Jak zrobić sos do pizzy?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Klasyczny sos pomidorowy do pizzy

Czas przygotowania15 minutes
 
Składniki:
500 g koncentratu pomidorowego
2 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
1 łyżka oregano
pół łyżeczki soli 
pół łyżeczki cukru

Sos do pizzy jest nieodłącznym składnikiem słynnego włoskiego dania i nadaje mu wyjątkowy smak oraz aromat. Najpopularniejszy jest sos pomidorowy, przygotowany ze świeżych pomidorów, tych z puszki lub z gotowej passaty. Klasyczny przepis na sos pomidorowy do pizzy to nie jedyny, który warto wypróbować. Istnieją również mniej popularne wersje, na przykład sos à la carbonara. Dlatego warto eksperymentować, aby odkryć ulubiony smak.

 

Sos do pizzy z koncentratu ma intensywny, pomidorowy smak. Jego przygotowanie rozpoczynamy od rozgrzania oliwy na patelni. Następnie przeciskamy czosnek przez praskę lub drobno siekamy i podsmażamy kilka minut. W następnej kolejności dodajemy przecier pomidorowy, a także łyżkę oregano, cukier i sól.

Sos należy od czasu do czasu mieszać. Podgrzewamy go około 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Sos nie może się gotować, tylko parować. Podgrzewamy do czasu, aż zgęstnieje. Gotowy sos może zostać użyty zarówno na spód do pizzy, jak i do polania dania po upieczeniu. Tak przygotowany sos do pizzy z przecieru pomidorowego jest aromatyczny, ma idealną konsystencję i piękny, czerwony kolor. 

 

Sos do pizzy z pomidorów z puszki

Czas przygotowania30 minutes
 
Składniki:
1 puszka pomidorów krojonych lub całych (400-500 g)
1 ząbek czosnku
kilka listków bazylii
2 łyżki oliwy z oliwek
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki pieprzu

Sos do pizzy z pomidorów z puszki jest równie pyszny i aromatyczny co sos pomidorowy do pizzy z koncentratu. Jego nadmiar można podawać z makaronem lub wykorzystać jako dip do przekąsek. Przyrządzanie rozpoczynamy od rozgrzania oliwy z oliwek na patelni. Na dobrze rozgrzany tłuszcz wrzucamy drobno posiekany czosnek i chwilę podsmażamy. Gdy tylko czosnek będzie szklisty, dodajemy do niego świeże liście bazylii i pomidory z puszki. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Sos doprowadzamy do wrzenia.

Tak przygotowany, gotowy sos do pizzy, należy następnie przetrzeć. Można do tego użyć sitka o drobnych oczkach, przez które przecieramy sos do miski. Przydatna będzie drewniana łyżka lub szpatułka. Czynność pomoże oddzielić twarde części pomidorów od miękkiego miąższu, dlatego nasz domowy sos do pizzy będzie miał idealną konsystencję. 

Przetarty sos do pizzy przelewamy z powrotem do garnka. Gotujemy około 20 minut, aż całkowicie zgęstnieje i bez problemu będzie go można rozsmarować na pizzy. Im bardziej gęsty sos, tym mniej wsiąknie w placek. Nie rozleje się także na blachę czy kamień do pizzy. Tak przygotowany będzie smakował równie dobrze, co włoski sos do pizzy, przygotowywany w tamtejszych trattoriach. 

 

Sos do pizzy z ketchupu

Czas przygotowania10 minutes
 
Składniki:
4 pomidory
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka octu
1 łyżka suszonej bazylii
1 łyżka suszonego oregano
1 ząbek czosnku
8 łyżek ketchupu
łyżeczka soli
łyżeczka pieprzu
łyżeczka cukru

Ten szybki sos do pizzy stanowi podstawę naszego ulubionego włoskiego dania. Przygotowuje się go błyskawicznie, dlatego wyjdzie pyszny nawet niewprawionym kucharzom. Na początku należy zalać pomidory wrzątkiem i gdy trochę przestygną, obrać je ze skórki.  Następnie kroimy je na kawałeczki, pozbywając się twardych części. Kostki przerzucamy do blendera i mielimy na gładką masę, którą przelewamy do garnka. 

Do pomidorów dodajemy bazylię, oregano, ocet oraz przyprawy: Sól, pieprz i cukier. Wszystko podgrzewamy około 3 minut i od czasu do czasu mieszamy. Uważajmy, by nie doprowadzić sosu do wrzenia. Po 3 minutach do mieszanki dodajemy 8 łyżek ketchupu oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Całość mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia. 

 

Sos czosnkowy do pizzy

Czas przygotowania10 minutes
 
Składniki:
1 – 3 ząbków czosnku
6 łyżek jogurtu naturalnego
4 łyżki majonezu
pół łyżeczki soli
szczypta pieprzu

Domowej roboty sos czosnkowy można wykorzystać zarówno do pizzy, jak i jako dodatek do frytek czy sałatki. Jego przygotowanie jest szybkie i łatwe, składa się też z tanich i prostych składników. 

Przed przygotowaniem sosu musimy zdecydować, jak bardzo ostry i intensywnie czosnkowy ma być. Jeśli chcemy łagodną wersję, użyjmy jednego ząbka czosnku. Dwa ząbki nadadzą się do średnio ostrego sosu, a ostry sos czosnkowy uzyskamy z trzech ząbków czosnku.

W pierwszej kolejności należy obrać czosnek i przecisnąć go przez praskę lub bardzo drobno posiekać nożem. Czosnek przekładamy do miseczki, dodajemy do niego jogurt naturalny i sól oraz całość mieszamy. Sos należy odstawić na kilka minut do lodówki. Po tym czasie dodajemy 4 łyżki majonezu i pieprz. Wszystko ze sobą mieszamy i nasza podstawowa wersja sosu czosnkowego jest gotowa.

Sos możemy urozmaicić innymi dodatkami, które sprawią, że jego aromat będzie niepowtarzalny. Świetnie sprawdzi się sok z cytryny lub z limonki, który nada kwaskowego smaku. Wystarczy jedna łyżka. Do sosu można też dodawać świeże, posiekane zioła. Najlepiej smakuje szczypiorek, koperek, bazylia, oregano, tymianek lub natka pietruszki. 

 

Biały sos do pizzy

Czas przygotowania15 minutes
 
Składniki:
1 łyżka oliwy z oliwek
1 cebula
1 ząbek czosnku
200 ml śmietany kremówki 30%
przyprawy do smaku: Sól, pieprz, oregano

Biały sos do pizzy à la carbonara to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych sosów pomidorowych lub czosnkowych. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a smak jest niepowtarzalny.

Na początku należy drobno posiekać czosnek oraz cebulę i delikatnie je podsmażyć na oliwie z oliwek. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy śmietanę kremówkę i mieszamy. Chwilę podgrzewamy i dodajemy przyprawy. Gdy sos przestygnie, polewamy nim pizzę. 

 

Sos paprykowy do pizzy

Czas przygotowania30 minutes
 
Składniki:
2 czerwone papryki 
1 ząbek czosnku
1 cebula
2 łyżki oleju roślinnego, np. rzepakowego
200 ml bulionu 
1 łyżka octu 
sól, pieprz cayenne

Na początku należy przekroić na pół paprykę, wyjąć ze środka gniazda nasienne, dokładnie umyć i pokroić w drobną kostkę. Cebulę i czosnek również drobno siekamy. 

W międzyczasie możemy rozgrzać oliwę na patelni i gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, wrzucamy na nią cebulę i czosnek. Gdy się zeszklą, dodajemy paprykę i całość smażymy około 5 minut, cały czas mieszając. W następnym kroku dodajemy bulion i ocet, gotujemy około 15 minut, aż papryka będzie miękka i część płynu odparuje. Po tym czasie miksujemy sos blenderem i doprawiamy do smaku solą i pieprzem cayenne. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ