Pyszna pasta z awokado – przepis podstawowy
Pasta z awokado (guacamole) to popularna przekąska pochodząca z Meksyku. Jej podstawowa wersja składa się z awokado z dodatkiem soku z limonki lub cytryny oraz soli. Kucharze jednak urozmaicają swoje przepisy i dodają do pasty także inne składniki. Z czym może być komponowana pasta z awokado? Z jajkiem i pomidorem, tuńczykiem, ciecierzycą i przeróżnymi przyprawami. Guacamole jest bardzo zdrowe i ma wiele wartości odżywczych.
Aby nasza pasta jajeczna z awokado była pyszna, sięgnijmy po dojrzałe owoce. Najlepiej, żeby były to dwie średnie sztuki o łącznej wadze około 330 g. Na początku awokado należy umyć i naciąć aż do pestki, a następnie rozdzielić na dwie połowy. W kolejnym kroku usuwamy pestkę, a miąższ wydobywamy przy pomocy łyżki. Skórkę możemy delikatnie ściągnąć również palcami. Miąższ należy pokroić na cienkie plastry, a następnie na mniejszą kostkę. Pasta z awokado i jajka będzie równie smaczna, jeśli owoc rozgnieciemy widelcem.
W kolejnym kroku należy ugotować jajka. Garnek powinien mieć taką wielkość, aby był w stanie zmieścić na dnie wszystkie jajka ułożone obok siebie. Jeśli nie mamy odpowiedniego naczynia, w zakupie pomoże nam dostępny w Internecie ranking garnków. Do garnka wlewamy wodę i lekko solimy. Jajka wkładamy jeszcze do zimnej wody i czekamy, aż się zagotują. Od momentu wrzenia wody, gotujemy jajka przez około 8 minut. Po tym czasie zdejmujemy garnek z palnika, odlewamy część wrzątku i zalewamy jajka zimną wodą. Po paru minutach możemy wyjąć jajka z garnka i je obrać.
Pasta z awokado z jajkiem powinna być połączona w osobnym naczyniu. Jajka uprzednio siekamy na drobną kosteczkę. Następnie do miski dokładamy drobno posiekaną czerwoną cebulę (możemy ją zastąpić dymką, szczypiorkiem lub cebulką czosnkową), garść posiekanej kolendry lub natkę pietruszki oraz dolewamy oliwę. Oliwę możemy również zastąpić olejem lnianym, rzepakowym lub olejem z awokado. Do składników dodajemy sok z cytryny lub limonki i całość doprawiamy pieprzem i solą. Na koniec dokładnie mieszamy wszystkie składniki i sprawdzamy, czy nie trzeba doprawić pasty.
Pasta z awokado i jajka dobrze smakuje także z dodatkiem tuńczyka z puszki, z oleju lub z zalewy własnej. Wystarczy dodać kawałki ryby do pozostałych składników i całość dokładnie wymieszać. Taka pasta z awokado i tuńczyka idealnie sprawdza się jako dodatek do chleba. Pasta z awokado na kanapki to bardzo dobry sposób na zdrowe śniadanie.
Pasta z awokado i pomidorami
Z czym bardzo dobrze smakuje pasta z awokado? Z czosnkiem, pomidorami i bazylią. Taka pasta z awokado jest fit, smaczna i bardzo zdrowa. Aby ją wykonać, potrzebujemy bardzo dojrzałego awokado, które obieramy, rozgniatamy widelcem i kropimy sokiem z cytryny. Następnie należy sparzyć pomidory i obrać je ze skórki. Awokado i pomidorki przekładamy do jednej miseczki, dodajemy posiekane listki bazylii, przeciśnięty przez praskę czosnek, oliwę oraz sól i pieprz. Całość mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Pasta z ciecierzycy i awokado
Pasta z awokado jest idealna do chleba, tostów lub sałatek. Dodatek ciecierzycy sprawia, że smak pasty jest wyjątkowy, a jej przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy przełożyć do miski wszystkie składniki: Ciecierzycę, dojrzałe i obrane awokado, cebulę, oliwę i sok z cytryny oraz dokładnie je ze sobą wymieszać. Na koniec należy doprawić pastę solą i pieprzem.
Pasta z awokado i serka
Pasta z awokado i twarożku to idealny dodatek do kanapek. Jej przygotowanie jest niezwykle proste. Dojrzałe, obrane ze skórki awokado należy połączyć z twarożkiem. Najlepiej sprawdzi się tutaj serek naturalny, kanapkowy. Oba składniki rozgniatamy widelcem aż do powstania kremowej konsystencji. Możemy użyć także blendera. Dodajemy natkę pietruszki, sok z cytryny, oliwę i całość mieszamy. Pastę doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Pasta z awokado dla niemowlaka?
Wśród wielu rodziców pojawia się pytanie, czy wprowadzenie awokado to dobry pomysł na rozszerzenie diety niemowlaka. Ten egzotyczny owoc ma wiele wartości odżywczych, dlatego specjaliści potwierdzają, że można go wprowadzić maluszkom około 7 miesiąca życia.
Awokado jest bogate w witaminy z grupy A, B C, K i E, a także w cynk, potas, magnez i mangan. Jest to również doskonałe źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, omega-6 i omega-9. Są one niezwykle ważne w rozwoju małych dzieci, gdyż wspierają właściwy rozwój układu wzrokowego i nerwowego, a także poprawiają odporność i wzmacniają układ immunologiczny.
Warto urozmaicić dietę dziecka w awokado i wiedzieć jak przyrządzić ten egzotyczny owoc dla naszej pociechy, aby go polubiło od pierwszego kęsa. Na początku warto podać dziecku awokado w formie pasty – wystarczy rozgnieść dojrzały miąższ widelcem. Jeśli owoc zasmakuje maluchowi, możemy eksperymentować z bardziej rozbudowanymi przepisami. Maluchy lubią owocowe deserki, dlatego awokado można zblendować z bananem, miękką gruszką czy wcześniej ugotowanym jabłkiem.
Jeśli chcemy przygotować dziecku pożywną, wytrawną przekąskę, zdecydujmy się na pastę z jajkiem. Do rozgniecionego widelcem dojrzałego awokado należy dodać ugotowane na twardo jajko. Oba składniki łączymy ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji. Powstałą pastę możemy doprawić odrobiną soli i soku z cytryny. Pastą możemy posmarować kawałek chleba lub bułki.
W przypadku starszych dzieci mamy większe pole do manewru. Możemy przygotować im na przykład czekoladowy budyń z awokado. Do jego przyrządzenia potrzebne nam będzie pół dojrzałego awokado, które miksujemy z bananem i łyżką kakao. Powstały krem możemy podać maluchowi z naleśnikami lub jako samodzielny deserek. Maluchy lubią także koktajle. Do przygotowania wersji z awokado możemy wykorzystać banana, pół szklanki mleka i garść liści szpinaku. Wszystko blendujemy z połówką dojrzałego awokado, które zagęści napój.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ