Garnki emaliowane to jeden z popularniejszych typów garnków w polskich kuchniach. Stosunkowo tanie, ale bardzo trwałe, do tego ciekawie, nierzadko ręcznie zdobione, ale przede wszystkim bezpieczne (czego nie można powiedzieć na przykład o garnkach aluminiowych, w których nie powinno przyrządzać się niektórych, zwłaszcza kwaśnych potraw). Dzięki ogromnej popularności w Polsce możemy pochwalić się rodzimymi producentami, którzy od lat oferują wysokiej jakości emaliowane akcesoria gospodarstwa domowego.
Garnki emaliowane to specyficzny typ garnków metalowych, które w celu ochrony metalu przed czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, a także, aby zmniejszyć ilość zużywanego surowca, jakim jest na przykład stal, są pokryte emalią. Emalia to krzemionkowy proszek, który nakładany jest na metalowy korpus garnka. To właśnie temu proszkowi, z którego powstaje także szkło, emaliowane garnki zawdzięczają swój szklisty połysk oraz charakteryzują się odpornością na skład chemiczny potraw, czego nie można powiedzieć na przykład o garnkach aluminiowych, które nie są przeznaczone do obróbki kwaśnych produktów. Co ciekawe, większość emaliowanych garnków jeszcze współcześnie dekorowana jest ręcznie, co czyni z nich wyjątkowe akcesoria w naszych kuchniach. Oprócz walorów estetycznych oraz bezpieczeństwa, garnki emaliowane to także trwałość i komfortowe gotowanie.
Metalowy rdzeń sprawia, że bardzo dobrze przewodzą one ciepło, natomiast emaliowana powłoka równomiernie rozprowadza je po ściankach naczynia. Mogą być bezpiecznie używane w wysokich temperaturach, wykorzystuje się je jako wielofunkcyjne naczynia kuchenne (piecze się w nich mięso czy podgrzewa potrawy w piekarniku). Co więcej, takie naczynia są odpornie także na różnice temperatury, dzięki czemu możemy być pewni, że na przykład gorący garnek zalany zimną wodą nie pęknie. Również przechowując potrawy w lodówce, nie musimy się obawiać, że posiłek nabierze metalicznego posmaku, co bardzo często ma miejsce w przypadku garnków ze stali nierdzewnej, zwłaszcza w przypadku produktów nabiałowych. Co więcej, dzięki dokładnemu pokryciu emalią, do ścianek naczynia niechętnie przywierają resztki dań, w związku z czym garnki te łatwo utrzymać w czystości.
Silesia Rybnik
Silesia Rybnik to polski producent garnków emaliowanych, który może poszczycić się wieloletnią działalnością nie tylko na rodzimym, ale także na zagranicznym rynku. Dzięki inwestowaniu w technologie oraz funkcjonalność, a także modyfikację oferowanych przez siebie wzorów tak, aby nadążały za panującymi trendami, firmie z powodzeniem udaje się utrzymywać pozycję lidera wśród polskich producentów tego typu akcesoriów gospodarstwa domowego. Receptura emalii jest cały czas udoskonalana, co owocuje wysoką jakością produktów. Również poprawianie i modyfikowanie technik ma wpływ na wizualną atrakcyjność naczyń, wynikającą chociażby z jednorodności szkliwa oraz dostępnego wachlarza kolorystycznego. Pielęgnując wieloletnie tradycje oraz dbając o indywidualność i wyjątkowość produkowanych naczyń, w fabrykach Silesia Rybnik garnki wciąż dekorowane są ręcznie.
Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych Emalia Olkusz S.A.
Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych to fabryka z ponad stuletnią tradycją, której początki wywodzą się z założonej w 1907 roku przez Petera Westena fabryki naczyń blaszanych. Współcześnie fabryka, po wielu różnych restrukturyzacjach jest nowoczesną prywatna firmą, która zajmuje się nie tylko produkcją, ale także sprzedażą naczyń. Fabryka w Olkuszu to jedna z nielicznych, w których zarówno proces emaliowania, jak i dekorowania jest procesem ręcznym. Prawie dwieście zatrudnionych osób odpowiedzialnych jest za powstawanie garnka od początku do końca, tj. od wytłoczenia blachy i ukształtowania naczynia, przez emaliowanie i wypiekanie w temperaturze dziewięciuset stopni. Jeśli uważnie przyjrzymy się garnkom z olkuskiej fabryki, możemy zauważyć ślady ręcznej produkcji, takie jak na przykład zgrubienia emalii pod rantem, które tworzą się ze spływającej podczas suszenia emalii czy prześwity z bazowego emaliowania w kolorze brązowym. Współcześnie, z racji coraz większej dostępności akcesoriów kuchennych różnego typu, popularność garnków emaliowanych nieco spada, w związku z czym również oferta fabryki została nieco zawężona i obecnie składa się głównie z gładkich garnków. Niemniej, na szczególną uwagę zasługują garnki do rosołu i bigosu, których dekoracja (nawiązująca do przygotowywanej potrawy, tj. wizerunek koguta i dzika) zaprojektowana została przez założycieli fabryki.
Emalia Polska Pleszew
Emalia Polska Pleszew to kolejny, wywodzący się z Polski producent emaliowanych garnków. Fabryka ta to wyjątek na mapie, ponieważ większość producentów wywodzi się ze Śląska. Zlokalizowany w Wielkopolsce Pleszew jest ewenementem, zwłaszcza że miejscowość ta znana jest bardziej z wyrobu pieców. Niemniej, produkty oferowane przez firmę zasługują na uwagę, ponieważ przełamują stereotypy związane z nieatrakcyjnością emaliowanych naczyń. Firma dostarcza wysokiej jakości, tradycyjnie wytwarzane garnki z nowoczesnym designem i w modnej kolorystyce. To wyjątek na rynku naczyń emaliowanych, których producenci stawiają raczej na podkreślanie związku z tradycją i nawiązywanie do niej w kolorystyce czy dekoracji.
Dodaj komentarz
13 KOMENTARZ
February 12, 2023 at 7:39 am
Emalia Polska Pleszew produkują w Turcji, Rumunii. Nazwa jakbyś gwarantuje że to Polski produkt, ale to nie prawda. Trzeba zmienić nazwę marki i to będzie uczciwie.
Répondre
June 26, 2023 at 7:25 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespol KuchennePrzyrzady.com
Répondre
February 19, 2022 at 10:51 pm
Rzeczywiście w Polsce nie ma już fabryki, w której wytwarzane są garnki emaliowane.
By podtrzymać tradycję i rodzimą markę – Emalia Olkusz – postanowiliśmy kontynuować misję oraz rozwijać dawny blask Emalii Olkusz.
Przywiązujemy najwyższą wagę do kontroli jakości wytwarzanych naczyń w fabrykach z którymi współpracujemy, aby mieć pewność doskonałej jakości w ramach wybranych segmentów cenowych i stosowanych wyjątkowych technologii. Oferujemy tym samym najprawdopodobniej najlepsze naczynia emaliowane na rynku polskim.
Dodatkowo firma DAJAR to 100% kapitału polskiego – a więc jest to w pełni rodzima firma, bez choćby 1%, który mógłby znajdować się w rękach właściciela spoza naszego kraju.
Zachęcamy do poszukiwania naszych propozycji.
Répondre
February 21, 2022 at 4:36 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz, jesteśmy pewni że firma DAJAR będzie się rozwijała sprzedając produkty wysokiej jakości.
Pozdrawiamy,
Zespól KuchennePrzyrzady.com
Répondre
January 13, 2022 at 1:11 pm
nie ma polskich producentów, wszytsko to chiny, jedynym w europie jest czeski belis, kupiłem garnki ostatnio, ale nie wiem czy on też nie ma problemów z chinską tandetą…
Répondre
January 22, 2022 at 2:23 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl
Répondre
July 11, 2021 at 7:13 am
Żadna z tych firm nie produkuje naczyń w Polsce , jedli się mylę proszę o dowody te same garnki kupi się w Rumuni ten sam kształt czy to nie dziwne ;( czy ktoś weryfikuje tych producentów ale tak naprawdę !
Répondre
April 30, 2021 at 7:19 am
Nie istnieje w Polsce nawet jedna fabryka emaliowanych garnkow . Ten artykuł to ściema! Wszystkie dostepne garnki sa importowane. Polskie są metki na nich.
Répondre
May 14, 2021 at 2:39 pm
A gdzie są produkowane? Proszę podzielić się wiedzą. Byłam przekonana, że jeszcze Silesia je produkuje.
Répondre
May 6, 2021 at 6:50 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl
Répondre
March 20, 2021 at 8:10 am
Do Olkusza nie mozna się dodzwonić a na e-maile nie odpowiadają. Podobno przenieśli sie do Czech z produkcją a u nas tylko chca sprzedawać. Gdyby chociaż powiedziel;i prawde to miało by to inny wydźwięk. Spróbuję do Silesi Rybnik i Emalii Plesew. Nie lubie krętaczy.
Répondre
December 22, 2021 at 3:24 pm
Właśnie dzisiaj zakupiłam garnki emalia Pleszew Polska, jakież było moje zdziwienie jak na naklejce pod spodem, malutkim druczkiem napisane, wyprodukowano w Turcji. Także tyle na temat polskich garnków…
Répondre
March 27, 2021 at 12:01 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się spostrzeżeniami.
Pozdrawiamy,
ZespółKuchennePrzyrządy.com
Répondre
Privacy Overview