Jak zrobić ogórki kiszone?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

Ogórki Kiszone – Przepis

Czas przygotowania1 hour
Czas gotowania: Długość zagotowania wody
 
Składniki: 
Świeże ogórki gruntowe średniej wielkości z drugiej połowy sezonu
Ząbki czosnku – obrane 
Świeży lub suchy koper włoski 
Korzeń chrzanu – obrany, umyty i pokrojony w słupki 
Letnia woda 
Przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, a także czarny pieprz ziarnisty) 
Sól kamienna niejodowana 

 

Każdej gospodyni marzą się przepyszne ogórki kiszone wykonane w tradycyjny sposób znany od pokoleń. Aby przetwory były smaczne, należy dokładnie trzymać się podanej receptury i postępować zgodnie z zaleceniami. Okazuje się, że kiszenie ogórków wcale nie jest trudnym czy czasochłonnym zajęciem. Decydując się na przygotowanie smakowitych przetworów na zimę, można w bardzo prosty sposób zamknąć smak lata w słoiku, aby później delektować się smakiem kiszonek. 

 

Jak się robi ogórki kiszone? 

Kiszenie ogórków na zimę wymaga na początku kupienia oraz przygotowania wszystkich niezbędnych składników. Oprócz samych warzyw i dodatków niezbędne będzie dokładne wymycie oraz wyparzanie słoików wraz z zakrętkami, aby przetwory znajdowały się w sterylnych warunkach. Nie ma znaczenia czy do wykonania weków stosuje się nowe słoiki, czy używane w zeszłym roku, proces wyparzania powinien zostać przeprowadzony. Po przygotowaniu należy wytrzeć wszystko do sucha za pomocą miękkiej, bawełnianej ściereczki lub ręcznika kuchennego. Przed układaniem ogórków do słoików, należy dokładnie wymyć warzywo, usuwając resztki kwiatów, a następnie pozostawić do namoczenia w zimnej, czystej wodzie na około godzinę. Po upływie zalecanego czasu można przystąpić do układania wszystkich składników. 

Ogórki kiszone w słoikach muszą być ułożone ciasno, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Przed układaniem warzyw na dno słoika należy dać niewielką ilość kopru – kawałek łodygi oraz jeden baldachim. Ogórki najlepiej układać w taki sposób, aby większe były pionowo na dole, a mniejsze poziomo na górze. Zastosowanie odpowiedniej metody pozwala wykorzystać całą przestrzeń. Do każdego z przygotowanych słoików należy dodać po jednym liściu laurowym, 1-2 ziarenka ziela angielskiego, 2-3 ziarenka czarnego pieprzu, niewielki kawałek obranego chrzanu, a także 1 duży lub 2 małe ząbki czosnku. Całość trzeba przykryć niewielkim kawałkiem kopru, uważając jednocześnie, aby wszystkie składniki zmieściły się do poziomu szyjki słoika. Nie ma sensu upychać dużej ilości na siłę, ponieważ można bardzo łatwo zgnieść ogórki, które nie będą wyglądały apetycznie. 

 

Ogórki kiszone – zalewa 

Po wypełnieniu wszystkich słoików przychodzi czas na przygotowanie zalewy. Tradycyjne ogórki kiszone mają charakterystyczny smak, który można wydobyć właśnie przez poddanie właściwemu procesowi fermentacji. Do przygotowania niezbędny będzie zestaw garnków w różnych wielkościach, co pozwoli szybko i wygodnie uporać się z gotowaniem. Do naczynia należy wlać letnią wodę oraz wsypać niejodowaną sól kamienną przeznaczoną do przetworów. Na jeden litrowy słoik potrzeba do 0,5 litra zalewy, dlatego też warto jej zrobić więcej. Ile soli do kiszenia ogórków? Na 1 litr wody należy wsypać 1 kopiatą łyżkę soli i zamieszać, aby się rozpuściła. Po przygotowaniu wrzątek można wlewać do słoików. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby ogórki były w całości zanurzone. Po zalaniu można zakręcić słoik właściwie dopasowaną zakrętką. Gorące słoje warto przykryć kocem i pozostawić w zacienionym miejscu do 12 godzin. Po upływie tego czasu można przenieść przygotowane przetwory do piwnicy, spiżarni lub garażu, gdzie jest ciemno i chłodno. 

Jak kisić ogórki – wskazówki 

Osoby przygotowujące ogórki kiszone na zimę powinny wiedzieć, że do zrobienia  smakowitych przetworów niezbędne są wysokiej jakości składniki. Jeśli jest to możliwe, warto zdecydować się na zakup warzyw ekologicznych od sprawdzonego dostawcy lub bezpośrednio od rolnika. Ogórki przeznaczone do kiszenia muszą być jędrne, świeże i średniej wielkości, aby łatwo było je układać w słoiku. Kupując warzywa, warto zdecydować się na te z drugiej połowy sezonu, czyli takie, które urosły końcem lipca lub początkiem sierpnia. Oprócz tego ogórki uprawiane w Polsce od połowy lipca do końca września rosną  na polu, a nie w szklarniach. Zaletą wybierania warzyw z drugiej połowy sezonu jest także twardość, która w przypadku kiszenia jest bardzo ważna. Jeśli ogórek będzie za miękki podczas długiego procesu kiszenia, stanie się miękki lub pęknie. Kolejne pytanie, jakie nasuwa się niedoświadczonym osobom to kiedy ogórki kiszone są zepsute? Bardzo często zdarzają się sytuację, że zalewa znajdująca się w słoiku po otwarciu zaczyna musować. Wówczas  pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy to, że przetwory się zepsuły i nie nadają się do spożycia. Okazuje się, że taki efekt pojawia się wówczas gdy proces fermentacji nie jest zakończony. Na szczęście musująca zalewa nie jest powodem do niepokoju, a co najważniejsze, takie ogórki można spokojnie zjeść bez obaw o kłopoty  z żołądkiem. Równie często pojawia się także problem mętnej zalewy z białym osadem zbierającym się na dnie. Takie zjawisko również nie jest objawem zepsucia tylko typową oznaką procesu fermentowania zawartości. Jedyne, na co należy uważać to na pojawiającą się wewnątrz przetworów pleśń oraz „gumowatą” konsystencję ogórków. Pierwszy objaw to najprawdopodobniej skutek użycia nieszczelnych zakrętek lub za lekkiego dokręcenia słoi. W przypadku miękkiej i gumowatej konsystencji najprawdopodobniej do kiszenia zostały użyte młode ogórki lub woda z wysoką zawartością żelaza.  

 

Ogórki kiszone – ilość kcal?

Okazuje się, że ogórki kiszone są niskokaloryczne, a co za tym idzie, są zalecane osobom będącym na diecie. W 100 gramach znajduje się bowiem zaledwie 11 kcal, które są praktycznie nieodczuwalne dla organizmu. Aby spalić jednego ogórka, trzeba jeździć na rowerze przez 1 minutę. Oprócz tego kiszonki mają wiele właściwości zdrowotnych, pozytywnie wpływają na cały układ pokarmowy, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, a także wspomagają układ odpornościowy. W porcji 100 gramów ogórków kiszonych znajduje się 1 gram białka, 0,5 gramów błonnika, 1,9 gramów węglowodanów oraz inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wiedzieć, że oprócz wartościowych składników organizm ludzki otrzymuje odpowiednią ilość witamin i minerałów. Kiszone ogórki mają dużo sodu, cynku, miedzi i magnezu, a także dużo witamin z grupy B, C i A. Regularne spożywanie porcji kiszonych warzyw pozytywnie wpływa na syntezę witaminy K oraz poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Ogórki kiszone są także całkowicie naturalnym prebiotykiem, co pozwala wzmocnić naturalne zdolności organizmu do obrony przed wirusami i bakteriami. Obecność kwasu mlekowego powstałego w procesie kiszenia ma pozytywny wpływ na pracę jelit oraz na ich mikroflorę. Mało osób wie, że ogórki kiszone zapobiegają anemii. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ