Ranking 12 najlepszych czajników elektrycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Czajnik elektryczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Na rynku jest wiele elektrycznych czajników. Postanowiliśmy się przekonać, które modele są popularne. Po analizie komentarzy kupujących i trendów zakupowych okazało się, że jednym z najczęściej wybieranych sprzętów jest Botti Perla LG CW15. To czajnik wykonany z ceramiki, który jest trwały i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Materiał wykonania jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Urządzenie ma skuteczne zabezpieczenie przed przegrzaniem, dlatego nie trzeba obawiać się o jego awarię. Odpowiednio długi kabel zasilający i obrotowa podstawa zwiększają komfort użytkowania sprzętu. Coraz więcej osób chce kupić czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Jeśli Ty także należysz do tej grupy, przyjrzyj się bliżej modelowi Bosch TWK8613P, którego moc jest równa 2400 W. Ma on dużą pojemność.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czajnik elektryczny ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, więc istnieje małe ryzyko, że szybko dojdzie do jego awarii. Sprzęt ma sporą moc, dlatego woda w zbiorniku szybko się nagrzewa. Produkt jest zrobiony z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, które nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Wady

To model ceramiczny, co oznacza, że nie ma wskaźnika poziomu zapełnienia zbiornika. W rezultacie nie jest tak łatwo sprawdzić, ile wody znajduje się w środku (konieczność podnoszenia pokrywy).

Podsumowanie

Sprzęt ma estetyczny wygląd. Ceramiczna obudowa sprawia, że czajnik prezentuje się elegancko i w rezultacie jest nie tylko praktyczny, ale też stanowi efektowny dodatek do kuchni.

Drugi wybór

Zalety

Czajnik ma dużą moc (2400 W) i pozwala na szybkie zagotowanie wody. Płytowa grzałka nie jest narażona na powstawanie osadu kamiennego. Co ważne, możemy sami ustawić, do jakiej temperatury będzie podgrzewana woda, nie musi to być 100 st. C.

Wady

Za wadę modelu uznano zbyt głośny sygnał informujący o rozpoczęciu oraz zakończeniu gotowania wody. Nie można go wyciszyć, co przeszkadza m.in. rodzicom opiekującym się małymi dziećmi.

Podsumowanie

Urządzenie jest wykonane ze stali i plastiku. Jego pojemność to 1,5 l. Czajnik nie włączy się, gdy nie domkniemy pokrywy lub nie wlejemy do środka odpowiedniej ilości wody. Wyposażono go również w termiczny bezpiecznik.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt cicho pracuje i ma dużą pojemność. Wyłącza się on automatycznie po zagotowaniu wody, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Na obudowie jest wskaźnik umożliwiający kontrolowanie ilości wlewanej wody.

Wady

Aby otworzyć pokrywę, trzeba wcisnąć znajdujący się na niej przycisk. Część kupujących uważa, że powinien on znajdować się w innym miejscu, bo przypadkowo można poparzyć dłonie gorącą parą.

Podsumowanie

Moc czajnika to 2000 W, a jego pojemność wynosi 1,7 l. Obudowa jest wykonana z plastiku i stali nierdzewnej, materiały te ładnie ze sobą kontrastują. Sprzęt ma zabezpieczenie przed włączeniem przy braku wody i filtr wyłapujący cząsteczki kamienia.

 

 

12 najlepszych czajników elektrycznych. Opinie w 2024 roku

 

Poza poradnikiem przygotowaliśmy również ranking czajników elektrycznych, w którym opisujemy najbardziej popularne urządzenia. Do zestawienia wytypowaliśmy modele, które zebrały najwięcej pochlebnych opinii kupujących. Wśród nich z pewnością jest sprzęt spełniający Twoje oczekiwania.

 

Czajnik elektryczny ceramiczny

 

1. Botti Perla LG CW15 Czajnik Ceramiczny

 

Wśród polecanych czajników elektrycznych znajduje się Botti Perla LG CW15. To sprzęt, do którego produkcji wykorzystano wysokiej jakości ceramikę, czyli materiał, który nie wchodzi w żadne reakcje z wodą, dlatego jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Istotną zaletą ceramiki jest to, że nie ma ona nieprzyjemnego zapachu, tak jak to czasami bywa w przypadku modeli z tworzywa sztucznego.

Prezentowany czajnik elektryczny ma pojemność równą 1,5 l, więc można w nim zagotować wodę dla kilku osób. Moc urządzenia jest równa 1500 W. Czajnik ma biały kolor i pasuje do kuchni urządzonych w różnym stylu. Model został tak dopracowany, aby ograniczyć ryzyko osadzania się kamienia. Czajnik ma podświetlany włącznik i obrotową podstawę. Długość kabla zasilającego wynosi 73 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzętu są zadowolone z efektywności jego działania. Mimo że czajnik ma biały kolor, łatwo utrzymać go w czystości. Nie trzeba go też zbyt często odkamieniać.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury

 

2. Czajnik bezprzewodowy Bosch TWK 8613P

 

Przeprowadziliśmy test czajników elektrycznych, który pokazał, że chętnie kupowane są zwłaszcza urządzenia z regulacją temperatury. Tym wyróżnia się sprzęt Bosch TWK8613P, którego moc wynosi 2400 W, a pojemność jest równa 1,5 l. Pasuje on do minimalistycznie urządzonej kuchni.

Czajnik wyposażono w płaską grzałkę płytową, która nie wymaga częstego odkamieniania. Z jego pomocą można przygotować gorące napoje bez osadu i zanieczyszczeń, za ich eliminowanie odpowiada filtr ze stali szlachetnej. Urządzenie ma kilka zabezpieczeń, w tym przed uruchomieniem przy niezamkniętej pokrywie i przy braku wody. Za sprawą umieszczonego po dwóch stronach obudowy wskaźnika wiemy, do jakiego poziomu możemy napełnić czajnik.

Sprzęt jest chwalony przez konsumentów za stylowy design, a także krótki czas gotowania wody. Prezentowany czajnik elektryczny z regulacją temperatury jest odpowiedni dla osób często pijących np. napary z ziół lub zieloną herbatę. Możemy sami zdecydować, do jakiej temperatury podgrzeje się woda, więc nie trzeba czekać, aż ostygnie.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny Zelmer

 

3. Czajnik Crystal Symbio Line ZCK0277S/332.2 Zelmer

 

Czajnik elektryczny Zelmer Crystal 332.2 Symbio został wykonany ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Wyposażono go w płytową grzałkę o mocy 2000 W. Pojemność urządzenia jest równa 1,7 l, dlatego nadaje się dla większej rodziny. Na obudowie umieszczono czytelny wskaźnik umożliwiający sprawdzenie, ile wody znajduje się w środku.

Ponieważ podstawa jest obrotowa, sprzęt można odstawiać w dowolny sposób. Co więcej, umieszczono w niej schowek na przewód, co ułatwia przenoszenie czajnika, np. podczas sprzątania. Urządzenie ma zabezpieczenie przed włączeniem przy braku wody, w dodatku samo się wyłącza po jej zagotowaniu.

Jak przekonują posiadacze czajnika, jego najważniejszymi zaletami są: cicha praca, solidna obudowa oraz odpowiednio długi przewód zasilający. Urządzenie ma filtr zatrzymujący kamień i inne zanieczyszczenia, dlatego nie trafiają razem z wodą do kubków. Na uwagę zasługuje też jasna kolorystyka, dzięki której sprzęt można łatwo dopasować do reszty wyposażenia kuchni.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny szklany

 

4. Czajnik elektryczny 1,7L Esperanza Yosemite

 

Gdyby w zestawieniu nie znalazł się sprzęt Esperanza EKK012, nie byłoby kompletne. To urządzenie z płytową grzałką o mocy 2200 W, którego pojemność wynosi 1,7 l. Ponieważ jest to szklany czajnik elektryczny, wyróżnia się oryginalnym wyglądem. Podczas gotowania wody dzbanek jest podświetlany na niebieski kolor, co daje ciekawy efekt.

Wykorzystane do produkcji sprzętu szkło jest żaroodporne, więc nie popęka na skutek narażenia na działanie wysokiej temperatury. Ten dobry i tani czajnik elektryczny jest przezroczysty, więc widzimy, ile wody wlewamy do środka. Podstawa obraca się o 360 stopni, co daje możliwość odstawiania urządzenia w dowolny sposób.

Mimo że czajnik ma dużą moc, nie generuje dużego hałasu w czasie pracy. Z tego względu możemy bez przeszkód zagotować wodę o dowolnej porze. Wiele osób twierdzi, że urządzenie bardzo ładnie prezentuje się na blacie kuchennym, (również gdy nie jest używane). Ukryta grzałka nie jest narażona na powstawanie osadu wapiennego, więc częste odkamienianie sprzętu nie jest koniecznością.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny Bosch

 

5. Czajnik Bezprzewodowy Bosch TWK7801 1,7L

 

Chcielibyśmy zaprezentować Bosch TWK7801, model o pojemności 1,7 l, który ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej. Wyposażono go w obrotową podstawę, dlatego podczas odstawiania nie musimy zwracać uwagi na to, w którą stronę skierowany jest dziubek. Plastikowy uchwyt jest dobrze wyprofilowany, dlatego możemy z łatwością podnieść urządzenie, nawet gdy jest napełnione wodą do maksymalnego poziomu.

Zastosowanie płaskiej grzałki płytowej sprawia, że przedstawiony czajnik elektryczny Bosch szybko doprowadza wodę do wrzenia. Poza tym jest on łatwy do utrzymania w czystości. Sprzęt wygodnie się otwiera, wystarczy wcisnąć umieszczony na rączce przycisk. Moc czajnika wynosi 2200 W.

Urządzenie jest chwalone m.in. za to, że ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia. Czajnik nie włączy się, gdy nie wlejemy do niego wody, wyposażono go również w bezpiecznik termiczny. Filtr wapienny skutecznie wyłapuje cząsteczki kamienia, a w razie zabrudzenia można go łatwo wymontować i wyczyścić.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny energooszczędny

 

6. Czajnik MPM Składany MCZ-73/C1

 

Sprzęt MPM MCZ-73/C1 jest uznawany za energooszczędny czajnik elektryczny. Ma on ukrytą grzałkę o mocy 750 W. Urządzenie na pewno docenią osoby, które często podróżują i lubią być przygotowane na każdą okoliczność. Obudowa została wykonana z miękkiego silikonu, dlatego można ją bez przeszkód złożyć. Prezentowany model można spakować do walizki, nie martwiąc się przy tym, że zajmie w niej dużo miejsca.

Czajnik ma obrotową podstawę, na której umieszczono włącznik z podświetleniem. Z kolei przycisk umożliwiający podniesienie pokrywy znajduje się na rączce. Warto podkreślić, że silikonowa obudowa nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji, poza tym jest odporna na działanie niskich oraz wysokich temperatur (od -40 st. C do +230 st. C).

Kupujący uważają, że to praktyczny czajnik, który na pewno przyda się podczas wakacyjnego wyjazdu. Obudowa jest trwała i nie musimy się martwić, że odkształci się na skutek częstego składania. Sprzęt na pewno nie obciąży nadmiernie bagażu, więc warto go zabierać się sobą w każdą podróż.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny czarny

 

7. Czajnik bezprzewodowy DeLonghi Brillante KBJ2001BK

 

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie o czajnikach elektrycznych, doszliśmy do wniosku, że w rankingu powinien znaleźć się sprzęt marki De’Longhi. Model Brillante KBJ2001.BK o pojemności 1,7 l jest oryginalną dekoracją kuchni. Ma on stożkowaty kształt, lekko zaokrąglone rogi i matowe wykończenie. To stylowy, czarny czajnik elektryczny, którego moc wynosi 2000 W.

Urządzenie ma wyjmowany filtr antyosadowy, który można łatwo wyczyścić. Grzałka jest ukryta, w efekcie czego ryzyko pojawienia się na niej kamienia zostało zmniejszone do minimum. Sprzęt wyposażono w 3-poziomowy system zabezpieczeń, chroniący go przed włączeniem przy braku wody.

Czajnik De’Longhi Brillante KBJ2001.BK jest godny uwagi, ale nie tylko ze względu na ciekawy design. Urządzenie ma obrotową podstawę z antypoślizgowymi nóżkami, automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody, a także wskaźnik poziomu wody. Dla wielu posiadaczy sprzętu ważne jest to, że pracuje on cicho oraz efektywnie. Nie trzeba zbyt długo czekać, aż woda się zagotuje.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny Philips

 

8. Czajnik Philips Daily Collection HD4646/70

 

Moc równa 2400 W i dzbanek o pojemności 1,5 l to cechy, którymi wyróżnia się czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD4646/70. Szeroka, płaska grzałka nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, ale szybko ją podgrzewa i doprowadza do wrzenia. Możemy w krótkim czasie przygotować gorące napoje dla całej rodziny.

W obracającej się o 360 stopni podstawie umieszczono praktyczny schowek na przewód. Możemy zwinąć kabel tak, aby nie przeszkadzał na blacie. Po obu stronach obudowy jest wskaźnik poziomu wody, dlatego nie musimy się zastanawiać, czy napełniliśmy urządzenie do zalecanego poziomu.

Wiele osób uważa, że wlewanie wody do czajnika jest bardzo proste. Możemy to zrobić na dwa sposoby, czyli otwierając pokrywę lub przykładając dziubek bezpośrednio do kranu (filtr zatrzyma zanieczyszczenia). Urządzenie nie włączy się, jeśli go nie napełnimy, co zapobiega jego awarii.

 

 

 

 

Czajnik elektryczny retro

 

9. Czajnik Morphy Richards New Accents 102104

 

Model Morphy Richards Accents 102104 pozwala na zaparzenie nawet 6 szklanek herbaty lub kawy, jego pojemność to 1,5 l. Materiałem wykonania obudowy jest stal nierdzewna, która jest odporna na korozję i różne uszkodzenia mechaniczne. To czajnik elektryczny retro, który o doprowadzeniu wody do wrzenia informuje poprzez sygnał dźwiękowy (w razie potrzeby można go wyłączyć).

Moc sprzętu wynosi 2200 W. Na obudowie jest wskaźnik poziomu wody, dlatego nie musimy podnosić pokrywy, aby przekonać się, czy możemy włączyć czajnik. Nawet po wyłączeniu sygnału dźwiękowego wiemy, kiedy urządzenie zagotowało wodę. W trakcie jego pracy przycisk On/Off świeci się na czerwono.

Jakie są atuty sprzętu oferowanego przez markę Morphy Richards? Według kupujących trzeba do nich zaliczyć: stylowo prezentującą się obudowę, zabezpieczoną przed powstawaniem osadu wapiennego grzałkę i wygodne odstawianie na podstawkę. Co więcej, to cichy czajnik elektryczny z wyjmowanym filtrem antyosadowym.

 

 

 

10. Czajnik bezprzewodowy Bosch Styline TWK 8611P

 

1.Bosch TWK 8611Pierwszą naszą propozycją jest Bosch TWK 8611. Ten czajnik elektryczny ma moc 2400 W i maksymalną pojemność 1,5 L. To urządzenie składa się z czajnika i jego obrotowej podstawy. Urządzenie jest wyposażone w płaską grzałkę płytkową oraz dwustronny, zewnętrzny wskaźnik poziomu wody. Całość jest utrzymana w ładnym, białym kolorze z akcentami w kolorze antracyt. W podstawie, którą podłączamy do prądu, możemy ustawić temperaturę podgrzania wody.

Powoduje to, że ten model będzie idealny dla osób pijących trunki o innych temperaturach zaparzania, np. zioła czy zieloną herbatą. Tutaj również znajduje się wyłącznik całego urządzenia. Producent zaopatrzył czajnik również w szereg zabezpieczeń: przed włączeniem bez wody, przed przegrzaniem.

Czajnik przy włączaniu i wyłączaniu informuje nas o tym fakcie sygnałem dźwiękowym. Ciekawą funkcją, zwłaszcza dla osób pijących dużo herbaty, jest funkcja podtrzymywania ciepła.

Osoby, które zakupiły ten produkt są zadowolone z szybkości gotowania wody. Opinie konsumentów również zachwalają ładny wygląd urządzenia i możliwość regulacji temperatury.

Czajnik elektryczny Bosch TWK 8611 ma moc równą 2400 W. Pojemność urządzenia wynosi 1,5 l. Model wykonano m.in. ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Filtr antywapniowy: W zestawie znajduje się dobrej jakości filtr antywapniowy. Do jego wykonania wykorzystano stal szlachetną. Praca filtra jest uznawana za skuteczną – wewnątrz czajnika nie tworzy się trudny do usunięcia osad.

Regulacja temperatury: Urządzenie ma opcję Temperature Control, która pozwala użytkownikowi ustawić temperaturę w zakresie od 70 st. C. do 100 st. C. W efekcie konsument może łatwo przygotować różnego rodzaju kawę czy herbatę.

Łatwe zwijanie kabla: Możliwość łatwego zwijania kabla sprawia, że przechowywanie sprzętu nie jest kłopotliwe. Nie musimy się martwić także o to, że kabel będzie się plątał.

Utrzymanie temperatury wody: Czajnik utrzymuje określoną temperaturę wody nawet do 30 minut. Dzięki temu możemy przygotować pyszny napój nawet kilka minut po zagotowaniu wody.

Bezpieczeństwo użytkowania: Ochrona przed przegrzaniem skutecznie chroni przed nagłą awarią urządzenia i zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.

 

Wady

Zbyt ciężki: Po przeczytaniu niektórych recenzji można dojść do wniosku, że model jest ciężki, przez co użytkowanie może okazać się niewygodne.

 

 

 

 

11. Czajnik elektryczny DeLonghi Icona Vintage KBOV 2001.BG 1.7l

 

6.De’Longhi KBOV2001.BGCzajnik De’Longhi KBOV2001.BG jest w stylu retro, dostępny też jest w czterech kolorach: czarnym, błękitnym, zielonkawym i beżowym. Dodatkowo urządzenie to jest częścią linii produktów, także możemy dokupić inne kuchenne urządzenia, jak toster czy ekspres do kawy, nie tylko w tym samym kolorze, ale i stylistyce. Czajnik został wykonany ze stali nierdzewnej pokrytej lakierem z połyskiem oraz chromowanymi elementami.

Jego moc wynosi 2000 W a pojemność 1,7 litra. Pomimo wyglądu retro, w urządzeniu zostały zastosowane nowoczesne technologie, jak wskaźnik poziomu wody, płaska grzałka płytowa czy automatyczne wyłączanie urządzenia po zagotowaniu wody lub po zdjęciu z podstawy.

Podstawa natomiast jest obrotowa i pozwala na obrót czajnika o 360 stopni, wyposażona ona została w nóżki antypoślizgowe oraz schowek na przewód zasilający. Producent również zadbał o komfort użytkownika poprzez instalację wyjmowanego filtra antywapiennego oraz wyposażenie urządzenia w zdejmowaną pokrywkę.

Dodatkowo czajnik posiada zabezpieczenie przed uruchomieniem bez wody. Osoby, które zakupił ten produkt w swoich opiniach chwalą jego cichą pracę, szybkość działania oraz piękny wygląd w stylu retro.

De’Longhi KBOV2001.BG to czajnik elektryczny o mocy 2000 W i pojemności równej 1,7 l. Jest to model bezprzewodowy. Sprzęt ma kremowy kolor.

 

Zalety

Pojemność: Spora pojemność sprawia, że w czajniku można zagotować wodę na kawę czy herbatę dla wielu osób. Produkt bez wątpienia przyda się podczas odwiedzin gości.

Zabezpieczenie przed uruchomieniem bez wody: Model ma skuteczne zabezpieczenie przed uruchomieniem bez wody. Dlatego, nawet jeśli zapomnimy uzupełnić zbiornik i będziemy chcieli uruchomić sprzęt, nie dojdzie do jego uszkodzenia.

Design: Z uwagi na to, że design urządzenia nieco nawiązuje do stylu vintage, De’Longhi KBOV2001.BG wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku modeli.

 

Wady

Głośność pracy: Sprzęt jest stosunkowo głośny, co może okazać się męczące dla domowników (szczególnie rano).

Słaba odporność na uszkodzenia: Do czyszczenia modelu należy używać miękkich gąbek, ponieważ jego powierzchnia jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

12. Czajnik Z Regulacją Temperatury 1.7L Camry CR 1242

 

7.Camry CR 1242Ranking czajników elektrycznych zakończymy produktem Camry CR 1242. Urządzenie ma moc 2600 W i pojemność 1,7 litra. Czajnik ten w kolorze srebrno – czarnym został wykonany ze szkła i stali szlachetnej. Rozbudowana podstawa urządzenia pozwala na obrót czajnika o 360 stopni. Dodatkowo model ten został wyposażony w funkcję regulowania temperatury grzania.

Odpowiednią dla siebie i przygotowywanego naparu temperaturę ustawiamy na podstawie czajnika, a informacje są wyświetlane na ekranie LCD. Zakres temperaturowy jest duży i wynosi od 55 do 100 stopni Celsiusza. Natomiast, gdy woda osiągnie wybraną ciepłotę zostaniemy o tym poinformowani przez sygnał dźwiękowy.

Model ten został wyposażony w płaską grzałkę płytową, która dodatkowo jest otoczona światłami LED, które uruchamiają się podczas pracy czajnika. Produkt również posiada odpowiednie zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem i automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody.

Opinie pozostawione na temat tego produktu przez jego użytkowników są przychylne. Konsumenci mówią w nich, że czajnik jest solidnie wykonany, a jego użytkowanie ułatwia sygnał dźwiękowy i wybór odpowiedniej temperatury.

Pojemność czajnika elektrycznego Camry CR 1242 wynosi 1,7 l. Moc urządzenia jest równa 2600 W. Temperaturę wody można regulować w zakresie od 55 st. C. do 100 st. C.

 

Zalety

Efektywność: Zgodnie z wieloma opiniami konsumentów, czajnik pozwala szybko przygotować gorący napój.

Oryginalny design: Model efektownie prezentuje się na blacie w kuchni. Wszystko dzięki temu, że ma on przezroczysty, dodatkowo podświetlany na niebiesko zbiornik. W rezultacie widzimy, jak woda się gotuje.

 

Wady

Wyłączanie: Jeśli podniesiemy czajnik z podstawy i po chwili z powrotem go odłożymy, urządzenie będzie nadal działało. Trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk, aby zatrzymać jego pracę.

Dźwięk przy ustawianiu: Podczas wybierania ustawień generowany jest głośny i nieprzyjemny dźwięk pikania.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czajnik elektryczny kupić?

 

Czajnik elektryczny pozwala na szybkie zagotowanie wody, dlatego jest jednym z niezbędnych sprzętów w kuchni. Jednak możesz mieć wątpliwości, które urządzenie wybrać, ponieważ w sklepach jest wiele różnych modeli. Chcąc ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy poradnik pełen cennych wskazówek. Przekonaj się, jaki jest najlepszy czajnik elektryczny.

 

 

Rodzaj grzałki

Za efektywną pracę urządzenia odpowiada grzałka. Często zdarza się też, że to ten element ma największy wpływ na trwałość sprzętu, dlatego musimy zwrócić na niego szczególną uwagę. Są dwa rodzaje grzałek stosowanych w czajnikach elektrycznych, czyli spiralne i płytowe. Pierwsze wymienione są odkryte, dlatego stosunkowo szybko pokrywają się kamieniem i ponadto wymagają większej ilości wody do zagotowania, zwykle minimum to ok. 0,4 l. Zaletami urządzeń z grzałką spiralną są: niska cena, cicha praca oraz szybkie podgrzewanie wody (co wynika z tego, że element grzewczy jest w niej całkowicie zanurzony).

Czajniki z grzałką płytową są popularniejsze, ponieważ łatwo się je czyści. Nie musimy pamiętać o regularnym odkamienianiu grzałki, gdyż najczęściej jest zakryta. Co ważne, nie trzeba napełniać urządzenia po brzegi, aby zagotować wodę, zalecane minimum to niekiedy nawet 0,1 l. Nie można zapominać, że za sprawą płytowej grzałki sprzęt pracuje głośniej i nieco mniej efektywnie, bo ciepło jest oddawane tylko z jednej strony. Aby znaleźć najlepszy czajnik elektryczny, musimy się zastanowić, na czym najbardziej nam zależy.

 

Pojemność

Pojemność urządzenia to bardzo ważna kwestia. Nie może być tak, że czajnik trzeba napełniać kilka razy, aby móc przygotować kawę czy herbatę dla całej rodziny. Musimy znaleźć model, który umożliwia zagotowanie odpowiedniej ilości wody za jednym razem. Ponieważ pojemność szklanki to ok. 250 ml, wynika z tego, że 1 l sprzęt daje możliwość zaparzenia czterech gorących napojów. To oznacza, że w przypadku większej rodziny, liczącej 5 lub więcej osób, takie urządzenie może okazać się za małe. Na szczęście w sklepach są czajniki o różnej pojemności, od 0,5 l do 2 l, więc każdy z nas powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model.

Pamiętajmy przy tym, aby sprawdzić też zalecaną minimalną ilość wody do zagotowania. Jeśli nie napełnimy czajnika do odpowiedniego poziomu i włączymy go, może to skończyć się awarią grzałki.

 

Moc

Im większa jest moc urządzenia, tym szybciej zagotujemy wodę. Jednak wartość tego parametru ma również wpływ na zużycie energii elektrycznej, co trzeba mieć na uwadze. Moc czajników mieści się w przedziale od 200 W do ok. 3000 W. Jeśli wybierzemy słabszy sprzęt, musimy liczyć się z tym, że czas zagotowania 1 l wody będzie dłuższy. Ciekawe jest to, że moc czajnika uzależniona jest od rodzaju zastosowanej grzałki. Dla tych spiralnych zwykle jest to od 200 W do 2200 W, a dla płytowych od 600 W do 3100 W.

 

Materiał wykonania

Materiał wykonania czajnika ma istotne znaczenie, bo wpływa na jego wytrzymałość, a także wygląd. Najtańsze, a jednocześnie najlżejsze są modele plastikowe, ale nie zawsze ich posiadacze są w pełni zadowoleni z trwałości obudowy. Pod tym względem znacznie lepiej sprawdzają się czajniki ze stali nierdzewnej lub szlachetnej. Co prawda ważą one nieco więcej, ale są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli obudowa jest właściwie zaizolowana, woda przez długi czas utrzymuje optymalną temperaturę.

Plastik i stal to nie jedyne materiały, z których produkuje się czajniki elektryczne. Osobom, którym zależy na tym, aby urządzenie ładnie się prezentowało, polecamy modele szklane. Są one przezroczyste i często podświetlane na różne kolory, co bardzo ciekawie wygląda. Czasami sprzęty z hartowanego szkła mają też stalowe elementy. Godne uwagi są ponadto czajniki ceramiczne. Mogą one pełnić funkcję dekoracyjną (przeważnie swoim designem nawiązują do stylu retro), ale są ciężkie i do tego podatne na uszkodzenia. Osoby, które często podróżują, powinny zainteresować się modelem z obudową wykonaną z miękkiego silikonu. To materiał odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. Taki czajnik w razie potrzeby można złożyć, co pozwala na wygodne przewożenie go w walizce.

 

 

Długość przewodu

Ponieważ czajnik elektryczny jest zasilany sieciowo, musi mieć odpowiednio długi przewód. Inaczej trudno nam go będzie ustawić we wcześniej wybranym miejscu i konieczna może być zmiana ustawienia pozostałych sprzętów i przedmiotów na kuchennym blacie. Kabel powinien być dłuższy niż 1 m. 

 

Miarka

Większość urządzeń ma na obudowie miarkę, za sprawą której wiemy, ile wody wlewamy do środka. Bez niej trudno jest kontrolować, czy napełniliśmy czajnik do właściwego poziomu. Zwykle miarka jest umieszczona po obu stronach obudowy lub po jednej. Czasami znajduje się ona na uchwycie, może być dodatkowo podświetlana, co zwiększy komfort użytkowania sprzętu w nocy.

 

Poziom generowanego hałasu

Kiedy zastanawiamy się, jaki czajnik elektryczny wybrać, porównajmy dostępne modele pod względem poziomu generowanego hałasu. Sprzęt nie powinien być zbyt hałaśliwy, bo podczas przygotowywania ciepłego napoju wcześnie rano możemy zakłócić spokój swoich bliskich. Warto też podkreślić, że czajnik będzie głośno pracować, kiedy na grzałce osadzi się kamień, dlatego nie można zapomnieć o regularnym jej odkamienianiu.

 

Filtry

Jeśli zakupiony sprzęt nie będzie wyposażony w filtr, razem z zagotowaną wodą do filiżanek przedostaną się zanieczyszczenia, takie jak osad wapienny. Możemy wyróżnić kilka rodzajów filtrów, czyli:

z siateczki nylonowej – wyłapuje większe zanieczyszczenia;

węglowy – nie tylko zatrzymuje zanieczyszczenia, ale dodatkowo pochłania nieprzyjemny zapach;

z siateczki ze stali szlachetnej – jest skuteczniejszy od tego z siateczki nylonowej, bo wyłapuje również mniejsze zanieczyszczenia.

Są też czajniki zintegrowane z dzbankiem filtrującym. Mówi się, że to one najskuteczniej oczyszczają wodę, bo zanim trafi do dzbanka, najpierw przepływa przez specjalny filtr.

 

Zabezpieczenia

Każdy elektryczny czajnik powinien być wyposażony w kilka istotnych zabezpieczeń, m.in. przed włączeniem gotowania bez wody i przed przegrzaniem. Niektóre modele nie pozwalają dodatkowo na otwarcie pokrywki podczas gotowania. Co więcej, tego typu sprzęty zwykle mają automatyczny wyłącznik, a więc po doprowadzeniu wody do wrzenia same się wyłączają, co jest bardzo wygodne.

 

 

Dodatkowe funkcje

Co prawda czajnik służy tylko do podgrzewania wody, ale nierzadko ma kilka ciekawych funkcji, które zwiększają komfort używania go. Jedną z nich jest podtrzymywanie ciepła. Możemy sami ustalić, jaką temperaturę ma utrzymywać woda po zagotowaniu, co jest bardzo przydatne np. w czasie imprez, bo w każdej chwili można przygotować gorącą kawę czy herbatę. Kolejną ciekawą funkcją jest podgrzewanie wody do wskazanej temperatury, bez doprowadzania jej do wrzenia. Może się ona przydać osobom, które często piją zieloną lub czerwoną herbatę czy napary z ziół. 

 

Czajniki elektryczne w dobrych cenach

Wymiana zwykłego czajnika gazowego na elektryczny nie jest dużą inwestycją. Urządzenia te kosztują od 50 zł do 300 zł. Największe znaczenie w kwestii ceny ma marka, ale dużą rolę odgrywa też materiał wykonania obudowy, typ grzałki i całkowita pojemność. Im większa jest moc sprzętu i bardziej wyszukany design, tym więcej za niego zapłacimy.

 

 

FAQ

 

P1: Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Sposobów na odkamienianie czajnika jest dużo, a jednym z najprostszych jest zastosowanie odpowiedniego preparatu chemicznego (jest dostępny w wielu sklepach). Wystarczy wsypać zalecaną ilość proszku do ciepłej wody, zostawić na kilkadziesiąt minut, a następnie opróżnić czajnik i starannie go opłukać. Jeśli nie chcemy używać specjalistycznych środków, możemy wypróbować metody domowe. Jedną z najpopularniejszych jest wyciśnięcie soku z cytryny do pełnego wody urządzenia, ewentualnie wsypanie kwasku cytrynowego. Wodę powinno się zagotować, a następnie zostawić na minimum kilkanaście minut. Do odkamieniania czajnika służy również ocet. Należy przygotować mieszankę w proporcji 1:1 z wodą, napełnić dzbanek, zostawić na 90 minut, a potem zagotować. Po opróżnieniu czajnika jego wnętrze powinno być czyste.

 

 

P2: Jak wyczyścić czajnik elektryczny?

Czyszczenie czajnika elektrycznego to nie tylko regularne odkamienianie go. Nie można zapomnieć również o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z obudowy. Jeśli mamy urządzenie wykonane ze stali, należy przetrzeć je wilgotną gąbką, a potem wytrzeć do sucha. Do wypolerowania korpusu przyda się folia aluminiowa, do urządzenia trzeba przyłożyć jej błyszczącą stronę. Uważajmy, aby do czyszczenia czajnika nie używać drucianych szczotek ani gąbek z bardzo chropowatą powierzchnią, bo możemy zarysować obudowę. Aby zabezpieczyć urządzenie przed korozją, co pewien czas powinniśmy je przetrzeć terpentyną zmieszaną z woskiem w proporcji 1:1. Sprzęt plastikowy wystarczy co pewien czas umyć wilgotną ściereczką, nie musimy go dodatkowo polerować.

 

P3: Jak odkamienić czajnik elektryczny sodą oczyszczoną?

Co prawda chemiczne preparaty skutecznie usuwają nagromadzony w czajniku kamień, ale jest to mało ekologiczne rozwiązanie. Poza tym tego typu środki często są stosunkowo drogie, dlatego wciąż popularne są domowe metody odkamieniania, zwłaszcza przy użyciu sody oczyszczonej (którą większość z nas z pewnością ma w domu). Aby skutecznie wyczyścić wnętrze dzbanka, należy wsypać do niego dwie łyżeczki sody i zostawić na ok 15. minut lub dłużej. Później musimy dokładnie umyć czajnik, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu. Trzeba pamiętać o tym, że wody z sodą nie można gotować.

 

P4: Jak działa czajnik elektryczny?

Każdy czajnik elektryczny jest wyposażony w grzałkę (płaską lub spiralną). To najważniejszy element budowy tego typu urządzeń, bez niego podgrzewanie wody i doprowadzenie jej do wrzenia nie byłoby możliwe. W grzałce zachodzi przemiana energii elektrycznej w energię cieplną. Grzałka może być zanurzona w wodzie lub całkowicie osłonięta, to zależy od jej rodzaju. Zazwyczaj po zagotowaniu wody czajnik automatycznie się wyłącza, a jest to możliwe za sprawą wbudowanej płyty bimetalicznej. Kontroluje ona temperaturę i w odpowiednim momencie odcina dopływ prądu do grzałki

 

 

P5: Jak naprawić czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to sprzęt, który jest używany codziennie. Z tego względu jest on podatny na awarie. Jeśli urządzenie nagle przestanie działać, najpierw powinniśmy sprawdzić, czy wciąż jest objęte gwarancją. Jeśli tak, wystarczy zgłosić się do sklepu lub wskazanego serwisu. W razie potrzeby możemy też podjąć się samodzielnej naprawy czajnika. Najczęściej pojawiającą się usterką jest przepalenie tzw. termika, czy zabezpieczenia termicznego. W takiej sytuacji należy go wymienić, co wymaga dostępu do grzałki (jest umieszczony w jej korpusie). Bardzo ważne jest to, aby dobrać właściwy termik, odpowiadający konkretnemu modelowi czajnika elektrycznego.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Czajnik bezprzewodowy Gorenje K10C

 

Jeżeli marzy Ci się ceramiczny czajnik elektryczny, sprawdź model Gorenje K 10 C. Jego pojemność wynosi 1 l, co oznacza, że pozwala na przygotowanie czterech szklanek ciepłej kawy lub herbaty. Urządzenie automatycznie się wyłącza po zagotowaniu wody, a do tego jest zabezpieczone przed przegrzaniem.

Sprzęt może być dodatkową dekoracją kuchni. Wykonano go z białej ceramiki, na której umieszczono kwiatowy wzór w niebieskim kolorze. Opisywany model jest wyposażony w płytową grzałkę, a jego moc wynosi 1630 W. Urządzenie można dowolnie odkładać na podstawkę, bez upewniania się, w którą stronę skierowany jest dziubek.

Zdaniem kupujących jest to dobry czajnik elektryczny, który efektywnie działa, a ponadto elegancko się prezentuje. Sprzęt nie generuje dużego hałasu w czasie pracy, więc można przygotować sobie ciepły napój wcześnie rano, kiedy pozostali domownicy śpią. Aby sprawdzić, czy woda wciąż się gotuje, wystarczy spojrzeć na przełącznik, który podczas działania urządzenia jest podświetlany na niebiesko.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ