Nietypowe zastosowania mikrofalówki

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

Mikrofalówka jest sprzętem, który na dobre zagościł w każdym domu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to urządzenie ma zastosowania, o których producenci nie zawsze wspominają w instrukcjach obsługi. Warto się z nimi zapoznać, by nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat korzystania z mikrofalówki i tym samym uczynić z niej bardziej praktyczne urządzenie.

 

 

Suszenie ziół za pomocą kuchenki mikrofalowej

Zapewne nie spodziewałeś się, że tania kuchenka mikrofalowa może zastąpić o wiele droższe urządzenie, jakim jest suszarka do ziół. Wystarczy, że włożysz kilka pęczków między dwa papierowe ręczniki i ustawisz czas pracy mikrofali na około 2 minuty (w zależności od mocy urządzenia). W ten sposób szybko zakonserwujesz zioła i będziesz mógł się cieszyć ich aromatem na długo po sezonie.

 

Odświeżanie gąbek kuchennych

To jedno z najmniej standardowych zastosowań kuchenki mikrofalowej – odświeżanie gąbek, z których na co dzień korzystamy w kuchni. W miarę użytkowania, stają się one siedliskiem bakterii. Aby odświeżyć gąbkę i pozbyć się z niej groźnych dla naszego zdrowia bakterii i drobnoustrojów, ustaw urządzenie na największą moc i włóż do niego starą gąbkę na około 1 minutę. Dzięki temu pozbędziesz się z niej nie tylko bakterii, ale i nieprzyjemnego zapachu.

 

Odkażanie deski do krojenia 

Na każdej z desek do krojenia gromadzi się codziennie mnóstwo bakterii. Chcąc pozbyć się drobnoustrojów z tego akcesorium skrop je obficie sokiem z cytryny, a następnie umieść na około 2 minuty w mikrofalówce. W ten sposób pozbędziesz się bakterii z powierzchni deski.

 

Mikrofalówka i kredki świecowe

Niestety, kredki świecowe bardzo szybko się łamią. Nawet po intensywnym użytkowaniu, można je przywrócić do stanu używalności. Wystarczy do foremek do ciast wrzucić resztki kredek, a następnie wstawić wszystko do mikrofalówki na blisko 4 minuty ustawiając moc na około 40 W. Następnie wyciągamy wszystko i pozostawiamy do wystygnięcia. Kredki zastygają i ponownie nadają się do użytku. Zaletą tego sposobu jest również to, że możemy łączyć ze sobą kilka kolorów kredek. Takie połączenia prezentują się bardzo oryginalnie i sprawiają ogromną frajdę dzieciakom, które mogą rysować tak oryginalnymi kredkami.

 

Cukier w kostkach prosto z mikrofalówki

Jeśli potrzebujesz cukru w kostkach, wysyp kilka łyżeczek cukru do prostokątnych foremek. Dodaj po kilka kropel wody do każdej z nich, a następnie wstaw mieszankę do mikrofalówki na około 3 sekundy. Po wyciągnięciu foremek, odczekaj, aż powstałe kostki zastygną. Ten sposób sprawdza się również wtedy, kiedy chcesz stworzyć ozdoby z cukru w różnych fantazyjnych kształtach.

 

 

Mikrofalówka jako piekarnik

Kuchenka mikrofalowa może z powodzeniem służyć jako piekarnik, np. w przypadku przyrządzania ryb. Przypraw rybę cytryną i dodaj ulubione zioła. Następnie owiń wszystko folią odporną na wysokie temperatury. Nastaw danie na około 2 minuty, przy najwyższej mocy mikrofalówki. Czas może ulec zmianie, w zależności od rozmiaru ryby i mocy kuchenki. Nastawiaj rybę na taki czas, by się zbytnio nie wysuszyła.

 

Przygotowanie ciepłego okładu

Aby przygotować ciepły kompres nasącz gazę lub inny dostępny materiał kilkoma kroplami ulubionego olejku zapachowego i podgrzej go na pełnej mocy w mikrofalówce. Taki pachnący kompres nie tylko relaksuje, ale również pomoże w przypadku obolałych stawów.

 

Odkażanie ziemi do doniczek

Podłoże mające służyć do wysiewu domowych roślin warto wysterylizować, by pozbyć się bakterii i szkodników. Potrzebną ilość ziemi wsyp do woreczka z materiału o rzadkim splocie, a następnie umieść w naczyniu, które można podgrzewać w mikrofali. Podgrzewaj ziemię tak długo, aż zacznie unosić się z niej para.

 

Odświeżanie pieczywa

Z pomocą mikrofalówki można odświeżyć czerstwy chleb. Wystarczy przesuszone pieczywo zawinąć w ręcznik papierowy i wstawić na minutę do mikrofalówki, ustawionej na pełną moc. Dzięki temu chleb i bułki odzyskają miękkość.

 

Pomoc w obieraniu migdałów

Zdecydowanie łatwiej obrać migdały, kiedy włoży się je do gorącej wody, a następnie do mikrofalówki i podgrzeje przez około 30 sekund (maksymalna moc). W ten sam sposób można również pozbyć się skórki z orzechów włoskich, jednak w tym przypadku trzeba podgrzewać je nieco dłużej, bo nawet około 5 minut.

 

 

Wyciskanie soku z cytrusów

Ogrzewając w mikrofalówce cytrusy, łatwiej wydobędziesz z nich sok, a także znacznie łatwiej pozbędziesz się białej skórki z pomarańczy. Owoc, z którego chcesz wycisnąć sok, wstaw do mikrofalówki na około 30 sekund, nastawionej na pełną moc. Ten sposób działa nie tylko w przypadku pomarańczy, ale również grejpfrutów, limonki i cytryny.

 

Zmiękczanie masła

Zwykle masło tuż po wyciągnięciu z lodówki nie nadaje się do smarowania. Dlatego też warto podgrzać przez chwilę masło w mikrofalówce. Pamiętaj, by zdjąć z niego papierek (inaczej zacznie się palić) i ułożyć je na szklanym spodku w takiej ilości, którą za chwilę zużyjesz.

Jak widać, zastosowań kuchenki mikrofalowej jest całe mnóstwo. Z pewnością znajdziesz jeszcze wiele innych. Mamy nadzieję, że te wymienione w przygotowanym przez nas artykule, również nieco ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.  

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ