Jak zrobić pierogi z mięsem?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Pierogi Z Mięsem – Przepis

Czas przygotowania2 hours 30 minutes
 
Liczba porcji: Ok. 70 pierogów 
Kaloryczność: Pierogi z mięsem – 60 kcal (jedna sztuka)
 
Składniki:
Ciasto pierogowe:
500 g mąki pszennej (polecamy użyć typ 500),
około 300 ml wody (przegotowanej i gorącej),
1 płaska łyżka soli.
Farsz na pierogi z mięsem wołowym:
700 g mięsa wołowego pozbawionego kości,
2 większe cebule,
3 płaskie łyżki oleju do smażenia,
Przyprawy: Sól, pieprz.
Dodatkowo:
1 czerwona średnia cebula lub 2 dymki,
2 łyżki oleju do smażenia.

Pierogi z mięsem to bardzo dobra propozycja na obiad. Przygotowywały je nasze babcie, mamy i ciocie. Zatem i my możemy zmierzyć się z ich przyrządzeniem, mimo że jest to pracochłonne zadanie. Jest to świetna propozycja pod wieloma względami. Przede wszystkim pierogi z mięsem mielonym są pyszne. Ponadto można zrobić ich naraz dużo więcej niż potrzebujemy na jeden obiad i zamrozić, a potem cieszyć się pysznymi pierogami w dowolnej chwili. Kolejnym powodem, dla którego warto stać się miłośnikiem tej potrawy, jest to, że farsz można przygotować na wiele sposób, więc z pewnością szybko nam się nie znudzi. Ostatnio modne jest zdrowe odżywianie, a takim zdrowym i polecanym produktem jest soczewica. Zatem jeśli nie lubimy nudy i nie boimy się eksperymentować w kuchni, możemy również wykonać na przykład pierogi z soczewicą i mięsem, zaskakując takimi połączeniem swoich domowników. Na stronach internetowych i blogach jest wiele przepisów zarówno na pierogi, jak i farsz do nich. Warto skorzystać z dostępnych propozycji, aby odkryć nowe smaki.

 

Farsz na pierogi z mięsem można wykonać z każdego rodzaju mięsa. Możemy także wykorzystać pozostałości z rosołu lub pieczeni, która została nam z obiadu. Kiedy zdecydujemy się na pierogi z mięsem z rosołu, warto nieco doprawić ich zawartość. Wówczas farsz nie będzie mdły, lecz bardziej wyrazisty.

Każda wersja pierogów jest bez wątpienia pyszna, ale ile kalorii mają pierogi z mięsem? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakiego do ich wykonania użyjemy farszu. W przybliżeniu możemy powiedzieć, że jedna sztuka o wadze około 40 g ma od 55 do nawet 80 kalorii. Inną liczbę kalorii będą miały pierogi drożdżowe z mięsem. Jedna sztuka pieczonego pieroga ma około 150 kalorii. Może mieć ich nawet więcej, jeśli do farszu użyjemy na przykład bardziej tłustego mięsa.

 

Przygotowanie

Na samym początku należy ugotować bulion wołowy na mięsie przeznaczonym do farszu. Kiedy już rosół na wołowinie będzie się gotował, obieramy cebulę i kroimy ją w grubszą kostkę, a następnie podsmażamy na oleju.

W kolejnym kroku należy zemleć w maszynce ostudzone mięso wraz z cebulą i olejem, na którym się smażyła (możemy użyć do tego maszynki do mielenia mięsa, malaksera lub termomiksu). Możemy również przygotować taki sam farsz na pierogi tylko z mięsem drobiowym. Następnie dolewamy tyle bulionu, by farsz nie był za suchy. Całość doprawiamy pieprzem i solą, żeby smak był bardziej wyrazisty. W końcowym etapie wszystko należy dobrze wymieszać. Podpowiadamy, że farsz będzie jeszcze lepszy, gdy wspólnie z mięsem zmielimy również włoszczyznę z rosołu. Może się też wtedy okazać, że dolewanie bulionu nie będzie konieczne. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Gdy mamy ochotę na pieczone pierogi z mięsem, to podobnie postępujemy z farszem.

Mając gotowy farsz, możemy przystąpić do przygotowania ciasta. Mąkę przesiewamy przez sitko do miski, dodajemy sól i mieszamy. Potem stopniowo wlewamy gorącą wodę (należy zaznaczyć, że im woda cieplejsza tym ciasto będzie bardziej sprężyste, a tym samym smaczniejsze. Jednak nie można używać wrzątku). Zagniatamy na jednolite, mięciutkie i elastyczne ciasto. Odpowiednio zagniecione ciasto po przekrojeniu powinno mieć widoczne pęcherzyki powietrza. Po wyrobieniu nie powinno się kleić. Dzielimy je na części. Następnie na posypanym mąką blacie lub stolnicy rozwałkowujemy bardzo cienko każdą część ciasta. Pamiętajmy, aby rozwałkowując jeden kawałek, pozostałą część zostawić w misce przykrytą ściereczką, wówczas nie wyschnie. Z rozwałkowanej porcji ciasta na pierogi wykrawamy, na przykład szklanką (najlepiej o cienkim szkle,) kółka. Na środku każdego z wykrojonych kółek, nakładamy małą łyżeczką farsz, potem ciasto składamy na pół i kleimy dobrze brzegi, żeby w czasie gotowania środek nie wypłynął. Gotowe pierogi mięsne, jak również pierogi z mięsem i grzybami czy jeszcze inne trzeba wrzucać do garnka na wrzątek, a potem gotować na małym ogniu w osolonej wodzie przez jeszcze około 3 minuty po wypłynięciu. Kiedy wrzucimy wszystkie pierogi, warto przemieszać je w delikatny sposób drewnianą łyżką. Jest to potrzebne, by żadne z nich nie przywarło do dna garnka. Po ugotowaniu i wyciągnięciu na półmisek, pierogi polewamy roztopionym tłuszczem z przesmażoną cebulką. 

 

Porady

Mrozić możemy również pierogi z surowym mięsem. Układamy je oddzielnie, obok siebie na tacce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do zamrażarki, a kiedy pierogi zamarzną, przekładamy je do foliowego woreczka, a potem ponownie do zamrażarki. Kiedy chcemy je przygotować na obiad, to zamrożone wrzucamy do osolonego wrzątku.

Pierogi z surowym mięsem mielonym początkowo należy najpierw ugotować, a dopiero potem zamrozić. W tym celu zaraz po ugotowaniu trzeba je zahartować, czyli łyżką cedzakową przekładamy je z gorącej wody do dużej miski, którą wcześniej należy wypełnić zimną, a nawet lodowatą wodą. Pierogi pozostają w niej kilka minut, aż do wystygnięcia. Potem trzeba odsączyć je na durszlaku, przełożyć do innego naczynia i skropić olejem. Jest to konieczne, aby nie skleiły się ze sobą. Pierogi dzielimy na porcje i wkładamy do foliowych woreczków, a następnie mrozimy.

Warto zaznaczyć, że farsz na przykład na pierogi z mięsem i kapustą, można przygotować dzień wcześniej i schłodzić w lodówce. Wówczas smaki wszystkich składników dobrze się połączą. Ponadto schłodzony farsz lepiej będzie się nakładać, a pierogi będą się łatwiej i szybciej lepić.

Ilość pierogów z danej porcji za każdym razem może się różnić. Jest to uzależnione od tego jak cienko uda nam się rozwałkować ciasto. Wpływ ma też to, jaką ilość farszu nakładamy na każdego pieroga, im go więcej, tym pierożki będą grubsze, ale tym samym wyjdzie ich mniej. Znaczenie ma również konsystencja nadzienia, łatwiej będzie napełnić pieroga, jeśli farsz będzie bardziej zwarty.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ