Ranking 14 najlepszych zmywarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Zmywarka – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zmywarka to alternatywa dla ręcznego mycia naczyń i dziś taki sprzęt możemy znaleźć w większości domów. Nie zawsze jednak wiadomo, jakie urządzenie kupić, aby spełniało nasze oczekiwania. Pomocny w tym będzie nasz artykuł, w którym przedstawiamy najlepsze modele w 2024 roku. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje zmywarka Bosch SPS25CI03E. Urządzenie cicho pracuje, nie zużywa dużo energii i ma 5 programów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Godnym uwagi sprzętem jest również zmywarka Bosch SMS46GI05E0. Ma ona niewielkie wymiary, dobrze radzi sobie z najbardziej zabrudzonymi naczyniami i zużywa przy tym mało energii.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest ciche, a dzięki wymiennikowi ciepła suszenie jest efektywne. Zmywarka nie pobiera dużo energii. Wysoka jakość wykonania oraz system AntiFingerprint sprawiają, że urządzenie jest łatwe do utrzymania w czystości.

Wady

Ten model charakteryzuje się dosyć dużym zużyciem wody w cyklu jak na swoją pojemność. To wąska zmywarka, a zatem jej ładowność może okazać się niewystarczająca podczas większych, rodzinnych imprez.

Podsumowanie

To dobry sprzęt w rozsądnej cenie, który doskonale spisze się do codziennego użytkowania. Urządzenie jest wydajne, łatwe w obsłudze i pasuje do niemal każdej kuchni.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest pojemne, a przygotowanie naczyń do mycia ułatwiają dodatkowe systemy, takie jak na przykład VarioFlex. Klasa energetyczna A++ jest gwarancją niskiego zużycia energii, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Wady

Zmywarka jest jednym z większych modeli dostępnych na rynku. Nie sprawdzi się ona w małej kuchni. Przedział temperatur, w jakich może odbywać się zmywanie jest wąski i wynosi zaledwie 10 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Urządzenie ma liczne programy odpowiadające potrzebom różnie zabrudzonych naczyń. Zmywarka jest energooszczędna, zmieści dużo naczyń, a jej obsługa nie sprawia problemów.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt zużywa mało energii i świetnie spisze się w niewielkich kuchniach, gdzie nie ma możliwości ustawienia pełnowymiarowej zmywarki. Wymiary zostały dobrane w taki sposób, aby możliwe było zmieszczenie zmywarki pod zlewem kuchennym.

Wady

Model ma małą ładowność, więc może nie sprawdzić się u większej rodziny. Zużycie wody jest stosunkowo duże, biorąc pod uwagę tę wartość w innych dostępnych na rynku sprzętach, które mają większą ładowność.

Podsumowanie

To urządzenie jest polecane, gdy nie mamy miejsca na pełnowymiarową zmywarkę, ale zależy nam na optymalnym zużyciu energii i czystych naczyniach.

 

 

14 najlepszych zmywarek. Opinie w 2024 roku

 

Inwestując w sprzęt do kuchni, liczymy, że będzie on niezawodny i posłuży przez lata. Warto więc zapoznać się z ofertami różnych producentów, zanim podejmie się ostateczną decyzję zakupową. Można to zrobić, czytając poniższy ranking prezentujący najlepsze zmywarki w roku 2024.

 

Zmywarka 45

 

1. Zmywarka Bosch SPS25CI03E 

 

Ranking zmywarek otwiera ekonomiczne i wydajne urządzenie Bosch SPS25CI03E. Ma ono klasę energetyczną A+, a klasa zmywania oraz suszenia to A. W jednym cyklu sprzęt zużywa 0,78 kWh, a roczne zużycie energii szacuje się na 220 kWh. Urządzenie ma pięć programów pracy, a temperaturę zmywania można ustawić w zakresie od 40 do 70 stopni Celsjusza.

Pojemność użytkowa zmywarki wynosi 9 kompletów, co w praktyce zupełnie odpowiada potrzebom przeciętnej rodziny. To stosunkowo mały sprzęt. Jego wysokość wynosi 84,5 cm, głębokość – 60 cm, a szerokość – 45 cm, dzięki czemu może zostać zamontowany nawet w kuchni, w której nie ma wiele miejsca. 

Zmywarka 45 cm jest ceniona przez użytkowników za dobrze opracowane programy m.in.: Suszenie Extra, które optymalizuje proces suszenia poprzez zastosowanie odpowiednich temperatur, dzięki czemu naczynia nie tylko są suche, ale również nabłyszczone i bez zacieków.

 

 

 

 

Zmywarka Bosch

 

2. Zmywarka Bosch SMS46GI05E0 

 

Dobra zmywarka to produkt Bosch SMS46GI05E0. Pomimo większych gabarytów oraz jednorazowego zużycia energii w cyklu, wynoszącego 0,9 kWh niż liderka rankingu, zaklasyfikowana jest do klasy energetycznej A++ oraz klas zmywania i suszenia A. Roczne zużycie energii szacuje się na 258 kWh, a jednorazowe zużycie wody w cyklu wynosi 9,5 litra. Urządzenie oferuje 6 programów mycia, a temperatury, w jakich możliwe jest zmywanie to 40, 45 i 50 stopni Celsjusza.

Zmywarka Bosch ma szerokość i głębokość – 60 cm oraz wysokość – 84,5 cm, co czyni ją kompatybilną z meblami kuchennymi o standardowej wysokości. Pojemność użytkowa urządzenia wynosi 12 kompletów, co odpowiada potrzebom większego gospodarstwa domowego. Na uwagę zasługują nowatorskie rozwiązania, takie jak na przykład AntiFingerPrint, czyli specjalna powłoka, dzięki której na obudowie urządzenia nie pozostają nieestetyczne i trudne do usunięcia odciski palców

Ze względu na wysoką efektywność oraz liczne i dobrze przemyślane programy, urządzenie zyskuje sporo pozytywnych recenzji od zadowolonych użytkowników. Doceniają oni m.in. wymienniki ciepła, pozwalające na właściwe zmywanie delikatnego szkła (na przykład kieliszków) czy porcelany.

 

 

 

 

Zmywarka kompaktowa

 

3. Zmywarka kompaktowa Electrolux ESF2400OK

 

Electrolux ESF2400OK to dobra i tania zmywarka, która zmieści się nawet w najmniejszej kuchni. Nie jest to urządzenie przeznaczone do zabudowy, jednak prezentuje się ono estetycznie. Zmywarka ma obudowę w czarnym kolorze. Klasa energetyczna urządzenia to A+, a klasy suszenia i zmywania określono natomiast jako A.

Pojemność użytkowa urządzenia wynosi 6 kompletów, a jednorazowe zużycie energii to zaledwie 0,61 kWh, natomiast wody – 6,5 litra na cykl. Roczne zużycie energii szacuje się na poziomie 174 kWh, a roczne zużycie wody to około 1820 litrów. Urządzenie ma wymiary: 43,8 cm x 55 cm x 50 cm. Poziom generowanego hałasu wynosi około 50 dB.

Opinie o zmywarkach tego producenta są bardzo dobre i nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Urządzenie chwalone jest nie tylko za efektywność i ładny wygląd, ale także za cichą pracę. Ta zmywarka kompaktowa doskonale radzi sobie z czyszczeniem nawet mocno zabrudzonych naczyń.

 

 

 

 

Mała zmywarka

 

4. Zmywarka Candy Brava CDCP 6/E

 

Candy Brava CDCP 6/E to mała zmywarka, która jest porządnym i efektywnie działającym urządzeniem radzącym sobie nawet z mocno zabrudzonymi naczyniami. Pomimo niewielkich rozmiarów (43,8 cm x 55 cm x 50 cm) mieści aż 6 kompletów naczyń w jednym cyklu.

Zużycie energii w jednym cyklu wynosi 0,62 kWh, a w ujęciu rocznym jest na poziomie 174 kWh. W jednym cyklu zmywarka zużywa zaledwie 6,5 litra wody, co jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu jej obiegu i magazynowania. Urządzenie zaklasyfikowano do klasy energetycznej A+ oraz do klasy suszenia i zmywania A. 

Ten model zmywarki doskonale spisuje się w małych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na wstawienie pełnowymiarowego urządzenia. Ten model przeszedł pozytywnie test zmywarek. Wszystko dzięki niskiemu zużyciu wody, korzystnemu nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Użytkownicy tego sprzętu są zadowoleni ze swojego wyboru, także z powodu łatwej i intuicyjnej obsługi.

 

 

 

 

Zmywarka Whirlpool

 

5. Zmywarka Whirlpool WFC3C26X 

 

Zmywarka Whirlpool WFC3C26X to urządzenie energooszczędne (o czym świadczy klasa energetyczna A++), ciche i dobrze przemyślane. Jest ono polecane szczególnie do kuchni, w której jest sporo miejsca na umieszczenie takiego sprzętu.

Wymiary urządzenia to: 85 cm x 60 cm x 60 cm . Jednorazowo w środku mieści się aż 14 kompletów. Zużycie energii w jednym cyklu wynosi 0,93 kWh, a w ujęciu rocznym plasuje się na poziomie 256 kWh. Zużycie wody w cyklu wynosi natomiast 9 litrów, a poziom generowanego hałasu to zaledwie 46 dB. 

Użytkownicy cenią sobie to urządzenie za niezawodność, a także za maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz oraz możliwość dopasowania jej do swoich potrzeb, na przykład dzięki regulowanemu górnemu koszowi czy pojemnikowi na sztućce. Często chwalona jest także funkcja Multizone umożliwiająca zmywanie strefowe, dzięki której można umyć nawet niewielką ilość naczyń, nie czekając na zapełnienie całego urządzenia.

 

 

 

 

Zmywarka Electrolux

 

6. Zmywarka Electrolux ESF4513LOX

 

Zmywarka Electrolux ESF4513LOX to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością miejsca, aby zainstalować pełnowymiarowe urządzenie, jednak oczekują efektywnie działającego sprzętu w rozsądnej cenie. Urządzenie ma szerokość równą 44,6 cm i jednorazowo jest w stanie pomieścić 9 kompletów naczyń.

Klasa energetyczna urządzenia to A+, natomiast klasy zmywania i suszenia to A. Zużycie wody w jednym cyklu zmywania wynosi 9,9 litra. Za niskie zużycie energii odpowiada automatyczny wyłącznik, który odłącza urządzenie od sieci już kilka minut po zakończeniu programu. Na uwagę zasługuje także funkcja Sensor Control wykrywająca poziom zabrudzenia naczyń i dobierająca do niego odpowiednią ilość wody. Zmywarka ma 6 programów, a zmywanie może odbywać się w temperaturach 45, 50, 55, 60 i 70 stopni Celsjusza. 

Urządzenie jest chętnie wybierane przez użytkowników i to nie tylko z powodu korzystnej ceny, ale także funkcjonalności. Kupujący chwalą także dobrze przemyślane detale, jak na przykład gumowe stabilizatory, dzięki którym szklanki i kubki są dobrze podtrzymywane podczas zmywania.

 

 

 

 

Zmywarka Beko

 

7. Zmywarka Beko DFS26024W 

 

Beko DFS26024W to dobra propozycja dla osób, które nie lubią przepłacać. To urządzenie wyróżnia się niską ceną, jeśli wziąć pod uwagę modele o podobnych parametrach. Zmywarka została zakwalifikowana do klasy energetycznej A++, klasa zmywania i suszenia to A. Pojemność wynosi 10 kompletów przy jednorazowym załadunku.

Urządzenie ma: Wysokość 85 – cm, szerokość – 45 cm i głębokość – 60 cm. Zużycie energii w jednym cyklu jest na poziomie 0,74 kW. Szacowane roczne zużycie to 211 kWh. Poziom hałasu emitowany przez urządzenie wynosi zaledwie 47 dB. Zmywarka Beko ma 6 programów, a mycie naczyń możliwe jest w temperaturach: 40, 45, 50, 60, 65 i 70 stopni Celsjusza.

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że to solidne urządzenie w korzystnej cenie. Ma ono m.in. system regulowania wsporników talerzy i pozwala na ustawienie wysokości poziomów tak, aby jak najlepiej dopasować wnętrze do ilości i rozmiarów czyszczonych naczyń.

 

 

 

 

Zmywarka 60

 

8. Zmywarka Bosch SMS 50D48EU 

 

Zmywarka 60 cm Bosch SMS 50D48EU ma liczne programy, które optymalizują i ułatwiają proces zmywania, takie jak na przykład technologia ActiveWater odpowiadająca za oszczędność wody czy VarioSpeed, która pozwala na skrócenie czasu zmywania przy zachowaniu czystości i błysku zmywanych naczyń.

Wysokość urządzenia wynosi 84,5 cm, a szerokość i głębokość liczą 60 cm. Zmywarka ma pięć programów pracy, a zakres temperatur, w jakich możliwe jest zmywanie, zawiera się w przedziale od 45 do 70 stopni Celsjusza. Urządzenie jednorazowo może pomieścić 12 kompletów naczyń. Klasa energetyczna tej zmywarki to A+, natomiast efektywność zmywania i suszenia zaklasyfikowano do klasy A.

To urządzenie doskonale spisze się, jeśli oczekujemy dużej, pojemnej i niezawodnej zmywarki. Produkty marki Bosch od wielu lat są chętnie wybierane przez użytkowników, a opisywany model cieszy się szczególną popularnością. Sprzęt jest pozytywnie oceniany za swoją solidność i efektywność działania.

 

 

 

 

Zmywarka Siemens

 

9. Zmywarka Siemens SN236I02KE

 

Zmywarka Siemens SN236I02KE to urządzenie warte swojej ceny. Producent zadbał o efektywne rozprowadzanie detergentu i wyposażył sprzęt w asystenta dozowania, który odpowiada za pełne wykorzystanie multitabletki. Przydaje się on także do mycia delikatnego szkła (przeznaczony do tego specjalny program).

Zmywarka ma wymiary: wysokość – 84,5 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 60 cm. Zaklasyfikowana została ona do klasy energetycznej A++, jednak prócz wysokiej efektywności energetycznej na uwagę zasługuje także poziom emitowanego przez urządzenie hałasu – 44 dB. Pojemność użytkowa sprzętu wynosi 13 kompletów, a zmywanie może odbywać się w temperaturze: 40, 45, 50, 55, 60, 65 i 70 stopni Celsjusza. 

Kupujący chwalą ten model za dobrze przemyślane i ładowne wnętrze wyposażone w takie systemy jak varioFlex, czyli system składanych elementów w koszu. Umożliwia to odpowiednie podparcie i rozmieszczenie naczyń. System vario3 pozwala załadować sztućce w dodatkowej szufladzie, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń dla większych naczyń. 

 

 

 

10. Zmywarka do zabudowy Bosch SMV46KX00E

 

Urządzenie Bosch SMV46KX00E pomieści 13 kompletów naczyń. Sprzęt ma 6 programów zmywania. Zmywarka została wyposażona w sensor załadunku, który dozuje wodę odpowiednio do ilości włożonych do komory naczyń. Prezentowany model ma także czujnik AquaSensor. Przy pomocy wiązki światła steruje on płukaniem (ocenia ilość tłuszczu, resztek jedzenia i detergentów w wodzie).

Produkt ma wymiary: szerokość – 59,8 cm, wysokość – 81,5 cm oraz głębokość – 55 cm. Zmywarka ma zabezpieczenie przed zalaniem, jak również przed przypadkowym włączeniem przez dzieci. Aby w krótkim czasie umyć naczynia (np. gdy w domu pojawili się niezapowiedziani goście), wystarczy wykorzystać funkcję VarioSpeed Plus. Dzięki niej czas płukania znacząco się skraca, ale nie wpływa to na efektywność usuwania zabrudzeń.

Sprzęt spodobał się konsumentom, gdyż cicho pracuje i pozwala zmniejszyć rachunki za zużycie wody oraz energii elektrycznej. Model marki Bosch jest ponadto bardzo łatwy w obsłudze. Urządzenie ma asystenta dozowania, za sprawą którego używane do zmywania tabletki rozpuszczają się w całości i są równomiernie rozprowadzane w komorze.

Bosch SMV46KX00E to zmywarka o wymiarach: 59,8 cm x 81,5 cm x 55 cm. W komorze urządzenia zmieści się 13 kompletów naczyń. Model ma 6 programów pracy.

 

Zalety

Funkcja opóźnienia startu: Za sprawą funkcji opóźnienia startu możemy ustalić odpowiedni czas zmywania naczyń. To oznacza, że będziemy mieć czyste naczynia np. od razu po powrocie z pracy.

Sensor załadunku: Sprzęt wyposażono w sensor załadunku, który odpowiada za dozowanie wody w zależności od ilości włożonych do komory naczyń. To pozwala na zmniejszenie rachunków, również za prąd.

Bezpieczne mycie delikatnego szkła: Nie musimy się obawiać, że kieliszki lub szklanki z cienkiego szkła pękną w czasie mycia. Zapobiega temu specjalny program Szkło 40 st. C.

Funkcja VarioSpeed Plus: W sytuacji, gdy potrzebne nam są czyste naczynia (np. gdy w domu pojawili się niezapowiedziani goście), możemy je umyć z wykorzystaniem funkcji VarioSpeed Plus. Czas zmywania i suszenia talerzy oraz kubków znacząco się wtedy skraca.

Cicha praca: Sprzęt ma wydajny i nowoczesny silnik gwarantujący cichą pracę.

 

Wady

Trudny montaż: Samodzielny montaż zmywarki może okazać się trudny ze względu na mało szczegółową instrukcję.

 

 

 

 

11. Zmywarka do zabudowy Siemens SN636X03ME

 

Sprzęt Siemens SN636X03ME pomieści 14 kompletów naczyń. Zmywarka generuje hałas na poziomie 44 dB, a jej dokładne wymiary to: szerokość – 59,8 cm, wysokość – 81,5 cm i głębokość – 55 cm. Model ma 6 programów pracy, w tym: Szkło 40 st. C, Eko 50 st. C i Garnki 70 st. C.

Zmywarka ma asystenta dozowania, dlatego nie musimy się martwić, że użyty do zmywania naczyń detergent nie rozpuści się w całości. Ponieważ wysokość górnego kosza możemy samodzielnie regulować, w komorze z pewnością zmieszczą się wszystkie kubki, kieliszki i naczynia o niestandardowych kształtach. Produkt ma też specjalną szufladę Vario3, w której można umieścić zarówno sztućce, jak też np. filiżanki do espresso.

Konsumenci uważają, że sprzęt działa efektywnie, a w dodatku pozwala zmniejszyć zużycie wody. Urządzenie wyposażono w wydajny i cicho działający silnik, a także zabezpieczenia zapobiegające zalaniu mieszkania w przypadku awarii. Wiele osób doceniło zmywarkę za program auto, który sam dobiera ilość wody oraz jej temperaturę.

Zmywarka Siemens SN636X03ME pomieści 14 kompletów naczyń. Sprzęt generuje hałas do 44 dB. Wymiary modelu to: 59,8 cm x 81,5 cm x 55 cm.

 

Zalety

System AquaStop: Produkt wyróżnia się zastosowaniem systemu bezpieczeństwa AquaStop, który zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Program auto: Jeśli nie potrafimy samodzielnie dobrać temperatury wody, możemy skorzystać z programu auto. Wtedy urządzenie dopasuje optymalne parametry pracy za nas.

Wygodny załadunek: W komorze sprzętu z pewnością zmieszczą się wszystkie brudne naczynia, niezależnie choćby od ich kształtu. Wszystko przez to, że możemy swobodnie regulować wysokość górnego kosza.

Silnik iQdrive: Wewnątrz urządzenia znajduje się nowoczesny silnik iQdrive gwarantujący cichą pracę, wydajność oraz niezawodność. Element ten jest wyjątkowo trwały i nie ulega awariom.

 

Wady

Za cichy sygnał zakończenia pracy: Specjalny sygnał dźwiękowy informuje nas o zakończeniu zmywania, ale według konsumentów jest za cichy i można go nie usłyszeć, np. podczas oglądania telewizji lub gdy w kuchni włączony jest okap.

 

 

 

 

12. Whirlpool Zmywarka do zabudowy WFO3C236X

 

Zmywarka Whirlpool WFO3C236X przydaje się w każdym domu. Sprzęt ma zabezpieczenie przed dziećmi. Do dyspozycji jest 10 programów, które są przeznaczone do mycia naczyń o różnym stopniu zabrudzenia. Podczas jednego cyklu zużycie energii wynosi 0,93 kWh, a wody od 6 l (program ECO).

Sprzęt dobiera program mycia do stopnia zabrudzenia naczyń, aby nie marnować wody. Istnieje możliwość ustawienia czasu, kiedy zacznie się mycie naczyń. Istnieje możliwość wybrania mycia strefowego, co przydaje się, kiedy masz niewiele naczyń do wyczyszczenia, myje się wtedy tylko górny lub dolny koszyk, co zmniejsza zużycie prądu i wody.

Woda użyta do płukania z poprzedniego mycia jest wykorzystywana przy kolejnym, co pozwala na zaoszczędzenie wody. Wymiary sprzętu są równe: wysokość – 85 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 60 cm, a jego waga to 47 kg. Konsumenci cenią ten produkt za dużą pojemność. Wielu kupujących chwali automatyczne wyliczanie, ile czasu potrwa dane mycie.

Urządzenie Whirlpool WFO3C236X zużywa 0,93 kWh, oraz 6 l wody na jeden cykl. Sprzęt ma wymiary równe 85 cm x 60 cm x 60 cm i waży 47 kg. W zmywarce mieści się 14 kompletów naczyń.

 

Zalety

Programy: Model ma 10 programów. Istnieje możliwość włączenia programu krótkiego, intensywnego czy automatycznego zależnie od potrzeb.

Woda z płukania: Dla zwiększenia oszczędności woda z płukania z poprzedniego cyklu jest wykorzystywana do mycia w kolejnym cyklu, co ma duże znaczenie dla środowiska, ponieważ zmniejszamy tym samym zużycie wody. W przypadku, gdy miną 72 godziny od poprzedniego mycia, woda jest wymieniana.

Szybkość mycia: Zmywarka szybko myje naczynia, więc jeśli są one potrzebne, można włączyć krótki program. Sprzęt dostosowuje pracę do poziomu zabrudzenia, co zapewnia dużą oszczędność energii i czasu.

 

Wady

Blat: Rogi blatu są wykonane z tworzywa sztucznego, które mocno się rysują.

 

 

 

 

13. Zmywarka Hotpoint Ariston LSTB4B01EU

 

Warto zainteresować się modelem Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU, który sprawdza się w codziennym użyciu i umożliwia zaoszczędzenie czasu na ręcznym myciu naczyń. Zmywarka jest przeznaczona do zabudowy. Urządzenie ma cztery programy zmywania, które umożliwiają dobre wyczyszczenie naczyń, takich jak ekonomiczny, ½ załadunku, intensywny i normalny. Sprzęt jest pojemny i mieści około 10 kompletów naczyń.

Zmywarka jest zaliczana do energooszczędnych i w jednym cyklu zużywa 0,8 kWh. Jeden cykl mycia zużywa także 10 l wody. Sprzęt ma wskaźnik braku soli i nabłyszczacza.

Wymiary produktu są równe: głębokość – 55 cm, szerokość – 44,8 cm i wysokość – 82 cm. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, a panel sterowania jest ukryty. Średni czas jednego cyklu wynosi 180 minut. Konsumenci, którzy używali tego sprzętu, są bardzo zadowoleni, ponieważ wygodnie i szybko układa się w nim naczynia.

Sprzęt Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU podczas jednego cyklu zużywa 0,8 kWh i 10 l wody. Zmywarka jest przeznaczona do zabudowy i ma wymiary 55 cm x 44,8 cm x 82 cm.

 

Zalety

Łatwość obsługi: Zmywarkę można bardzo łatwo uzupełnić naczyniami tak, aby wszystkie dobrze się umyły. Łatwo się ją włącza i odpowiednio ustawia. Urządzenie ma ukryty panel do obsługi.

Dokładne mycie: Niezależnie od użytego programu sprzęt bardzo dobrze myje naczynia i domywa nawet trudne, wysuszone zabrudzenia.

Połowa załadunku: Istnieje możliwość wypełnienia zmywarki jedynie w połowie i umycie naczyń tylko z jednego koszyka. To umożliwia oszczędne zużycie wody i prądu oraz jest wygodne, dlatego podoba się w szczególności osobom, które mieszkają same.

 

Wady

Korozja: Po paru miesiącach użytkowania może się zdarzyć, że na niektórych elementach zmywarki, takich jak np. ścianki czy sufit, może pojawić się rdza, dlatego warto od razu po myciu otwierać urządzenie, aby pozbyć się wilgoci.

Klapka na tabletkę: Warto zwrócić uwagę na zamknięcie klapki na tabletkę, ponieważ może się ono poluzować, co w konsekwencji może prowadzić do jej wyłamania lub wypadnięcia.

 

 

 

 

14. Zmywarka wolnostojąca Siemens SN 25D800EU

 

5. Siemens SN25D800EUOstatnia zmywarka to model niemieckiej firmy Siemens. Klasa energetyczna to A+. Urządzenie zostało wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów.

Wewnętrzna komora wykonana jest ze stali nierdzewnej. Przód zmywarki posiada specjalną powłokę, która sprawia, że odciski palców nie są widoczne. Szerokość zmywarki to 60 cm. Idealnie sprawdzi się w większej kuchni. Jest niezwykle pojemna, a dodatkowo niezwykle elastyczna w załadowaniu. Posiada możliwość regulacji górnej szuflady. Dzięki temu bez problemu pozmywamy w niej także większe naczynia, typu garnki. Największym atutem zmywarki jest system acquaStop.

Gwarantuje on bezterminową ochronę mieszkania przed zalaniem. Dodatkowo producent udziela dziesięcioletniej gwarancji na ochronę wnętrza urządzenia przed przerdzewieniem (warunek to rejestracja w trybie online). Zmywarka posiada pięć programów zmywania.

Jednym z nich jest tryb szybki, który pozwoli na ekspresowe umycie naczyń. Bardzo przydatne są wskaźniki informujące o braku soli i braku nabłyszczacza. Zmywarka jest pozytywnie oceniania. Skutecznie zmywa naczynia i działa bardzo cicho.

Zmywarka Siemens SN25D800EU w klasie energetycznej A+ ma szerokość równą 60 cm. Model ten mieści 12 kompletów. Sprzęt emituje hałas na poziomie 48 dB.

 

Zalety

Łatwe załadowanie: Regulacja szuflady i jej budowa sprawiają, że załadowanie zmywarki nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Poza tym jest to bardzo łatwe.

Aqua Stop: Za sprawą tej funkcji nie musimy obawiać się, że w razie awarii zmywarka zaleje mieszkanie nasze i sąsiadów z dołu.

 

Wady

Pojemność: Na rynku dostępne są 60 cm zmywarki, które mieszczą nawet 14-16 kompletów naczyń. W tej ustawimy tylko 12, co wpływa na jej funkcjonalność.

Głośność pracy: Chociaż nie jest to bardzo głośny sprzęt, niejednokrotnie generuje hałas, który może wpływać na nasz komfort przebywania w kuchni.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką zmywarkę kupić?

 

Wybór AGD z reguły nie jest łatwym zadaniem. Od zmywarek, lodówek czy zamrażarek oczekujemy niezawodności i skuteczności, a także efektywności energetycznej. W związku z tym kupująć któreś z tych urządzeń, trzeba wziąć pod uwagę sporo kwestii. W tym artykule podajemy wskazówki przydatne podczas inwestycji w zmywarkę. Mamy nadzieję, że poniższy poradnik pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najlepsza zmywarka.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Kupujący ma do wyboru sprzęt do zabudowy albo wolnostojący. Zmywarki w dobrych cenach to głównie urządzenia wolnostojące, uchodzą także za łatwiejsze w naprawach czy eksploatacji właśnie z powodu braku zabudowy, jednak są one widoczne w całości, co może nie podobać się osobom decydującym się na dopracowaną kuchnię pod wymiar. Modele do zabudowy są nieco droższe, jednak prawie niewidoczne (jeśli zdecydujemy się na zmywarkę częściowo zintegrowaną, czyli z widocznym panelem sterującym) lub zupełnie niewidoczne (jeśli wybierzemy model całkowicie zintegrowany, w którym panel sterujący jest ukryty wewnątrz urządzenia).

 

Wymiary

Wymiary, a w zasadzie szerokość, to kolejny ważny aspekt. Na rynku dostępne są m.in. małe zmywarki przeznaczone do montażu na przykład pod zlewem. Sprawdzają się one w sytuacji, w której nie mamy możliwości instalacji pełnowymiarowego urządzenia w swojej kuchni. Należy jednak mieć świadomość, że takie sprzęty mają niewielką ładowność (co bezpośrednio wynika z rozmiaru). Często zużywają też sporo wody w przeliczeniu na komplet umytych naczyń. Zmywarki pełnowymiarowe, czyli te o wysokości około 85 centymetrów (jest to wysokość kompatybilna ze zdecydowaną większością blatów mebli kuchennych) mają zwykle szerokość równą 45 cm lub 60 cm. Wady i zalety obu tych zmywarek wynikające z rozmiaru wydają się oczywiste. Małe zmywarki mieszczą w sobie mniej kompletów naczyń, ale są łatwiejsze w montażu i nie ma problemu z ich instalacją w niewielkiej kuchni. Duże zmywarki są ładowne i dobrze sprawdzają się u rodzin z dziećmi. Nie w każdej kuchni jednak taki sprzęt się zmieści. Zastanawiając się, jaką zmywarkę wybrać należy więc wziąć pod uwagę metraż kuchni, a także to, ile osób mieszka w domu czy w mieszkaniu. Przemyślmy też, czy często organizujemy przyjęcia czy spotkania w większym gronie. Jeśli tak, przyda nam się zmywarka o dużej ładowności.

 

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to nie tylko naklejka na froncie urządzenia, ale także jasna informacja dla nas o wpływie zmywarki na wysokość rachunku za prąd. Dlatego też warto ten parametr potraktować poważnie. Klasy energetyczne zmywarek opisane są kolejnymi literami alfabetu, od D (która jest najniższą klasą) do A+++, która jest klasą najwyższą. Współcześnie, kiedy urządzenia coraz lepiej optymalizują zużycie energii, zmywarki w klasach B bądź gorszych są już praktycznie niedostępne. Oczywiście, może okazać się – w przypadku niektórych programów czy dodatkowego suszenia – że zmywarka klasy A++ będzie pobierać więcej energii niż A, jednak należy to do wyjątków. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić szacowane roczne zużycie energii, co w miarę dokładnie pozwoli nam wyznaczyć koszty eksploatacji urządzenia.

 

Zużycie wody

Zużycie wody to kolejny parametr mający wpływ na koszty używania zmywarki. Co prawda podczas ręcznego mycia zużywa się o wiele więcej wody niż podczas zmywania w jakiejkolwiek zmywarce, jednak warto zwrócić uwagę na ten parametr. Należy pamiętać, że zużycie wody to nie tylko kwestia wysokości rachunku, ale także wpływu na środowisko, co współcześnie nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego też najlepsza zmywarka dla osoby troszczącej się nie tylko o swój portfel, ale także o środowisko to taka, która charakteryzuje się niskim zużyciem wody oraz daje możliwość dodatkowego zmniejszenia jej użycia w trybie zmywania niezaładowanej do pełna zmywarki. 

Poziom hałasu

Poziom generowanego hałasu to pozornie nieistotna kwestia, na którą niewiele osób zwraca uwagę, jednak mająca ogromny wpływ na komfort użytkowania. Bywa, że niektóre zmywarki są naprawdę głośne, co może być uciążliwe i utrudniać na przykład swobodną rozmowę. Ma to znaczenie szczególnie w tak zwanych otwartych kuchniach, które są połączone z salonem czy jadalnią. Przyjmuje się, że najmniej uciążliwe są zmywarki generujące hałas na poziomie 50 dB, co odpowiada mniej więcej szmerom w biurze. 

 

Dodatkowe funkcje

Praktycznie wszystkie zmywarki współcześnie wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak program umożliwiający zmywanie nie w pełni załadowanej zmywarki, opóźnienie startu (aby zmywanie mogło odbywać się w godzinach, w których jesteśmy na przykład poza domem) czy specjalne programy do mycia porcelany czy delikatnego szkła. Oczywiście, nie wszystkie funkcje będą dla nas użyteczne, a zatem wybierając urządzenie, warto zapoznać się z listą dodatkowych programów po to, aby urządzenie jak najlepiej odpowiadało naszym potrzebom.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wyczyścić zmywarkę?

Aby wydłużyć działanie zmywarki i zachować higienę, należy ją regularnie czyścić. Najważniejszą kwestią jest wyciągnięcie filtra, w którym zbierają się resztki jedzenia i jego dokładne umycie. Nie możemy jednak zapomnieć także o wyczyszczeniu uszczelek i obudowy, na których zbiera się bardzo dużo brudu i bakterii. Do wyczyszczenia urządzenia możemy używać dostępnych w sprzedaży środków chemicznych, jednak bardziej ekologiczne są domowe sposoby. Dobrze sprawdza się połączenie octu i sody. Roztwór ten neutralizują brzydkie zapachy i ma działanie bakteriobójcze. Sodę należy wsypać do pojemniczka na tabletkę, a ocet umieścić na dnie zmywarki w kubeczku. Nie wylewajmy octu na dno urządzenia, gdyż woda zbyt szybko go wypłucze. 

 

P2: Jak odkamienić zmywarkę?

Jeśli zauważymy, że nasze naczynia są niedomyte i brzydko pachną, a zmywarka głośno pracuje, pobiera więcej energii elektrycznej i jest bardziej podatna na awarię, to znak, że należy ją odkamienić. Do przeprowadzenia procesu należy używać specjalnych środków chemicznych dostępnych na rynku, które skutecznie usuwają kamień i nie uszkadzają naszego sprzętu. Na początku należy opróżnić zmywarkę ze wszystkich naczyń i na jej dno wlać lub wysypać wybrany odkamieniacz. Różni producenci zalecają różne dawki, dlatego przed użyciem preparatu należy zapoznać się z etykietą. Następnym krokiem jest wybranie programu z najwyższą temperaturą i poczekanie, aż cykl mycia się zakończy. 

P3: Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Istnieje wiele przyczyn powodujących, że zmywarka nie domywa naczyń. Jedną z nich jest uszkodzony elektrozawór odpowiadający za dopływ wody. Jeśli zawór jest zapchany lub uszkodzony, do urządzenia nie może dopłynąć odpowiednia ilość wody, co powoduje niedokładne umycie naczyń. Inną przyczyną mogą być zapchane spryskiwacze, które doprowadzają wodę do dolnych koszy. Niedomyte naczynia to również skutek uszkodzonej grzałki, dozownika detergentu lub pompy myjącej. Ważne jest także odpowiednie ułożenie naczyń w urządzeniu. Jeśli talerze i szklanki ułożymy zbyt blisko siebie, zablokujemy w ten sposób swobodny przepływ wody. Pamiętajmy również, aby odpowiednio dobierać program i używać właściwych detergentów. 

 

P4: Co się bardziej opłaca – myć naczynia ręcznie czy w zmywarce?

Ręczne zmywanie naczyń wymaga obecności wody, zlewu, energii elektrycznej lub gazu do podgrzania wody, ściereczki lub gąbki, płynu do naczyń i ścierki do osuszania umytych talerzy. Aby umyć naczynia w zmywarce, potrzebne jest urządzenie, dostęp do wody i energii elektrycznej, a także detergenty do czyszczenia. Eksperci sprawdzili, że koszt jednego cyklu w zmywarce jest mniejszy niż koszt umycia tylu samych naczyń w zlewie. Jednak jeśli do kosztów zmywania dodamy cenę zmywarki, wówczas koszt jednostkowy w przypadku niedługiej eksploatacji będzie wyższy. Z czasem jednak się on zmniejsza i dlatego zakup zmywarki uważa się za dobrą inwestycję. Mimo oszczędności wiele osób wciąż woli myć naczynia ręcznie, często ze względu na brak miejsca w kuchni na zmywarkę. 

 

P5: Ile wody zużywa zmywarka?

Zmywarka, której szerokość wynosi 60 cm, może zużyć od 10 do 30 litrów wody podczas jednego cyklu prania. Ilość ta jest jednak uzależniona od wybranego programu, modelu oraz jego klasy energetycznej. Podczas mycia tej samej ilości talerzy, szklanek i garnków ręcznie, jesteśmy w stanie zużyć nawet 80 litrów wody. Różnica jest zatem znacząca. Jeśli zależy nam na oszczędzaniu wody, mycie naczyń w zmywarce wygrywa bezkonkurencyjnie z tradycyjnym, ręcznym myciem naczyń. 

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Dana

July 17, 2022 at 6:20 pm

Dziękuje za świetny artykuł, uważam że zmywarka Samsung wygrywa, sama użytkuje od dłuższego czasu i uważam że jest najlepsza. Ja mam akurat wolnostojącą 45 cm, model DW50R4080FS. Sprawdza się przy mojej rodzinie i pięknie czyści naczynia. #ambasadorsamsung #opiniawramachtestowaniaproduktu

Répondre
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

July 21, 2022 at 12:59 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

Répondre
Ralf

April 5, 2022 at 9:00 pm

Zmywarka simens, jak i bosch mają plastikowe łożyska, które po 3,4 latach max albo drogi serwis, albo nowa zmywarka. Proszę przejezrc fora z błędem 15, 24, 25. Jestem właśnie na etapie szykania nowej zmywarki po 3,5 roku sama pompa kosztuje 150euro wiec nie będę znowu ryzykować

Répondre
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

April 6, 2022 at 10:31 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

Répondre