Ranking 5 najlepszych kuchenek elektrycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Kuchenka elektryczna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz dobrej kuchenki i nie wiesz, jaki sprzęt wybrać? Jeśli tak, dobrze trafiłeś. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zakupu tego typu urządzenia. W rankingu umieściliśmy kilka ciekawych propozycji, a wśród nich znalazła się kuchenka Amica 57CE3.315HTAQ. Ma ona duży piekarnik, do którego zmieści się sporej wielkości naczynie. Czas nagrzewania sprzętu jest krótki. Użytkownik ma do wyboru kilka trybów grzania piekarnika. Powierzchnia kuchenki jest gładka. Znajdujące się na froncie pokrętła płynnie działają, więc nie ma problemu z ustawieniem pożądanej temperatury. Na obudowie znajduje się niewielki wyświetlacz, na którym możemy ustawić godzinę. Konsumenci doceniają funkcję rozmrażania, a także możliwość zwiększenia średnicy pola grzejnego. Jeśli jednak szukasz modelu turystycznego, bez piekarnika, do tego lekkiego i mobilnego, proponujemy Ci Eldom. Jest to prosty w obsłudze sprzęt wyposażony w antypoślizgowe nóżki. Bardzo szybko się nagrzewa, przez co uznawany jest za wydajny.

5 najlepszych kuchenek elektrycznych. Opinie w 2024 roku

 

Nie obędziemy się w kuchni bez kuchenki. To, jaką wybierzemy zależy tylko od nas. Jeśli jednak zastanawiasz się nad kuchenką elektryczną to koniecznie przeczytaj nasz ranking. Może po lekturze będziesz w stanie wskazać, która z prezentowanych przez nas to najlepsza kuchenka elektryczna.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kuchenka elektryczna ma chłodny front składający się aż z 3 szyb. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania urządzenia i chroni przed przypadkowym poparzeniem dłoni. Piekarnik ma 10 opcji grzania, więc można go wykorzystać do przygotowania różnych dań.

Wady

Dokładna pielęgnacja sprzętu jest czasochłonna. Pojawiające się w zagłębieniach piekarnika resztki jedzenia i warstwa tłuszczu są trudne do usunięcia. Czasami środek przeznaczony do mycia kuchenki należy zostawić na kilka minut na jej powierzchni, aby móc pozbyć się plam.

Podsumowanie

Urządzenie jest energooszczędne. Piekarnik ma dużą pojemność, więc mieszą się w nim sporej wielkości naczynia i formy do pieczenia. U podstawy modelu znajduje się szuflada na prowadnicach.

Drugi wybór

Zalety

Jest to elektryczna kuchenka o kompaktowych wymiarach, dzięki czemu można ją zabrać ze sobą na działkę lub do domku letniskowego. Charakteryzuje się płynną regulacją temperatury i wytrzymałością. Posiada umieszczoną na termostacie skalę.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na fakt, że kuchenka bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę po wyłączeniu. Należy o tym pamiętać, aby przypadkiem się nie poparzyć.

Podsumowanie

Model idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do gazu. Szybko się nagrzewa i pobiera mało energii. Dzięki kompaktowym wymiarom, kuchenka zajmuje niewiele miejsca i łatwo ją utrzymać w czystości.

Rozważ też

Zalety

Ta dwupalnikowa kuchenka indukcyjna ma dużą moc, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Wyposażona jest w wyświetlacz LCD, na którym widzimy ustawioną temperaturę grzania. Posiada ona również czujnik, który automatycznie wyłączy grzanie, jeśli urządzenie jest nieużywane przez 2 godziny.

Wady

Konsumenci zauważają, że wentylatory zainstalowane w urządzeniu dość głośno pracują, co może przeszkadzać niektórym domownikom.

Podsumowanie

Kuchenka jest często wybierana przez konsumentów, którzy cenią sobie jej łatwość obsługi i utrzymania czystości. Jest bezpieczna w użyciu, gdyż automatycznie się wyłącza, jeśli pozostaje nieużywana.

 

1. Kuchenka wolnostojąca Amica 57CE3.315HTAQ

 

Warto zastanowić się nad zakupem kuchenki elektrycznej Amica 57CE3.315HTAQ wyposażonej w 4 palniki. Jeden z nich na funkcję Dual HiLight, co oznacza, że za jednym dotknięciem można zwiększyć jego średnicę (z 12 cm na 18 cm). Klasa energetyczna sprzętu to A. Jego wymiary są następujące: szerokość – 50 cm, głębokość – 60 cm i wysokość – 85 cm.

Kuchenkę elektryczną wyposażono w piekarnik o sporej pojemności. Ma on funkcję szybkiego nagrzewania, dlatego nie trzeba zbyt długo czekać, aby wstawić danie. Piekarnik osiąga temperaturę 150 st. C. w zaledwie 4 minuty. Ma on 10 różnych trybów pracy, które można dostosować w zależności od przygotowywanego dania. Pola grzejne mają idealnie gładką powierzchnię.

Użytkownicy są zgodni, co do tego, że model Amica 57CE3.315HTAQ to funkcjonalny sprzęt kuchenny, który okazuje się niezawodny zarówno podczas przygotowywania obiadów, jak i pysznych wypieków. Urządzenie ma prosty design i jest bezpieczne w użyciu.

Amica 57CE3.315HTAQ to kuchenka elektryczna z 4 palnikami. Wymiary urządzenia to: głębokość – 60 cm, szerokość – 50 cm i wysokość – 85 cm.

 

Zalety

Programator TA: Model ma programator TA, który pozwala ustawić czas, po którym urządzenie ma automatycznie się wyłączyć. Jest to spore ułatwienie np. w trakcie duszenia mięsa do obiadu czy gotowania makaronu.

Bezpieczeństwo użytkowania: Drzwi piekarnika mają chłodny front, co jest możliwe dzięki zastosowaniu 3 grubych szyb. Nie ma obaw o to, że podczas wyciągania jedzenia przypadkiem oparzysz dłoń.

Dual HiLight: Na kuchence znajduje się pole Dual HiLight, którego średnicę można zwiększać z 12 cm na 18 cm. Jeśli musisz skorzystać z dużej patelni, będziesz mógł to zrobić bez żadnych problemów.

Termoobieg: Funkcja termoobiegu zapewnia w piekarniku jednolitą temperaturę, co przekłada się na lepsze efekty pieczenia.

Szuflada: U podstawy kuchenki elektrycznej znajduje się szuflada ułożona na płynnie działających rolkach. Można w niej przechowywać potrzebne akcesoria kuchenne.

 

Wady

Pielęgnacja: Zdaniem niektórych osób czyszczenie piekarnika zajmuje dużo czasu, a mimo zapewnień producenta do jego powierzchni przywiera tłuszcz.

 

 

 

 

2. Płyta wolnostojąca Eldom PG10

 

Eldom PG10 to produkt idealny dla osób lubiących biwakowanie, gdyż jego waga nie przekracza 2 kg. Ze względu na niską cenę, jest to też świetna propozycja dla studentów. Ta jednopalnikowa kuchenka elektryczna to również produkt polskiej firmy. Ma ona wymiary: szerokość 22 cm, głębokość 24 cm i wysokość 8 cm.

Średnica palnika to 16,5 cm, a moc grzejna wynosi 1500 W. Kuchenka działa na prąd sieciowy. Poprzez wbudowane pokrętło możemy regulować temperaturę grzania. Dodatkowo producent umieścił również lampkę kontrolną na urządzeniu, która wskazuje, czy kuchenka jest włączona, czy nie.

Także bezpieczeństwa użytkowaniu dodają antypoślizgowe nóżki, w które model ten został wyposażony. Opinie o kuchenkach elektrycznych Eldom PG10 są pozytywne. Konsumenci wskazują, że palnik szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę po wyłączeniu, co może się przydać w przypadku jedzenia posiłku „na raty”.

Dodatkowo pojawiały się opinie, że kuchenka zajmuje mało miejsca, jest łatwa w utrzymaniu czystości i można ją zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie.

Turystyczna kuchenka elektryczna Eldom PG10 to produkt ważący zaledwie 2 kg. Jego wymiary są następujące: szerokość – 22 cm, głębokość – 34 cm i wysokość – 8 cm. Moc grzejna urządzenia to 1500 W.

 

Zalety

Mobilność: Jest to sprzęt bardzo mobilny, gdyż waży on zaledwie 2 kilogramy. Poza tym ma niewielkie wymiary. W efekcie stanowi doskonałą propozycję na kemping lub jako wyposażenie domku na działce.

Regulacja: Wbudowane pokrętło pozwala nam na regulowanie intensywności pracy i dobranie stopnia grzania do naszych potrzeb.

Budowa: Prezentowany model jest nie tylko niewielki i przy tym bardzo komfortowy w użytkowaniu, ale ma też antypoślizgowe nóżki.

Nagrzewanie: Wiele osób zauważa, że palnik szybko nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, a po wyłączeniu przez długi czas utrzymuje temperaturę, więc gotowane danie dłużej jest ciepłe.

 

Wady

Tylko jeden palnik: Jest to model typowo turystyczny, z zaledwie jednym palnikiem, nie polecany do użytku na co dzień, chyba że miałby stanowić dopełnienie na przykład kuchenki gazowej.

 

 

 

 

3. Sencor Kuchenka indukcyjna dwa niezależne pola SCP 5404GY

 

Ranking kuchenek elektrycznych kontynuujemy modelem dwupalnikowym. Sencor SCP 5404GY to model indukcyjny. Oznacza to, że ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w garnku na skutek indukcji. Taki sposób gotowania oszczędza nam do 60% czasu i do 50% energii podczas gotowania. Opisywany model ma wymiary 31 x 60 x 7,1 cm.

Jego moc przyłączeniowa wynosi 2900 W, a waga 4,5 kg. Mamy tutaj do dyspozycji dwa palniki o średnicy 14,5 cm i 16,7 cm. Przy czym kuchenka automatycznie wykryje naczynie ustawione na palniku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie garnki nadają się do gotowania na kuchenkach indukcyjnych.

Na wyświetlaczu LCD pojawi się ustawiona temperatura grzania. Dodatkowo urządzenie posiada czujnik, który automatycznie wyłączy kuchenkę, jeśli nie będzie ona używana przez 2 godziny. Podczas gotowania mamy do dyspozycji timer. Możemy go nastawić na maksymalnie 180 minut.

Po upłynięciu ustawionego czasu, timer automatycznie wyłączy kuchenkę i poinformuje nas o tym fakcie dźwiękowo. Model ten otrzymuje dobre noty od osób, które go kupiły. Mówią one, że urządzenie jest proste w obsłudze i łatwo się je czyści.

Dwupalnikowa kuchenka Sencor SCP 5404GY to urządzenie o mocy 2900 W. Sprzęt ten waży 4,5 kg, a jego wymiary to: 31 cm x 60 cm x 7,1 cm. Prezentowany model posiada wyświetlacz LCD.

 

Zalety

Indukcja: Jest to dwupalnikowa kuchenka indukcyjna cechująca się energooszczędnością. Pozwala nam zaoszczędzić do 50% więcej energii i 60% więcej czasu niż modele gazowe lub elektryczne.

Wyświetlacz: Prezentowany sprzęt ma wyświetlacz LCD. Element ten jest dobrze zrobiony, więc odczytanie informacji z wyświetlacza nie sprawi nam problemu.

Timer: Urządzenie ma wbudowany timer do maksymalnie 180 minut. Po tym, jak upłynie czas, który ustawiliśmy, kuchenka sama się wyłączy lub uruchomi się alarm dźwiękowy. Możemy też tak zaprogramować sprzęt, że jednocześnie urządzenie się wyłączy i poinformuje nas o zakończeniu pracy.

Łatwe czyszczenie: Konsumenci potwierdzają, że czyszczenie płyty nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy mokra szmatka, aby przeczyścić powierzchnię urządzenia.

 

Wady

Obsługa: Dla niektórych osób obsługa sprzętu jest problematyczna. Inni chociaż nie mają problemu z wybraniem opcji, zauważają, że panel obsługi czasem się zawiesza.

 

 

 

 

4. Kuchenka wolnostojąca Amica 58EE 1.20W

 

Kolejna propozycja polskiej Amici to Amica 58EE1.20. Jest to najtańszy model kuchenki wolnostojącej w naszym rankingu. Ta czteropalnikowa kuchenka z piekarnikiem ma moc 7,8 kW i jest o klasie energetycznej A. Jej wymiary wynoszą: 85 x 50 x 60 cm. Użytkownik ma do dyspozycji dwa pola grzejne o średnicy 14,5 cm i dwa pola o średnicy 18 cm, oraz piekarnik o pojemności 69 litrów.

Bardzo ważną funkcją, szczególnie dla osób z małymi dziećmi, jest chłodny front. Poprzez zainstalowanie 3 szyb w drzwiach piekarnika pozostają one chłodne, nawet podczas użytkowania.  A dla ułatwienia czyszczenia piekarnik został pokryty specjalną emalią łatwoczyszczącą, która zapobiega przywieraniu tłuszczu.

Dodatkowo w wyposażeniu znajdziemy szufladę pod komorą piekarnika na prowadnicach rolkowych, drabinkę suszarniczą czy ergonomiczny uchwyt z wieszakiem.

Ci, co kupili ten model w swoich komentarzach podkreślają, że jest to dobra i tania kuchenka elektryczna. Według użytkowników urządzenie jest funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a także ma ładny design.

Amica 58EE1.20 to bardzo dobra kuchenka elektryczna do 1000 zł. Urządzenie ma moc przyłączeniową 7800 W. Prezentowany model posiada piekarnik o pojemności 69 l. Jest to sprzęt o standardowych wymiarach 85 cm x 50 cm x 60 cm.

 

Zalety

Chłodny front: Aż 3 szyby w drzwiach piekarnika zapewniają nam ochronę przed wysokimi temperaturami. Pozostają one chłodne nawet w czasie pracy urządzenia. Jest to ważne, gdy posiada się dzieci.

Łatwe czyszczenie: Piekarnik pokryto emalią, która zapobiega przywieraniu tłuszczu i jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Dzięki temu czyszczenie piekarnika nie zajmie nam dużo czasu.

Wyposażenie: Urządzenie posiada rolkową prowadnicę, drabinkę suszarniczą oraz uchwyt z wieszakiem. Komplet zawiera też dwie blaszki oraz ruszt.

Cena: Wiele osób zdecydowało się na zakup tego modelu ze względu na jego bardzo atrakcyjną cenę. Jest to jedna z tańszych propozycji w naszym zestawieniu.

 

Wady

Jakość: Jak zauważają konsumenci nie jest to inwestycja na długie lata. Po pewnym czasie kuchenka staje się dość awaryjna.

 

 

 

 

5. Kuchnia Elektryczna Beko FSS57000GW

 

Kuchenka elektryczna Beko FSS57000GW ma płaską, ceramiczną płytę, która jest łatwa w czyszczeniu. Ponieważ nagrzewają się w niej tylko określone pola grzewcze, zminimalizowane jest ryzyko poparzenia się poprzez nieumyślne dotknięcie jej powierzchni.

Wymiary urządzenia to: szerokość – 50 cm, wysokość – 85 cm i głębokość – 60 cm. Waży ono około 37 kg. Moc palników wynosi odpowiednio: 1200 W (przedni prawy, tylny lewy) oraz 1700 W (przedni lewy, tylny prawy). Pojemność piekarnika to 60 l. Jego drzwi zostały zabezpieczone podwójną warstwą szkła, a przede wszystkim pozbawione wszelkich śrub i zagięć, dzięki czemu ich czyszczenie jest łatwe i szybkie.

Kupujący zwracają uwagę na emaliowaną powłokę piekarnika, która zapobiega przywieraniu tłuszczu i znacznie ułatwia mycie. Oprócz tego kuchenka ma opcję parowego czyszczenia wnętrza, umożliwiającą pozbycie się brudu i tłustych plam.

Wymiary kuchenki elektrycznej Beko FSS57000GW to: 50 cm x 85 cm x 60 cm. Jej pojemny piekarnik (60 l) pozwala na przyrządzanie wielu potraw.

 

Zalety

Emaliowana powłoka: Piekarnik kuchenki elektrycznej ma emaliowaną powłokę, która zapobiega przywieraniu tłuszczu i znacznie ułatwia jego czyszczenie. To bardzo ważne, aby był on czysty, ponieważ wpływa to na jakość i smak przygotowywanych potraw.

Grill: Beko FSS57000GW ma funkcję, która pozwala na przygotowanie potraw tak, aby przypominały te prosto z grilla. Poprzez wybranie pokrętłem odpowiedniej opcji, nawet w zimie możesz cieszyć się posiłkami, które niedawno zostały zdjęte z rusztu.

 

Wady

Brak termoobiegu: Nieobecność termoobiegu, który wprowadza w ruch rozgrzane powietrze i rozprowadza je równomiernie po całej komorze piekarnika uniemożliwia wykonanie niektórych dań, wymagających użycia tej funkcji.

Zarysowania na płycie: Powłoka ceramiczna jest delikatna i podatna na zarysowania. Przy nieuważnym użytkowaniu możliwe jest zarysowanie jej, w efekcie czego traci ona swój pierwotny, estetyczny wygląd.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuchenkę elektryczną kupić?

 

Wybór odpowiedniej kuchenki do Twojego mieszkania jest równie ważną decyzją, co zakup mebli czy innego sprzętu do domu. Takie urządzenie powinno być solidne i funkcjonalne, aby mogło Ci służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Na rynku dostępne są kuchenki gazowe, gazowo-elektryczne czy elektryczne. W wersji elektrycznej znajdziesz różne typy płyt. Zwykle są to ceramiczne, aczkolwiek dostępne są też wersje indukcyjne. Urządzenia tego typu z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

Przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania i atrakcyjny wygląd. Warto też zauważyć, że na wielu osiedlach rezygnuje się z podłączania gazu, co automatycznie wiąże się z koniecznością zakupu urządzeń elektrycznych. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaką kuchenkę elektryczną wybrać, aby była funkcjonalna i służyła Ci przez wiele lat.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zdać. Pozwoli Ci ono na ograniczenie obszaru poszukiwań. Modele wolnostojące są zintegrowane. Oznacza to, że płyta jest połączona z piekarnikiem. Natomiast modele do zabudowy można z góry obudować blatem, dzięki czemu zyskujemy ciekawy efekt. Wybierając takie urządzenie trzeba pamiętać o meblach. Będą one miały bezpośredni kontakt z kuchenką, a więc muszą być wysoce odporne na działanie wysokich temperatur. Oczywiście producenci oferują różne zabezpieczenia i systemy wentylacyjne ochraniające przed przegrzaniem, ale meble też będą istotne. Niektóre nie lubią wysokich temperatur i z czasem wierzchnia warstwa zaczyna się odklejać.

 

Wymiary kuchenek

Kolejna kwestia to ilość miejsca, jakie posiadasz. Urządzenia wolnostojące mają zwykle głębokość od 50 cm do 60 cm, a szerokość do nawet do 100 cm. Wiele zależy od tego, jak duży i zaawansowany sprzęt kupisz. Najpopularniejsze są modele o szerokości 60 cm, ale znajdziesz też takie 30 cm. Jeśli chodzi o wysokość to jest to ok. 85 cm. Jeśli masz wyżej usytuowane blaty i chcesz zachować odpowiednie proporcje, wybierz model do zabudowy. Wtedy osiągniesz najlepszy efekt.

 

Klasa energetyczna – jaka kuchenka elektryczna jest najlepsza?

Podobnie jak w przypadku innej elektroniki musisz zwrócić uwagę na zużycie prądu przez piekarnik. Klasę energetyczną oznacza się literami od A do G (A oznacza najbardziej oszczędne urządzenie, a G najmniej). Warto wybierać sprzęty w klasie energetycznej A. Jest to szczególnie istotne dla osób które bardzo dużo gotują.

Ilość palników i ich regulacja

W przypadku standardowych, 60 cm kuchenek zwykle mamy 4 palniki. Mniejsze sprzęty czasem mają 2-3, a duże 100 cm zwykle 6 lub 5. Warto zwrócić uwagę na wielkość palników. W zasadzie wszystkie dostępne w tej chwili urządzenia mają różnorodne palniki, zwykle każdy jest inny, ale znajdziemy też takie sprzęty, w których dwa mają standardową wielkość. Najpopularniejsze wersje to takie, w których mamy mały palnik, duży, duży o podwójnej średnicy i typ brytfanna, też o podwójnej średnicy.

Takie rozwiązanie jest najbardziej funkcjonalne. Jeśli wybierzesz kuchenkę elektryczną ze zintegrowaną płyta indukcyjną, wtedy możesz wybrać indukcję obszarową lub na całej płycie, co dodatkowo wpływa na funkcjonalność. Warto też zwrócić uwagę na kwestię regulacji palników, aby urządzenie umożliwiło nam zarówno szybkie podgrzanie wody, jak i wolne gotowanie sosów.

 

Wygląd

Kupując kuchenkę warto dobrze przemyśleć jej stylistykę. Najtańsze są modele białe, które będą odpowiednie do kuchni z białymi szafkami. Coraz popularniejsze są natomiast kuchenki w wersji inox, czarnej czy brązowej. Kolor należy dobierać uwzględniając stylistykę kuchni, pamiętając przy tym także o detalach, czyli pokrętłach czy też wyglądzie dotykowego panelu.

 

System obsługi

Na rynku znajdziesz modele z systemem dotykowym, który jest coraz popularniejszy. Nie tylko ze względu na prostotę obsługi, ale też elegancki wygląd i zabezpieczenia przed uruchomieniem przez dzieci. Niektóre modele mają ukryty panel, w innych trzeba wpisać kod, który pozwoli nam na podjęcie dalszych czynności. Nie da się zaprzeczyć, że panel, na którym można wybrać wszystkie opcje gotowania czy pieczenia w piekarniku jest dokładniejszy niż klasyczne pokrętła.

 

Wielkość piekarnika i jego system obsługi

Wielkość piekarnika też jest istotną kwestią przy wyborze kuchenki. Najbardziej standardowe modele 60 cm są bardzo pojemne, ale jeśli nie masz dużo miejsca w kuchni wybierz sprzęt 45 cm – 50 cm. Jeśli masz dużą rodzinę i możesz pozwolić sobie na większe urządzenie, na pewno ciekawą alternatywą jest zakup sprzętu 90 cm, którzy przy okazji będzie miał więcej palników. Jeśli chodzi o sposób otwierania drzwiczek, zwykle w kuchenkach stosuje się otwieranie od dołu. Aczkolwiek w przypadku dużych sprzętów, na przykład 100 cm, znajdziemy też modele otwierane od boku. Kolejna kwestia to prowadnice. Najpopularniejsze są prowadnice drabinkowe, które ułatwiają wysuwanie blachy.

Jednak coraz większa liczba producentów stawia, na prowadnice teleskopowe, które nie tylko ułatwiają wysuwanie blachy, ale jednocześnie minimalizują niebezpieczeństwo poparzenia. Warto też sprawdzić zakres pracy urządzenia, a dokładnie temperatury. Zwykle jest to ok. 240 st. C, aczkolwiek pewne kuchenki mają węższy lub szerszy zakres. Jeśli lubisz piec pizzę, polecamy wybór modelu, który osiąga jak najwyższe temperatury. Pamiętaj jednak, że takie sprzęty nie są tanie w eksploatacji.

Zabezpieczenia

Dobra kuchenka elektryczna musi mieć pewne zabezpieczenia, które ochronią urządzenie przed awarią, a Ciebie przed poparzeniem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań chroniących użytkowników znajduje się: automatyczny wyłącznik przy zbyt długiej pracy, blokada przed przypadkowym włączeniem, chłodny front piekarnika, kontrolki pracy informujące o tym, że dany palnik jest włączony, system chłodzenia obudowy, szybki system chłodzenia płyty po zakończonej pracy, wskaźnik ciepła resztkowego.

 

Funkcje

W przypadku urządzeń tego typu warto sprawdzić funkcje jakie posiada piekarnik. One także wpływają na łatwiejsze użytkowanie czy czyszczenie sprzętu i pozwalają nam na jego wykorzystanie na różne sposoby. Wśród takich funkcji bardzo popularne jest: automatyczne wyłączenie po zakończeniu pieczenia, czyszczenie pyrolityczne lub katalityczne – zapomnisz o godzinach spędzonych na czyszczeniu piekarnika, dobieranie programu do przygotowywanej potrawy, funkcja opóźnionego startu, funkcja przyspieszone nagrzewanie, funkcja grill z rusztem lub bez, funkcja mikrofali, pieczenie parowe,  pieczenie tylko od spodu lub tylko od góry, pieczenie z wiatrakiem, podwójna komora, która umożliwia jednoczesne pieczenie różnych potraw w innych temperaturach i zapobiega mieszaniu się zapachów, termoobieg, timer.

 

Wyposażenie

Zwykle do kuchenki dołączane są dodatkowe elementy. Najczęściej są to dwie blachy (dwie płaskie lub jedna płaska i druga głęboka), a także kratka i specjalny rusz to pieczenia całych mięs.

 

Kuchenki elektryczne w dobrych cenach

Większość firm produkujących duże AGD ma w swojej ofercie kuchenki elektryczne. Ceny takich modeli zaczynają się od 800 zł i mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych. Zwykle jednak dotyczy to sprzętów marek, które znane są z designerskich wzorów. Jeśli chodzi o dobre, funkcjonalne kuchenki, z dużą ilością funkcji, takie znajdziesz w sklepach już za ok 1200 zł.

 

 

Jaka kuchenka: elektryczna czy indukcyjna?

 

Nasz poradnik pokazał Ci, jaka kuchenka elektryczna jest polecana oraz czym kierować się przy jej wyborze. Jednak wiele osób wciąż zastanawia się, czy lepsze są sprzęty elektryczne czy indukcyjne. W tej części artykułu pokażemy Ci, czym różnią się oba modele, a także wyjaśnimy, w który lepiej zainwestować.

Kuchenka elektryczna

Kuchenki elektryczne zyskują coraz większą popularność –  więcej osób wybiera je niż modele gazowe. Tym, co przekonało wiele osób, jest prostota wykonania takiego modelu. Poza tym obsługa urządzenia nie sprawia trudności.

Wadą sprzętów elektrycznych jest na pewno ryzyko poparzenia się o nagrzaną płytę, aczkolwiek w porównaniu z urządzeniami gazowymi są bezpieczniejsze. Samo czyszczenie płyty też nie jest trudne, aczkolwiek trzeba poczekać aż wystygnie. Właściciele kuchenek elektrycznych muszą też uważać na awarie, które mogą dotknąć elektronikę.

 

Kuchenka indukcyjna

Choć urządzenia indukcyjne wciąż są dość drogie, są znacznie bezpieczniejsze od innych modeli dostępnych na rynku. Tego typu produkty są często wybierane przez osoby, którym zależy na ochronie środowiska. Sprzęty oszczędzają energię, gdyż zaraz po wyłączeniu kuchenki lub zdjęciu naczynia z palnika, następuje automatyczne wyłączenie płyty i jej ochłodzenie. Urządzenia indukcyjne są też bardzo wydajne. Przygotowanie dania zajmuje mniej czasu, gdyż cała energia grzewcza skupia się na dnie garnka. Poza tym użytkownik może w prosty sposób szybko i precyzyjnie regulować temperaturę gotowania. Kolejnym atutem produktów indukcyjnych jest prosta pielęgnacja. Poza tym podgrzewane jest tylko dno garnka, dlatego ryzyko poparzenia się jest dość niewielkie.

Niestety, żeby sprzęt indukcyjny pracował poprawnie, musisz mieć gniazdo trójfazowe. Należy też podkreślić, że wytwarzane przez urządzenie fale magnetyczne mogą zakłócać pracę rozruszników serca, pomp insulinowych i aparatów słuchowych. Urządzenia indukcyjne są dość drogie. Poza tym właściciel musi też zainwestować w nowy zestaw garnków, który będzie działać na płycie.

Czym się różni kuchenka elektryczna od indukcyjnej?

Zasadnicza różnica między kuchenkami indukcyjnymi i elektrycznymi to bezpieczeństwo. Niestety, drugi z tych sprzętów długo pozostaje ciepły, nawet po zakończeniu gotowania. Z tego powodu, łatwo poparzyć się o płytę. Z kolei urządzenia indukcyjne, bardzo szybko stają się chłodne po zdjęciu naczynia z palnika.

Różnica między tymi sprzętami polega też na prostocie czyszczenia. Gdy wykipi nam woda lub po prostu przypadkiem zabrudzimy kuchenkę elektryczną, musimy poczekać, aż palnik będzie chłodny, by ją wyczyścić. Niestety, czasem trzeba długo czekać, przez co jedzenie zasycha, a to utrudnia jego usunięcie. W przypadku kuchenek indukcyjnych nie mamy takiego problemu. Urządzenia te zostały tak skonstruowane, że podgrzewane jest tylko dno ferromagnetyczne garnka. Dlatego, usunięcie wylanej wody nie sprawi Ci trudności. Warto jednak podkreślić, że coraz więcej producentów umieszcza w kuchenkach elektrycznych termowyłączniki i system wykrywania naczyń. Natomiast kuchenki indukcyjne potrafią automatycznie wyłącznik palnik w przypadku, gdy potrawa wykipi na płytę i trzeba usunąć płyn i osuszyć palnik aby ponownie go włączyć.

Należy też wspomnieć, że instalacja kuchenki elektrycznej w domu jest zwykle prostsza, chociaż niektóre modele też zasilane są 3-fazowo. W przypadku modeli indukcyjnych zawsze konieczne jest podłączenia do instalacji trzyfazowej. Poza tym sprzęty elektryczne są znacznie tańsze niż indukcyjne.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Amica 58CE1.30HMQ

 

Pierwszą naszą propozycją jest kuchenka elektryczna polskiego producenta – Amica 58CE1.30HMQ.  Ta wolnostojąca kuchenka została wyposażona w cztery palniki oraz piekarnik o pojemności 69 litrów. Jej wymiary wynoszą 50 x 85 x 60 cm. Jest to model w pełni elektryczny o mocy przyłączeniowej 7,8 kW.

Kuchenka jednak jest energooszczędna, jej klasa energetyczna została określona jako A, czyli otrzymała jedną z najwyższych not. Wszystkie pola grzejne zostały wyposażone w najnowsze technologie, które mają za zadanie oszczędzić nam czas i energię. A to dlatego, że bardzo szybko nagrzewają się do wybranej temperatury.

Podczas gotowania mamy wybór pomiędzy dwoma polami HiLight, każdy z nich jest średnicy 14,5 cm i moc 1,2 kW, oraz dwoma polami HiLight o średnicy 18 cm i mocy 1,8 kW. Dodatkowo producent wyposażył urządzanie w praktyczny minutnik, który możemy wykorzystać podczas gotowania, lub pieczenia.

Także przydatne mogą okazać się umieszczone na drzwiach piekarnika przepisy, które podpowiedzą o czasie i temperaturze pieczenia wybranych potraw. Użytkownicy są zadowoleni z tego produktu. W swoich komentarzach informują, że palniki szybko się nagrzewają, a całe urządzenie jest solidnie wykonane.

Kuchenka Amica 58CE1.30HMQ to urządzenie z czterema palnikami i piekarnikiem o pojemności 69 l. Wymiary tego sprzętu to 50 cm x 85 cm x 60 cm, więc jest to najbardziej standardowy model dostępny na rynku i będzie odpowiedni do większości kuchni. Moc przyłączeniowa urządzenia wynosi 7800 W.

 

Zalety

Energooszczędność: Kuchenka ma klasę energooszczędności A, więc nie pobiera zbyt dużo prądu. Poza tym, jak zaznaczają konsumenci urządzenie szybko się nagrzewa, co też pozytywnie wpływa na zużycie energii elektrycznej.

Pola grzejne: Pola grzejne są wyposażone w najnowsze technologie, pozwalające na zminimalizowanie zużycia prądu. Nagrzewają się szybko, co przyspiesza gotowanie. Poza tym mają różną wielkość, a to, jak wiadomo pozwala nam na ustawienie garnków o różnej średnicy dna.

Pojemność: Konsumenci pozytywnie odnoszą się do pojemności prezentowanego modelu. 69 l to bardzo dobry wynik. Umożliwia nam wstawienie do piekarnika sporej wielkości naczynia.

Drzwi piekarnika: Podwójne, nienagrzewające się drzwi stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed poparzeniem. Jest to niezbędny element w takich kuchenkach.

Wykonanie: Produkt został doceniony między innymi za bardzo solidne wykonanie. Konsumenci w swoich ocenach potwierdzają, że sprzęt jest odporny na uszkodzenia i pięknie się prezentuje.

 

 

AEG 47095VD-MN

 

Dla kontrastu zaprezentujemy teraz najdroższy model w naszym zestawieniu – AEG 47095VD-MN. Kuchenka ma wymiary 50 x 85,8 x 60 cm. Użytkownik ma do dyspozycji 2 pola ceramiczne HiLight, 2 poszerzane pola ceramiczne typu „brytfanna” HiLight oraz piekarnik o pojemności 57 litrów. Moc przyłączeniowa urządzenia wynosi 9,135 kW, a jego klasa energooszczędności to klasa A.

Piekarnik w tej kuchence wolnostojącej posiada dziewięć funkcji oraz elektroniczny programator, który również wyłącza piekarnik po upłynięciu zaprogramowanego czasu. Dodatkowo dołączony elektroniczny wyświetlacz ułatwia wybór odpowiedniego programu i pokazuje czas, który upłynął od momentu włączenia piekarnika. W zestawie z kuchenką znajdziemy głęboką półkę blaszaną, półkę blaszaną i półkę siatkową.

Będziemy mogli nimi łatwo manipulować, gdyż producent zainstalował teleskopowe prowadnice. Producent także pomyślał o komforcie czyszczenia. Dlatego też drzwiczki piekarnika zostały pokryte powłoką Antyfinger Print, która jest bardziej odporna na zarysowania i łatwiejsza w czyszczeniu w porównaniu ze standardowymi powłokami.

Opinie użytkowników potwierdzają, że kuchenka bardzo dobrze się sprawuje. Jako główne zalety wskazują tempo podgrzewania i precyzję przycisków.

AEG 47095VD-MN to kuchenka o wymiarach: 50 cm x 85,8 cm x 60 cm. Urządzenie ma moc przyłączeniową 9135 W. Posiada ono 4 pola grzejne. Piekarnik w kuchence ma pojemność 57 l.

 

Zalety

Pola grzejne: Dwa pola grzewcze HiLight oraz dwa poszerzane pola ceramiczne typu „brytfanna” HiLight sprawiają, że sprzęt jest funkcjonalny i umożliwia nam gotowanie kilku potraw jednocześnie.

Funkcje: Piekarnik ma w sumie dziewięć opcji pieczenia i elektroniczny programator z automatycznym wyłącznikiem. Jego obsługa jest bardzo prosta.

Powłoka: Specjalna powłoka Antyfinger Print jest odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu. To za jej sprawą nie musimy długo szorować płyty, aby usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia.

 

Wady

Cena: Konsumenci zauważają, że prawie 1600 zł za taki sprzęt to całkiem dużo.

Brak systemu samooczyszczenia: Osoby, które interesowały się zakupem tego produktu podkreślają, że jak na produkt za taką cenę, brak systemu samooczyszczenia jest sporym niedopatrzeniem ze strony producenta.

 

 

Beko CSS 57000 GW A

 

Ostatnią kuchenką wolnostojącą w naszym rankingu jest Beko CSS 57000 GW A. Ma ona wymiary: wysokość 85 cm, szerokość 50 cm i głębokość 60 cm. Tutaj mamy do wyboru 4 palniki umieszczone na ceramicznej płycie. Dwa o średnicy 14 cm i mocy 1200 W oraz dwa o średnicy 18 cm i mocy 1700 W.

Jej moc przyłączeniowa wynosi 7,7 kW, a klasa energetyczna to klasa A. Użytkownik ma do dyspozycji również piekarnik, z grillem i czterema programami pieczenia, o pojemności 55 litrów. Piekarnik posiada wbudowane w ścianki prowadnice, a producent dodatkowo dołącza tacę głęboką i tacę standardową.

Wnętrze zostało wyściełane emalią, która powinna ułatwić czyszczenie. W kuchni, gdzie nie ma dużo miejsca przyda się również schowek na naczynia wbudowany w tą kuchenkę elektryczną.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego produktu w swoich opiniach stwierdzają, że ładnie się ona prezentuje. Dodatkowo za plus tej kuchenki użytkownicy uznali przydatny schowek na kuchenne akcesoria.

Beko CSS 57000 GW A to kuchenka, której wymiary są następujące: wysokość – 85 cm, szerokość – 50 cm i głębokość – 60 cm. Urządzenie posiada 4 palniki. Jest ono wyposażone w piekarnik o pojemności 55 l. Moc przyłączeniowa produktu to 7700 W.

 

Zalety

Funkcjonalność: Cztery palniki o różnej mocy, piekarnik z funkcją grilla i czterema programami pieczenia, timer, zegar oraz możliwość regulacji temperatury pieczenia to zalety tego urządzenia.

Łatwe czyszczenie: Wnętrze piekarnika pokryto emalią, która ułatwia czyszczenie. Również powierzchnia płyty jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji.

Schowek na akcesoria: Kuchenka jest wyposażona w bardzo przydatny schowek na kuchenne akcesoria. Kupując ten model, zyskujesz więc dodatkowe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy.

 

Wady

Design: Nie wszystkim podoba się wygląd produktu.

Mały piekarnik: Jak na sprzęt o takich gabarytach, model ten ma bardzo mały piekarnik.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ