Jak przyrządzić marchewkę z groszkiem?

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Marchewka Z Groszkiem – Przepis

Czas przygotowania25 minutes
Czas gotowania20 minutes
Liczba porcji: 5
 
Kaloryczność: Marchewka z groszkiem – 75 kcal w 100 gramach
 
Składniki:
1 kg marchewki, czyli 8 – 9 średnich sztuk
1 puszka groszku – 400 g (240 g po odsączeniu zalewy)
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki masła 
1 szklanka wody – 250 ml 
1 płaska łyżeczka soli
Odrobina cukru – ilość jest uzależniona od tego czy marchew jest słodka
Opcjonalnie pieprz do smaku (jeśli nie lubimy, nie ma konieczności jego dodawania)
 

Marchewka z groszkiem na wielu stołach gości jako dodatek do dań obiadowych. Pasuje ona do wielu potraw, które przygotowywane są w naszych domach. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do wszystkich pieczonych i duszonych mięs, kotletów zarówno warzywnych, jak i mięsnych, a także jajek. Marchewka z groszkiem do obiadu zwykle podawana jest najczęściej w towarzystwie ziemniaków, ale pasuje również do ryżu, klusek śląskich, kasz czy kopytek. Podstawowe składniki do przygotowania tej potrawy znajdziemy w każdym sklepie. Jednak latem warto przyrządzić marchewkę ze świeżym groszkiem. Dla osób, które są bardzo zapracowane i nie mają czasu na jej przygotowanie, a mimo to lubią taki dodatek do obiadu, podpowiadamy, że mogą sięgnąć po mrożoną marchewkę z groszkiem. Należy jednak pamiętać, aby wybierać wyłącznie te mieszanki, które w swoim składzie mają warzywa bez polepszaczy smaku oraz niepotrzebnych dodatków. Wówczas wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, aby cieszyć się odpowiednim smakiem.

 

Marchewka z groszkiem jest bardzo prosta w przygotowaniu. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba początkująca w kuchni. Równie dobrze co przygotowana przez nas w domu smakuje również  marchewka z groszkiem z puszki. Wystarczy tylko, że ją odpowiednio przyprawimy, a będzie smakować, jak ta którą jedliśmy jako małe dziecko u babci. Są zwolennicy, którzy do marchewki dodają jedynie groszek mrożony i w innej postaci sobie go nie wyobrażają. Jeśli jednak do nich nie należysz, to marchewka groszkiem ze słoika również będzie dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się w sytuacji, gdy zjawią się niezapowiedziani goście lub gdy mamy mało czasu na przygotowanie obiadu.

Warto wspomnieć również, że marchewka gotowana ma kilka razy wyższy indeks glikemiczny od surowej wersji, a także zawiera dużo więcej skrobi. Jest to istotna informacja szczególnie ważna dla osób, które walczą insulinoopornością lub cukrzycą.

 

Przygotowanie

Marchew należy umyć pod bieżącą wodą, a następnie obrać z łupin i pokroić w kostkę mniej więcej równej wielkości. Pokrojoną marchewkę wrzucamy do garnka i wlewamy szklankę przegotowanej wody. Następnie dodajemy jedną łyżeczkę soli oraz dwie łyżeczki cukru. Całość mieszamy i stawiamy na ogniu. Doprowadzamy do wrzenia, a potem zmniejszamy moc palnika, przykrywamy garnek i dusimy do miękkości przez około 20 minut. Jeśli jednak po upływie tego czasu marchew nie jest wystarczająco miękka, to należy wydłużyć czas gotowania o parę minut. Od czasu do czasu warto zamieszać łyżką i sprawdzać, czy warzywo jest już miękkie. Następnie do garnka dodajemy 2 łyżki masła i mieszamy tak, aby się rozpuściło. W kolejnym kroku należy wsypać dwie łyżki przesianej przez sitko mąki pszennej i szybko wymieszać, żeby nie powstały grudki. Dodajemy uprzednio odsączony z zalewy groszek konserwowy. Całość należy gotować pod przykryciem jeszcze przez około 3 minuty, co jakiś czas delikatnie mieszając, aby wszystkie smaki połączyły się ze sobą. Po upływie tych minut należy sprawdzić, czy gęstość, jaką ma groszek z marchewką, odpowiada nam. Jeśli jest za luźna, to można dosypać jeszcze odrobinę mąki. Na sam koniec należy posmakować gotowej potrawy i jeśli jest taka potrzeba doprawić do smaku solą i pieprzem.

Porada

Gotowana marchewka z groszkiem to stosunkowo prosta, jarska i jednogarnkowa potrawa do przygotowania. Z pewnością do jej zrobienia przyda się porządna deska do krojenia warzyw, najlepiej gdy  będzie miała antypoślizgową nakładkę. Jeśli jednak nie mamy takiej w domu, to nie oznacza wcale, że nie uda nam się pokroić marchewki. Wystarczy, że pod zwykłą deskę podłożymy ściereczkę kuchenną lub papierowy ręcznik, aby nie przesuwała się po blacie. Dodatkowo przydadzą nam się również takie akcesoria jak: Nóż, ostra obieraczka, drewniana łyżka do mieszania i garnek z grubszym dnem, aby duszona marchewka z groszkiem nam się nie przypaliła.

 

Jak zaprawić marchewkę z groszkiem?

Marchewka z groszkiem zasmażana powstaje przez dodanie mąki i masła. Najpierw należy na rozgrzaną patelnię wyłożyć masło, a kolejno na niewielkim ogniu roztopić je.  Kiedy już się rozpuści, wsypujemy przesianą na siku mąkę, mieszamy z roztopionym masłem i przesmażamy do momentu, aż nabierze rumianego koloru. Po usmażeniu dodajemy ją do pozostałych składników i doprowadzamy do delikatnego zagotowania.

Należy zaznaczyć, że marchewka z groszkiem na gęsto mimo swojej prostoty i walorów smakowych to trochę kaloryczna potrawa. Zatem czy można przygotować to danie w wersji fit? Okazuje się, że tak, gdyż marchew z groszkiem można ugotować na parze i podać ją jedynie z dużą ilością ziół i odrobiną oliwą z oliwek (doda ona smaku, ale nie spowoduje, że potrawa będzie miała dużo kalorii). Innym ciekawym pomysłem na to, aby dodatek do obiadu nie był bombą kaloryczną, jest przygotowanie zasmażki nie z mąki, ale z orzechów nerkowca. Wystarczy zblendowane orzechy połączyć z odrobiną wody oraz mąki.

 

W jaki sposób doprawić marchewkę z groszkiem?

W klasycznej wersji marchewka z groszkiem na ciepło doprawiona jest jedynie szczyptą soli oraz pieprzu, a także odrobiną cukru (z tym składnikiem trzeba uważać, bo czasem sama marchew jest już wystarczająco słodka). Warto jednak zaznaczyć, że wspomniany cukier możemy zastąpić syropem klonowym lub miodem, co sprawi, że potrawa będzie miała ciekawy smak, zwłaszcza przy użyciu pierwszego składnika. Gdy jesteśmy zwolennikami ostrzejszych smaków, możemy dodać troszeczkę ostrej papryki lub pieprzu cayenne. Są też osoby, dla których najlepszy smak ma marchewka z groszkiem ze śmietaną. Jest to oryginalne połączenie, ale warto go spróbować. Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni, to możemy przygotować bardziej orientalną wersję tej potrawy i dołożyć o niej trochę imbiru (w dowolnej postaci). Danie bardzo dobrze komponuje się również z ziołami oraz pieprzem ziołowym. Zatem, jak sami widzimy,  marchewka z groszkiem bez mąki też może dobrze smakować, a co najważniejsze będzie o wiele mniej kaloryczna. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ