Przepis na ciasto na pierogi
Idealne ciasto na pierogi, które się nie rwie i jest miękkie to marzenie każdej gospodyni. Aby uzyskać taki efekt, ważne są odpowiednie proporcje mąki oraz wody. Korzystając ze sprawdzonych przepisów, można przygotować pyszny obiad dla całej rodziny w krótkim czasie. Odpowiednie dobranie proporcji na ciasto pierogowe jest kluczem do przygotowania gładkiej i elastycznej masy, która po zagnieceniu nie wymaga dodatkowego podsypywania mąką. Sprężyste ciasto nie klei się do stolnicy, co dodatkowo sprawia, że przygotowanie obiadu jest przyjemnością. Przepis na ciasto na pierogi jest naprawdę prosty i poradzi sobie z nim każdy.
Przygotowania należy rozpocząć od wyjęcia i umycia stolnicy, aby była czysta i gotowa do użycia. Po osuszeniu i wytarciu trzeba znaleźć miejsce do położenia stolnicy, na której będzie rozwałkowane ciasto do pierogów. Przed przystąpieniem do tej czynności należy połączyć wszystkie składniki w dużej misce, aby było je łatwo wymieszać. Do środka trzeba wsypać mąkę pszenną, wlać odpowiednią ilość gorącej wody, dodać 25 gram roztopionego masła oraz dodać szczyptę soli. Do połączenia składników pomocny będzie mikser ręczny, za pomocą którego wymieszamy wszystkie produkty na jednolitą masę. Wyrobione ciasto przykrywa się czystą ściereczką i pozostawia na 10-15 minut. Po upływie zalecanego czasu można przystąpić do przygotowania niewielkiej porcji, którą następnie rozwałkowuje się na stolnicy, jak najcieniej się da. Po rozwałkowaniu można przystąpić do wykrawania krążków za pomocą literatki lub specjalnego narzędzia przeznaczonego do wykrawania pierogów. Na środek każdego krążka należy nałożyć niewielką porcję farszu w taki sposób, aby wygodnie można było skleić brzegi.
Dobre ciasto na pierogi klei się i nie będzie się rozchodzić podczas gotowania. Dzięki temu nie ma obawy, że farsz znajdujący się w środku wypłynie. Przygotowane pierogi z nadzieniem należy podzielić na porcje i powoli gotować. Do gotowania najlepiej wziąć duży garnek z przykrywką, do którego trzeba wlać wodę (powyżej połowy pojemności) i posolić. Do gotującej się wody wrzuca się porcję pierogów i miesza za pomocą drewnianej łyżki. Gotową porcję gotuje się na małym ogniu 2 minuty po wypłynięciu pierogów na powierzchnię.
Jak przygotować farsz na pierogi ruskie?
Ciasto na pierogi ruskie najlepiej przygotować według powyższego przepisu. Ten popularny i najczęściej spotykany rodzaj znany jest głównie w Polsce i na Ukrainie. Do przygotowania farszu potrzeba 300 gramów twarogu półtłustego, jedną dużą cebulę, 0,5 kg ugotowanych ziemniaków, 2 łyżki masła klarowanego oraz pieprz z solą do smaku. Przygotowanie farszu na pierogi ruskie rozpoczyna się od obrania i ugotowania ziemniaków w osolonej wodzie. Wystudzone należy zmielić za pomocą maszynki do mielenia bezpośrednio do miski. Obraną cebulę szatkuje się i podsmaża na patelni z dwiema łyżkami masła klarowanego. Warzywo podsmażamy do momentu, aż przybierze złoty kolor. Do farszu niezbędny jest także twaróg tłusty lub półtłusty, który tak samo, jak ziemniaki należy przepuścić przez maszynkę do mielenia, aby pozbyć się grudek. Wszystkie przygotowane składniki trzeba połączyć ze sobą i przyprawić solą oraz pieprzem do smaku. Gotowy farsz nakłada się za pomocą łyżeczki na przygotowane wcześniej delikatne ciasto na pierogi.
Jak zrobić pierogi z owocami?
Przygotowanie pierogów z owocami wymaga mniej pracy, ponieważ nie trzeba przygotowywać żadnego farszu. Owoce trzeba dokładnie umyć i osuszyć. Przed myciem należy usunąć szypułki oraz wyciąć wszystkie niedoskonałości. Na przygotowane miękkie ciasto na pierogi można nałożyć porcję owoców takich jak jagody lub truskawki. Po nałożeniu brzegi ciasta należy skleić i podzielić na porcje. Do gotującej się wody z dodatkiem soli można ostrożnie wrzucać pierogi i gotować przez 2-3 minuty po wypłynięciu na powierzchnię.
Cenne wskazówki
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie jest najlepsze ciasto na pierogi? Okazuje się, że tradycyjny przepis bazujący na mące pszennej z dodatkiem wody, roztopionego masła i szczypty soli jest najchętniej wybierany. Osoby, które dopiero zaczynają uczyć się przygotowywać ciasto na pierogi z masłem, powinny wiedzieć, że najważniejsze są odpowiednie proporcje. To dzięki temu wyrobiona masa jest aksamitnie gładka i dobrze się skleja. Oprócz sposobu przygotowania i wyrabiania również warto wiedzieć, w jaki sposób przechowywać pierogi po ugotowaniu. Najlepszym sposobem jest warstwowe ułożenie w garnku i przesmarowanie poszczególnych warstw niewielką ilością oleju lub masła. W ten sposób ciasto nie będzie się kleić i bez problemu będzie można zjeść ulubione pierogi w każdej chwili.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ