Jak odkamienić czajnik? 

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Pojawiający się w czajniku czy ekspresie do kawy osad to problem, który dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Powodem pojawiania się białego nalotu jest twarda woda znajdująca się w wodociągach oraz wytrącające się związki magnezu, wapnia, a także innych minerałów. Okazuje się, że całkowite usunięcie kamienia nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać, ponieważ zwykłe przepłukanie nie wchodzi w grę. Jakie są skuteczne metody usuwania białego osadu z twardej wody? 

 

Kamień w czajniku – skąd się bierze? 

Zastanawiając się, jak się pozbyć kamienia z czajnika warto dowiedzieć się, co jest bezpośrednią przyczyną jego powstawania. Zjawisko pojawiania się białego osadu w czajniku, ekspresie, zmywarce do naczyń czy na powierzchni zlewu jest całkowicie normalne. Za jego powstawanie odpowiedzialne są związki wapnia i magnezu, które w kontakcie z wysoką temperaturą zamieniają się w węglany osadzające się w naczyniach. Charakterystyczny osad wytrącający się z wody nie wygląda dobrze, jednak okazuje się, że w żaden sposób nie jest szkodliwy dla zdrowia. Oczywiście nie powinno się pić tego, co pozostaje np. na dnie czajnika. Samo korzystanie z urządzenia nie będzie miało jednak negatywnych skutków dla zdrowia. Mimo wszystko powinno się usuwać zalegające osady. W przypadku ekspresów do kawy, zmywarek do naczyń czy pralek kamień może być niebezpieczny dla sprzętu. Osad powstający wewnątrz może spowodować zatkanie odpływu lub dopływu wody, co wiąże się z awarią urządzenia. 

Jak wcześniej wspomniano, pojawiający się w czajniku biały osad nie jest groźny dla zdrowia. Aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędne są do tego różnego rodzaju minerały. W wodzie występują m.in.: Wapń, magnez, chlorki, wodorowęglany, fluorki, siarczany, sód, żelazo, jod, a także dwutlenek węgla. Wiele osób błędnie twierdzi, że twarda woda jest szkodliwa głównie ze względu na odkładający się kamień.

Okazuje się, że miękka woda jest zdecydowanie bardziej szkodliwa i nie jest w stanie uzupełnić diety człowieka w niezbędne minerały. Pierwiastki znajdujące się w cieczy pomagają regulować pracę nerek, a co najważniejsze zapobiegają powstawaniu różnych złogów. W diecie przeciętnej osoby brakuje do ⅓ różnych pierwiastków odpowiedzialnych za zachodzenie wielu procesów w organizmie. Wiele z nich decyduje m.in. o prawidłowej pracy układu immunologicznego, a także nerwowo-mięśniowego. Magnez jest niezbędny, jeśli chodzi o przeciwdziałanie skutkom ciągłego stresu, wspomaga także odnowę organizmu w przypadku nadużywania alkoholu. Wapń jest niezbędny, aby dbać o  dobry stan kości oraz zębów, a co najważniejsze jest niezbędny w przypadku prawidłowego utrzymania czynności związanych z pracą serca oraz całego układu mięśniowo-nerwowego. Jak widać twarda woda może mieć drogocenne właściwości dla organizmu. Zupełnie inaczej jest z drobnym AGD, które pod wpływem nadmiernej ilości kamienia może się poważnie uszkodzić. Warto więc dowiedzieć się jak odkamienić czajnik elektryczny, aby nie uszkodzić powłoki oraz grzałki znajdujących się wewnątrz.  

 

Czym odkamienić czajnik? 

Osoby zastanawiające się jak odkamienić czajnik elektryczny, aby nie spowodować uszkodzenia powłoki znajdującej się w środku, powinny wiedzieć, w jaki sposób stosować przeznaczone do tego celu preparaty. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju środki, które mają pomóc usunąć biały nalot pojawiający się podczas korzystania z czajnika. W zależności od wybranego produktu konsument może zdecydować się na formę płynu lub proszku. Decydując się na użycie środków chemicznych, należy jednak zachować odpowiednią ostrożność, aby preparat nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą. W celu ochrony dłoni warto zdecydować się na ubranie lateksowych rękawiczek ochronnych zabezpieczających naskórek. Po zastosowaniu odkamieniacza należy dokładnie oczyścić czajnik oraz inne urządzenia z pozostałości środka do usuwania osadu, tak aby ponowne korzystanie było w pełni bezpieczne. Specjalne preparaty przeznaczone do usuwania kamienia z czajnika czy ekspresu do kawy można znaleźć w sklepach z AGD i RTV, w większych marketach oraz w sklepach z różnego rodzaju sprzętem. 

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną? 

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną to jeden z naturalnych sposobów na pozbycie się osadu, który działa niekorzystnie na wygląd urządzenia. Aby skutecznie pozbyć się kamienia, warto spróbować tego sposobu. Sodę oczyszczoną można znaleźć w każdym sklepie, zazwyczaj na dziale gdzie znajdują się przyprawy. Do czajnika wypełnionego wodą należy wsypać od 2 do 3 łyżek proszku, który jest sprzedawany w saszetkach. Aby soda dobrze się rozpuściła, można delikatnie poruszać urządzeniem lub zamieszać łyżką jego zawartość. Po rozpuszczeniu proszku należy odczekać od 15 do 20 minut. Sposób ten jest niezwykle skuteczny, jednak podobnie jak w przypadku odkamieniania octem powstaje nieprzyjemny zapach, który trudno od razu usunąć. Zaraz po wylaniu wody z dodatkiem sody oczyszczonej należy dokładnie przepłukać czajnik nawet kilka razy, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu. 

 

Jak odkamienić czajnik octem? 

Odkamienianie czajnika octem jest jednym z ekologicznych sposobów, który skutecznie pomaga usunąć biały osad. Naturalny składnik można stosować do usunięcia zabrudzeń powstających na wannie czy na brodziku prysznica. W celu usunięcia kamienia z takich powierzchni należy przygotować do 100 ml octu, a następnie polać nim miejsce, gdzie znajduje się zabrudzenie. Aby wzmocnić efekt, można dodać kwasku cytrynowego lub soku z cytryny i całość nakryć ręcznikiem kuchennym. Miksturę należy pozostawić do rana, a następnie spłukać wszystko ciepłą wodą. W ten sposób można pozbyć się kamienia, który nawet pod wpływem silnych środków chemicznych nie zawsze chce zejść z wanny czy brodzika kabiny prysznicowej. Usuwanie kamienia z czajnika jest równie proste. Do środka należy wlać czystej wody do połowy, a następnie dolać octu i zagotować. Po wyłączeniu czajnika trzeba odczekać od 15 do 30 minut w zależności od tego, jak wiele kamienia znajdowało się w środku. Po upływie zalecanego czasu należy opróżnić zbiornik i przepłukać czajnik. Aby mieć pewność, że resztki octu nie pozostały w środku, warto ponownie zagotować czystą wodę i wylać. Dopiero za drugim razem można bezpiecznie zrobić ulubioną herbatę lub kawę. 

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Skuteczne i ekologiczne odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym jest bardzo proste i tanie. Produkt nie wydziela żadnego zapachu, a co najważniejsze jest bezpieczny dla zdrowia. Korzystając z tej metody, trzeba jedynie kupić jedną saszetkę kwasku, który jest dostępny w większości sklepów na dziale z przyprawami. Proszek należy wsypać do czajnika wypełnionego wodą, a następnie zagotować. W zależności od stopnia zakamienienia można wsypać od 5 płaskich łyżeczek lub całe, małe opakowanie. Po zagotowaniu wody należy pozostawić mieszankę w czajniku na minimalnie 3 godziny. Jeśli jest taka możliwość, warto odczekać całą noc. Po upływie zalecanego czasu można dodatkowo zagotować wodę, a następnie wylać ją do zlewu. Przed ponownym korzystaniem z urządzenia warto jeszcze raz wypełnić czajnik świeżą wodą i zagotować, a następnie wylać. Dopiero później można bez obaw używać sprzętu wolnego od kamiennego osadu. 

 

Jak wyczyścić czajnik z kamienia – sok z cytryny 

Domowe sposoby na kamień w czajniku często są o wiele bardziej skuteczne niż drogie środki chemiczne. W przypadku odkamieniania sokiem z cytryny należy wycisnąć jedną pełną szklankę soku, którą następnie trzeba wlać do pustego czajnika. Metoda ta jest skuteczna, jeśli osad nagromadził się głównie w dolnej części urządzenia. W przypadku pojawienia się kamienia na ściankach można spróbować wytrzeć je połówką cytryny, a następnie pozostawić na 2 lub 3 godziny. Po upłynięciu zalecanego czasu można wypłukać czajnik ciepłą wodą i zagotować. W ten sposób większe płaty kamienia zostaną usunięte. Po przepłukaniu czajnika można z niego bezpiecznie korzystać.  

Usuwanie kamienia z czajnika – łupiny z ziemniaków

Okazuje się, że łupiny z ziemniaków są o wiele bardziej potrzebne, niż mogłoby się wydawać. Część ziemniaka, która zazwyczaj zostaje wyrzucona do kosza, ma właściwości pozwalające na pozbycie się osadu z kamienia. Metoda ta jest prosta i wymaga jedynie obrania z łupy 2 lub 3 ziemniaków. Przygotowane obierki trzeba wrzucić do czajnika, a następnie zalać wodę i zagotować. Aby wzmocnić efekt, warto tę czynność powtórzyć, należy jednak pamiętać, że po każdym zagotowaniu powinno się wymienić wodę na świeżą. Po kilku próbach należy wylać zawartość czajnika, a następnie wlać wodę i ponownie zagotować. Po zagotowaniu czajnik trzeba opróżnić, a następnie można go ponownie używać. 

 

Odkamienianie czajnika coca-colą

Jak wiadomo popularny napój gazowany taki jak coca-cola ma niezwykłe właściwości, które pozwalają usunąć rdzę oraz inne osady. Podobnie jest w przypadku kamienia z twardej wody, który osadza się na dnie oraz ściankach urządzenia. Okazuje się, że jednym ze skutecznych sposobów na usunięcie białego nalotu jest użycie coca-coli. Słodki napój należy wymieszać w proporcjach 1:1 z wodą i wlać do czajnika. Po zagotowaniu trzeba pozostawić płyn w środku na kilka godzin, a następnie dokładnie wyczyścić urządzenie. Rozwiązanie to jest skuteczne, jednak czasami trudno pozbyć się resztek słodkiego napoju.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ