Jak zrobić nalewkę z pigwy?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

Nalewka Z Pigwy Przepis

Czas przygotowania30 minutes
Porcje: 2 l nalewki
 
Składniki:
 1 kg pigwy
 0,5 l wódki
 0,5 l spirytusu 95%
 0,5 kg cukru

Nalewka z pigwy ma właściwości zdrowotne: Wzmacnia odporność i skutecznie zapobiega rozwojowi infekcji, głównie ze względu na dużą ilość witaminy C i tych z grupy B. Co więcej, pigwówka łagodzi różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. niestrawność), przyspiesza przemianę materii, a dodatkowo pomaga przy jesiennym przesileniu i pogorszonym samopoczuciu. Samodzielne przygotowanie nalewki nie jest trudne, najlepiej zrobić to tuż po zbiorach owoców, czyli na przełomie września i października.

 

Bardzo popularna jest nalewka z pigwy na spirytusie i wódce. Żeby ją przyrządzić, najpierw należy starannie umyć 1 kg owoców, a następnie przekroić na pół i usunąć gniazda nasienne. Przekładamy pigwy do dużego słoja (w razie potrzeby można je pokroić na jeszcze mniejsze cząstki) i dodajemy cukier, najlepiej układać je warstwami. Zamykamy naczynie i odstawiamy na 4 lub 5 dni, codziennie należy nim kołysać (wówczas cukier szybciej się rozpuści). Po upływie tego czasu wlewamy do słoika 0,5 l wódki, dokładnie mieszamy całość i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce na ok. 25 – 30 dni. Następnie odlewamy płyn do osobnego naczynia i odstawiamy je, a do owoców wlewamy 0,5 l spirytusu, mieszamy i również odstawiamy, tym razem na 10, maksymalnie 14 dni. Nalewka z pigwy na wódce i spirytusie jest już prawie gotowa. To co trzeba jeszcze zrobić, to przelać część trunku z owoców do tego macerowanego wcześniej, przefiltrować całość i wlać do butelek. Pigwówkę powinno się odstawić na kilka dni i po tym czasie spróbować, bo może się okazać, że jej smak nie do końca nam odpowiada. Wówczas można dodać do niej np. sok z cytryny.

Są różne możliwości na to, aby posłodzić trunek. Jeśli ograniczamy ilość cukru w codziennej diecie, możemy zdecydować się na inny słodki składnik. Bardzo dobrze smakuje np. nalewka z pigwy z miodem, ale powinien on być jasny (dobrze sprawdzi się lipowy lub akacjowy). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwykły biały cukier zastąpić trzcinowym lub wymieszać go pół na pół z miodem.

Wielu osobom zależy na tym, aby znaleźć przepis pozwalający na zrobienie smacznego trunku w stosunkowo krótkim czasie. Chociaż nalewka z pigwy na szybko może wydawać się dobrym rozwiązaniem, to trzeba pamiętać, że tak naprawdę w każdym przepisie jest wzmianka o minimum kilkunastu dniach maceracji owoców w alkoholu. Bez tego trunek nie będzie smakował tak, jak powinien, dlatego przygotowując go, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Pigwa – nalewka staropolska i inne ciekawe pomysły

Staropolska nalewka z pigwy przygotowywana jest w podobny sposób co ta w podanym wcześniej przepisie. W jej przypadku także potrzebujemy 1 kg owoców, ale nieco więcej cukru: 1,5 – 2 kg. Ostatnim niezbędnym składnikiem jest 1 l spirytusu rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:1. Pierwszy krok to umycie, pokrojenie pigwy na małe kawałki i zasypanie warstwowo cukrem w dużym słoiku, który przykrywamy pergaminem lub gazą. Po ok. 7 dniach zlewamy uzyskany w ten sposób sok do butelek, a owoce zalewamy mieszanką wody i spirytusu, szczelnie zamykamy naczynie i odstawiamy na 6 – 8 tygodni. Później wystarczy przelać trunek do butelek.

W okresie jesienno-zimowym, w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów przeziębienia i grypy pomoże picie takich trunków jak nalewka z pigwy z miodem i imbirem. Ten ostatni składnik działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie, a do tego wykrztuśnie. Wystarczą już 2 – 3 plasterki imbiru dodane do owoców, aby pigwówka zapobiegała infekcjom lub skracała czas ich trwania. Nalewka z pigwy gruszkowej (czyli odmiany pigwy pospolitej), może być przygotowana także w nieco innej, bogatszej wersji. Aby miała ona oryginalny smak, do owoców można dodać laskę wanilii, kwiat gałki muszkatołowej, kilka gwiazdek anyżu oraz szczyptę szafranu. Mimo większej liczby dodatków nie jest to skomplikowany przepis. Pigwówka w tym przypadku wymaga gotowania pokrojonych owoców z cukrem, 0,5 l wody i przyprawami przez 45 – 60 minut. W ten sposób powstanie napar, który należy odstawić na minimum kilka godzin, a następnie przecedzić, zredukować, wymieszać z 0,5 l wódki i przelać do butelek.

Osobom lubiącym trunki o nietypowym smaku powinna przypaść do gustu pestkówka, czyli nalewka z pestek pigwy. Jak ją przygotować? Potrzebne składniki to: 0,25 kg cukru, 0,25 l wody, 0,25 l spirytusu oraz 1 szklanka pestek z owoców pigwy. Najpierw musimy przyrządzić syrop z cukru i wody, a kiedy się zagotuje, należy ostudzić go do temperatury pokojowej. Następnie przelewamy chłodny syrop do słoika, wrzucamy pestki i wlewamy spirytus, odstawiamy całość na 4 tygodnie. Ostatni krok to przefiltrowanie nalewki, przelanie jej do butelek i ponowne odstawienie na kilka tygodni.

Cenne wskazówki

Żeby przygotować pigwówkę, nie musimy sięgać po spirytus czy wódkę. Bardzo dobrze sprawdzają się też inne trunki, np. bimber, czyli napój alkoholowy przygotowywany w domowych warunkach. Nie zawsze jego aromat jest taki sam, ponieważ można zrobić go zarówno z owoców, jak i warzyw, a nawet zbóż. Taka nalewka z pigwy na bimbrze na pewno będzie oryginalnie smakować, a żeby była nieco słodsza i delikatniejsza, można dodać do niej niewielką ilość soku pomarańczowego. Na przyjęcia w gronie rodziny lub przyjaciół bardzo dobrze nadaje się również nalewka z pigwy z rumem, która jest mocna, a jednocześnie bardzo smaczna.

Po przygotowaniu pigwówki zostaną nam owoce, które były przez kilka tygodni macerowane w cukrze i alkoholu. Nie trzeba ich wyrzucać, możemy je jeszcze wykorzystać. Dobrym pomysłem jest np. zagotowanie kawałków pigwy w syropie cukrowym i zapasteryzowanie w słoikach. Sprawdzą się jako dodatek do rozgrzewającej herbaty albo do ciast.

W sytuacji, gdy trudno nam będzie znaleźć owoce pigwy w sklepach, nie musimy rezygnować z samodzielnego przygotowywania trunku. Równie smaczna co tradycyjna pigwówka jest nalewka z pigwowca, czyli nieco mniejszego owocu, który jest też dobrym składnikiem na dżemy czy kompot. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wsypać do słoika więcej cukru, inaczej gotowa nalewka może być nieco za kwaśna. Możemy też samodzielnie wycisnąć sok z owoców, do czego potrzebna będzie najlepsza sokowirówka, o dobrze dobranej mocy. Trzeba wymieszać go z cukrem i wódką, a następnie odstawić na kilka tygodni i przefiltrować. Taka nalewka z soku pigwy lub pigwowca nie wymaga dodatkowego leżakowania w piwnicy przez określony czas już po przelaniu do butelek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ