Ranking 3 najlepszych kuchenek indukcyjnych wolnostojących w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przemyślany zakup kuchenki indukcyjnej to klucz do sukcesu, gdyż pozwala zaoszczędzić nam czas na gotowaniu oraz pieniądze na rachunki. Chcąc ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy artykuł opisujący najlepsze propozycje na rynku. Wśród modeli wolnostojących z piekarnikiem największe uznanie zyskała Amica 58IES2.322HTAB. To dobra kuchenka indukcyjna z czterema polami grzewczymi, dwa mają średnicę 16 cm, a pozostałe dwa – 21 cm. Urządzenie ładnie prezentuje się w kuchni ze względu na biało-czarną obudowę. Piekarnik ma pojemność 63 l i jest pokryty od wewnątrz gładką emalią umożliwiającą szybkie umycie go. Ponieważ to model z chłodzonym frontem nie nagrzewa się nadmiernie i pozwala uniknąć poparzenia dłoni. Produkt nie spełnia Twoich oczekiwań? Nie martw się, w zestawieniu znajdziesz też kilka innych propozycji. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na model zajmujący drugie miejsce, czyli Amica 618IES3.474HTAKDPQ(XX). Ta kuchenka indukcyjna wolnostojąca 60 cm ma pojemny piekarnik z wieloma przydatnymi funkcjami (takimi, jak rozmrażanie i termoobieg) oraz płytę z czterema polami grzejnymi. Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Więcej modeli zawiera nasz ranking kuchenek indukcyjnych.

3 najlepszych kuchenek indukcyjnych wolnostojących. Opinie w 2024 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest wyposażone w cztery pola grzewcze, każde z nich ma funkcję Booster umożliwiającą skrócenie czasu gotowania potraw. Sprzęt ładnie się prezentuje w kuchni. To model z pojemnym piekarnikiem z chłodzonym frontem.

Wady

Wadą kuchenki jest to, że nie można na niej gotować w garnkach o niestandardowym kształcie lub rozmiarze. Dwa pola mają średnicę 21 cm, a dwa – 16 cm.

Podsumowanie

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, można z łatwością dopasować go do kuchni. Piekarnik został pokryty od wewnątrz specjalną emalią ułatwiającą utrzymanie go w czystości. Samą płytę indukcyjną także łatwo się myje. Urządzenie jest proste w obsłudze. To model w klasie energetycznej A.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w cztery pola grzewcze ze wskaźnikiem ciepła resztkowego. Piekarnik ma dużą pojemność, daje możliwość przygotowania w tym samym czasie dwóch różnych potraw lub dań. Kuchenka wygląda bardzo elegancko.

Wady

To, co przeszkadza niektórym konsumentom, to trudność w przyrządzeniu smacznego kurczaka z przypieczoną skórką. Wszystko przez to, że piekarnik nie został wyposażony w rożen.

Podsumowanie

To nowoczesna kuchenka, za sprawą której gotowanie i pieczenie stają się bardziej przyjemnymi czynnościami. Obsługa sprzętu nie powinna sprawić trudności żadnemu z domowników. Ma on czarno-srebrny kolor i dobrze prezentuje się w kuchni. Pojemność piekarnika wynosi 73 l, ma on 8 różnych funkcji do wyboru.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w bardzo dużą blachę, na której można przygotować danie dla dużej rodziny. Pojemność piekarnika wynosi 72 l, co oznacza, że w środku można piec bardzo duże potrawy. Równomierne pieczenie jest możliwe dzięki systemowi New Hot Air.

Wady

Nowoczesny system obsługi dotykowej może być dla niektórych dość skomplikowany. Niektórzy konsumenci uważają, że na początku wybór odpowiednich ustawień może zająć trochę czasu, a do nowych ustawień trzeba się przyzwyczaić.

Podsumowanie

Kuchenka ma wymiary 85 cm x 60 cm x 60 cm. Ma ona 4 palniki i jest wyposażona w wyświetlacz, na którym widać czas pozostały do wyciągnięcia potrawy. Płyta indukcyjna szybko reaguje na zmianę ustawień.

 

1. Kuchenka wolnostojąca Amica 58IES2.322HTAB

 

Amica 58IES2.322HTAB to kuchenka w klasie energetycznej A, która jest wyposażona w cztery pola grzewcze (dwa o średnicy 16 cm i dwa o średnicy 21 cm). Poza tym urządzenie ma wbudowany piekarnik o pojemności 62 l. Wymiary opisywanego modelu to: wysokość – 85 cm, szerokość – 50 cm oraz głębokość – 60 cm.

Płyta indukcyjna jest łatwa do utrzymania w czystości. Wszystkie pola mają funkcję Booster pozwalającą na skrócenie czasu zagotowania wody czy podgrzania potrawy. Piekarnik pokryto od środka gładką emalią, co umożliwia utrzymanie go w czystości bez zbędnego wysiłku. Kuchenka indukcyjna wolnostojąca 50 cm ma chłodzony front , co pozwala uniknąć przypadkowego poparzenia.

Kuchenka indukcyjna z piekarnikiem wolnostojąca marki Amica ładnie się prezentuje w kuchni, a poza tym jest łatwy w obsłudze. Piekarnik ma kilka funkcji, które z pewnością się przydadzą. Mowa tu o termoobiegu, rozmrażaniu, a także grillu. Posiadacze sprzętu przekonują, że bez niego gotowanie i pieczenie nie byłoby tak przyjemne.

Kuchenka Amica 58IES2.322HTAB ma wymiary: 85 cm x 50 cm x 60 cm. To model w klasie energetycznej A. Ma on dwa pola grzewcze o średnicy 16 cm i dwa o średnicy 21 cm.

 

Zalety

Wbudowany piekarnik: To urządzenie z piekarnikiem o pojemności 63 l. Jest on nie tylko duży, ale również łatwy do utrzymania w czystości (ze względu na pokrycie specjalną powłoką).

Estetyczny wygląd: Kuchenka ma biało-czarną obudowę i bez wątpienia będzie dobrze prezentować się w każdej kuchni (niezależnie od jej wystroju).

Chłodny front: Front urządzenia zawsze pozostaje chłodny, niezależnie od czasu pieczenia. To znacząco zmniejsza ryzyko przypadkowego poparzenia dłoni.

Funkcja Booster: Sprzęt ma funkcję Booster, która daje możliwość skrócenia czasu gotowania potraw.

Przepisy na drzwiach: Na wewnętrznej stronie drzwi umieszczono informacje dotyczące czasu pieczenia i odpowiedniej temperatury, w zależności od rodzaju potrawy.

 

Wady

Nie wykrywa za dużych garnków: Na płycie indukcyjnej należy gotować w garnkach o odpowiedniej średnicy. Nie ma możliwości poszerzenia pól grzewczych, aby przyrządzić potrawę w bardzo dużym naczyniu (lub o niestandardowym kształcie).

 

 

 

 

2. Kuchnia Elektryczna Electrolux EKI6451AOX

 

Electrolux EKI6451AOX to godna uwagi kuchenka, która spodoba się osobom szukającym sprzętu z dużym piekarnikiem. Jego pojemność wynosi 73 l, dlatego możemy jednocześnie upiec dwa ciasta lub przygotować różne potrawy. To model w klasie energetycznej A.

Prezentowane urządzenie ma wymiary: wysokość – 85 cm, szerokość – 60 cm oraz głębokość – 60 cm. Srebrno-czarna kolorystyka sprawia, że sprzęt wygląda elegancko i pasuje do większości kuchni, niezależnie od wystroju. Płyta indukcyjna ma 4 pola grzewcze ze wskaźnikiem ciepła resztkowego. Z kolei piekarnik wyposażono w termoobieg i grill.

Konsumenci twierdzą, że kuchenka jest bardzo łatwa w obsłudze. Również utrzymanie jej w czystości nie sprawia żadnego problemu. To nowocześnie wyglądający model, który dobrze sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci. Front piekarnika pozostaje chłodny, niezależnie od temperatury wewnątrz komory, co zapobiega poparzeniu dłoni. Wielu osobom przypadły do gustu teleskopowe prowadnice, umożliwiające bezpieczne wyjmowanie blachy.

Sprzęt Electrolux EKI6451AOX ma wymiary: 85 cm x 60 cm x 60 cm. Został on wyposażony w płytę z 4 polami grzewczymi oraz 73 l piekarnik.

 

Zalety

Velvet Closing: Zamykaniu drzwiczek piekarnika nie towarzyszy głośny trzask, za co odpowiada system Velvet Closing.

Łatwe czyszczenie: Zarówno mycie płyty indukcyjnej, jak i samego piekarnika, nie zajmuje dużo czasu. Kuchenka jest łatwa do utrzymania w czystości.

Teleskopowe prowadnice: Wewnątrz piekarnika znajdują się teleskopowe prowadnice. Znacząco ułatwiają one wyjmowanie rozgrzanej blachy, bez ryzyka poparzenia dłoni.

Termoobieg: Ponieważ jest to kuchenka z termoobiegiem, możemy upiec na dwóch poziomach różne ciasta lub potrawy (bez wzajemnego przenikania się zapachów). Ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całej komorze.

 

Wady

Brak rożna: Piekarnik nie ma rożna, przez co przygotowanie soczystego kurczaka z chrupiącą, równomiernie przypieczoną skórką nie jest takie proste.

 

 

 

 

3. Kuchnia wolnostojąca AEG 47036IU-MN

 

Model AEG 47036IU-MN to urządzenie w klasie energetycznej A. Sprzęt ma płytę indukcyjną z 4 polami grzejnymi, jak również piekarnik (jego pojemność to 72 l). Produkt ma wymiary: 59,6 cm x 60 cm x 85 cm. Kuchenka jest komfortowa w użytkowaniu i pozwala na szybkie przygotowanie potraw.

Piekarnik wyposażono w kilka przydatnych funkcji, takich jak rozmrażanie czy program pozwalający na upieczenie chrupiącej pizzy. Urządzenie ma system Direktouch umożliwiający precyzyjny wybór mocy pola grzejnego. W ten sposób unikniemy przypalenia potrawy. Kuchenka ma czytelny zegar, który nie tylko pokazuje aktualną godzinę, ale też czas pozostały do końca gotowania dania.

Urządzenie elegancko się prezentuje i łatwo się je myje. Piekarnik wykorzystuje system New Hot Air odpowiadający za równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza po całej komorze. Konsumenci docenili sprzęt także za to, że ma wskaźnik ciepła resztkowego. Za dodatkowy atut modelu uznaje się możliwość skrócenia czasu gotowania potrawy, a tym samym zmniejszenie rachunków za prąd.

Kuchenka AEG 47036IU-MN ma płytę indukcyjną z 4 polami grzejnymi oraz 72 l piekarnik. Wymiary sprzętu to: 59,6 cm x 60 cm x 85 cm. To urządzenie w klasie energetycznej A.

 

Zalety

Bezpieczne i komfortowe pieczenie: W piekarniku umieszczono prowadnice teleskopowe umożliwiające bezpieczne wyjmowanie upieczonych ciast i potraw. Urządzenie wyposażono ponadto w termoobieg i system New Hot Air zapewniający równomierne rozprowadzanie powietrza w komorze.

Wskaźnik ciepła resztkowego: Kuchenka ma wskaźnik ciepła resztkowego, który informuje o stopniu rozgrzania pól grzejnych. Nie tylko zapobiega on poparzeniu dłoni, ale też pokazuje, czy płyta jest wystarczająco ciepła, aby można było lekko podgrzać potrawę (bez konieczności włączania pola).

System Direktouch: System Direktouch daje nam szybki dostęp do panelu sterującego płytą. Jedno dotknięcie palcem wystarcza, aby ustawić odpowiednią moc pola grzejnego.

 

Wady

Brak rożna: Wadą dla konsumentów jest brak rożna w piekarniku pozwalającego na przyrządzenie kurczaka bądź innego mięsa tak, aby było dobrze wypieczone i miało chrupiącą skórkę.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuchenkę indukcyjną wolnostojącą wybrać?

 

Tematem tego poradnika będą najlepsze kuchenki indukcyjne wolnostojące. Jaką kuchenkę indukcyjną kupić? Lepsza będzie kuchenka indukcyjna dwupalnikowa wolnostojąca, czy czteropalnikowa? Postaramy się przybliżyć temat każdemu laikowi i wskazać, którą z kuchenek wybrać, aby był to wybór udany.

Kuchenki indukcyjne wykorzystują szybkozmienne pole elektromagnetyczne generowane przez cewki umieszczone tuż pod powierzchnią blatu. Gdy ustawisz na płycie garnek, który musi posiadać specjalne właściwości, czyli być wykonany z materiałów przyciąganych przez magnes, następuje zamiana energii elektrycznej na cieplną. Dlatego, gdy decydujesz się na zakup kuchni indukcyjnej, musisz zaopatrzyć się również w naczynia, które na takiej kuchence będą pracować.

Opinie o kuchenkach indukcyjnych, mówią że w stosunku do tradycyjnych kuchenek gazowych, czy elektrycznych, kuchnia indukcyjna jest bardziej ekonomiczna, gdyż energie używa do ogrzania naczynia a nie płyty kuchenki. Test kuchenek indukcyjnych natomiast potwierdza że gotowanie takie również jest szybsze niż w tradycyjny sposób, co przynosi dodatkowe oszczędności energii. Specjaliści dietetycy wyrażają też opinie, że dzięki krótszemu gotowaniu potrawa traci mniej witamin i minerałów, jest więc bogatsza w te składniki. Ponadto kuchenka indukcyjna w dobrych cenach posiadająca płytę szklaną, jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, a brak ognia wpływa na większe bezpieczeństwo użytkowania.

Dodatkowe funkcje kuchenek też przysparzają jej zadowolonych użytkowników. Przede wszystkim kuchenki takie mają czujnik wykrywania naczynia na palniku, a także jego wielkość dopasowując ilość energii do wielkości garnka. Gdy garnek zdejmiesz z palnika, najlepsza kuchenka indukcyjna automatycznie wyłączy palnik. Płyta również sygnalizuje, że palnik niedawno używany jest jeszcze ciepły i ostrzega przed jego dotykaniem. Tego typu kuchenki posiadają również programatory ustawiane na określony czas pracy, po którym kuchenka wyłączy się. Część kuchenek indukcyjnych wolnostojących w dobrej cenie jest wyposażona w czujniki kontroli gotowania i automatycznie ustawiają właściwą temperaturę.

Dobra i tania kuchenka indukcyjna również może Cię powiadomić, kiedy można rozpocząć smażenie, bo patelnia jest wystarczająco nagrzana. Natomiast funkcja booster pozwala na zwiększenie mocy pola grzewczego nawet o 50% przyspieszając gotowanie. Równie przydatna jest funkcja Stop&Go, która pozwala na przerwanie gotowania i zapamiętania jego parametrów, aby po jakimś czasie ustawić jednym przyciskiem te same parametry.

 

 

Jak dbać o kuchenkę indukcyjną?

 

Kuchenka to jeden z najważniejszych sprzętów w naszej kuchni. Bardzo często skupiamy się na przeróżnych funkcjach sprzętu oraz powoli je wszystkie odkrywamy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że aby kuchenka indukcyjna dobrze działała, to musimy też o nią odpowiednio dbać. Nie wiesz, jak to zrobić? Spokojnie, znajdziesz tu kilka wskazówek.

Jak odpowiednio czyścić kuchenkę indukcyjną?

Czyszczenie kuchenki indukcyjnej wygląda trochę inaczej niż tradycyjnego sprzętu. Musimy pamiętać, że nie możemy do tego celu używać twardych gąbek, a tym bardziej takich, które mają właściwości ścierne. Czyszczenie nimi kuchenki indukcyjnej może doprowadzić do tego, że bardzo szybko pojawią się na niej nieestetyczne rysy. Jeżeli chodzi o środki czystości, to warto zaopatrzyć się w preparaty, które są specjalnie przygotowane do pielęgnacji kuchenki indukcyjnej. Zwykłe środki mogą uszkodzić jej powierzchnię, ponieważ często są one zbyt drażniące.

 

Jak wygląda proces czyszczenia kuchenki indukcyjnej?

Na początku odkręcamy środek oczyszczający, a następnie umieszczamy go na zabrudzeniach. Wielu producentów zaleca, aby zostawić środek, aby mógł rozpuścić brud. Po kilku minutach trzeba wziąć miękką szmatkę i wytrzeć cały środek z kuchenki. Jeżeli zabrudzenie wciąż widnieje na sprzęcie, to należy powtórzyć cały proces lub przetrzeć kuchenkę jeszcze raz. Niektórzy producenci oferują specjalne skrobaczki, dzięki którym możemy szybciej usunąć zabrudzenia z urządzenia. Mamy wtedy pewność, że powierzchnia sprzętu nie ulegnie uszkodzeniu. Pamiętaj też, że im dłużej zwlekasz z czyszczenia zabrudzeń, tym gorzej. W przypadku kiedy zauważymy, że trochę jedzenia spadło na kuchenkę, to należy jak najszybciej je usunąć mokrą szmatką, oczywiście po uprzednim wyłączeniu kuchenki. Wycieranie zaschniętego jedzenia jest znacznie trudniejsze, więc lepiej działać od razu.

 

Nie zapominajmy o pozostałych elementach kuchenki.

Jeżeli chodzi o piekarnik, to musimy pamiętać, że łatwo go uszkodzić. Dlatego nie używajmy w przy nim żadnych ostrych narzędzi. Warto wybrać model piekarnika, który ma funkcję czyszczenia katalitycznego lub pirolitycznego. Tym sposobem nie musimy używać żadnych niebezpiecznych środków, a cały brud zostanie wypalony. Zadaniem użytkownika jest tylko przetrzeć wnętrze urządzenia. Aby dokładnie wymyć zewnętrzne boki urządzenia, najlepiej wysunąć go z rzędu szafek i dopiero wtedy rozpocząć mycie. W tym wypadku będziemy mieli łatwy dostęp do każdego miejsca.

 

Co zrobić w przypadku uszkodzenia kuchenki?

Z naszego poradnika wiesz, jaka kuchenka indukcyjna jest polecana. Musi być ona pewnością solidnie wykonana. Czasem jednak zdarza się, że zbyt gwałtownie położymy garnek na kuchenkę, i płyta pęknie. Wtedy najlepiej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Aby uniknąć takich problemów, zawsze staraj się delikatnie kłaść garnki na płytę, szczególnie te większe. Kuchenkę uszkodzić może również niepotrzebne włączanie palników. Kuchenki, które reagują na obecność naczynia i włączają się w momencie, kiedy położymy na nie garnek, są bardzo użyteczne. Jeżeli kuchenka nie ma takiej opcji, to musimy pamiętać, że bardzo częste włączanie palnika bez obecności garnka bardzo szybko ją niszczy.

 

Element, o którym często zapominamy.

Uszczelki wyglądają dość niepozornie, lecz ich awaria może nas dużo kosztować. Pamiętaj więc o regularnej wymianie wszystkich uszczelek, zanim zepsują się one same. Najszybciej psują się uszczelki w drzwiach piekarnika.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ