Jak zrobić surówkę z białej kapusty?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Surówka Z Białej Kapusty – Przepis

Czas przygotowania20 minutes
Czas gotowania15 minutes
Liczba porcji: 5
 
Składniki:
Pół główki średniej białej kapusty (400 g),
1 duża marchewka,
pół pęczka świeżego koperku ,
2 łyżki soku z cytryny,
3 łyżki oliwy,
0,5 łyżeczki miodu lub 1 łyżeczka cukru,
przyprawy do smaku:  Szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu.

Biała kapusta wywodzi się z rodziny kapustowatych. Dokładniej mówiąc, jej pochodzenie jest ściśle związane z rejonami Morza Śródziemnego. Obecnie istnieje wiele odmian kapusty, które różnią się od siebie wyglądem i okresem wegetacji. Niektóre główki ważą nawet około 5 kg. Warto zaznaczyć, że niezależnie od odmiany liście białej kapusty ściśle do siebie przylegają. Warzywo spożywamy  pod różnymi postaciami na surowo – jako sałatkę, a także gotowane, smażone, duszone, a nawet kiszone. Z kapusty przygotujemy takie smaczne potrawy jak: Bigos, zupę, gołąbki. Taki zdrowy dodatek do obiadu można zrobić szybko samemu w domu, a smakuje często tak samo, jak  surówka z białej kapusty w barze, w którym kucharz ma duże doświadczenie i umiejętności. Poniżej podajemy przepis na surówkę oraz kilka ciekawych informacji odnośnie właściwości białej kapusty.

 

Surówka z młodej, białej kapusty jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Potrzebujemy jedynie kilku podstawowych składników, które znajdziemy w każdym sklepie lub mamy je pod ręką w domu. Taka sałatka to jeden z chętniej wybieranych dodatków do mięs. Surówka z białej kapusty do obiadu jest pełna witamin i pasuje niemal do każdego serwowanego dania. Jest świeża i chrupiąca, więc obiad w jej towarzystwie będzie jeszcze lepszy. Ponadto warto ją jeść nie tylko z powodu walorów smakowych, ale i dlatego, że jest pełna witamin. Warto też zaznaczyć, że surówka z białej kapusty ma 69 kcal w 100 g. Zatem jest to potrawa zdrowa i mało kaloryczna.

Sałatkę z białej kapusty możemy przygotować na wiele sposobów. Są osoby, które dodają do niej jedynie oliwę oraz koperek, a inni uwielbiają ją w połączeniu z różnymi warzywami. Jednak w polskich domach najczęściej przygotowywana jest surówka z białej kapusty i marchewki. Można ją nawet nazwać obiadowym klasykiem.

 

Sposób przygotowania

Kiedy przygotujemy wszystkie składniki, możemy przystąpić do przyrządzania surówki. Kapustę należy obrać z wierzchnich liści, gdyż są one najczęściej uszkodzone. Następnie myjemy warzywo, a kolejno szatkujemy lub drobno kroimy na desce. Pokrojoną kapustę przekładamy do miski i posypujemy solą i polewamy sokiem z cytryny. Wszystko razem mieszamy dłonią, delikatnie ugniatając kapustę, aby puściła soki i zrobiła się bardziej miękka. Odstawiamy ją na 15 minut, a w tym czasie przygotowujemy resztę składników. Marchewkę myjemy pod bieżącą wodą, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Następnie opłukany wcześniej i wysuszony koperek drobno siekamy. Oba składniki łączymy z odstawioną wcześniej kapustą. Dodajemy 3 łyżki oliwy i pieprz, a potem wszystko razem mieszamy. Dla lepszych walorów smakowych można dodać odrobinę cukru albo octu. W ten sposób powstanie surówka z białej kapusty z octem. Tak przygotowana surówka przed podaniem na stół powinna być najpierw schłodzona w lodówce.

Z czym jeszcze wykonać surówkę z białej kapusty?

Oczywiście poza kilkoma składnikami, które zostały zaproponowane w powyższej surówce, można dodać inne warzywa czy dodatki w postaci przypraw. Biała kapusta bardzo dobrze łączy się z owocami, na przykład z jabłkiem startym na tarce. Powstanie wówczas pyszna surówka z białej kapusty, marchewki i jabłka. Możemy ją podawać nawet dzieciom, dostarczając im wielu cennych witamin (C oraz B1) oraz soli mineralnych (potasu, żelaza, wapnia, siarki i fosforu). Najwięcej składników odżywczych zawierają liście, które osłaniają główkę. Surówka z białej kapusty z koperkiem zyska nową świeżość i nieco inny smak, gdy dodamy do niej jeszcze inne zioła, jak na przykład natkę pietruszki. Możemy dowolnie eksperymentować, gdyż kapusta współgra z wieloma składnikami.  Ponadto dzięki temu, że zawiera celulozę, procesy trawienne przebiegają dużo łatwiej. Z kolei niska wartość kaloryczna ma duże znaczenie dietetyczne. Zatem nawet surówka z białej kapusty z majonezem, a raczej jego odrobiną na pewno nie wpłynie niekorzystnie na naszą sylwetkę. Wpłynie za to znacząco na podkreślenie smaku surówki. Można nawet powiedzieć, że sałatki, które są wzbogacone majonezem, mają delikatniejszy smak. Z sosem majonezowym dobrze smakuje surówka z sałaty lodowej, kapusty pekińskiej, a także wszystkim znana (gdyż podawana jest w wielu restauracjach) surówka z białej kapusty – coleslaw. Można powiedzieć, że jest to surówka  głównie z białej kapusty z dodatkiem (w zależności od kraju): Marchewki, jabłka czy ananasa oraz sosem na bazie majonezu, musztardy lub octu.  Są też składniki mało oczywiste, a jednak w połączeniu z kapustą tworzą smaczny i godny polecenia dodatek do obiadu.  Z  pewnością oryginalny duet tworzy surówka z białej kapusty z chrzanem. Będzie ona smakować przede wszystkim tym osobom, które są zwolennikami ostrych smaków. 

 

Do czego podawać surówkę z kapusty?

Surówka z białej kapusty i pora bardzo dobrze komponuje się z rybami. Podana na przykład ze smażoną rybą i ziemniakami będzie ciekawym dodatkiem. Ponadto jest to surówka pasująca do wszelkiego rodzaju mięs, a także kotletów jarskich, placków ziemniaczanych oraz gulaszu. Można powiedzieć, że pasuje w zasadzie do wszystkiego. Surówka z białej kapusty i marchewki z majonezem sprawdzi się latem, gdy zdecydujemy się na przygotowanie potraw z grilla. Można ją wówczas podać do szaszłyków z kurczaka, karkówki, a nawet tradycyjnej kiełbaski. 

W Internecie jest mnóstwo przepisów na surówki i sałatki, w których głównym składnikiem jest kapusta. Wiele z nich po przygotowaniu smakuje podobnie jak surówka z białej kapusty jak u Chińczyka. Zatem bez wychodzenia do restauracji czy pobliskiej knajpki z jedzeniem, jesteśmy w stanie sami przygotować  surówkę, która dorówna tym chętnie zajadanym na mieście.

Warto również latem, gdy kapusta jest najsmaczniejsza i ma najwięcej walorów smakowych oraz odżywczych, kupić większą jej ilość u zaprzyjaźnionego dostawcy, u którego mamy pewność, że produkt będzie dobrej jakości i ją zawekować w postaci sałatki. Surówka z białej kapusty w zalewie jest trochę bardziej pracochłonna, gdyż po przygotowaniu trzeba ją jeszcze włożyć do słoików, a potem zagotować. Jednak zimą, kiedy mamy braki świeżych warzyw, gotowa sałatka ze spiżarni sprawdzi się idealnie. Po odsączeniu z zalewy możemy ją również wykorzystać jako pyszny, chrupiący dodatek do tortilli lub zdrową surówkę do domowego kebaba. Należy również zaznaczyć, że w większości sklepów spożywczych i warzywniaków dostępna jest również długoterminowa surówka z białej kapusty.  Jednak nie jest ona w stanie dorównać tej, którą możemy samodzielnie przygotować w domu. Poza tym nic tak nie cieszy jak samodzielnie przygotowana potrawa, która  w dodatku smakuje domownikom.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ