Jak zrobić domowy majonez?

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Majonez domowej roboty – przepis

Czas przygotowania20 minutes
Liczba porcji: 5
 
Składniki:
3 żółtka
370 ml (czyli 1,5 szklanki)  oleju, najlepiej roślinnego
1 łyżeczka ostrej musztardy
Szczypta soli
1 całe jajko
2 łyżeczki soku z cytryny
Łyżeczka (płaska) cukru pudru – składnik można pominąć, jeśli chcemy wykonać majonez bez cukru.
Istotna informacja – by wyszedł najlepszy majonez wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową (19-22 stopni).
Ile kalorii ma majonez? - 10 g zawiera 70 kcal

 

Majonezu używa się do wielu dań, od jajek poprzez surówki, czy sałatki nawet po marynowanie mięsa. Wiele osób nie wyobraża sobie zjedzenia frytek bez majonezu i ketchupu. Można zatem powiedzieć, że stosuje się go stosunkowo często. Jednak czy ktoś zastanawiał się, jak robi się majonez? Pewnie nie wszyscy, dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy, jak go wykonać samodzielnie.

 

Obecnie na rynku jest dużo dobrej jakości majonezów. Możemy wybierać spośród tych delikatnych i bardziej ostrych. Jednak warto wykonać samodzielnie w domu ten produkt, gdyż wówczas wiemy, jaki zrobiony przez nas majonez ma skład. Inną niewątpliwą zaletą jest to, że możemy wykonać taki, który będzie nam odpowiadał zarówno konsystencją, jak i kolorem. Majonez wykonany domowym sposobem można po otwarciu przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie, zatem warto go zrobić zwłaszcza w okresie wielkanocnym, kiedy to zużywamy jego duże ilości do różnego rodzaju potraw.

Aby zrobić domowy majonez, tak naprawdę potrzebujemy jedynie kilku składników. Do jego wykonania należy przygotować: Jajka, olej i ewentualnie odrobinę cukru, soli oraz  musztardy, czy też octu albo soku z cytryny. Z tych składników w kilka minut przygotujemy pyszny sos.

Własnoręczne wykonanie majonezu może wydawać się trochę trudne. Jednak trzeba sprostować tę informację – wcale tak nie jest. Dodatkowo należy zaznaczyć, że domowy wyrób jest o wiele smaczniejszy i zdrowszy od popularnych majonezów, które znajdziemy na sklepowych półkach. Jak robi się majonez?

Jest kilka wersji majonezu. Oczywiście ta klasyczna to majonez jajeczny. Jednak ze względu na walory zdrowotne coraz częściej wybiera się lżejsze wersje, jak majonez bez jajek. Z pewnością trudno sobie to wyobrazić, ale jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba też zaznaczyć, że taki produkt, który pozbawiony jest jajek to inaczej majonez wegański, można wykonać go również z tofu albo z dodatkiem soi. Ponadto możemy także dołożyć inne składniki, jak na przykład pomidory, czy koncentrat pomidorowy, a wtedy uzyskamy produkt do spożycia o różowym zabarwieniu. Z kolei dla osób, które uwielbiają czosnek, dobrą propozycją będzie majonez czosnkowy. 

Do przygotowania domowego sosu będziemy potrzebowali głębokiego naczynia, do którego wlejemy  żółtka, jedno całe jajo, ocet i dodamy łyżeczkę musztardy. Ponadto do wszystkich składników dla uzyskania intensywniejszego smaku można dodać szczyptę soli i pieprzu. Dodatkowo można doprawić również sokiem z cytryny, który wzbogaci całość.

W kolejnym kroku wszystkie składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać, najlepiej wykorzystując blender. Majonez domowy będzie wtedy gładki. Możemy również użyć do tego robota kuchennego albo miksera ręcznego. Składniki mieszać trzeba do momentu, aż zauważmy, że wszystkie składniki dokładnie się ze sobą  połączyły.

Następnie dodajemy olej, jednak pamiętajmy, aby robić to powoli i bardzo ostrożnie. Czynność ułatwimy sobie, wykorzystując do tego łyżkę stołową. Oczywiście jeśli jest konieczność (z uwagi na to, że  majonez jest zbyt gęsty), to ilość oliwy można zwiększać. Jednak cały czas trzeba uważać, aby przygotowywany dodatek do potraw się nie zważył. Po wymieszaniu z olejem czekamy, aż majonez osiągnie zadowalającą nas konsystencję.

Jeśli jest taka potrzeba, to na samym końcu możemy doprawić majonez solą i pieprzem. Co prawda nie jest to przepis na domowy majonez fit, ale i tak warto go wykonać, gdyż smakuje dużo lepiej niż ten gotowy, kupiony w sklepie. Ponadto wiemy, że składniki, których użyliśmy, są dobrej jakości.

Jak jeszcze zrobić majonez?

Niezależnie od tego, jakie produkty wybierzemy, czy będzie to zwykły produkt, czy też majonez z awokado, to możemy go również przygotować, wykorzystując drugą metodę ucierania wszystkich składników. Ten sposób polega na włożeniu do wysokiego i wąskiego naczynia wszystkich składników, a w końcowym etapie dodaniu oleju.  W przypadku majonezu z awokado, należy pokroić owoc dołożyć do pozostałych składników i wszystko ucierać na jednolitą masę. Następnie trzeba zanurzyć blender lub mikser ręczny w naczyniu, tak aby ostrze lub łopatki mieszające dotykały dna miski. Trzeba włączyć go i miksować od dołu, unosząc delikatnie ku górze. Takim sposobem w kilka minut otrzymamy gotowy majonez.

 

Jakiego oleju użyć do majonezu?

Bardzo dobrze smakuje majonez z oliwą z oliwek. Jednak ma ona specyficzny smak, więc jeśli to jest nasza pierwsza próba wykonania domowego majonezu, to warto użyć na przykład czegoś delikatniejszego – popularny jest rafinowany olej rzepakowy,  jednak do przygotowania możemy użyć praktycznie każdego rodzaju oleju. Poleca się również te nierafinowane, jak słonecznikowy. Pamiętajmy  jedynie, aby wtedy jeść majonez na bieżąco i nie trzymać w lodówce dłużej niż kilka dni. Można eksperymentować z olejami, które mają neutralne smaki, jak ryżowy, czy też z pestek winogron. Warto również spróbować zrobić majonez z oleju lnianego, ponieważ też jest bardzo dobry i chętnie polecany.

 

Dodatki i zamienniki przy robieniu majonezu

Oczywiście zamiast samego żółtka do majonezu można dodać całe jajo. Ponadto domowe tego typu wyroby zawierają dodatek w postaci musztardy, która jest tak naprawdę stabilizatorem i dobrze podkreśla walory smakowe. Oczywiście rodzaj musztardy jest dowolny, jeśli zamierzamy użyć miodowej, to można pominąć cukier. Kalorie majonez będzie miał podobne, jednak miód w tym przypadku jest zdrowszy. Z kolei, gdy dodamy więcej ostrej musztardy, to nie ma konieczności dolewania soku z cytryny czy też innego cytrusa. 

Innym ciekawym i oryginalnym pomysłem jest przepis na majonez z aquafaby. Jest to produkt bez zawartości jajek, a zamiast tego używamy zalewy z puszki ciecierzycy albo wody z jej gotowania. Kolejną propozycją jest majonez  z kalafiora. Tego typu sos jest stosunkowo łatwy w przygotowaniu, a co istotne bardzo smaczny. Tak samo, jak tradycyjny majonez można go wykorzystać do wszelkiego rodzaju sałatek lub surówek, jak również może być dodatkiem do gotowanych warzyw lub wędlin. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że jest to majonez light, co z pewnością przypadnie do gustu osobom będącym na diecie, ale i nie tylko im.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ