Fakty o ananasie

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Ananas to tropikalny owoc z Ameryki Południowej, który nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale ma również właściwości lecznicze i pozytywnie wpływa na urodę. Jest smaczny i zdrowy, dlatego bardzo chętnie sięgamy do niego podczas przygotowywania różnych potraw. Jeśli chcesz dowiedzieć się kilku interesujących faktów o ananasie, zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.

 

Ananas – historia i charakterystyka

Ananas przybył do Europy z Ameryki Południowej, a dokładniej z południowej Brazylii, Karaibów i Paragwaju. Po raz pierwszy znalazł się na naszym kontynencie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który odnalazł go w Gwadelupie podczas podróży w 1493 roku do nowego świata. W XVI wieku owoc poznano także w Chinach, Indiach i Afryce. Po raz pierwszy jego uprawę rozpoczęto na Hawajach w 1885 roku, w późniejszych latach plantacje zakładano również w Meksyku, Tajlandii, na Filipinach, Kostaryce i w Hondurasie. W Europie uprawa ananasa rozwinęła się około roku 1650. W Polsce znamy go za sprawą brata króla Stanisława Poniatowskiego – Kazimierza Poniatowskiego. Założył on szklarnie z ananasami w warszawskich ogrodach Frascati. 

Ananas to owoc z rodziny bromeliowatych. Zastanawiasz się, jak rośnie ananas? Wyrasta on na krótkiej i grubej łodydze o wysokość sięgającej około 100-120 cm, jest ona otoczona twardymi, ostro zakończonymi i grubymi liśćmi. Dojrzały owoc ma cylindryczną budowę i pokryty jest kolczastą, żółto-brązową skórką. Z górnej części owocu wyrastają spiczaste liście. Dojrzały ananas ma żółty kolor, a jego waga to około 1-2 kg. Roślina owocuj tylko raz. 

 

Sadzenie ananasa

Ponieważ ananas jest rośliną uprawną, możemy go również zasadzić samodzielnie w domu. Jak wyhodować ananasa? Z korony owocu odkrawamy liście i wkładamy do doniczki z ziemią. Sadzonkę trzymamy w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Pamiętajmy o tym, że roślina nie lubi dużej ilości wody, dlatego podlewajmy ją oszczędnie. Jednak poza wiedzą, jak zasadzić ananasa przyda nam się również dużo cierpliwości, gdyż zanim sadzonka się ukorzeni i zakwitnie, musi minąć około dwóch lat. Po tym czasie z kwiatów powinien rozwinąć się owoc. 

Ananas – wartości odżywcze

Ananasy to bogate źródło wielu wartości odżywczych. Zawierają składniki, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Owoc nie ma tłuszczu i cholesterolu, zawiera za to mnóstwo witamin: Kwas foliowy, cynk, błonnik, potas, miedź, żelazo, magnez, wapń, mangan, fosfor, witaminy A, B1, B, B6, PP, C. Ananas to także źródło bromelainy – enzymu roślinnego, który rozkłada białko.  

Ponieważ ananas to źródło witaminy C i potasu, jego zażywanie wspomaga pracę narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Zwiększa również prawidłowe krążenie krwi w organizmie, dlatego pozwala uniknąć takich chorób, jak miażdżyca czy zawał serca. Owoc wzmacnia także nasz układ odpornościowy i jest dobrym lekiem na przeziębienie.

Ananas ma właściwości przeciwzapalne, dlatego wpływa łagodząco na bóle mięśni i stawów. Z tego powodu osoby chorujące na artretyzm powinny zastosować go w swojej diecie. Ze względu na sporą zawartość magnezu, ananas ma również działanie przeciwskurczowe.

Występujący w ananasach beta-karoten korzystnie wpływa na wzrok. Substancja chroni strukturę plamki żółtej – składnika, którego degeneracja powoduje problemy z widzeniem u dorosłych osób. Z kolei zawartość manganu sprawia, że owoc może złagodzić stany niepokoju, lęku, ospałości i stresu.

Bromelaina występująca w ananasie wspiera nasz układ trawienny. Regularne spożywanie świeżego owocu może łagodzić stany zapalne jelit, a także ochronić nas przed nawracającymi biegunkami i zaparciami. Enzym przyspiesza również gojenie ran i zmniejsza ciśnienie krwi. 

Ananas pomoże kobietom w ciąży. Szklanka świeżego soku z tego owocu pomaga zwalczać poranne nudności. Sok z ananasa korzystnie wpływa także na naszą urodę. Bardzo dobrze sprawdza się przy pielęgnacji cery. Zawartość witaminy C i bromelainy sprawia, że to doskonały produkt do poprawy stanu skóry i walki z trądzikiem. Z kolei występujące witaminy A i B wzmacniają paznokcie i działają na nie antyoksydacyjne. 

 

Jak pokroić ananasa?

Po zakupie świeżego owocu w sklepie wiele osób często zastanawia się, jak obrać ananasa, aby stracić jak najmniej miąższu. Na szczęście obieranie ananasa nie jest bardzo trudne, wystarczy kilka prostych kroków. Do wykonania tej czynności potrzebne nam będą duży i ostry nóż oraz deska do krojenia.

Jak kroić ananasa? W pierwszej kolejności należy odkroić oba końce owocu – część, na której stawiamy ananasa, oraz końcówkę z liśćmi. Cięcie powinno być blisko skóry, żeby nie zmarnować za wiele miąższu. Musi być również dostateczne głębokie, aby pozbyć się wszystkich twardych elementów.

Następnie stawiamy ananasa na odciętej krawędzi i przechodzimy do pozbywania się skórki. Ostrożnie odkrawamy ją nożem od góry do dołu. Najlepiej podzielić owoc na 6-8 fragmentów, aby zachować jak najwięcej miąższu. Gdy owoc będzie już obrany, możemy przy pomocy łyżki lub końcówki noża pozbyć się głębiej wrośniętych elementów. 

W kolejnym kroku należy pozbyć się twardego rdzenia. Krojenie ananasa rozpoczynamy od podzielenia go na ćwiartki. Następnie z każdej z nich wykrawamy środek, który w ananasie nie jest jadalny. Tak przygotowany owoc kroimy na mniejsze kawałki.

 

Ananas – kalorie

Zastanawiasz się, ile kalorii ma ananas? Dobra wiadomość jest taka, że owoc to rozsądny wybór dla osób będących na diecie, gdyż ma on mało kalorii. 100 gramów świeżego ananasa to jedynie 50 kalorii. Cały owoc to około 400 kalorii. Dodatkowo owoce są źródłem błonnika, dzięki któremu dłużej czujemy się syci, przyspiesza się metabolizm i poprawia się praca jelit.

 

Ananas – jak jeść go na diecie? 

Najlepszym wyborem dla osób będących na diecie jest świeży, surowy owoc. Ananas w puszcze nie jest zalecany ze względu na dużą zawartość cukru. Unikajmy również gotowych soków czy nektarów, które są także słodzone.  

Dla osób, które nie mają dużo czasu na przygotowywanie potraw ze świeżych owoców, dobrym rozwiązaniem jest przyrządzanie koktajli z suszonych owoców. Ananas kandyzowany ma, co prawda dużą zawartość węglowodanów, jest jednak niskokaloryczny i wspomaga proces odchudzania.  

 

Jak wybrać dobrego ananasa?

Często w sklepie zastanawiamy się, czy wybrany przez nas ananas będzie na pewno dobry, świeży i soczysty. Na półkach możemy spotkać owoce niedojrzałe, dojrzałe i przejrzałe. To, na który powinniśmy się zdecydować, zależy od naszych planów względem owocu – czy chcemy go zjeść natychmiast, czy może za kilka dni. Jeśli ananas będzie leżał przez jakiś czas i zabierzemy się do niego po czasie, możemy wybrać niedojrzały owoc, który dojrzeje u nas w domu. Jeżeli jednak mamy zamiar jeść go od razu, tego samego dnia – wybierzmy dojrzały produkt. Ananasa przejrzałego nie kupujmy nigdy, gdyż nie nadaje się on do jedzenia. 

Jak rozpoznać każdy rodzaj owocu? Niedojrzały ananas jest bardzo twardy, ma duże i sztywne liście, ale mały owoc. Pióropusz ma intensywnie zielony kolor, a owoc jest zielono-żółty. Niedojrzały ananas nie ma zapachu. Dojrzały ananas ma duże liście i podobnej wielkości owoc. Pióropusz jest zielony, ale nie bardzo intensywnie, a liście są lekko suche na końcach. Gdy pociągniemy za listek, powinien się on łatwo wyrwać. Kolor owocu jest pomarańczowo-zielony, a jego skórka twarda, ale ustępuje pod palcem po naciśnięciu. Dojrzały ananas ma słodkawy zapach. Przejrzały owoc bardzo intensywnie pachnie, jest miękki i lepki od wyciekającego soku. Ma suche liście, a jego kolor to brązowo-zielony. Przejrzałego ananasa nie należy kupować. 

 

Jak przechowywać ananasa? 

Dojrzałe ananasy szybko się psują, dlatego musimy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu. Owoce są wrażliwe na zimno, dlatego możemy przechowywać je w lodówce maksymalnie 1 lub 2 dni. Aby zachować wszystkie wartości odżywcze, dojrzały owoc najlepiej spożyć w dniu jego zakupu. 

Przechowywanie ananasa w temperaturze pokojowej również powinno trwać nie dłużej niż 2 dni. W tym czasie owoc zmięknie i będzie bardziej soczysty. Owoc należy bacznie obserwować, bo gdy zacznie się psuć, nie będzie już nadawał się do spożycia. 

Jak prawidłowo przechowywać pokrojonego ananasa? Owoc bez skórki szybko wysycha, dlatego pokrojone kawałki warto umieścić w woreczku foliowym lub plastikowym pojemniku, aby zachowały świeżość. Można również posypać miąższ cukrem, który powstrzyma owoc przed wyschnięciem. Świeżego, pokrojonego ananasa powinniśmy zjeść w ciągu 2 dni. Nie warto decydować się na mrożenie ananasa, gdyż straci swój smak i soczystość. Również ananasa z puszki powinniśmy zjeść w ciągu 2 dni po otwarciu. Plastry owocu przechowujemy w lodówce, owinięte folią spożywczą lub w miseczce, zalane syropem. 

 

Sok z ananasa

Czas przygotowania10 minutes
 
Składniki:
1 ananas,
2 jabłka,
2 pomarańcze,
pół cytryny,
pół limonki.

Do przygotowania pysznego soku potrzebna nam będzie sokowirówka, ostry nóż kuchenny i deska do krojenia. Na początku obieramy ananasa i kroimy go na drobne kawałki. To samo robimy z jabłkiem. Pomarańcze, cytrynę i limonkę obieramy ze skórki. Wszystkie owoce stopniowo umieszczamy w sokowirówce i wyciskamy sok. Przelewamy do szklanki, możemy go udekorować listkiem mięty.

 

Ananas z grilla

Czas przygotowania10 minutes
Czas gotowania20 minutes
 
Składniki:
1 ananas,
2 łyżki miodu,
200 ml cydru,
szczypta cynamonu

Zaczynamy od pokrojenia ananasa w plastry o grubości około 1 cm (po jego uprzednim obraniu). Następnie z każdego plastra wydrążamy niejadalny środek. Ananasy układamy na aluminiowej tacce do grillowania. W kolejnym kroku przygotowujemy marynatę z cydru, miodu i cynamonu – wszystkie składniki mieszamy i za pomocą pędzelka silikonowego nakładamy na owoc. Zamarynowane ananasy grillujemy około 10 minut z każdej strony. W trakcie grillowania możemy dokładać marynaty. Gotowe owoce najlepiej smakują z lodami waniliowymi lub bitą śmietaną, mogą być także dodatkiem do wytrawnych dań.

 

Sałatka z ananasem

Czas przygotowania40 minutes
 
Składniki:
1 ananas,
1 słoik selera konserwowego,
1 puszka kukurydzy konserwowej,
30 dag ulubionej szynki,
4 jajka ugotowane na twardo,
20 dag żółtego sera,
sól i pieprz do smaku,
majonez.

W pierwszym kroku obieramy ananasa, pozbywamy się niejadalnego środka i kroimy na drobną kostkę. Seler i kukurydzę odsączamy z zalewy. Szynkę kroimy na kawałki. Składniki przekładamy do dużej miski. W kolejnym kroku ścieramy ser na tarce, to samo robimy z jajkami. Wszystko mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na końcu dodajemy majonez i ponownie mieszamy. Wkładamy do lodówki. Sałatka jest gotowa do spożycia po kilku godzinach. 

 

Szaszłyki z kurczakiem i ananasem

Czas przygotowania35 minutes
 
Składniki:
3 pojedyncze piersi z kurczaka,
przyprawa do kurczaka,
1 ananas,
100 ml sosu chilli,
pół pęczka świeżej kolendry,
1 łyżka masła,
4 łyżki oleju,
2 czerwone cebule.

W pierwszym kroku osuszamy piersi z kurczaka papierowym ręcznikiem i kroimy je w kostkę 2 cm x 2 cm. Następnie mieszamy przyprawę do kurczaka z olejem i w tak powstałej marynacie zanurzamy mięso. Ananasa obieramy i kroimy w kostkę, cebulę także kroimy i nabijamy na patyczki do szaszłyków na przemian z mięsem. Jeśli nie chcemy, żeby patyczki nam się paliły na grillu, warto je uprzednio zanurzyć w wodzie. Szaszłyki układamy na grillu i smażymy około 15 minut z każdej strony. W międzyczasie mieszamy sos chilli z roztopionym masłem i kolendrą. Usmażone szaszłyki polewamy sosem i podajemy. 

 

Ciasto ananasowo-kokosowe

Czas przygotowania30 minutes
Czas gotowania35 minutes
 
Składniki na biszkopt:
4 jajka
5 łyżek cukru
3 czubate łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka oleju
 
Składniki na krem:
700 ml mleka
1 opakowanie budyniu waniliowego
2 łyżki mąki pszennej
2 żółtka
pół szklanki cukru
200 g masła
1 ananas
 
Składniki na bezę:
białka z 4 jajek
szklanka cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu jabłkowego
200 g wiórek kokosowych
 
Składniki na polewę czekoladową:
50 g kakao
100 g roztopionego masła
120 g cukru pudru
4 łyżki mleka

W pierwszej kolejności przygotowujemy biszkopt. Ubijamy białka na sztywną pianę, dodajemy do niej cukier i miksujemy. Na koniec wbijamy pojedynczo żółtka. Do jajek dodajemy przesiane mąki i olej, całość mieszamy. Wylewamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę o wymiarach 25 cm x 35 cm. Biszkopt pieczemy 25 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Gdy będzie gotowy, należy go wystudzić.

Drugi krok to przygotowanie bezy. Ubijamy białka na sztywną pianę, dodajemy do niej cukier, ocet, mąkę i wiórki kokosowe. Mieszankę wylewamy na tę samą blaszkę, na której piekliśmy biszkopt, uprzednio wyłożoną papierem. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Gotową bezę również należy wystudzić.

W czasie gdy beza się piecze, możemy przystąpić do przygotowania kremu. W rondelku rozgrzewamy 2 szklanki mleka. Następnie miksujemy ze sobą budyń, mąkę, cukier, resztę mleka i żółtka i wlewamy wszystko do gorącego mleka w rondlu. Mieszankę studzimy. Następnie miksujemy masło na gładką masę i dodajemy do niej stopniowo wystudzony budyń. Do tak przygotowanego kremu wrzucamy drobno pokrojonego ananasa. Smarujemy kremem biszkopt, a na krem nakładamy bezę. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie polewy czekoladowej. Roztapiamy masło w rondelku, dodajemy do niego cukier, kakao i mleko. Wszystko dokładnie mieszamy i uważamy, żeby nie zagotować. Gotową mieszanką polewamy bezę i ciasto wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Gdy dobrze się schłodzi, a beza nasiąknie od kremu, nie będziemy mieli problemu z pokrojeniem. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ