Jak jeść kaki?

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Egzotycznie wyglądający, pomarańczowy owoc zachęca wiele osób, ale jego obca nazwa, kaki, wzbudza wątpliwości. Czy warto go jeść, jak smakuje i czy nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Kaki to jeden z najpopularniejszych owoców na całym świecie, uprawiany na większości kontynentów. Jak jeść i do czego najlepiej się sprawdza, przeczytasz w poniższym artykule.

 

Pochodzenie kaki

Niemal każdy choć raz zauważył owoc kaki na sklepowej półce. Czasem występuje on pod inną nazwą — sharon, hurma czy persymona. Wszystkie to obco brzmiące słowa odnoszą się do jednego niepozornego owocu, który z wyglądu przypomina pomidora o mocno pomarańczowej skórce. Kaki mają zwykle kilka listków przyczepionych do swojej górnej części. Skąd pochodzą te egzotyczne produkty? Persymona to owoc hurmy wschodniej. Kaki oryginalnie pochodzi z Azji, głównie z Chin. Stamtąd owoc szybko przeniósł się do Japonii, a w XIX wieku kalifornijscy farmerzy zaczęli uprawiać drzewa hurmy wschodniej na swoich terenach. Roślina rodząca kaki lubi ciepły klimat, dlatego w Europie uprawiana jest głównie w południowej części kontynentu. Hurma wschodnia może osiągać wysokość nawet 8 metrów. Możliwe jest jednak hodowanie kaki we własnej doniczce. Wystarczy wysiać roślinę z pestek pozostałych po zjedzeniu owocu.

 

Właściwości odżywcze

Owoce kaki swoją popularność zawdzięczają nie tylko wyrazistym smakom, ale również właściwościom odżywczym, jakie kryją się pod pomarańczową skórką. Nie tylko pod skórą, cała persymona ma wiele do zaoferowania. Skórka kaki używana była od wieków w chińskiej kulturze do łagodzenia i leczenia ukąszeń węży oraz przy różnego rodzaju podrażnieniach skóry. Często wykorzystywane są także liście kaki, z których przygotowywany jest wywar. Stosuje się go przede wszystkim przy problemach z wysokim ciśnieniem, a także przy kłopotach z krzepliwością krwi. Mimo wszystko jednak odpowiedź na pytanie, czy kaki można jeść ze skórką, brzmi nie. Jest ona ciężkostrawna, a przede wszystkim wchłania szkodliwe substancje pochodzące z nawozów i pestycydów. Dlatego przed spożyciem owocu należy go obrać.

Sam owoc ma również liczne wartości odżywcze. Kaki zawiera przede wszystkim witaminę C, K oraz E, a także witaminę B6, beta-karoten, niacynę, tiaminę, kwas foliowy i ryboflawinę. W miąższu owocu można znaleźć potrzebne organizmowi minerały. Wśród nich najważniejsze to: Potas, wapń, fosfor, żelazo, luteina oraz zeaksantyna. Właściwości kaki są chętnie wykorzystywane w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób. Owoc ten polecany jest osobom, które mają wysoki poziom cholesterolu ogólnego, nadtlenków lipidowych oraz trójglicerydów. Zawarte w kaki beta-karoten oraz karotenoidy pomagają utrzymać zdrowy i prawidłowy wzrok. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie oka, chronią przed uszkodzeniami soczewki oraz chorobami plamki żółtej, a także poprawiają ostrość widzenia.

Kaki cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające. Według niektórych naukowców owoc persymony pomaga również w leczeniu chorób nowotworowych. Regularne spożywanie kaki może zmniejszyć namnażanie się rakowych komórek. Badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że największą skuteczność w tej dziedzinie wykazuje połączenie wyciągu z persymony ze związkami polifenoli. Przeciwutleniacze zawarte w owocach kaki pomagają zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Ponadto w persymonie znajduje się kwas galusowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne.

Regularne spożywanie kaki pomaga poprawić procesy trawienne w organizmie oraz wspomaga walkę z zaparciami. Owoc ten ma także pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom procesy starzenia zostają zahamowane, a cera pozostaje gładka i jędrna. Dlatego kaki wykorzystuje się również w produkcji różnego rodzaju kosmetyków do twarzy i ciała.

 

Ile kalorii ma kaki?

Czy spożywania egzotycznego owocu powinny unikać osoby na diecie? Nie, ponieważ ma on niewiele kcal. Kaki jest mniej kaloryczne niż na przykład banan. W 100 gramach persymony jest ok. 70 kalorii. Dlatego nawet będąc na diecie, można bez obaw spożywać kaki. Kalorie zawarte w persymonie nie wpłyną znacząco na wygląd sylwetki. W 100 gramach owoców można znaleźć również 0,58 g białka, a także 0,19 g tłuszczu i ok. 12 g cukrów prostych oraz ponad 3 g błonnika. A jaki jest indeks glikemiczny kaki? Wynosi on 50 IG, czyli znajduje się wśród produktów o średniej wartości.

 

Przygotowywanie kaki

Wiele osób zastanawia się, jak smakuje kaki, ale obawia się spróbowania tego egzotycznego owocu. Persymona ma miękki miąższ i choć przypomina pomidora, na wyglądzie kończy się jej podobieństwo do tego warzywa. Jaki zatem ma smak? Kaki przypomina śliwkę, owoc jest słodki i mięsisty. Dlatego dobrze sprawdza się do deserów oraz przetworów owocowych. Persymonę można także jeść surową.

Warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni owoc. Skórka persymony powinna być gładka, bez zmarszczeń. Kiedy kaki jest dojrzałe? Gdy owoc jest sprężysty, miękki, a skórka nie ma przebarwień i uszkodzeń. Można także wybierać persymonę, która nie jest jeszcze dojrzała, po naciśnięciu można wyczuć, że miąższ jest lekko twardy. Taki owoc można trzymać w domu przez kilka dni, aż w pełni dojrzeje. Warto persymonę przechowywać w lodówce, aby zachowała świeżość przez dłuższy czas. Owoc można także łatwo podzielić na mniejsze porcje i umieścić w woreczku próżniowym. Podobnie można przechowywać kaki przygotowane na swój ulubiony sposób. Jedyne, co jest niezbędne do takiego zabezpieczania owoców to odpowiednia zgrzewarka próżniowa.

Wiadomo już, jak wybrać najlepszy owoc, ale ile kosztuje persymona? Owoc ten sprzedawany jest na sztuki lub na wagę. Zwykle jego cena nie przekracza kilku złotych (ok. 2-3 za jeden owoc lub ok. 5 zł za kilogram). Ile waży kaki? Wiele zależy od stopnia dojrzałości i wielkości owocu, ale średnio persymona waży ok. 250 g. Na jeden kilogram przypadają więc 3-4 kaki. 

Wiele osób po zakupie owocu, zastanawia się, jak obrać kaki. Gruba, jędrna skórka sprawia, że oddzielenie jej od miąższu może wydawać się trudne. Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ obieranie kaki to łatwe zadanie. Owoc pozbawia się skórki za pomocą noża, podobnie jak jabłko. Gdy miąższ jest bardzo miękki, można podzielić kaki na mniejsze części i wyjeść środkową część łyżeczką.

 

Jak jeść kaki?

Kaki to owoc, który można jeść i podawać na wiele sposobów. Najłatwiej jest obrać persymonę ze skórki i spożyć na surowo. Słodki miąższ dobrze sprawdzi się również jako dodatek do różnych potraw, głównie do deserów, sałatek owocowych czy ciast. Kaki można również suszyć, dzięki czemu dłużej nadaje się do spożycia i stanowi zdrową przekąskę. Innym sposobem na przygotowanie persymony jest wykonanie z niej przetworów, głównie dżemów. Skoro wiesz już, jak się je kaki, ale nie wiesz, co można przygotować z tego owocu, oto kilka propozycji:

Sałatka owocowa: Owoc kaki można łatwo wykorzystać do stworzenia pysznej, pożywnej, a przede wszystkim zdrowej sałatki owocowej. To ciekawy pomysł na śniadanie, podwieczorek lub przekąskę, a także na deser po rodzinnym obiedzie. Do przygotowania sałatki owocowej potrzebne będą: Pomarańcza, kaki, winogrona, maliny, jabłko i sok z cytryny. Ilość wykorzystanych owoców zależy tylko od preferencji domowników. Wszystko należy pokroić w kostkę, a w przypadku kaki i pomarańczy również obrać ze skórki. Jabłko można zostawić bez obierania, ale trzeba pamiętać, aby je dobrze wyszorować. Gotową sałatkę warto skropić sokiem z cytryny, ale dopiero, gdy będzie już wyłożona na salaterkach.

Muffiny: Jeśli zastanawiasz się, czy owoc kaki jest szkodliwy, nie masz się o co martwić. Zrób z persymon pyszne muffiny i przekonaj się o ich słodkim, egzotycznym smaku. Do przygotowania babeczek potrzebnych będzie kilka składników. Najważniejsze to: Szklanka mąki, 2 jajka, kaki, 20 g margaryny, 2 łyżki cukru, cukier wanilinowy, łyżeczka proszku do pieczenia, kawałki czekolady, łyżka wiórków kokosowych. Przed przystąpieniem do przygotowywania masy, warto wcześniej rozgrzać piekarnik. Muffiny należy piec w 180 stopniach Celsjusza. Wszystkie składniki, oprócz owoców, wystarczy połączyć w misce za pomocą miksera. Kaki trzeba obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki, najlepiej w kostkę. Po wymieszaniu masy można dodać do niej owoce. Całość należy przelać do foremek, wypełniając je do połowy wysokości. Wierzch można dodatkowo ozdobić pozostałymi kawałkami czekolady. Muffiny piecze się w rozgrzanym piekarniku przez ok. 20 – 30 minut.

Sałatka na lunch: Tam, gdzie rośnie kaki, owoc wykorzystuje się często nie tylko do słodkich dań. Z pysznego owocu można przygotować także pożywną sałatkę na lunch. Do jej przyrządzenia będą potrzebne: Sałaty (różnego rodzaju, w zależności od indywidualnych preferencji), mozzarella, papryka, czerwona cebula oraz oczywiści kaki. Dodatkowo należy przygotować oliwę z oliwek, miód, musztardę (najlepiej Dijon), sól oraz pieprz. W misce wystarczy umieścić sałaty, pokruszyć mozzarelle, dodać pokrojoną w paski paprykę oraz obraną kaki w kosteczkach i cebulę. W osobnym naczyniu trzeba przygotować sos. Powstaje on z połączenia miodu, oliwy, musztardy oraz soli. Gotową mieszankę wystarczy wylać na sałatkę i całość doprawić pieprzem wedle uznania.

Risotto: Risotto to typowe danie, które często przygotowuje się na lunch lub obiad. Jednak w wersji egzotycznej, z owocami, z pewnością nieczęsto pojawiało się na stołach. W nietypowym risotto doskonale sprawdzi się kaki. Do przygotowania dania potrzebne będą: ryż do risotto, białe wino lub sake, sok jabłkowy, płatki migdałowe, masło, miód lub cukier, mielony cynamon, szafran, pomarańcza, suszone morele, owoc granatu, figi oraz kaki. Przed przygotowaniem risotto warto wcześniej zarumienić na patelni płatki migdałowe. Na maśle (lub oliwie) trzeba podsmażyć ryż przez kilka minut, a gdy zacznie robić się przezroczysty, należy dodać do niego wino lub sake oraz sok jabłkowy. Całość można doprawić cynamonem, szafranem oraz miodem. Po kilku minutach, gdy wszystko się zagotuje, trzeba zmniejszyć ogień. Risotto musi się dusić pod przykryciem, na małym ogniu przez ok. 15 minut. Gdy ryż wchłonie płyn, trzeba go stopniowo dolewać. Gdy risotto będzie miękkie, można dodać do niego pokrojone w kostkę morele oraz sok z połowy pomarańczy. Po kilku minutach należy dołożyć ziarna owocu granatu, miąższ z pozostałej połowy pomarańczy, figi oraz obraną ze skórki i pokrojoną na małe kawałki kaki. Po rozdzieleniu dania na porcje można ozdobić je uprażonymi płatkami migdałowymi.

Owoc kaki pochodzenie ma z pewnością egzotyczne. W smaku przypomina nasze rodzime owoce, głównie śliwki, a według niektórych nawet gruszki. W sklepach pojawia się przede wszystkim w okresie jesiennym. Dojrzałe owoce sprowadzane są przede wszystkim z krajów Europy Południowej. Ze względu jednak na swoje liczne właściwości, a nie tylko pyszny, słodki smak, warto kupować i spożywać kaki. Gdy kończy się sezon na te owoce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się nimi przez cały rok. Wystarczy jedynie zapakować je próżniowo i przechowywać w odpowiednich warunkach lub wykorzystać do wykonania przetworów. Dżemy, powidła, czy marmolady z kaki sprawdzą się na śniadania i podwieczorki, a także jako zdrowy dodatek do ciast i deserów. A jeśli chcesz cieszyć się swoim własnym drzewem rodzącym te egzotyczne owoce, możesz łatwo spróbować wyhodować je w domu. Wystarczą jedynie nasiona kaki. Znajdują się one w owocach dostępnych u nas w okresie Bożego Narodzenia. Owoc z nasionami musi być mocno dojrzały z ciemnopomarańczową skórką. Pestki zdatne do posadzenia wydobywa się z miąższu przekrojonej na pół persymony. Przed umieszczeniem nasion w ziemi warto je dokładnie oczyścić. Resztki miąższu mogą fermentować, przez co pestki nie wypuszczą zielonych korzeni.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ