Jak zrobić surówkę z pora?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Surówka Z Pora – Przepis

Czas przygotowania35 minutes
Liczba porcji: 5
 
Składniki:
1 duży por,
1 jabłko – około 250 g,
1 średnia marchew – około 200 g,
1 łyżka dobrej jakości majonezu,
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%,
przyprawy: Trzy szczypty soli, szczypta pieprzu, odrobina cukru.

Poniżej przedstawiamy jak łatwa i szybka jest w przygotowaniu surówka z pora i marchewki. Jest to przede wszystkim idealny dodatek do obiadu, ale i nie tylko. Trzeba zaznaczyć, że połączenie trzech składników, a dokładniej wyrazistego pora, słodkiej marchewki oraz lekko kwaśnego jabłka jest w rezultacie bardzo smaczną, oraz zdrową mieszanką. Surówka z pora do obiadu bardzo dobrze pasuje do praktycznie każdego rodzaju dań mięsnych i rybnych, a nawet wegetariańskich. Sprawdzi się również latem jako dodatek do dań z grilla. Jest to z pewnością urozmaicenie każdego posiłku i uzupełnienie go o niezbędne witaminy. Taką surówkę możemy przygotować zarówno w wersji łagodnej, jak i również w nieco bardziej ostrej. Wszystko zależy od naszych, lub gości, których zaprosiliśmy na obiad kubków smakowych. Jej niewątpliwą zaletą jest krótki czas przygotowania, oraz to, że nawet osoby, które na co dzień nie spędzają dużo czasu w kuchni, na pewno poradzą sobie z jej przygotowaniem, gdyż surówka z porów powstaje w zaledwie kilka minut. 

 

Dlaczego warto postawić na surówki z porem? Jest to doskonała baza, a w połączeniu z innymi składnikami nabiera delikatnego smaku. Por jest zdrowym warzywem, które niewątpliwe warto włączyć do swojej diety, gdyż jest przede wszystkim bogaty w żelazo. Jest to też źródło magnezu, potasu i wapnia. Oprócz tego zawiera witaminę A, C i E. Istotny jest fakt, że zawiera mało kalorii, a także że można go stosować w diecie przy profilaktyce przeciwnowotworowej. Jest dość silnym afrodyzjakiem oraz ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Jednak nie zaleca się go małym dzieciom oraz osobom cierpiącym na choroby wątroby i jelit.

Wybierając pora do sałatki, trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zgniły ani spleśniały. Lepsze są te o mniejszych rozmiarach, gdyż przerośnięte mogą być łykowate. W związku z tym, że do surówki wykorzystuje się zarówno białą, jak i zieloną część pora, zadbajmy o to, by nie były one uszkodzone oraz zostały pozbawione brzydkich liści.

Surówka z pora, marchewki i jabłka to bardzo proste danie do przygotowania, które będzie  dobrym dodatkiem do reszty posiłku i zachwyci odwiedzających nas gości. Zakupionego pora należy przepłukać pod zimną wodą i odciąć biały koniec z korzeniem, oraz zdjąć z łodygi twardszą, wierzchnią warstwę. Por należy posiekać na drobno bądź pokroić w cienkie plasterki. Marchewkę tak samo, jak pora, najpierw należy umyć, obrać, a następnie zetrzeć na tarce (najlepiej na dużych oczkach). Tak samo postępujemy z jabłkiem: Myjemy je pod bieżącą, zimną wodą, obieramy ze skórki lub w całości ścieramy na tarce. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, dodajemy 1 łyżkę majonezu i 2 łyżki śmietany. Do smaku doprawiamy solą oraz pieprzem, po czym surówka do obiadu z pora jest gotowa.

Wskazówka:

Przed podaniem na stół warto wcześniej gotową już surówkę włożyć na pół godziny do lodówki, wówczas jej smak będzie jeszcze bardziej wyrazisty.

Jeśli jesteśmy aktualnie na diecie, to wcale nie oznacza, że nie możemy skorzystać z powyższego przepisu. Wystarczy, że majonez lub śmietanę zastąpimy jogurtem naturalnym.

Kiedy nie przepadamy za ostrym smakiem, jaki ma surówka porowa, warto po skrojeniu pora, przełożyć go na durszlak i przelać wrzątkiem. Taki zabieg sprawi, że potrawa będzie bardziej delikatna dla naszego podniebienia.

Inne przepisy, które warto wypróbować

Oczywiście surówka z pora i jabłka z dodatkiem marchewki to nie jedyny pomysł na zdrowy przysmak do obiadu. W Internecie oraz książkach kucharskich jest wiele pomysłów na przygotowanie pysznej, a jednocześnie zdrowej sałatki. Zwłaszcza że ostatnio zdrowe odżywianie jest popularne. Zatem warto spróbować innego wariantu z porem w roli głównej i sprawdzić, jak smakuje surówka z pora i kapusty. Należy tutaj dodać, że chodzi o białą kapustę. Wystarczy ją drobno poszatkować i posolić, aby nieco zmiękła, a potem dodać pokrojonego pora. Ostatnim krokiem jest dodanie przypraw: Cukru, soli oraz pieprzu. Jeśli ktoś lubi, to można dodać również natkę pietruszki. Takie połączenie składników również bardzo dobrze smakuje. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami białej kapusty, to inną propozycją będzie surówka z kapusty pekińskiej i pora. Z pewnością ten rodzaj sprawdzi się u osób zabieganych, gdyż jest szybka w przygotowaniu z uwagi na to, że kapusta pekińska jest bardziej miękka, więc zaraz po pokrojeniu i wymieszaniu można podawać i konsumować sałatkę.

Nieco inną propozycją jest surówka z selera naciowego i pora. Taka wersja z powodzeniem może znaleźć się na talerzu osoby na diecie lub takiej, która liczy kalorie. Oba składniki mają bardzo mało kalorii, a ich połączenie również bardzo dobrze smakuje. Należy jednak zaznaczyć, że seler naciowy ma specyficzny smak, sprawiając tym samym, że wiele osób nie jest jego fanem. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, to możesz spróbować, jak smakuje surówka z selera konserwowego i pora. Ta propozycja jest lekko słodka, ale i nieco wytrawna w smaku. Połączenie poszatkowanego pora i startego na grubych oczkach selera sprawdzi się u tych osób, które preferują zwartą i ciężką konsystencję obiadowych sałatek. Przysmak można doprawić majonezem, dużą ilością pieprzu i odrobiną soli.

Surówka z pora z majonezem do obiadu to jedno z najprostszych dań w naszej kuchni. Należy pamiętać, aby przed przyrządzeniem sałatki, dokładnie umyć pory. W tym celu przetnijmy je wzdłuż, wówczas łatwiej będzie wypłukać ziemię z łodygi. Możemy też dołożyć do surówki inne składniki, które znajdziemy w spiżarni lub w lodówce. Sałatkę z pora można urozmaicić na wiele sposobów. Bardzo dobrze sprawdzi się ogórek. Surówka z pora i ogórka kiszonego, którego zwykle mamy w domu to kolejne klasyczne połączenie doskonale pasujące do bardziej tłustych dań. Tak naprawdę pora można łączyć z wieloma składnikami. Ciekawą alternatywą sałatki z pora jest podduszenie go na maśle razem ze startą marchewką oraz odrobiną pieprzu i podanie go na ciepło do obiadu. Inną alternatywą dodatku obiadowego jest surówka z pora i kukurydzy, która bardzo dobrze pasuje latem do potraw z grilla. Z pewnością warto spróbować każdej wersji sałatki porowej, wówczas zdecydujemy, która najlepiej smakuje.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ