Ranking 6 najlepszych piekarników parowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 12.04.24

 

Piekarnik parowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nowoczesne piekarniki parowe wciąż zyskują na popularności, gdyż pozwalają na szybkie upieczenie ciast czy dań, a przy tym można je bez trudu utrzymać w czystości. Postanowiliśmy przygotować ranking prezentujący godne uwagi sprzęty, a udało nam się go przygotować na podstawie analizy opinii konsumentów. Za najlepszy model w 2024 roku uznano piekarnik Amica ED37612B X-Type Steam, który równomiernie rozprowadza ciepło wewnątrz komory. Piekarnik nagrzewa się do temperatury 150 st. C. w zaledwie 3 minuty. Sprzęt ma podświetlane pokrętła, dlatego łatwiej użytkownikom wybrać odpowiednie ustawienia. Komora w środku ma specjalną powłokę EasyClean, która ułatwia czyszczenie. Drugie miejsce w zestawieniu należy do sprzętu Electrolux EOE7C31Z SenseCook o pojemności 72 l. Wyposażono go w system samoczynnego czyszczenia, który uaktywnia się, kiedy piekarnik osiągnie temperaturę 250 st. C. Zaletą modelu jest to, że drzwi zawsze są chłodne, więc nie ma ryzyka poparzenia dłoni. System Soft Closing pozwala na ich ciche domykanie.

6 najlepszych piekarników parowych. Opinie w 2024 roku

 

Urządzając kuchnię, prędzej czy później staniemy przed dylematem wyboru piekarnika. Sprzęt taki kupuje się po to, aby go użytkować szereg lat, dlatego ważne jest, aby wybrać najlepszy piekarnik parowy. Aby ułatwić wybór przyjrzeliśmy się bliżej kilku dobrym piekarnikom. Przedstawiamy cechy i funkcje tych urządzeń, a także opinie ich użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Piekarnik parowy szybko się nagrzewa. Aby osiągnąć temperaturę 150 st. C., potrzebuje zaledwie 3 minut. Pokrętła służące do wybierania ustawień są podświetlane. Na czas nieużywania sprzętu można je schować. Urządzenie gwarantuje równomiernie pieczenie na kilku poziomach.

Wady

Na froncie widać wszystkie, nawet drobne odciski palców. W rezultacie chcąc utrzymać sprzęt w idealnej czystości, trzeba często go przecierać.

Podsumowanie

W środku komory jest halogenowe oświetlenie górne, dzięki któremu można łatwo sprawdzić, na jakim etapie przygotowania jest nasza potrawa. Dzięki powłoce EasyClean czyszczenie wnętrza komory jest łatwe. Drabinki boczne umożliwiają płynne wsuwanie i wysuwanie blachy. Pojemność piekarnika wynosi 77 l.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie zostało wyposażone w termosondę, która daje możliwość dokładnego kontrolowania temperatury przyrządzanego ciasta czy potrawy. Wentylator zapewnia równomierny obieg gorącego powietrza. Drzwi Safe to touch zawsze są zimne (także podczas pieczenia).

Wady

Osoby, które bardzo lubią piec ciasteczka narzekają, że w komplecie jest tylko jedna blacha. Przez to muszą oni samodzielnie dokupić dodatkowe akcesoria, żeby móc przygotować większą porcję ciastek.

Podsumowanie

Sprzęt ma pojemność równą 72 l. Steruje się nim za pomocą dotykowego panelu, co nie jest trudne. Urządzenie pozwala na regulację temperatury w bardzo szerokim zakresie, od 30 do 300 st. C. Drzwi wyposażono w system Soft Closing, więc zamykają się płynnie i bez hałasu.

Rozważ też

Zalety

Użytkownicy podają, że opisywany piekarnik jest bardzo funkcjonalny. Został wyposażony w dużą liczbę różnych programów, które są użyteczne, jednak potrzeba czasu, żeby się nauczyć ich obsługi. Konsumenci również komplementują ładny wygląd sprzętu.

Wady

W wyposażeniu tego piekarnika brakuje rożna. Jeśli ktoś lubi przygotować mięsa w ten sposób to albo będzie musiał dokupić brakujący w zestawie element, albo zdecydować się na zakup innego sprzętu.

Podsumowanie

Piekarnik ma wymiary 59,5 cm x 59,4 cm x 56,7 cm, a jego pojemność wynosi 70 litrów. Menu w języku polskim ułatwi obsługę wbudowanej książki kucharskiej i 20 funkcji pieczenia. W wyposażeniu znajdziemy m.in. blachę i brytfannę emaliowaną oraz prowadnice.

 

1. Piekarnik Amica ED37612B X-Type Steam

 

Piekarnik parowy Amica ED37612B X-Type Steam to sprzęt, w który chętnie inwestuje wielu konsumentów. Za jego zakupem przemawia funkcjonalność, efektywność działania i estetyka wykonania. Pojemność urządzenia wynosi 77 l, a jego wymiary to: 59,5 cm x 59,5 cm x 57,5 cm. Grzałka górna ma moc 900 W, a dolna 1100 W.

Piekarnik zaprojektowano w ten sposób, że można w nim przyrządzać jednocześnie sporo jedzenia. Z wyliczeń producenta wynika, że w środku zmieści się nawet do 100 muffinek. Pieczenie jest możliwe na kilku poziomach. Sprzęt szybko się nagrzewa, do osiągnięcia temperatury 150 st. C. potrzebuje tylko 3 minut.

Sprzęt ma elegancki, prosty design, więc pasuje niemal do każdej kuchni. Użytkownicy doceniają podświetlane pokrętła, dzięki którym łatwiej wybrać odpowiednie ustawienia. W razie potrzeby pokrętła można schować. Zaletą urządzenia jest też łatwość czyszczenia wnętrza komory (specjalna powłoka).

Piekarnik Amica ED37612B X-Type Steam ma wymiary: 59,5 cm x 59,5 cm x 57,5 cm. Jego pojemność wynosi 77 l.

 

Zalety

Technologia BakingPro System: Piekarnik ma tak zaprojektowaną komorę, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane. Temperatura w środku jest stabilna, co przekłada się na bardzo dobre efekty pieczenia.

Szybkie nagrzewanie: Sprzęt nagrzewa się do temperatury 150 st. C. tylko w 3 minuty. Nie trzeba długo czekać na to, aż będzie można rozpocząć pracę.

Pieczenie z dodatkiem pary: Użytkownik może skorzystać z SoftSteam, czyli pieczenia z dodatkiem pary. To rozwiązania gwarantuje, że wypieki będą bardziej puszyste i się nie przesuszą.

Emalia Easy Clean: Piekarnik w środku pokryto emalią łatwoczyszczącą EasyClean, która ma gładką powierzchnię. Nie ma na niej zagłębień ani porów, w których mogłyby osadzać się zanieczyszczenia.

Łatwy demontaż drzwi: W razie potrzeby można łatwo zdemontować drzwi i wyciągnąć z nich szybę w celu jej dokładnego umycia.

 

Wady

Odciski palców na froncie: Na powierzchni drzwiczek nawet po lekkim dotknięciu pojawiają się tłuste odciski palców. Nie wygląda to ładnie. Aby utrzymać front w idealnej czystości, trzeba go często przecierać.

 

 

 

 

2. Piekarnik Electrolux EOE7C31Z SenseCook

 

Osobom szukającym piekarnika z bardzo dużą komorą proponujemy model Electrolux EOE7C31Z SenseCook. Jego pojemność wynosi 72 l, a całkowite wymiary to: wysokość – 59,4 cm, szerokość – 59,5 cm i głębokość – 56,9 cm. Urządzeniem steruje się za pomocą dotykowego panelu z wyświetlaczem LCD.

Sprzęt ma termosondę, dlatego możemy kontrolować temperaturę przygotowywanej potrawy. Drzwi zawsze są chłodne (również w czasie pieczenia), a system Soft Closing pozwala na ich ciche oraz płynne zamykanie. Wyjmowanie gotowych dań jest proste i bezpieczne, wszystko za sprawą teleskopowych prowadnic. Co więcej, utrzymanie piekarnika w czystości również nie jest trudne, gdyż został wyposażony w czyszczenie katalityczne.

Urządzenie ma kilka istotnych zalet, które kupujący często wymieniają w swoich recenzjach. Do nich trzeba zaliczyć: równomierne i szybkie pieczenie, szeroki zakres regulacji temperatury (od 30 do 300 st. C), a także funkcję termoobiegu. Nie trzeba zbyt długo czekać, aż piekarnik się nagrzeje, w efekcie czego skraca się całkowity czas pieczenia.

Piekarnik Electrolux EOE7C31Z SenseCook ma wymiary: 59,4 cm x 59,5 cm x 56,9 cm. Ma on komorę XL o pojemności 72 l. To model w klasie energetycznej A+, jego całkowity pobór mocy wynosi 2480 W.

 

Zalety

Katalityczne czyszczenie: Urządzenie wykorzystuje system katalitycznego, samoczynnego czyszczenia. Uruchamia się on automatycznie, kiedy piekarnik nagrzeje się do temperatury 250 st. C.

Funkcja rozmrażania: Sprzęt ma funkcję rozmrażania, za sprawą której możemy szybko przygotować potrawę wyjętą z zamrażarki.

Teleskopowe prowadnice: Dzięki teleskopowym prowadnicom wkładanie, podobnie jak wyjmowanie potrawy z komory nie stanowi żadnego problemu.

Chłodne drzwi: Drzwi nie nagrzewają się w czasie pieczenia, a tym samym nie ma ryzyka, że poparzymy się, kiedy je dotkniemy. To odpowiedni piekarnik do domu, w którym jest małe dziecko.

 

Wady

Tylko jedna blacha do pieczenia: Kupujący uważają, że w zestawie powinna być nie jedna, ale przynajmniej dwie blachy do pieczenia. Wówczas możliwe byłoby szybsze przygotowanie większej porcji ciasteczek.

 

 

 

 

3. Piekarnik Parowy Electrolux EOB8S31Z

 

Chcielibyśmy wam również zaprezentować Piekarnik Parowy Electrolux EOB8S31Z. Jest to duży, 70 litrowy piekarnik o wymiarach 59,5 cm x 59,4 cm x 56,7 cm. W wyposażeniu znajdziemy blachę emaliowaną, brytfannę, zestaw nieperforowany z naczyniem oraz paski do kontroli twardości wody i prowadnice.

Urządzenie posiada 20 podstawowych funkcji oraz funkcje dodatkowe, między innymi automatyczna propozycja temperatury, dotykowy ekran czy szybki nagrzew i wyświetlacz LCD. Co ważne, całe menu jest w języku polskim, nikt nie będzie więc mieć problemu z obsługą sprzętu. Prezentowany piekarnik przyda się nie tylko do pieczenia ciast czy mięs. Dzięki dużemu zakresowi temperatur wynoszącym 30-230 stopni Celsjusza, można w nim przygotować wiele dań. Przydatna może okazać się także funkcja rozmrażania czy regeneracji parą (szczególnie przydatna, jeśli często zostaje nam chleb).

Opinie o piekarnikach parowych Electrolux EOB8S31Z przekazują, że piekarniki te są funkcjonalne i charakteryzują się wysoką jakością wykończenia. Użytkownicy wskazują także, że piekarnik łatwo się czyści.

 

Zalety

Szybkie nagrzewanie: Ten piekarnik na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym oszczędzać i dbającym o środowisko, gdyż ma na tryb szybkiego nagrzewania. Oznacza to, że pozwala skrócić czas nagrzewania o 40% w stosunku do innych piekarników.

Drzwi Safe to touch: To jest funkcja, której poszukują wszyscy rodzice małych dzieci, ale i osoby dorosłe na niej skorzystają. Dzięki funkcji Safe to touch drzwi piekarnika pozostają zimne, nawet gdy on jest w środku gorący. Dodatkowo zainstalowana blokada uniemożliwia otwarcie piekarnika, gdy ten jest włączony.

Dotykowa książka kucharska: Nawet osoby, które nie przepadają za gotowaniem mogą rozwinąć w sobie tę pasję. Wszystko to dzięki dołączonej książki kucharskiej.

Termosonda: Element ten umożliwia monitorowanie temperatury mięs podczas ich przyrządzania. Możemy więc mieć pewność, że jeśli lubimy krwisty stek, to taki nam wyjdzie.

 

Wady

Brak rożna: Ten piekarnik jest bardzo dobrej jakości i użyteczności. Jego użytkownicy wypowiadają się w samych superlatywach, jednak jeśli można znaleźć jakąś jego wadę będzie to brak rożna w zestawie.

 

 

 

 

4. Piekarnik Bosch HSG 636ES1

 

4-bosch-hsg636es1Bosch HSG636ES1 to następny produkt bardzo zaawansowany technologicznie. Jest to piekarnik z parowarem z 12 rodzajami grzania, na które składają się: termoobieg 4D, termoobieg Eco, grzanie góra/dół, grzanie góra/dół ECO, grill z obiegiem powietrza, grill o dużej powierzchni, grill o małej powierzchni, funkcja pizza, grzanie dolne, pieczenie w niskiej temp., podgrzewanie, oraz podtrzymywanie ciepła.

Steruje się urządzeniem za pomocą dotykowego wyświetlacza TFT, oświetlenie LED zamontowane wewnątrz pozwoli na stałe monitorowanie potrawy, z małym zużyciem prądu. Specjalne powłoki, EcoClean Direct, na ściankach piekarnika absorbują tłuszcz gromadzący się podczas obróbki cieplnej potrawy, dzięki czemu pozostaną one czyste.

Funkcja PerfectChef automatycznie ustawi optymalną temperaturę i czas grzania, a gdy będziesz przygotowywać potrawę wykorzystując parowanie, danie będzie smakowite i chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku. Dodatkowe wyposażenie, jakie otrzymamy wraz z piekarnikiem to: 1 x emaliowana blacha do pieczenia, 2 x perforowane pojemniki do gotowania na parze o różnych rozmiarach, 1 x nieperforowany pojemnik do gotowania na parze, 1 x ruszt, 1 x brytfanka (blacha) uniwersalna.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia uważają, że spisuje się ono rewelacyjnie. Szczególnie atrakcyjny jest system wspomagający wybór potrawy i automatyczny dobór parametrów grzania.

Bosch HSG636ES1 to piekarnik zaawansowany technicznie, który oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań. Wymiary prezentowanego piekarnika to: wysokość – 59,5 cm i szerokość – 59,5 cm, a jego pojemność wynosi 71 l.

 

Zalety

System pracy: Urządzenie dysponuje 12 rodzajami grzania, w tym: termoobieg Eco, termoobieg 4D, grill, pizza itp. To sprawia, że sprzęt ten jest bardzo funkcjonalny i pozwoli nam rozwinięcie naszych talentów kulinarnych.

Sterowanie: Sprzęt ten jest wyposażony w dotykowy wyświetlacza TFT, dzięki któremu jego obsługa jest prosta. Poza tym wyświetlacz jest bardzo czytelny, idealny dla osób starszych lub niedowidzących.

Funkcja PerfectChef: Nigdy nie wiesz, jak ustawić piekarnik, aby uzyskać najlepszy efekt? Jeśli tak, pokochasz funkcję PerfectChef. To ona automatycznie ustawi optymalną temperaturę i czas grzania.

 

Wady

Cena: Prezentowany piekarnik kosztuje niemal 4 tysiące złotych.

 

 

 

 

5. Piekarnik Amica ED37619X X-TYPE Steam

 

Piekarnik Amica ED37619X X-TYPE Steam to nasza kolejna propozycja. Jest to elegancka propozycja wyposażona w chowane i podświetlane pokrętła ułatwiające czyszczenie powierzchni oraz chłodny front i szybę refleksyjną, która zmniejsza temperaturę frontu o 15%. Piekarnik został wyposażony w funkcję szybkiego nagrzewania, jest w stanie osiągnąć temperaturę 150 stopni Celsjusza w zaledwie 3 minuty.

Ponadto ciepło we wnętrzu jest równomiernie dystrybuowane, więc nie musimy się martwić, że potrawy będą z jednej strony spalone a z innej niedopieczone. Do dyspozycji mamy 11 programów gotujących, w tym funkcję SoftSteam umożliwiającą pieczenie z dodatkiem pary. Urządzenie ma następujące całkowite wymiary: 59,5 cm wysokości, 59,5 cm szerokości oraz 57,7 cm głębokości. Jego pojemność wynosi 77 litrów. W zestawie otrzymamy także 2 blachy, drabinkę suszarniczą oraz prowadnice teleskopowe.

Piekarnik Amica ED37619X X-TYPE Steam został wyposażony w czyszczenie katalityczne oraz emalię łatwoczyszczącą więc codzienne dbanie o czystość nie powinno być problemem. Konsumenci w swoich komentarzach wspominają funkcjonalność piekarnika oraz jego łatwość obsługi i czyszczenia.

 

Zalety

Użyteczny design: Ten piekarnik nie tylko wygląda ładnie, ale również jest funkcjonalny. Na przykład chowane i podświetlane pokrętła nie tylko ładnie wyglądają, ale także ułatwiają czyszczenie, gdyż pozbywamy się niewygodnych zakamarków.

Duża komora: Piekarnik Amica ED37619X X-TYPE Steam ma aż 77 litrów pojemności. Jest to stosunkowo dużo w porównaniu z innymi piekarnikami. Urządzenie będzie więc idealne dla dużych rodzin.

Łatwe czyszczenie: Producent pomyślał, jak ułatwić konsumentom czyszczenie piekarnika. Dlatego oprócz funkcji czyszczenia katalitycznego urządzenie zostało pokryte również emalią łatwoczyszczącą EasyClean.

 

Wady

Mało elementów w zestawie: Kupując omawiany piekarnik konsument otrzymuje 2 blachy, drabinkę suszarniczą oraz prowadnice teleskopowe. Producent nie dołącza natomiast rożna i termosondy. Również niektórzy konsumenci twierdzą, że liczba dodatkowych elementów, typu blachy, jest dosyć mała w porównaniu z ofertą innych producentów.

Funkcje piekarnika: Prawdziwi pasjonaci pieczenia mogą poczuć się zawiedzeni ilością funkcji piekarnika, których jest 11. Są to między innymi rozmrażanie i grillowanie.

 

 

 

 

6. Piekarnik do zabudowy Samsung BQ1VD6T131

 

1-samsung-dual-cook-bq1vd6t131Samsung Dual Cook BQ1VD6T131 to najtańszy model w naszym zestawieniu. Sprawdźmy czy jest to dobry i tani piekarnik parowy. Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą szerokość 595 mm, wysokość 595 mm, głębokość 572 mm i pracuje ono w zakresie temperatur 40-250 °C.

Łącznie piekarnik parowy samsung posiada 68 programów automatycznych i jest sterowany elektronicznie. Najciekawsze funkcje to np. Dual Cook – umożliwiająca przygotowanie dwóch potraw jednocześnie. Kolejny atrakcyjny program, to Steam Add, – czyli nawilżanie potraw podczas pieczenia. Jednak najważniejszą cechą tego piekarnika, jest możliwość gotowania na parze, m.in. w specjalnym naczyniu o pojemności 12 l.

Urządzenie posiada specjalny system uzupełniania i usuwania wody. Z przodu piekarnika znajduje się komora, do której wlewa się wodę i można ją uzupełniać podczas pracy, a specjalny przycisk usuwa wodę, gdy po skończonej pracy nie jest już potrzebna. Ponadto w tym urządzeniu zostały zamontowane 2 grzałki i grill. Wnętrze piekarnika jest oświetlone dwoma żarówkami o mocy 25 W.

Powłoka wewnątrz wykonana jest z emalii ceramicznej. Urządzenie posiada również blokadę nieuprawnionego dostępu. Dla klientów użyteczne okazało się wspomaganie pieczenia parą, a także możliwość rozdzielnia piekarnika na dwie oddzielne komory. Po podzieleniu, każda z nich może być wykorzystywana do pieczenia innej potrawy, a zapachy między nimi nie przenikają.

Samsung Dual Cook BQ1VD6T131 to niezawodny piekarnik parowy. Jego wymiary zewnętrzne to szerokość – 59,5 cm, wysokość – 59,5 cm oraz głębokość 57,2 cm. Urządzenie ma powłokę wewnętrzną wykonaną z emalii ceramicznej, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Produkt cieszy się uznaniem wielu konsumentów.

 

Zalety

Programy pracy: Urządzenie posiada aż 68 programów automatycznych. Nie musisz więc być specjalistą od gotowania i pieczenia, aby Twoje dania zawsze były idealne. Co istotne, piekarnik jest sterowany elektronicznie, co też ułatwia nam pracę w kuchni.

Dual Cook: Wśród najciekawszych funkcji piekarnika możemy wyróżnić Dual Cook, czyli pieczenie dwóch potraw jednocześnie bez obawy, że zapachy się wymieszają.

Gotowanie na parze: Sprzęt ten daje nam możliwość gotowania na parze, np. w specjalnym naczyniu o pojemności 12 l.

System uzupełniania i usuwania wody: Prezentowany produkt posiada specjalny system uzupełniania i usuwania wody. Wygląda to tak, że z przodu piekarnika znajduje się komora. To do niej wlewa się wodę, również w czasie pracy. Natomiast po zakończeniu pieczenia naciskamy specjalny przycisk i pozbywamy się zbędnej wody.

Oświetlenie: Urządzenie posiada wewnętrzne oświetlenie – dwie żarówki o mocy 25 W. To dzięki nim mamy wgląd w proces przygotowania potraw, bez konieczności otwierania piekarnika.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki piekarnik parowy kupić?

 

Tematem tego poradnika będzie dobry piekarnik parowy. Urządzenie to pojawiło się na rynku AGD już dość dawno, ale dopiero teraz zostało spopularyzowane i zauważone przez konsumentów, jako sprzęt pomocny w codziennym przygotowaniu zdrowego i smacznego pożywienia. Zatem opiszemy najważniejsze cechy piekarnika parowego, aby pozwolić Państwu na zapoznanie się z tym urządzeniem, a także wskażemy, na jakie cechy należy zwracać uwagę przy zakupie piekarnika.

Jak działa piekarnik parowy

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki piekarnik parowy wybrać, najpierw trzeba poznać to urządzenie. Aby najprościej określić, co to jest piekarnik parowy, można by powiedzieć, że jest to piekarnik, który ma funkcję gotowania na parze. Test piekarników parowych udowadnia, że istnieją piekarniki parowe, które umożliwiają tradycyjne pieczenie, gotowanie na parze, a także pieczenie z wykorzystaniem pary. Nomenklatura tutaj też nie jest prosta, bo istnieją urządzenia do gotowania na parze z funkcją piekarnika, albo piekarniki z funkcją pary. Te drugie mają zwykle również możliwość podpiekania potrawy, gotowania w niskiej temperaturze, czy grillowania. Niezależnie, o jakiej nazwie wybierzesz model, takie urządzenie powinno mieć różne programy pieczenia, do przygotowywania różnego rodzaju jedzenia.

Na przykład pieczenie mięsa, warzyw, czy ryb odbywa się w różnych warunkach i temperatury i długości obróbki. Niektóre najlepsze piekarniki parowe dysponują funkcją przygotowywania wielu potraw równocześnie, na różnych półkach piekarnika, również o zróżnicowanych parametrach pieczenia tych potraw. Piekarniki takie mają możliwość ustawienia różnych temperatur na różnych półkach.

 

Rodzaje piekarników parowych

Pod względem budowy, czy sposobu wykorzystana, również znajdziemy tu dużą rozmaitość. Dobrze jest więc przed zakupem przeglądnąć ranking piekarników parowych. Mając na uwadze wygląd i funkcjonalność można generalnie rozróżnić dwa typy takich piekarników. Są to urządzenia zintegrowane z płytą grzewczą, czyli normalnym blatem kuchenki z palnikami, albo piekarniki samodzielne, które można zamontować w dowolnym miejscu w kuchni.

Ze względu na technologię grzania wykorzystywaną w piekarniku podział ten może być następujący:

Piekarnik elektryczny parowy: Użyteczny wszędzie tam, gdzie nie ma gazu, lub gazu używać nie chcemy. Urządzenia takie mają precyzyjne ustawienia dotyczące temperatury, a także wiele rozmaitych funkcji dodatkowych.

Piekarnik gazowy: coraz częściej zastępowany elektrycznym, ze względu na większą precyzję ustawień.

A gdy bierzemy pod uwagę dodatkowo funkcje używania pary przy pieczeniu, to znajdziemy dwa rodzaje urządzeń:

Piekarnik parowy: który umożliwia pieczenie przy wykorzystaniu różnych stopni wilgotności. Taki sprzęt pracuje w nieco niższych temperaturach od tradycyjnych urządzeń i może zastąpić gotowanie na parze.

Piekarnik parowy z funkcją pieczenia: obok gotowania na parze umożliwia pieczenie, takie jak w tradycyjnym piekarniku. Dodatkową funkcją jest wówczas użycie pary wodnej do pieczenia i tym samym obniżenie temperatury pieczenia.

Funkcje piekarnika parowego

Zadając sobie pytanie, jaki jest najlepszy piekarnik parowy i czy warto go kupić, trzeba się koniecznie przyjrzeć funkcjom dodatkowym urządzenia. Niestety piekarnik konwekcyjno parowy z funkcją pieczenia na ogół nie ma zbyt wiele możliwości. Najczęściej jest to zaprogramowanie temperatury pieczenia, czasu pieczenia, włączenia, bądź nie, termoobiegu, a także możliwość uruchomienia kilku programów automatycznych, jeśli producent piekarnik wyposażył w takie. Więcej za to oferują nam piekarniki tradycyjne z funkcją pary i tu możemy znaleźć takie udogodnienia jak:

Pieczenie tradycyjne przy użyciu górnej i dolnej grzałki

Termoobieg umożliwiający szybsze pieczenie, a także jednoczesne pieczenie na kilku poziomach piernika.

Opiekacz – czyli klasyczny grill

Supergrill – opiekacz działający z górną grzałką służący do przygotowania mięsa na rożnie obrotowym

Termoobieg wraz z supergrillem umożliwia pieczenia dużych porcji mięsa

Podpiekanie – dolna grzałka przypieka spody potraw

Zarumienianie – górna grzałka przyrumienia potrawy z góry

Funkcja pizza – znakomita do przygotowania tego przysmaku

Ciasta – służy do pieczenia ciasta z użyciem dolnego i górnego grzejnika, a także z włączonym termoobiegiem

Slow cooking – sposób na powolne przygotowanie potraw w kąpieli wodnej oraz niewysokiej temperaturze.

Rozmrażanie – łagodny obieg ciepłego powietrza zapewniający rozmrażanie potraw, a także np. suszenie grzybów.

Wiele z tych funkcji w połączeniu z funkcją pary pozwala na całkiem nowe możliwości w kuchni. Jednak zanim podejmiesz decyzje o zakupie, zastanów się, jakie potrawy robisz najczęściej w kuchni. Czasem posiadanie kilku nieużywanych przez nas funkcji w piekarniku, może spowodować znaczny wzrost kosztów przy zakupie.

Pojemność

Kolejna istotna kwestia przy wyborze piekarnika jest jego wielkość. Na rynku można znaleźć piekarniki z najróżniejszymi funkcjami i o rozmaitych rozmiarach. Najmniejsze modele, są kompaktowe i mogą mieć wymiary już od ok. 45 cm wysokości, 60 cm szerokości, oraz 55 cm głębokości. Są to modele o pojemności od 20 do 27 litrów i można w nich na ogół wykorzystać trzy poziomy do wkładania blachy. Standardowe wymiary piekarnika to wysokość ok. 60 cm, a ich pojemność wynosi od 40 do 60 litrów. Takie piekarniki dysponują znacznie większą liczbą poziomów do umieszczenia blach wewnątrz. Można kupić piekarnik parowy do zabudowy, albo piekarnik parowy wolnostojący.

 

Koszty

Piekarniki parowe w dobrych cenach są już dostępne za kwotę ok. 1000 złotych. Jednak zawierają one jedynie podstawowe funkcje. Aby kupić model z większą ilością możliwości i opcji należałoby się przygotować na koszt ok. 3000 złotych. Najdroższe modele, wyposażone w kilkadziesiąt programów, z temperaturą od 30 do 230 stopni Celsjusza, to koszt już około 6000 złotych. Dlatego warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby i funkcje wybranego modelu, aby wybrać mądrze.

 

 

Jakie dania można przygotować w piekarniku parowym?

 

Piekarnik parowy to wciąż mało znane urządzenie wśród konsumentów. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jakie potrawy można przygotować przy użyciu tego sprzętu. Pojawia się pytanie m.in. czy tego rodzaju piekarnik będzie odpowiedni do pieczenia ciast i przyrządzania różnego rodzaju deserów. Jeśli jesteś ciekaw, do czego przeznaczony jest wspomniany produkt, zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Pieczenie tradycyjne i na parze

Warto zwrócić uwagę na to, że większość piekarników parowych, które można znaleźć w sklepach, umożliwia zarówno pieczenie tradycyjne, jak i na parze. Zakup modelu oferującego te dwie funkcje to rozsądne rozwiązanie, ponieważ konsument nie traci tego, co było mu znane wcześniej (pieczenie tradycyjne), a jedynie zyskuje nowe możliwości. Dzięki temu może eksperymentować w kuchni i tworzyć smaczne dania o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Odpowiadając więc na pytanie Internautów – jaki piekarnik parowy jest polecany przez kucharzy, należy stwierdzić, że znawcy kuchni rekomendują zakup modelu z wieloma funkcjami, który ma także standardowe rozwiązania znane od wielu lat.

 

Smaczne, soczyste mięsa

Piekarnik parowy z pewnością przypadnie do gustu smakoszom mięs. Przy pomocy urządzenia można przyrządzić np. szynkę wieprzową, która może stanowić pyszny dodatek do obiadu. Wiele osób decyduje się także na to, aby mięso, po jego uprzednim ostudzeniu, podawać na chlebie, np. w połączeniu ze świeżymi warzywami czy domowym sosem. Konsumenci zapewniają, że przyrządzane w piekarniku dania są aromatyczne, odpowiednio miękkie, a dodatkowo pozostają soczyste. Do ich przygotowania wystarczy użyć ulubionych ziół i przypraw – nie ma konieczności korzystania z ulepszaczy smaku, które jak wiadomo, często zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia składników. Nie trzeba też smarować mięsa olejem, aby uniknąć przypalenia. W rezultacie danie jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe.

 

Pyszne ciasta na różne okazje

Sporo osób błędnie myśli, że piekarnik parowy przyda się tylko podczas gotowania obiadów. Warto więc rozwiać wszelkie wątpliwości. Przy pomocy sprzętu możemy nie tylko przyrządzić dania mięsne czy ryby, ale także upiec smaczne ciasto, które zachwyci naszych gości. Piekarnik parowy jest szczególnie polecany do pieczenia serników – ciasto jest chrupiące, a wnętrze pozostaje odpowiednio wilgotne, przez co deser zaskakuje niepowtarzalnym smakiem i kremową konsystencją. Model będzie odpowiedni także do przygotowania innych deserów – tortów, ciasteczek czy owocowych tart. Warto wspomnieć, że przygotowane na parze ciasto jest lekkie, dzięki czemu rozpływa się w ustach. Można pokusić się o stwierdzenie, że przygotowywanie deserów przy użyciu piekarnika parowego jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku korzystania z tradycyjnego modelu. Wszystko przez dołączoną do zestawu termosondę, czyli specjalnie zaprojektowany termometr umożliwiający dokładne określenie temperatury potrawy. Dzięki temu elementowi możemy sprawdzić, czy ciasto jest dobrze upieczone. Termosonda jest także często używana podczas przygotowywania innego rodzaju dań m.in. mięs.

Coś dla fanów pizzy

Skoro była mowa o ciastach, warto wspomnieć, że piekarnik parowy idealnie nada się do przyrządzenia domowej pizzy. Zazwyczaj oferowane przez producentów urządzenia mają specjalne opcje do przygotowania tego rodzaju dania. Wystarczy więc odpowiednio ustawić sprzęt tj. wybrać określony w instrukcji przycisk i gotowe. W rezultacie nawet osoba, która nie ma dużego doświadczenia w pieczeniu pizzy może liczyć na to, że potrawa wyjdzie smaczna, a przygotowane ciasto będzie idealnie wypieczone i chrupiące.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest piekarnik parowy?

Piekarnik parowy to urządzenie, które łączy w sobie zarówno zalety zwykłego piekarnika, jak i korzyści wynikające z użytkowania sprzętu do gotowania na parze. Piekarnik tego typu wykorzystuje do pracy nie tylko parę wodną, ale też konwencjonalną metodę ogrzewania. Część ciepła pochodzi z powietrza, a część z pary, dlatego też możliwe jest przygotowanie nie tylko słonych potraw, ale też ciast, które wymagają pieczenia. Z reguły piekarniki parowe to sprzęty przeznaczone do zabudowy i wyglądają jak klasyczne piekarniki. Poszczególne sprzęty różnią się nie tylko wielkością czy designem, ale przede wszystkim funkcjami. Niektóre piekarniki parowe mają m.in. opcje termoobiegu, opiekacza, super grilla i podpiekania.

P2: Jak wyczyścić piekarnik parowy?

Czyszczenie piekarnika parowego nie powinno być niczym trudnym, co stanowi jeden z wielu atutów zachęcających do jego zakupu. Zazwyczaj urządzenia tego typu mają specjalne programy czyszczące, które trzeba tylko ustawić i odczekać, aż upłynie określony czas. Zwykle czynność zajmuje około 25 minut. Na skutek działania pary resztki jedzenia znajdujące się w środku piekarnika stają się miękkie i można bardzo łatwo je usunąć (bez konieczności szorowania i używania mocnych detergentów). Praktycznym rozwiązaniem stosowanym w niektórych urządzeniach jest funkcja powiadamiania o tym, że sprzęt wymaga czyszczenia. Dzięki niej nie ma szansy na to, że zapomnimy o odpowiedniej pielęgnacji swojego piekarnika.

 

P3: Jaki piekarnik – parowy czy zwykły?

Część osób może zastanawiać się, czy rzeczywiście warto inwestować w piekarnik parowy, czy może lepiej pozostać przy klasycznym modelu. Urządzenie parowe jest bardziej użyteczne, bo nie tylko można w nim przygotowywać takie same potrawy, jak w zwykłym piekarniku, ale dodatkowo gotować na parze i w ten sposób lepiej i łatwiej zadbać o zdrowszą dietę. O tym, jaki sprzęt jest dla nas lepszy powinniśmy przede wszystkim zdecydować na podstawie naszych preferencji i potrzeb. Jeśli rzadko robimy coś w kuchni, piekarnik tradycyjny z pewnością nam wystarczy. Jeśli jednak lubimy eksperymentować i zależy nam na utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych, model parowy będzie lepszym wyborem.

 

P4: Co daje piekarnik parowy?

Możesz zastanawiać się, dlaczego warto inwestować w piekarnik parowy. Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że sprzęt ma sporo zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim funkcjonalność. W piekarniku tego typu można nie tylko piec ciasta, przygotowywać mięsa czy ziemniaczane zapiekanki, ale też gotować na parze bez użycia tłuszczu. Mając taki sprzęt w swoim domu można eksperymentować ze zdrowymi przepisami i tym samym zmieniać nawyki żywieniowe swoje i swojej rodziny. Inwestując w piekarnik parowy nie trzeba dodatkowo inwestować w zwykłe urządzenie parowe, co stanowi zarówno oszczędność pieniędzy, jak i miejsca w kuchni.

P5: Jak podłączyć piekarnik parowy?

Podłączenie piekarnika parowego nie powinno być skomplikowane, jednak trzeba wiedzieć, że większość urządzeń jest przeznaczona do zabudowy. W związku z tym możemy potrzebować pomocy fachowca, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego typu prac albo brakuje nam potrzebnych narzędzi. Aby określić, czy jesteśmy w stanie sami podłączyć piekarnik parowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją. Koszt instalacji urządzenia zwykle nie jest zbyt duży, a montaż przez fachowca daje pewność, że urządzenie będzie działało tak, jak powinno.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ