Potrawy, których nigdy nie powinieneś gotować w żeliwnej patelni

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Nie ulega wątpliwości, że jest wiele korzyści wynikających z używania patelni żeliwnych. Przede wszystkim są one wytrzymałe, więc ich zakup to inwestycja na wiele lat. Konsumenci wskazują też na zalety, takie jak równomierne nagrzewanie się powierzchni. Korzystanie z takiego naczynia może także poprawić poziom żelaza we krwi. Eksperci wskazują jednak, że są takie potrawy, które lepiej przyrządzić na innej patelni. Poniżej znajdziesz ich listę. 

 

Sos pomidorowy

Jeśli mamy ochotę na bolognese i zabieramy się do jego przygotowania, lepiej skorzystać z patelni ze stali nierdzewnej niż żeliwnej. Kwaśne składniki, a zaliczają się do nich między innymi pomidory stanowiące bazę sosu do spaghetti, mogą naruszyć barierę ochronną naczynia (powłokę wytworzoną w trakcie konserwacji). Ponadto sosy tego typu wymagają stosunkowo długiego gotowania, więc potrawa może zyskać nieco metaliczny smak. Z pewnością bolognese będzie lepiej smakowało, jeśli zdecydujemy się używać innej patelni.

 

Mięso duszone w winie

Na żeliwnej patelni nie zaleca się przygotowywania potraw, które w swoim składzie mają wino. Zazwyczaj używa się go do duszenia różnego rodzaju mięs i bez wątpienia stanowi ono oryginalny dodatek nadający potrawie wyrazistego smaku. Niemniej jednak wino może uszkodzić powłokę garnka i sprawić, że danie zyska nieprzyjemny, metaliczny posmak. Garnki z żeliwa nie lubią także octu. 

Wypieki

Naczynia żeliwne idealnie nadają się do przyrządzania różnego rodzaju ciast czy chlebów (np. kukurydzianego). Ze względu na to, że równomiernie się nagrzewają i długo pozostają ciepłe, pozwalają na uzyskanie chrupiącej skórki, którą doceni każdy miłośnik domowego pieczywa. Trzeba jednak pamiętać, że mimo tych plusów jest jedna znacząca wada. Jeśli zwykle używamy patelni do przygotowywania ostrych, słonych potraw, musimy liczyć się z tym, że smak w jakimś stopniu utrzymuje się na naczyniu. W związku z tym słodkie ciasto może nim przejść, co oczywiście nie byłoby dobre. Rozwiązaniem tego problemu jest wyznaczenie jednego naczynia do przyrządzania słonych, a jednego do przygotowywania słodkich dań. 

 

Delikatna ryba

Z delikatnymi rybami jest podobnie, jak z potrawami na bazie jajek. Mogą łatwo przywierać do żeliwnej powłoki i się kruszyć. Co za tym idzie, ich przekręcenie z jednej strony na drugą celem dokładnego usmażenia bywa trudne. Niemniej jednak patelnia żeliwna będzie odpowiednia do przygotowywania steków, także z tuńczyka czy łososia. Co do delikatnych, mało tłustych ryb z tendencją do kruszenia się zdecydowanie lepiej sprawdzi się patelnia teflonowa ze specjalną powłoką. 

 

Omlety

Omlet to jedno z Twoich ulubionych śniadań? W takim razie pamiętaj, aby nie przygotowywać go na patelni żeliwnej. Istnieje ryzyko, że omlet, a także inne potrawy na bazie jajek, będą szybko przyklejały się do powierzchni. W związku z tym pojawi się problem, aby np. ściągnąć omlet z powierzchni patelni. Nasze próby mogą skończyć się tym, że potrawa straci swój kształt i nie będzie wyglądała tak apetycznie, jak na początku. Dodatkowo po smażeniu na patelni z pewnością zostaną resztki jajek, które będziemy starali się usunąć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby namoczenie patelni i pozostawienie jej na dłuższy czas, jednak takie coś może doprowadzić do zniszczenia bariery ochronnej uzyskanej w procesie konserwacji. Do smażenia omletów zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. patelnia z emaliowaną powłoką.

Podsumowanie

Powyżej wskazane zostały przykłady dań, których lepiej nie przygotowywać na patelni żeliwnej. Jak widać, nie jest ich dużo, co przemawia za tym, aby zakupić choć jedno naczynie żeliwne i korzystać z niego w swojej kuchni. Patelnie żeliwne są idealnie do przyrządzania steków. Można na nich zrobić mięso tak dobre, jak w najlepszych restauracjach. Zaletą przemawiającą za zakupem naczyń żeliwnych jest też to, że przystosowano je nie tylko do smażenia, ale też pieczenia. Na patelniach tego typu można przygotowywać różnorodne dania i eksperymentować w kuchni. Z uwagi na to, że naczynia żeliwne są w stanie uzyskać, a później utrzymać wysoką temperaturę, świetnie sprawdzają się do gotowania mięsa i smażenia frytek. Patelnie wykonane z tego materiału można bez obaw używać na kuchence, a także wstawiać do piekarnika, bez obaw o uszkodzenie powierzchni czy pojawienie się zniekształceń. Chociaż może się wydawać, że konserwacja garnka (nacieranie go olejem) jest trudna i skomplikowana, w rzeczywistości można szybko się tego nauczyć. Co istotne, czyszczenie patelni żeliwnej nie jest trudne ani kosztowne, bo właściwie do usuwania zabrudzeń wystarczy użyć samej wody. Aby jak najpełniej wykorzystać potencjał takich garnków, trzeba tylko wiedzieć, które potrawy najlepiej na nich przygotowywać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ