 7 cm.

Rekomendowane jest mycie ręcznie naczynia, ciepłą wodą bez użycia detergentów. Pielęgnacja patelni ogranicza się do smarowanie jej powłoki olejem. Naczynie przeznaczone jest do każdego rodzaju kuchenek.

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest naczynie szwedzkiej marki Skeppshult, model Btrzy0032T. Jest to wyjątkowo wydajna i funkcjonalna patelnia żeliwna do naleśników.

 

Zalety

Proste czyszczenie: Jak niemal wszystkie patelnie żeliwne, również i ten model wymaga czyszczenia ręcznego, bez użycia detergentów. Jeśli naczynie zostanie umyte zaraz po użytkowaniu, ciepła woda w zupełności wystarczy by pozbyć się zabrudzeń.

Odporność na zarysowania: Ze względu na wysoką jakość materiału, które zostały użyte do produkcji patelni jest ona niezwykle wytrzymała i odporna na zarysowania.

Równomierne rozłożenie ciepła: Ponieważ model ten wyposażony został w specjalnie pogrubione dno, użytkownik ma gwarancję, że naczynie jest stabilne i równomiernie rozprowadza ciepło po całej swojej powierzchni.

 

Wady

Cena: Prezentowana patelnia jest przeznaczona wyłącznie do smażenia na niej naleśników, jej cena jest nieco wygórowana. Warto jednak zauważyć, że to wysokiej klasy materiał jest gwarantem tego, że Twoje naleśniki będą wyglądały idealnie.

 

 

 

 

14. Banquet Grada 40Lp001

 

5. Banquet Grada 40Lp001Ostatnia propozycja to najtańszy produkt z naszego rankingu. Mimo niskiej ceny produkt oferuje dobrą jakość. Został wyprodukowany przez firmę Banquet, która zajmuje się głównie produkcją agd oraz szkła i ceramiki. Banquet sprzedaje swoje produkt w prawie całej Europie. Jej główną cechą to dobry stosunek jakości do ceny.

Ta żeliwna patelnia sprzedawana jest w pakiecie z solidną drewnianą deską. Zestaw tworzy harmonijną całość i pozwala na eleganckie serwowanie potrawy na stole. Patelnia została wyposażona w wygodną rączkę, która znacząco ułatwia korzystanie z naczynia. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem, szczególnie przy wyjmowaniu naczynia z piekarnika.

Naczynie wykonane jest z żeliwa i ma owalny kształt. Można używać go na wszystkich rodzajach kuchenek. Jak już zostało to wspomniane, jest możliwość używania naczynia w piekarniku. Jest to duża zaleta i cecha wyróżniająca, gdyż większość patelni nie nadaje się niestety do użytkowania ich w piekarniku.

Naczynie jest zdecydowanie godne polecenia. Mimo niskiej ceny, produkt został wykonany z materiałów dobrej jakości.

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest dobra i tania patelnia firmy Banquet. Marka ta sprzedaje swoje produkt w prawie całej Europie i znana jest z wysokiej jakości naczyń.

 

Zalety

Deska w zestawie: W zestawie wraz z patelnią otrzymujemy estetyczną, drewnianą deskę, która posłuży nam jako podstawka pod naczynie w czasie serwowania dań z piekarnika. Razem tworzą atrakcyjną całość.

Materiały: Model ten został wykonany z wysokiej jakości żeliwa, dzięki czemu jest odporny na duże temperatury. Dlatego może być używany nie tylko na wszystkich rodzajach kuchenek, ale i w piekarniku.

Cena: Prezentowany model to dobra i tania patelnia żeliwna w przystępnej cenie.

 

Wady

Brak pokrywy w zestawie: Niestety prezentowany model nie posiada w zestawie pokrywy. Ponadto, ze względu na unikalny kształt tego modelu, znalezienie pasującej przykrywki jest bardzo trudne.

Niski rant: Patelnia ma niskie ścianki, a więc nie będzie odpowiednia do smażenia dużej ilości dań, w tym sosów.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką patelnię żeliwną kupić

 

Patelnia żeliwna jest ciekawym naczyniem, które z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom tradycji. Kiedyś używane były w każdej kuchni przez gospodynie domowe,  teraz znów zyskują popularność. Jeżeli zastanawiasz się, jaka patelnia żeliwna jest najlepsza, to ten poradnik z pewnością pomoże Ci w uzyskaniu odpowiedzi.

Rodzaj kuchenki

Przed zakupem bardzo ważną kwestią jest, aby sprawdzić, do jakiego rodzaju kuchenki przeznaczony jest konkretny model. To istotne, ponieważ może się okazać, że wybrana przez Ciebie patelnia nie może być używana na kuchence, którą masz. Jednak większość modeli pozwala na używanie ich na każdym typie kuchenki, zarówno elektrycznej, jak i gazowej, indukcyjnej oraz ceramicznej. Niektóre patelnie możesz także postawić po prostu nad ogniem (nad ogniskiem). Są to specjalnie skonstruowane modele, które nadają się na takie okoliczności.

 

Średnica

W zależności od tego, jak dużo i co gotujesz, powinieneś zastanowić się, jakie wymiary powinna mieć Twoja patelnia. Istnieją modele małe (o średnicy na przykład 24 cm). Warto się zdecydować na nie, jeżeli nie masz w planach wykonywać dużych posiłków, bo na przykład mieszkasz sam. Patelnie większe mogą mieć średnicę nawet powyżej 30 cm. Te warto wybrać, jeżeli potrzebujesz przygotować jednorazowo wiele porcji na przykład dla całej rodziny. Najlepsza patelnia pomieści wszystkie składniki dania i umożliwi w szybki i łatwy sposób połączyć je ze sobą, aby otrzymać smaczny posiłek.

 

Dodatkowa ochrona powierzchni

Niektóre patelnie żeliwne pokryte są specjalną warstwą ochronną, która ma za zadanie minimalizować zadrapania powstałe w czasie gotowania. Bardzo popularnie jest także emaliowanie. Umożliwia ono dokładne zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego zapobiega powstawaniu rdzy, więc możesz dłużej cieszyć się estetycznym wyglądem patelni tak jak pierwszego dnia jej użytkowania.

 

Czyszczenie

Patelnie żeliwne wymagają specjalnego czyszczenia i konserwacji. Nie należy myć ich w zimnej wodzie ani przy użyciu detergentów. Jeżeli do wyczyszczenia zastosujesz płyn do mycia naczyń, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiłki przygotowywane na tak umytej patelni będą smakować mydlinami. Modele emaliowane nie wymagają specjalnych metod czyszczenia. Niektóre z nich możesz nawet myć w zmywarce bez obaw o uszkodzenie lub zniszczenie naczynia.

Elementy wykończenia

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na elementy wykończenia, które ułatwią użytkowanie, a także sprawią, że stanie się ono bezpieczniejsze. Żeliwo nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dobrym rozwiązaniem będzie obecność drewnianej rączki lub specjalnej nakładki, która ochroni Twoje dłonie przed poparzeniem. Warto pamiętać, że jeżeli uchwyt patelni jest wykonany z drewna, to należy bardzo ostrożnie go czyścić. Stosowanie mocnych środków czystości może doprowadzić do uszkodzenia drewna i pogorszenia jego wyglądu.

 

Karbowana czy płaska?

Warto zwrócić uwagę na fakturę dna patelni. W zależności od tego, czy chcesz przygotowywać w niej posiłki po prostu smażąc, czy grillując, należy dobrać odpowiedni model. To ważne, aby wybrać naczynie, które spełni Twoje wymagania i oczekiwania. Jaką patelnię żeliwną wybrać? Jeżeli chcesz grillować warzywa lub mięso, to należy zainwestować w model z karbowanym dnem. Taka faktura umożliwi przypieczenie produktów tak, aby wyglądały, jak zdjęte z grilla. Do przygotowywania posiłków na co dzień warto zakupić patelnię z gładkim dnem.

 

Patelnie żeliwne w dobrych cenach

Cena patelni żeliwnej uzależniona jest od materiału, z którego została wykonana. Jeżeli żeliwo jest wysokiej jakości, to koszt będzie wyższy. Najtańsze modele kosztują około 40 złotych. Zazwyczaj są one wykonane z trochę gorszego tworzywa, jednak pomimo tego także są bardzo dobre. Najdroższe palenie żeliwne kosztują nawet kilkaset złotych. Spowodowane jest to wysoką jakością żeliwa, z którego konkretny model został wykonany, a także pokryciem powierzchni specjalną warstwą mającą za zadanie zabezpieczyć ją przed zadrapaniami.

 

 

FAQ

 

P1: Jak używać patelni żeliwnej?

Podczas użytkowania patelni żeliwnej warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które pozwolą na zachowanie jej dobrego stanu. Przede wszystkim naczynia wykonane z żeliwa nie powinny być narażone na nagłe zmiany temperatur. Nie należy więc rozgrzanej patelni wkładać pod strumień zimnej wody. Może to doprowadzić do uszkodzenia jej powierzchni. Podczas mycia nie używaj ostrych drapaków, tylko delikatną myjkę. Pozwoli to zapobiec powstawaniu zarysowań. Warto także dokładnie obserwować swoją patelnię. Jeżeli potrawy zaczną do niej przywierać, należy posypać jej powierzchnię solą i podgrzewać, pilnując przy tym, aby nie przywarła do dna. Po wykonaniu tej czynności naczynie należy ostudzić, a następnie usunąć warstwę soli. Dzięki tej metodzie potrawy nie będą przywierać do dna patelni.

P2: Jak dbać o patelnię żeliwną?

Jeżeli masz w domu patelnię żeliwną i z niej korzystasz, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z jej czyszczeniem i konserwacją. Przede wszystkim naczynia wykonane z żeliwa myje się gorącą wodą bez detergentów, przy użyciu gąbki. Po osuszeniu patelni można przystąpić do gotowania. Naczyń żeliwnych nie wolno czyścić w zmywarce. Jeżeli patelnia ma pokrywę, to nie należy przechowywać jej przykrytej. W tak zamkniętym naczyniu może pojawić się rdza. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że po skończeniu gotowania i umyciu naczynia możesz posmarować jego powierzchnię masłem lub olejem. Pozwoli to dobrze zakonserwować naczynie i przygotować je do kolejnego użycia.

 

P3: Jak wygląda pierwsze użycie patelni żeliwnej?

Przed pierwszym użyciem patelni żeliwnej należy opłukać ją gorącą wodą. Warto pamiętać także o tym, aby ostrożnie obchodzić się z naczyniami wykonanymi z żeliwa. Są one w stanie rozgrzać się do naprawdę wysokich temperatur, więc konieczne jest uważne używanie ich.  Gdy już naczynie zostanie opłukane ciepłą wodą, należy dokładnie je osuszyć. Tak przygotowane nadaje się do rozpoczęcia gotowania. Po zakończeniu warto posmarować powłokę patelni odrobiną masła, margaryny lub oleju jadalnego. Pozwoli to na zakonserwowanie naczynia aż do czasu kolejnego użycia oraz przywróci mu świeżość.

 

P4: Lepsza jest patelnia ceramiczna czy patelnia żeliwna?

Wybór rodzaju patelni (ceramicznej lub żeliwnej) uzależniony jest od Twoich potrzeb, a także od tego, co wolisz. Jeżeli jesteś zwolennikiem tradycji, to warto zastanowić się nad zakupem patelni żeliwnej. Kiedyś stosowane przez wszystkie gospodynie domowe, naczynia wykonane z żeliwa są bardzo trwałe i odporne na wysokie temperatury. Należy je odpowiednio czyścić i konserwować, aby służyły przez długie lata. Modele ceramiczne umożliwiają smażenie bez konieczności dodawania tłuszczu lub tylko z niewielką jego ilością. Są bardzo wygodne w użytkowaniu i odporne na temperatury do nawet 450 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby nie myć ich w zmywarce, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni.

P5: Ile kosztuje patelnia żeliwna?

Najtańsze patelnie żeliwne kosztują około 30 złotych. Zazwyczaj wykonane są z trochę słabszej jakości materiałów i często nie są zbyt wygodne w użytkowaniu. Cena modeli droższych oscyluje w granicach od 100 do 200 złotych. Ich tworzywo jest trochę lepszej jakości. Patelnie najdroższe to koszt nawet kilkuset złotych. Wysoka cena uzależniona jest najczęściej od żeliwa, z którego dana patelnia została wykonana (bardzo wysoka jakość), a także od popularności konkretnego producenta. Im jest on popularniejszy, tym jego produkty są droższe. Na wysokość ceny wpływa także to, czy naczynie jest emaliowane, czy nie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ