Zalety i wady używania mikrofalówki

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Kuchenka mikrofalowa to niezwykle popularny sprzęt, wokół którego przez lata pojawiało się wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że urządzenia można używać bez obaw, inni, że warto ograniczyć jego stosowanie do minimum.  Warto zapoznać się z wadami i zaletami użytkowania sprzętu, by świadomie podjąć decyzję oraz korzystać jak najlepiej z możliwości, jakie nam daje.

 

 

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Urządzenie, jakim jest mikrofala powstało w latach 40-tych ubiegłego wieku. Do użytku domowego trafiło ono jednak dopiero w latach 70-tych. 

Zasada działania kuchenki mikrofalowej jest bardzo prosta. Wprawione w ruch cząsteczki ocierają się o siebie, co powoduje powstawanie energii w postaci ciepła, co pozwala na ogrzanie potraw. Szybkość zachodzenia całej reakcji jest tu kluczowa i właśnie to zadecydowało o popularności urządzenia. 

 

Zalety stosowania kuchenki mikrofalowej

Z pewnością każdy, kto korzysta z mikrofalówki wśród jej zalet wymieni szybkość podgrzewania potraw. Z jej pomocą można również podgrzać wiele innych rzeczy, które dzięki poddaniu obróbce w wysokiej temperaturze zostają odkażone. Oprócz tego przy użyciu sprzętu można dusić potrawy i je piec. Co ciekawe, obecnie dostępne modele są wyposażone również w grille lub ruszty, co pozwala zastąpić wiele innych urządzeń oraz zaoszczędzić miejsce w nawet bardzo małej kuchni. 

Istnieje mnóstwo nietypowych zastosowań kuchenek mikrofalowych. Począwszy od wcześniej wspomnianego odkażania, skończywszy na pieczeniu, duszeniu, przygotowaniu owoców do obierania itd. Każde zastosowanie pozwala zaoszczędzić czas, a w niektórych przypadkach również pieniądze.

Wśród zalet mikrofalówki można również wymienić łatwość obsługi. Coraz bardziej intuicyjne urządzenia mają bardzo wygodny system ustawiania temperatury oraz wybierania pozostałych ustawień, dzięki czemu z obsługą radzą sobie bez trudu osoby, które są zupełnie niezaawansowane technologicznie. 

 

 

Energooszczędny sprzęt

Przygotowanie dań w kuchence mikrofalowej jest bardzo szybkie, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Warto również wspomnieć, że coraz więcej sprzętów ma wysoką klasę energetyczną, co również pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. 

 

Wysoka wartość przygotowywanych dań

Jednym z plusów korzystania z kuchenki mikrofalowej jest to, że przygotowywane w niej dania mają zwykle znacznie więcej witamin i mikroelementów, niż te smażone i pieczone w bardziej tradycyjny sposób. Ma na to wpływ czas obróbki – w przypadku kuchenki mikrofalowej jest on znacznie krótszy, co pozwala na zachowanie większej ilości drogocennych składników odżywczych w poszczególnych produktach. 

Warto również wspomnieć o obalonym micie szkodliwości kuchenek mikrofalowych. Najnowsze badania potwierdziły, że nie ma dowodów na ścisłe powiązanie podgrzewania potraw w mikrofalówce na występowanie raka i wielu innych chorób, za problemy zdrowotne odpowiada skład spożywanych posiłków.

 

Wady korzystania z kuchenek mikrofalowych

Tak, jak w każdym przypadku, tak i w tym, sprzęt nie jest do końca idealny. Jeśli nie jesteśmy zbyt doświadczeni w podgrzewaniu i pieczeniu potraw, możemy początkowo podgrzewać potrawy nierównomiernie. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku pieczenia surowego mięsa. 

Istnieje również ryzyko niszczenia niektórych naczyń. Warto zaopatrzyć się w takie, które nie mają metalowych elementów. W innym przypadku może dojść do iskrzenia, a w skrajnych sytuacjach nawet do pożaru mikrofalówki. Do kuchenki nie wolno również wstawiać ściśle zamkniętych pojemników, ponieważ może się to skończyć wybuchem.

Dla niektórych użytkowników dość kłopotliwym jest czyszczenie wnętrza kuchenki. Nie każdy środek jest odpowiedni do tego celu, a poza tym część elementów wymaga bardzo dokładnego szczotkowania, ze względu na swoją budowę oraz możliwość magazynowania brudu, który w efekcie może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Warto czyścić kuchenkę regularnie, by nie doprowadzać do zbyt dużego nagromadzenia brudu. 

 

 

Jedną z często wymienianych, ale pośrednich wad stosowania kuchenek mikrofalowych, jest wzrost spożywania wysoko przetworzonych, tłustych i ogólnie mających szkodliwy wpływ na nasze zdrowie potraw. Większość dań przeznaczonych do podgrzewania w mikrofali nie jest pozbawiona barwników, ulepszaczy smaków, a także węglowodanów i tłuszczy. Nie stanowi to wady samego sprzętu. Warto dokładnie czytać składy produktów, które są przeznaczone do przygotowania w mikrofalówce.

Dobre kuchenki mikrofalowe są co prawda dość drogimi sprzętami, jednak biorąc pod uwagę ich wysoka klasę energetyczną oraz pojemność i ilość programów, jest to wydatek godny uwagi. Warto wspomnieć o umiarkowanej głośności pracy, dużej mocy i szybkości przygotowywania dań, których gotowanie lub podgrzewanie w tradycyjny sposób – na kuchence lub w piekarniku, zajęłoby to o wiele więcej czasu. 

Warto mieć do dyspozycji kuchenkę mikrofalową również w przypadku awarii piekarnika i kuchenki gazowej. To dodatkowy sprzęt pozwalający na przygotowanie potraw, który jest dostępny niemal w każdym hipermarkecie. Dobieraj ilość opcji i moc do swoich potrzeb, wówczas nie przepłacisz za dodatkowe funkcje, które być może nie będą Ci potrzebne. Niezależnie od tego, jaki model sprzętu wybierzesz, z pewnością znajdzie on zastosowanie w Twojej kuchni, niezależnie od tego, jak często i dla ilu osób gotujesz.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ