Ranking 9 najlepszych lodówek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Lodówka – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zakup lodówki do domu to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać wysokiej jakości sprzęt. Takim produktem jest model Samsung RB37J501MB1, który jest niezwykle pojemny, dzięki zastosowaniu technologii umożliwiającej pogłębienie wnętrza. Lodówka pozwala na szybkie chłodzenie i mrożenie wszystkich produktów, a chłodne powietrze dociera do każdego miejsca w urządzeniu. Jeżeli potrzebujesz lodówki, która pomieści produkty spożywcze o dużych gabarytach, dobrym rozwiązaniem będzie model Bosch KGV33VL31E. Dodatkowa szuflada BigBox umożliwia przechowywanie nawet wysokiego tortu, czy ciasta o dużej średnicy. Oświetlenie LED w lodówce Bosch równomiernie rozjaśnia wszystkie miejsca w urządzeniu, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć konkretny produkt na zapełnionej półce chłodziarki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Lodówka Samsung ma funkcję Space Max, która umożliwia pogłębienie i poszerzenie dostępnej przestrzeni. Dodatkową zaletą modelu jest szybkie zamrażanie produktów oraz specjalna szuflada, która umożliwia ustawienie trzech różnych temperatur na każdym z poziomów. Dzięki temu można przechowywać wiele produktów w odpowiednich dla nich warunkach.

Wady

W lodówce Samsung kłopotliwe jest przełożenie drzwi, aby otwierały się w przeciwną stronę, dlatego trudno jest dopasować urządzenie do każdej kuchni. Ponadto chłodziarka musi być ustawiona w pewnym oddaleniu od ścian i mebli, aby się nie przegrzewała.

Podsumowanie

Lodówka Samsung to dobre urządzenie do szybkiego schładzania i zamrażania produktów. Zimne powietrze jest wewnątrz urządzenia równomiernie rozprowadzane. Lodówka wyposażona jest w wiele funkcji ułatwiających przechowywanie produktów, między innymi szufladę Cool Select Duo, w której można ustawić różne poziomy temperatury.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą lodówki Bosch jest szuflada BigBox, która umożliwia przechowywanie produktów spożywczych o nietypowych wymiarach – bardzo wysokich lub szerokich. Urządzenie szybko zamraża wszystkie artykuły, dzięki funkcji SuperFreezing. Oświetlenie LED ułatwia korzystanie z lodówki zarówno w dzień, jak i wieczorem, ponieważ każde miejsce jest dokładnie rozjaśnione.

Wady

Wadą lodówki Bosch jest mała ilość półek na drzwiach urządzenia. Utrudnia to dobre rozmieszczenie artykułów we wnętrzu chłodziarki oraz przechowywanie niewielkich produktów spożywczych, takich jak jajka lub owoce.

Podsumowanie

Lodówka Bosch umożliwia szybkie schłodzenie produktów spożywczych oraz pozwala uniknąć rozmrożenia artykułów wcześniej zamrożonych. Model ma dobrą klasę energetyczną, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Lodówka pracuje cicho i jest wygodna w użytkowaniu, między innymi dzięki oświetleniu LED.

Rozważ też

Zalety

Lodówka Whirlpool W7 ma wysuwane półki, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Sprzęt jest komfortowy w użytkowaniu dzięki oświetleniu LED, szufladzie szybkiego dostępu oraz zintegrowanemu uchwytowi. Zaletą modelu jest funkcja No Frost zapobiegająca powstawaniu szronu. Lodówka wyposażona jest w szufladę Fresh Box, w której można przechowywać mięso i warzywa, zachowując ich świeżość na dłużej.

Wady

Często wskazywaną wadą lodówki Whirlpool jest natężenie hałasu podczas pracy urządzenia. Może być ono szczególnie uciążliwe, gdy chłodziarka znajduje się blisko sypialni, ponieważ nierzadko dźwięk pracującej lodówki jest niejednostajny, a tym samym bardziej uciążliwy.

Podsumowanie

Model lodówki Whirlpool W7 zapewnia dużo miejsca do przechowywania oraz osobne szuflady na delikatne produkty. Wysuwane i szerokie półki ułatwiają codzienne korzystanie z urządzenia. Lodówka zapewnia szybkie chłodzenie i utrzymywanie stałej temperatury, dzięki czemu wszystkie produkty długo zachowują świeżość.

 

 

9 najlepszych lodówek. Opinie w 2024 roku

 

Poszukując najlepszej lodówki do swojego domu, trzeba zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny sprzętu, ale także pojemność i dodatkowe funkcje. Korzystanie z urządzenia musi być komfortowe dla wszystkich domowników, ponieważ chłodziarka użytkowana jest codziennie. Zakup odpowiedniego sprzętu może okazać się trudny, dlatego przygotowany przez nas ranking lodówek pomoże Ci podjąć decyzję zakupową.

 

Lodówka Samsung

 

1. Lodówka Samsung RB37J501MB1 

 

W każdym domu z pewnością przyda się urządzenie chłodzące, które umożliwi przechowywanie wszelkiego rodzaju produktów spożywczych. Takim sprzętem jest lodówka Samsung RB37J501MB1. Ma 201 cm wysokości, 59,5 cm szerokości oraz 67,5 cm głębokości. Lodówka Samsung znajduje się w klasie energetycznej A+++, dlatego nie zużywa dużych ilości prądu. Dodatkowo wydajny kompresor Digital Inverter pozwala obniżyć koszty użytkowania urządzenia.

Model wyposażony jest w pojemniki o łatwej regulacji. Dla lepszego komfortu użytkowania lodówka Samsung ma funkcję Space Max, która pozwala pogłębić lub poszerzyć dostępną wewnątrz chłodziarki przestrzeń. Półki wykonane ze szkła hartowanego wytrzymują nawet duże obciążenie i są odporne na zarysowania. Lodówka wyposażona jest w funkcję Power Freeze, ułatwiającą szybkie zamrażanie oraz tryb No Frost, który zapobiega powstawaniu szronu. Dodatkowa szuflada Cool Select Duo umożliwia ustawienie aż trzech różnych poziomów temperatury, dostosowanych do artykułów spożywczych.  

Użytkownicy doceniają lodówkę Samsung za dużą pojemność chłodziarki i zamrażarki oraz dodatkową szufladę na artykuły takie jak warzywa, czy mięso. Zaletą urządzenia jest niski pobór energii oraz szybkie schładzanie produktów.

 

 

 

 

Lodówka Bosch

 

2. Lodówka Bosch KGV33VL31E 

 

Jeżeli poszukujesz chłodziarki, w której zmieści się nawet wysoki tort, warto rozważyć zakup lodówki Bosch KGV33VL31E o wymiarach 176 cm wysokości, 60 cm szerokości i 65 cm głębokości. Urządzenie wyposażone jest w specjalną szufladę BigBox, która umożliwia przechowywanie artykułów spożywczych w niestandardowych rozmiarach. Wewnątrz zmieszczą się duże porcje dań przygotowanych na domowe przyjęcia. Korzystanie z lodówki ułatwia oświetlenie LED, które dociera do każdego miejsca wewnątrz urządzenia. W efekcie wszystkie półki są dokładnie oświetlone.

Lodówka Bosch umożliwia szybkie zamrożenie produktów spożywczych oraz utrzymanie w niskiej temperaturze artykułów głęboko zmrożonych, dzięki funkcji SuperFreezing. Tryb wyłącza się natychmiast po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. W rezultacie lodówka nie pobiera niepotrzebnie dużej ilości prądu. Model ma klasę energetyczną A++, dlatego w normalnym trybie pracy koszty eksploatacji są niskie.

Konsumenci, wystawiając opinie o lodówkach Bosch, podkreślają, że model jest komfortowy w użytkowaniu. Zaletą są nieduże wymiary zewnętrzne, które umożliwiają ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu. Lodówka jest bardzo pojemna i tania w eksploatacji.

 

 

 

 

Lodówka dwudrzwiowa

 

3. Lodówka Whirlpool W7 821O OX

 

Wśród chłodziarek najchętniej wybieranych przez użytkowników znajduje się lodówka Whirlpool W7 8210 OX. Ma 338 l pojemności, z czego 104 l zajmuje zamrażarka. Urządzenie ma klasę energetyczną A++, dlatego jest tanie w eksploatacji. Lodówka jest stworzona w taki sposób, aby zapewnić wysoki komfort użytkowania, dlatego wyposażona jest w oświetlenie LED oraz zintegrowany uchwyt wbudowany w drzwi. Półki można wysunąć na 12 cm, co ułatwia dostęp do wszystkich artykułów spożywczych.

Lodówka dwudrzwiowa umożliwia szybkie schładzanie artykułów spożywczych, nie wymaga rozmrażania, dzięki funkcji Total No Frost, która zapobiega powstawaniu szronu. Utrzymanie świeżości produktów jest łatwiejsze dzięki specjalnym komorom, Fresh Box+ i Fresh Box 0. Umożliwiają one przechowywanie delikatnych artykułów, takich jak warzywa i owoce przez długi czas. Jest to możliwe dzięki zachowaniu odpowiedniej wilgotności oraz właściwej temperatury. Funkcja Zmysł Control nieustannie kontroluje i utrzymuje stałe warunki wewnątrz urządzenia.

Zaletą modelu jest pojemność oraz łatwość użytkowania. Konsumenci podkreślają, że lodówka dwudrzwiowa zapewnia dużo miejsca do przechowywania, a specjalne szuflady na warzywa i owoce pozwalają dłużej cieszyć się ulubionym jedzeniem.

 

 

 

 

Lodówka Amica

 

4. Lodówka Amica FD 207.4

 

W niedużej kuchni dobrze sprawdzi się lodówka Amica FD 207.4, ponieważ ma 128,2 cm wysokości, 47,4 cm szerokości oraz 49,8 cm głębokości. Model ma klasę energooszczędną A+, dlatego nie pobiera dużych ilości energii elektrycznej. Lodówka Amica pracuje cicho, poziom produkowanego przez nią hałasu to zaledwie 40 dB. Ponadto chłodziarka w modelu FD 207.4 odszrania się automatycznie, dzięki czemu nie trzeba poświęcać czasu na oczyszczenie powstałego szronu.

Lodówka Amica wyposażona jest w wytrzymałe i odporne na zniszczenia półki z hartowanego szkła. Oprócz standardowych szuflad model ma także podstawkę na jajka oraz pojemniki na warzywa i owoce. Ustawienie półek można dowolnie zmieniać i aranżować zgodnie z własnymi potrzebami, dzięki rozwiązaniu FlexiSpace. Ruchome balkoniki i pojemniki ułatwiają organizację wnętrza lodówki.

Użytkownicy doceniają model za możliwość dopasowania zarówno wnętrza chłodziarki, jak i zewnętrznej obudowy do swoich potrzeb. Podkreślają, że jest to dobra i tania lodówka. Urządzenie może otwierać się w dowolną stronę, zależnie od ustawień zawiasów. Ponadto jest pojemne i cicho pracuje.

 

 

 

 

Lodówka Beko

 

5. Lodówka Beko RCSA 210K20W

 

W rankingu lodówek musi pojawić się lodówka Beko RCSA 210K20W, ponieważ jest to pojemne i wydajne urządzenie w przystępnej cenie. Wymiary chłodziarki z zamrażarką to: 136 cm x 54 cm x 60 cm. Klasa energetyczna modelu to A+, dzięki czemu pobiera niewiele energii elektrycznej. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także pozytywnie wpływa na środowisko. Lodówka jest pojemna i umożliwia wygodne przechowywanie każdego rodzaju produktów. Specjalny uchwyt na butelki pomaga zorganizować przestrzeń wewnątrz chłodziarki.

Pojemniki i półki w lodówce wykonane są z trwałego, przezroczystego materiału. W efekcie wnętrze każdej z szuflad jest dobrze widoczne. Osobny pojemnik na nabiał i mięso ułatwia przechowywanie produktów, które mogą przenieść swój zapach na inne artykuły. Szczelna szuflada przedłuża także świeżość jedzenia. Lodówka Beko wyposażona jest w oświetlenie LED, które jest bardziej energooszczędne niż standardowe żarówki w chłodziarkach.

Użytkownicy w recenzjach na temat urządzenia podkreślają, że jest to lodówka, która zapewnia komfort użytkowania. Rozmieszczenie półek umożliwia organizację wnętrza w sposób odpowiadający wszystkim domownikom.

 

 

 

 

Lodówka retro

 

6. Lodówka Vestfrost VR-FB373-2E0BG 

 

Do kuchni w stylu retro lub vintage warto znaleźć odpowiedni sprzęt. W eleganckim wnętrzu dobrze sprawdzi się lodówka Vestfrost VR-FB373-2E0BG. Wykonana jest w staromodnym stylu, z zaokrąglonymi narożnikami oraz wykończeniem w duchu retro. Nietypowe klamki zamiast zintegrowanych uchwytów nadają lodówce niepowtarzalnego charakteru. Oprócz estetycznego designu chłodziarko-zamrażarka jest także funkcjonalna. Zastosowano w niej filtr Maxi Fresh pochłaniający etylen z warzyw i owoców, który powstaje na skutek dojrzewania. W efekcie produkty roślinne dłużej zachowują świeżość.

Lodówka retro to także lodówka No Frost, co oznacza, że całe wnętrze jest równomiernie schłodzone. Ponadto jonizator Ion Tech neutralizuje nieprzyjemne zapachy, które mogą unosić się wewnątrz lodówki. Urządzenie ma wytrzymałe, teleskopowe półki, które można dowolnie składać lub wysuwać. Dzięki temu wnętrze chłodziarki można dopasować do swoich potrzeb. Półki wykonane są ze szkła, są więc estetyczne i wytrzymałe. Szuflady wyposażone są w regulację wilgotności, która wpływa na proces dojrzewania warzyw i owoców.

Konsumenci podkreślają, że lodówka retro Vestfrost jest nie tylko ładna, ale także komfortowa w użytkowaniu. Rozmieszczenie półek ułatwia przechowywanie produktów, a zastosowane w urządzeniu filtry pozwalają dłużej zachować świeżość produktów.

 

 

 

 

Lodówka czarna

 

7. Lodówka LG GSM860BMAV 

 

Elegancka lodówka LG GSM860BMAV sprawdzi się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Jest to bardzo pojemna chłodziarka o wymiarach 179 cm x 91,2 cm x 71,5 cm i pojemności 600 l. Dzięki temu można łatwo przechowywać wszystkie ulubione produkty i zachować wewnątrz urządzenia porządek. Wewnątrz lodówki znajduje się wiele półek i szuflad, które pozwalają zorganizować przestrzeń. Oświetlenie LED równomiernie rozjaśnia wszystkie miejsca w chłodziarce.

Czarna lodówka LG ma minimalistyczny design i pasuje szczególnie do dużych, przestrzennych wnętrz. Jest także funkcjonalna, a tryb Smart ThinQ podnosi komfort codziennego użytkowania. Poprzez specjalną aplikację można kontrolować ilość zapasów w lodówce oraz sprawdzać stan techniczny urządzenia. Lodówka ma także funkcję Moist Balance Crisper, która umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, co pozwala dłużej zachować świeżość produktów. Filtr Pure N Fresh, zamontowany wewnątrz urządzenia, pochłania nieprzyjemne zapachy pochodzące z artykułów spożywczych.

Przeglądając recenzję lodówki LG, można zauważyć, że użytkownicy chwalą urządzenie za jakość wykonania oraz estetyczny wygląd. Dużym atutem chłodziarki jest pojemność oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, ułatwiających codzienne życie.

 

 

 

 

Lodówka Haier

 

8. Lodówka Haier A3FE632CSJ

 

Wybierając najlepszą lodówkę do swojego domu, warto wziąć pod uwagę lodówkę HAIER A3FE632CSJ. Jest to energooszczędna chłodziarka klasy A+, która pozwala zaoszczędzić pieniądze z domowego budżetu. Urządzenie wyposażono w tryb wakacyjny, który umożliwia zmniejszenie kosztów eksploatacji, gdy wszyscy wyjeżdżają z domu. Lodówka utrzymuje 17 stopni wewnątrz chłodziarki, nie zmieniając jednak warunków w zamrażarce. Aby zaoszczędzić więcej energii, urządzenie wyposażono w alarm otwartych drzwi. Dzięki temu chłodne powietrze nie ucieka z wnętrza lodówki.

Model HAIER ma wiele funkcji ułatwiających codzienne użytkowanie. Technologia No Frost zapewnia równomierne rozprowadzenie niskiej temperatury w całym urządzeniu, co eliminuje osadzanie się szronu. Lodówka HAIER szybko schładza produkty i dłużej utrzymuje świeżość artykułów. Zewnętrzny panel ułatwia sterowanie temperaturą i kontrolowanie stanu urządzenia. Drzwi lodówki są dwustronnie montowane, dlatego można ją dopasować do każdego wnętrza.

Zaletą modelu jest wygoda użytkowania i zastosowanie wielu funkcji, umożliwiających oszczędzanie energii elektrycznej. Konsumenci podkreślają, że jest to dobra lodówka do każdego wnętrza, a podzielenie drzwi na trzy części ułatwia organizację wewnątrz urządzenia.

 

 

 

 

Lodówka Smeg

 

9. Lodówka Smeg 50’s Style FAB32RBL3

 

Stylowa i elegancka lodówka Smeg 50’s Style FAB32RBL3 to odpowiednie urządzenie dla osób, które dbają o każdy szczegół wystroju kuchni. Stylizowana na lata 50. chłodziarko-zamrażarka jest energooszczędna, jej klasa energetyczna to A+++. Ponadto zastosowanie oświetlenia LED wpływa na zmniejszenie zużycia prądu, co odciąża domowy budżet. Lodówka wolnostojąca ma wymiary 196,8 cm x 60,1 cm x 76,8 cm. Wyposażona jest w szklane półki o regulowanej wysokości oraz w szufladę na warzywa i owoce.

Model ma funkcję No Frost, która zapobiega osadzaniu się szronu na wewnętrznych elementach chłodziarki. Ponadto lodówka Smeg wyposażona jest w Komorę Life Plus 0, która zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania mięsa i ryb. W pojemniku utrzymywana jest temperatura od 0 do 3 stopni, dzięki czemu szybko psujące się produkty dłużej zachowują świeżość. Funkcja ekspresowego zamrażania umożliwia przechowywanie świeżych produktów przez długi czas.

Atutem lodówki Smeg jest przede wszystkim stylowy design nawiązujący do poprzedniego stulecia. Konsumenci podkreślają nie tylko wygląd urządzenia, ale także jego funkcjonalność. Lodówka jest energooszczędna i umożliwia przechowywanie dużych ilości produktów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką lodówkę kupić?

 

Lodówka to element wyposażenia kuchni, który znajduje się w każdym domu. Umożliwia przechowywanie dużej ilości artykułów spożywczych przez długi czas. Nawet produkty, które szybko ulegają zepsuciu, mogą zachować świeżość przez kilka dni. Aby jednak było to możliwe, lodówka musi stwarzać odpowiednie warunki. Dostępnych jest wiele modeli chłodziarek, ale wybór odpowiedniej nie zawsze jest łatwy. Decydując się na zakup, trzeba dokładnie przemyśleć, czy dany model spełni oczekiwania wszystkich domowników. Najlepsza lodówka to taka, która zapewnia komfort użytkowania dla każdego i jest idealnie dopasowana do kuchni. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii wybierając urządzenie do swojego domu.

Typ lodówki

W sklepach dostępne są lodówki w dwóch typach, wolnostojące oraz do zabudowy. Te drugie nie mają zewnętrznego wykończenia, można je więc obudować materiałem, z którego wykonane są szafki kuchenne. Zapewnia to spójny i minimalistyczny wystrój wnętrza. Lodówki do zabudowy są jednak zwykle mniejsze od wersji wolnostojących, mają przede wszystkim mniejszą szerokość i głębokość, a tym samym nie są pojemne, zarówno w części chłodzącej, jak i w zamrażarce. Decydując się na urządzenie przeznaczone do ukrycia wśród szafek kuchennych, trzeba mieć pewność, że sprzęt jest dobrze zabezpieczony. Zabudowanie lodówki może prowadzić do jej przegrzania, z powodu braku odpowiedniej wentylacji. Urządzenia wolnostojące są większe niż modele do zabudowy, ale oferują także dodatkowe funkcje, takie jak na przykład dystrybutor wody lub panel dotykowy na drzwiach.

 

Pojemność

Zastanawiając się, jaką lodówkę wybrać do domu trzeba dokładnie określić, jak dużo miejsca do przechowywania produktów spożywczych jest potrzebne. Duże rodziny lub osoby pasjonujące się gotowaniem potrzebują pojemnego urządzenia, w którym można łatwo zmieścić wszystkie artykuły spożywcze. Im większa szerokość i głębokość lodówki, tym większa jej pojemność. Szacuje się, że dla jednej osoby potrzebne jest urządzenie mieszczące ok. 120 l. Każdy kolejny domownik to dodatkowe 30 l. Dobór odpowiedniej chłodziarki zależy przede wszystkim od ilości spożywanych w domu posiłków oraz nawyków kulinarnych. Przeciętna czteroosobowa rodzina potrzebuje lodówki o pojemności ok. 210 l. Jeżeli w domu mieszka mniej osób, które dużo gotują i potrzebują miejsca do przechowywania produktów, również sprawdzi się dla nich ponad 200-litrowa chłodziarka. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy więc od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Wybierając lodówkę do domu, warto zwrócić uwagę na pojemność zamrażarki. Nie można jednoznacznie określić, jaka wielkość urządzenia będzie odpowiednia dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Pojemność zamrażarki trzeba dostosować do swoich potrzeb oraz ilości mrożonych produktów. Ważna jest także dobra organizacja półek i szuflad w obu częściach lodówki. Nieodpowiednie ich rozmieszczenie w chłodziarce i zamrażarce może utrudniać przechowywanie produktów. Wybierając lodówkę, należy zwrócić uwagę na podaną przez producenta pojemność netto, nie brutto, ponieważ to ona określa ilość przestrzeni użytkowej w urządzeniu. Ponadto, modele z dodatkowymi funkcjami takimi jak podajnik wody lub kostkarka mogą mieć mniejszą rzeczywistą pojemność niż podana przez firmę. Jest to spowodowane tym, że segmenty na wspomniane udogodnienia doliczane są do ogólnej głębokości i szerokości lodówki.

 

Klasa energetyczna

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza lodówka pod względem poboru energii elektrycznej, należy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Jest to oznaczenie, które znajduje się na każdym urządzeniu i wyrażone jest w formie litery od A do G. Najwyższa klasa, A+++, to najbardziej ekonomiczna grupa urządzeń. Lodówki z oznaczeniem od A+++ do A to energooszczędne modele, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze z domowego budżetu. Obecnie na rynku europejskim wycofuje się ze sprzedaży urządzenia poniżej klasy energetycznej B.

Dodatkowe funkcje

Lodówka służy przede wszystkim do przechowywania jedzenia. Jest to urządzenie, z którego wszyscy domownicy korzystają codziennie, dlatego warto wybrać model, który wyposażono w dodatkowe funkcje. Najpopularniejszą technologią stosowaną przez producentów jest No Frost. Funkcja zapewnia równomierne schłodzenie całej komory lodówki, dzięki czemu nie powstaje wewnątrz szron. Eliminuje to potrzebę regularnego rozmrażania i czyszczenia urządzenia. Dobrym udogodnieniem są także specjalne szuflady na delikatne potrawy, takie jak mięso czy warzywa, które szybko ulegają zepsuciu. Codzienne użytkowanie lodówki ułatwiają wysuwane półki lub możliwość zmiany ustawienia szuflad i balkoników na drzwiach chłodziarki. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie może być otwierane zarówno na lewą, jak i na prawą stronę, co ułatwi dopasowanie sprzętu do zabudowy kuchennej.

 

Lodówki w dobrych cenach

Cena lodówki zależy przede wszystkim od pojemności oraz dodatkowych funkcji. Najtańsze modele można znaleźć już za ok. 800 zł. Im więcej nowoczesnych rozwiązań zastosowano w chłodziarce, tym wyższa cena urządzenia. Dwudrzwiowe modele zapewniające świeżość nawet najbardziej delikatnych produktów to koszt ok. 1700 zł. Pojemne lodówki odpowiednie dla dużej rodziny lub pasjonatów gotowania kosztują ok. 4300 zł. Szukając urządzenia, które jest nie tylko funkcjonalne, ale ma także elegancki i nietypowy design, trzeba wziąć pod uwagę, że może ono kosztować ok. 5000 zł. Najdroższe modele są stylizowane na meble retro, ich cena może sięgać ok. 8300 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa lodówka?

Lodówka zapewnia świeżość produktów spożywczych, dzięki utrzymaniu ich w chłodnej temperaturze. W efekcie opóźnia to rozwój bakterii odpowiadających za rozkład jedzenia. Aby stworzyć odpowiednie warunki, lodówka potrzebuje kilku elementów – sprężarki, skraplacza, parownika, kapilara i termostatu. Całość połączona jest w układ chłodniczy, w którym znajduje się specjalny płyn. Ciecz ta krąży w obiegu i jest przekształcana w parę. Jednak, aby zapewnić ciągłość pracy chłodziarki, gaz musi zostać z powrotem zamieniony w płyn. Sprężarka zmienia parę w ciecz i cały proces zaczyna się od nowa. Gaz schładzany jest w skraplaczu, a powstałe w ten sposób ciepło oddawane jest na zewnątrz. Z tego powodu tył lodówki jest zwykle ciepły, ponieważ to tam odbywa się cały proces.  

 

P2: Ile prądu zużywa lodówka?

Ilość prądu, jaką zużywa lodówka, zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma klasa energetyczna lodówki. Wyraża się ją w symbolach od A+++ (najbardziej ekonomiczna) do G (najmniej ekonomiczna). Poza tym warto zwrócić uwagę na pojemność użytkową wszystkich komór lodówki. Przeciętna lodówka w energooszczędnej klasie A+++ zużywa ok. 170 kWh w ciągu roku. Przy zmieniających się cenach prądu można oczekiwać, że koszt użytkowania takiego urządzenia nie przekroczy 100 zł rocznie. Im niższa klasa, tym większe zużycie prądu. Lodówki z grupy A potrzebują nawet 320 kWh w ciągu roku, co daje koszt ok. 170 zł. Jednak urządzenia z najwyższych klas energetycznych kosztują więcej niż sprzęty z mniej oszczędnych grup. 

P3: Ile waży lodówka?

Waga lodówki zależy od wymiarów oraz wyposażenia. Mniejsze urządzenia składające się jedynie z chłodziarki będą lżejsze niż kilkupoziomowe chłodziarko-zamrażarki. Najpopularniejsze lodówki, które mieszczą się nawet w niedużej kuchni, mogą ważyć od ok. 40 kg do ok. 70 kg. Składają się z jednej komory chłodzącej i niewielkiego zamrażalnika. Jeżeli jednak lodówka wyposażona jest w dodatkowe pojemniki lub osobne segmenty, jej waga wzrasta. Dwudrzwiowe chłodziarki z zamrażarkami ważą ponad 100 kg. Urządzenie o dużej pojemności, na przykład 600 l jest bardzo ciężkie. Może ważyć nawet 130 kg. Duży wpływ na wagę lodówki ma także materiał, z którego została wykonana, podobnie jak typ półek. Szklane szuflady są cięższe niż plastikowe, są jednak bardziej wytrzymałe. Wyższa jakość urządzenia wiąże się więc z większą wagą. 

 

P4: Co zrobić ze starą lodówką?

Lodówka to niezbędny sprzęt w każdym domu. Dlatego, jeżeli ulegnie awarii, trzeba szybko zareagować. Jeśli jest to możliwe, warto spróbować naprawić zepsutą lodówkę. Dzięki temu nie tylko ograniczysz wydatki z domowego budżetu, ale także niepotrzebnie nie zwiększysz ilości elektroodpadów. Ilość zużytych sprzętów zalegających na wysypiskach śmieci jest bardzo duża. Jeżeli nie możesz naprawić starej lodówki, utylizacją powinna zająć się wyspecjalizowana firma. W niektórych gminach wywóz elektrośmieci odbywa się regularnie i jest darmowy. Jeżeli w Twojej miejscowości nie ma takich ofert, firma może zażyczyć sobie opłaty za usługę wywozu lodówki. Niektóre sklepy z RTV i AGD oferują skup starych urządzeń lub przyjmują stare sprzęty za darmo.

 

P5: Ile trzeba odczekać przed włączeniem lodówki po transporcie?

Nie zaleca się podłączenia lodówki do źródła zasilania natychmiast po jej przetransportowaniu ze sklepu. Szczególnie jeśli urządzenie zostało przywiezione przez firmę kurierską. Lodówka mogła bowiem być transportowana w nieprawidłowy sposób i płyn znajdujący się w układzie chłodzącym, mógł zostać wzburzony. Dlatego większość producentów zaleca odczekanie kilku godzin, ok. 2- 3 przed pierwszym uruchomieniem lodówki. Najlepiej zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia. Zwykle zawarte są w niej wszystkie informacje dotyczące podłączenia lodówki do źródła zasilania i uruchomienia jej po raz pierwszy. Jeżeli transportem zajmuje się sklep lub producent, można poprosić o sprawdzenie urządzenia pracowników firmy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ