4 przepisy na pyszne polskie potrawy z szybkowaru 

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Dobre szybkowary to praktyczne urządzenia, które znajdują zastosowanie w każdej polskiej kuchni. Przy pomocy naczynia przygotujemy zdrowe i smaczne dania, które zyskają uznanie na każdym spotkaniu rodzinnym. W szybkowarze nic się nie przypali, a do gotowania potrzebujemy tylko szklankę wody. W naszym artykule znajdziesz przepisy na tradycyjne polskie potrawy, których przygotowanie jest bardzo łatwe. 

 

 

Bigos

Bigos to tradycyjna potrawa z kapusty, którą podajemy w święta i podczas rodzinnych uroczystości. Aby przygotować to danie w szybkowarze potrzebujemy 2 kg kiszonej kapusty, 700 g mięsa (najlepiej łopatkę i szynkę), 2 kiełbasy, np. śląskie, garść suszonych grzybów, 1 cebulę, 100 ml wytrawnego czerwonego wina, 3 suszone śliwki, a także przyprawy: sól, pieprz, ostrą mieloną paprykę, 5 ziaren jałowca, pół łyżeczki kminku, 5 ziaren czarnego pieprzu oraz 1 łyżeczkę majeranku. 

W pierwszej kolejności należy dobrze wypłukać kiszoną kapustę pod zimną, bieżącą wodą i odcisnąć. Następnie kroimy ją i przekładamy do szybkowaru. Mięso oczyszczamy i kroimy w kostkę, po czym przyprawiamy je solą, pieprzem i ostrą papryką i odstawiamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie rozgrzewamy olej na patelni i smażymy łopatkę przez kilka minut. W międzyczasie obieramy i kroimy cebulę w kostkę i dodajemy do mięsa. Składniki z patelni przekładamy do szybkowaru.

Kolejno gotujemy namoczone grzyby przez około 5 minut, po czym je odcedzamy, kroimy w paseczki i dodajemy do kapusty. Nie wylewajmy wody po ugotowaniu grzybów, bo przyda nam się później do podlania bigosu. Przygotujmy teraz kiełbasę – pokroimy ją w plasterki, podsmażmy na oleju i dodajmy do bigosu. 

Wszystkie składniki znajdujące się w szybkowarze należy wymieszać i wlać do nich 1,5 szklanki wywaru z ugotowanych grzybów. Następnie dodajemy czerwone wino, jałowiec, majeranek, ziarna pieprzu, kminek oraz pokrojone suszone śliwki. Całość dusimy przez około 40 minut, aż do momentu, gdy kapusta i mięso będą miękkie. Bigos możemy doprawić do smaku według uznania. Potrawa najlepiej smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem. 

 

Gołąbki

Bardzo lubianym daniem, które często gości na polskim stole, są również gołąbki. Do ich przygotowania potrzebne nam będą: główka białej kapusty, 300 g ryżu, 600 g mielonego mięsa (wieprzowego lub drobiowego), 2 jajka oraz sól i pieprz do przyprawienia. Gołąbki najlepiej smakują z sosem pomidorowym, który przyrządzimy z 200 ml koncentratu pomidorowego, wody, 2 łyżek mąki oraz 2 łyżek gęstej śmietany.

 

 

W pierwszej kolejności gotujemy ryż, a gdy będzie już miękki, przesypujemy go do miski i dodajemy mięso mielone, jajka i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy. Następnie z kapusty wykrawamy głąb, wkładamy całą główkę do wrzątku i po chwili gotowania ściągamy pojedyncze, miękkie liście. Aby liście dobrze się zawijały możemy odkroić z nich gruby nerw ze środka. Na pojedynczy liść nakładamy porcję mięsa z ryżem i formujemy gołąbka.

Gotowe porcje układamy w szybkowarze, nalewamy wody i gotujemy przez około 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy gołąbki z naczynia, a do wywaru dodajemy przecier pomidorowy, mąkę i śmietanę, aby powstał sos. Mieszamy go do zagęszczenia i polewamy nim gołąbki przed podaniem.

 

Rosół z kury

Rosół z kury jest obowiązkowym daniem na niedzielny obiad w większości polskich domów. Do przygotowania tej klasycznej zupy niezbędne nam będzie mięso z kurczaka (np. korpus i udka), 1,5 l zimnej wody, warzywa, takie jak marchew, pietruszka, seler, por, cebula oraz przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i lubczyk. 

Na początku myjemy mięso, dzielimy je na porcje, wkładamy do szybkowaru i zalewamy zimną wodą. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 20 minut. Po tym czasie dodajemy obrane i umyte warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler i por. Obieramy również cebulę, opalamy nad palnikiem i dodajemy do rosołu. Całość gotujemy kolejne 20 minut. Na koniec przyprawiamy zupę solą i pieprzem. Gotowy rosół podajemy z wcześniej ugotowanym makaronem oraz natką pietruszki lub lubczykiem. 

 

 

Kapuśniak

Do przygotowania pysznego kapuśniaku będziemy potrzebować 500 g kiszonej kapusty, 1,5 l mięsnego lub warzywnego wywaru, 5 ziemniaków, 2 marchewki, 1 cebulę, 2 kiełbasy (np. śląskie), 2 łyżeczki majeranku, a także sól i pieprz oraz olej do smażenia. 

Na początku płuczemy kapustę i kroimy ją w mniejsze kawałki oraz przekładamy do szybkowaru. Po zalaniu bulionem gotujemy ją przez około 20 minut. W międzyczasie obieramy i myjemy ziemniaki i marchewki, kroimy je w drobną kostkę i gotujemy około 10 minut w 1 litrze wywaru. W następnym kroku kroimy cebulę i kiełbasę w kostkę i podsmażamy na oleju.

Do ugotowanej kapusty dodajemy kiełbasę z cebulą oraz ugotowane warzywa wraz z bulionem. Całość gotujemy jeszcze kilka minut, doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Gotową zupę możemy podawać z pieczywem. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ