Mikrofalówka – Poradnik zakupowy, ranking i test
Wybierając mikrofalówkę do swojej kuchni, warto poznać opinie konsumentów i na tej podstawie dokonać zakupu odpowiedniego dla siebie sprzętu. W prezentowanym niżej rankingu możesz znaleźć sprzęty najczęściej polecane przez użytkowników. Samsung FG87SUB to kuchenka mikrofalowa przeznaczona do zabudowy. Ma ona program czyszczenia parą wodną, więc usuwanie zabrudzeń jest znacznie łatwiejsze. Dzięki zabezpieczeniu przed przypadkowym otwarciem nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo naszego dziecka. Warto zastanowić się też nad zakupem mikrofalówki Samsung GE83X z funkcją grilla. Wewnątrz jest ona pokryta antybakteryjną powłoką wykonaną z emalii ceramicznej. Urządzenie ma funkcję szybkiego rozmrażania, która przydaje się, kiedy chcemy przygotować danie z mięsa.
Tabela porównawcza
12 najlepszych mikrofalówek. Opinie w 2024 roku
Stworzyliśmy ranking mikrofalówek, abyś nie musiał spędzić wielu godzin na szukanie dobrej jakości urządzeń. Możesz mieć pewność, że zaprezentowane przez nas sprzęty są cenione przez użytkowników, funkcjonalne i ładnie komponują się z wystrojem kuchni.
Mikrofalówka do zabudowy
1. Kuchenka mikrofalowa Samsung FG87SUB
Jeśli interesuje Cię mikrofalówka do zabudowy, dobrym wyborem będzie zakup Samsung FG87SUB. Wymiary zewnętrzne urządzenia to: 48,9 cm x 27,5 cm x 39,2 cm, a komory: 33 cm x 21,1 cm x 32,4 cm. Pojemność kuchenki mikrofalowej jest równa 23 l, a jej moc wynosi 800 W.
Prezentowana kuchenka mikrofalowa do zabudowy korzysta z systemu TDS gwarantującego równomierne rozprowadzanie fal ciepłego powietrza. W efekcie danie jest idealnie podgrzane i smaczne. Dotykowy wyświetlacz LCD umożliwia bezproblemowe sterowanie. Technologia Steam Clean sprawia, że łatwiej jest nam utrzymać mikrofalówkę w idealnej czystości. Para wodna zmiękcza zabrudzenia, więc można się ich pozbyć bez męczącego szorowania.
Model ma ceramiczne wnętrze wykazujące odporność na uszkodzenia mechaniczne. Konsumenci doceniają także funkcjonalność urządzenia. Ma ono różne tryby pracy, w tym grill i rozmrażanie. Korzystając z ustawień ECO, można ograniczyć zużycie prądu, co ma duże znaczenie dla osób dbających o środowisko.
Mikrofalówka Samsung
2. Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kuchenki mikrofalowej Samsung GE83X o mocy 800 W i pojemności równej 23 l. Dokładne wymiary urządzenia to: szerokość – 48,9 cm, głębokość – 33,8 cm i wysokość – 27,5 cm. Do wyboru jest kilka trybów pracy: mikrofala, grill i mikrofala+grill.
Kuchenka mikrofalowa Samsung wykorzystuje system TDS, czyli Potrójnej Dystrybucji, co polega na tym, że ciepło jest generowane z trzech punktów. W rezultacie komora równomiernie się nagrzewa, a to z kolei zapewnia idealne warunki do przygotowania pysznej potrawy. Konsumenci mający małe dzieci doceniają możliwość korzystania z blokady rodzicielskiej. Pozwala ona na zablokowanie panelu sterowania, więc maluch przypadkowo nie zmieni wybranych wcześniej ustawień.
Przeglądając opublikowane w Internecie opinie, można stwierdzić, że mikrofalówka Samsung GE83X jest łatwa do utrzymania w czystości. Jest to spora zaleta, bo wszystkim zależy na tym, aby przygotowywać jedzenie dla siebie i swoich bliskich w odpowiednich warunkach. Komora jest pokryta antybakteryjną, idealnie gładką powłoką (Ceramic Inside).
Mikrofalówka Amica
3. Kuchenka mikrofalowa Amica AMGF 23E1GB
Mikrofalówka Amica AMGF23E1GB jest dobrze oceniania przez użytkowników, dlatego też postanowiliśmy umieścić jej opis w naszym zestawieniu. Wymiary sprzętu są następujące: wysokość – 28,1 cm, szerokość – 48,3 cm i głębokość – 37,2 cm. Pojemność komory wynosi 23 l. Maksymalna moc urządzenia jest równa 900 W (tryb grill – 1000 W).
Kuchenka mikrofalowa Amica ma funkcję QuickStart umożliwiającą szybsze gotowanie. Urządzenie ma 6 poziomów pracy, więc jego moc można ustawić w zależności od rodzaju aktualnie przygotowywanej potrawy. Użytkownik może wybierać także spośród 8 dostępnych trybów auto. Umieszczony w widocznym miejscu timer pozwala zaprogramować czas pracy mikrofalówki (maksymalnie do 95 minut). Po jego upływie urządzenie generuje wyraźny sygnał dźwiękowy.
Kupujący podzielają zdanie, że Amica AMGF23E1GB to dobra mikrofalówka, w którą warto zainwestować. Urządzenie jest funkcjonalne, bo umożliwia gotowanie, podgrzewanie, rozmrażanie i grillowanie potraw. Sprzęt ma lustrzany front, który ładnie się prezentuje.
Mikrofalówka Zelmer
4. Kuchenka Mikrofalowa Zelmer Zmw 2131B 23 L
Kuchenka mikrofalowa Zelmer ZMW2131B ma moc równą 800 W. Wymiary zewnętrzne to: 48,5 cm x 29,3 cm x 40 cm, a wewnętrzne: 31,4 cm x 22,1 cm x 34,7 cm. Średnica talerza jest równa 27 cm. Sprzęt waży 14 kg, a jego pojemność to 23 l, można w nim przygotować obiad dla całej rodziny. Na drzwiczkach umieszczono praktyczny uchwyt ułatwiający otwieranie mikrofalówki.
Urządzenie ma 8 programów gotowania (w tym program do przygotowywania deserów), co sugeruje, że można w nim przygotować różnorodne dania, a nie tylko podgrzać gotową potrawę. Moc mikrofal jest regulowana, do wyboru jest 5 poziomów. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z funkcji gotowania kombinowanego, która łączy możliwości mikrofal i grilla. Tryb Eco gwarantuje oszczędzanie energii.
Mikrofalówka Zelmer jest ceniona za łatwą pielęgnację, a wszystko dzięki powłoce EasyClean. Programowanie czasu pracy ułatwia przyrządzanie potraw, a funkcja rozmrażania przydaje się, kiedy zapomnimy odpowiednio wcześniej wyjąć z zamrażarki składniki spożywcze, które chcemy użyć.
Mała mikrofalówka
5. Kuchenka mikrofalowa Bosch HMT 75M451
Bosch HMT75M451 to mała mikrofalówka, która będzie odpowiednia do niewielkiej kuchni. Moc urządzenia wynosi 800 W, a pojemność jest równa 17 l. Dokładne wymiary modelu to: wysokość – 28 cm, głębokość – 32 cm i szerokość – 46,2 cm. Średnica talerza wynosi 24,5 cm.
Na panelu przy drzwiczkach znajdują się przyciski pozwalające m.in. regulować moc mikrofalówki (najmniejsza wynosi 90 W). Sterowanie urządzeniem jest proste, więc nie trzeba poświęcać zbyt dużo czasu na zapoznanie się z instrukcją obsługi. Jest to model wolnostojący wsparty na małych, ale stabilnych nóżkach.
Użytkownicy zapewniają, że wykonany z metalu front jest wytrzymały, a dodatkowo elegancko wygląda. Obsługa mikrofalówki nie sprawia problemów, a możliwość ustawienia grzania co do sekundy pozwala na jej idealne dopasowanie do aktualnych potrzeb.
Kuchenka mikrofalowa Whirlpool
6. Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 122 SL
Wybrana do naszego zestawienia kuchenka mikrofalowa Whirlpool została wyposażona w szklany talerz obrotowy o średnicy równej 24,5 cm, a także ruszt na grill. Moc mikrofal wynosi maksymalnie 700 W, a moc grilla – 800 W. Pojemność urządzenia to 20 l. Do dyspozycji mamy kilka programów automatycznych pozwalających przygotować różnego rodzaju dania.
Mikrofalówka Whirlpool jest sterowana dotykowo, a znajdujący się przy drzwiach panel LED jest dobrze opisany i czytelny. Warto zwrócić uwagę na funkcję JetStart, dzięki której możliwe jest nagrzanie kuchenki mikrofalowej w 30 sekund. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia system ochrony rodzicielskiej, która zapobiega przypadkowemu włączeniu mikrofalówki przez dzieci.
Czy użytkownicy są zadowoleni z zakupu Whirlpool MWD122SL? Zdecydowanie tak. Uważają, oni, że to dobra i tania mikrofalówka, która zajmuje stosunkowo mało miejsca w kuchni, jest łatwa w obsłudze i nie ma problemu z utrzymaniem jej w czystości.
Mikrofalówka Beko
7. Beko Kuchenka mikrofalowa MBG25333BG
Opinie o mikrofalówkach Beko są pozytywne i z tego też powodu postanowiliśmy polecić Ci model MBG25333BG, który jest szczególnie ceniony przez konsumentów. Jego pojemność wynosi 25 l, a moc maksymalna jest równa 900 W (5 poziomów). Dokładne wymiary sprzętu są następujące: głębokość – 40 cm, wysokość – 38,8 cm i szerokość – 59,5 cm. Model jest przeznaczony do zabudowy.
Mikrofalówka Beko ma 8 programów automatycznych, więc nie trzeba tracić dużo czasu na dobieranie poszczególnych parametrów. Dostępna jest także funkcja rozmrażania. Ponadto użytkownik może skorzystać z grilla i przygotować ulubione potrawy mięsne w łatwy i szybki sposób. Model ma wbudowany timer, a czas gotowania można ustawić maksymalnie na 95 minut.
W recenzjach najczęściej wymieniane są następujące zalety urządzenia: funkcjonalność, łatwa obsługa i estetyczne wykonanie. Użytkownicy zapewniają też, że dokładne czyszczenie sprzętu nie jest zbyt czasochłonne.
Mikrofalówka Bosch
8. Bosch Kuchenka mikrofalowa do zabudowy BFL634GB1
Polecana przez konsumentów kuchenka mikrofalowa Bosch BFL634GB1 jest przeznaczona do zabudowy. Jej maksymalna moc wynosi 900 W, a użytkownik ma możliwość sterowania tym parametrem (5 stopni). Pojemność urządzenia wynosi 21 l. Jego waga jest równa 16 kg, a dokładne wymiary to: wysokość – 38,2 cm, głębokość – 59,4 cm i szerokość – 31,8 cm.
Mikrofalówka Bosch m funkcję podgrzewania i rozmrażania, a także wbudowany timer i wyświetlacz, na którym pokazywana jest godzina. Po upływie ustawionego czasu pracy jesteśmy informowani o jej zakończeniu sygnałem dźwiękowym. Użytkownik może skorzystać z 1 z 7 programów automatycznych.
Osoby przeprowadzające test mikrofalówek, przyznają, że model Bosch BFL634GB1 działa efektywnie i wygodnie się z niego korzysta. Sprzęt ma czarny kolor, więc pasuje do różnych mebli kuchennych i pozostałych akcesoriów znajdujących się w pomieszczeniu.
9. Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Amica AMGB20E1G
Jeśli poszukujesz kuchenki mikrofalowej do zabudowy to model Amica AMG20BF może się okazać produktem dla Ciebie. Urządzanie ma wymiary: 59,4 cm szerokości, 38,8 cm wysokości oraz 31,6 cm głębokości. Pojemność tego modelu to 20 L, natomiast całkowita moc mikrofalówki to 700 W. A moc całkowita wbudowanego grilla wynosi 900 W.
Ciekawą funkcją zastosowaną w tym modelu jest podgrzewanie wieloetapowe. Pozwala ono na zaprogramowanie mikrofali w taki sposób, by wykonała 3 programy jeden po drugim. W programie podgrzewania wieloetapowego jest możliwe wykorzystanie funkcji rozmrażania. Możemy, więc po powrocie z pracy wstawić do mikrofalówki zamrożony obiad, zaprogramować urządzenie i zająć się innymi czynnościami. Kuchenka odmrozi i podgrzeje obiad, tak, że będzie gotowy do spożycia.
Przydatnym może się również okazać możliwość opóźnienia startu. Obsługa tego modelu jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą elektronicznego sterownika. Urządzenie zostało również wyposażone w wyświetlacz LCD. Klienci, jako zaletę podają właśnie czytelność tego wyświetlacza. Dodatkowo są oni również zadowoleni z łatwości czyszczenia urządzenia, oraz jego ładnego wyglądu.
Jeśli posiadasz inne sprzęty kuchenne firmy Amica to ten model powinien wizualnie do nich pasować. Podsumowując, klienci uważają, że jest to dobra kuchenka mikrofalowa do zabudowy.
Amica AMG20BF to idealna propozycja dla osób, które szukają mikrofali do zabudowy. Urządzenie ma wymiary: szerokość – 59,4 cm, wysokość – 38,8 cm oraz głębokość – 31,6 cm. Pojemność prezentowanego modelu to 20 L. Moc mikrofali wynosi 700 W.
Zalety
Podgrzewanie wieloetapowe: Urządzenie posiada niezwykle ciekawą funkcję, jaką jest podgrzewanie wieloetapowe. To dzięki niej sprzęt ten jest w stanie wykonywać 3 programy jeden po drugim. Na przykład mamy zamrożony obiad, który wstawiamy do urządzenia i ustawimy 2 funkcje – rozmrażanie, a potem podgrzewanie. W ten sposób nie musimy dwa razy ustawiać pracy mikrofali.
Funkcjonalność: Urządzenie jest bardzo funkcjonalne, nie tylko ze względu na wspomniany wyżej system podgrzewania wieloetapowego, ale też możliwość opóźnienia startu. Ciepły obiad będzie na nas czekał o konkretnej godzinie.
Sterowanie: Prezentowany sprzęt jest łatwy w obsłudze. Został wyposażony wyświetlacz LCD, który jest duży i czytelny. Szybko i bez większych problemów ustawimy system pracy mikrofali, a sami zajmiemy się sobą.
Łatwość czyszczenia: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że mikrofala jest łatwa w pielęgnacji, zarówno z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to oczywiście zasługa zastosowanych do produkcji materiałów.
Wady
Design: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że sprzęt ten mógłby wyglądać bardziej elegancko.
10. Beko MOC20100S Kuchenka mikrofalowa 20l 700W
W rankingu nie mogło zabraknąć modelu Beko MOC20100S o mocy 700 W. Sprzęt jest wyposażony w funkcję podgrzewania, gotowania, a także rozmrażania. Urządzenie ma pojemność 20 l. Z uwagi na kompaktowe wymiary (32,5 cm x 45,2 cm x 26,2 cm), jest to idealna kuchenka mikrofalowa do kuchni o niewielkim metrażu. Nie zajmuje ona dużo miejsca na blacie kuchennym.
Sprzęt marki Beko ma 6 automatycznych programów do wyboru. Aby samodzielnie ustawić temperaturę i czas podgrzewania potrawy wystarczy użyć dwóch pokręteł. Utrzymanie urządzenia w czystości jest wyjątkowo proste ze względu na gładką emalię pokrywającą jego wnętrze. Struktura powłoki zapobiega wnikaniu w nią zanieczyszczeń, takich jak resztki jedzenia.
Opinie konsumentów na temat urządzenia Beko MOC20100S są pochlebne. Kuchenka została doceniona za umożliwianie szybkiego rozmrażania żywności. Wielu osobom przypadło do gustu to, że sprzęt elegancko się prezentuje. Warto dodać, że model ten jest odpowiedni dla par oraz mniejszych rodzin.
Kuchenka mikrofalowa Beko MOC20100S ma moc 700 W. Pojemność urządzenia wynosi 20 l. Wymiary produktu to: 32,5 cm x 45,2 cm x 26,2 cm.
Zalety
6 automatycznych programów: Nie musimy sami dobierać mocy i czasu podgrzewania żywności, gdyż do wyboru mamy 6 automatycznych programów.
Łatwe mycie: Mycie urządzenia, zwłaszcza wewnątrz, nie jest trudne. Wnętrze kuchenki pokryto emalią, jej struktura zapobiega przywieraniu resztek jedzenia. Z tego względu wystarczy przetrzeć sprzęt wilgotną ściereczką, aby był czysty.
Szybkie rozmrażanie: Ponieważ to model z funkcją rozmrażania, możemy szybko podgrzać żywność wyjętą z zamrażarki. Nie musimy czekać kilku lub kilkunastu godzin, aby potrawa się rozmroziła.
Wady
Brak wyświetlacza: Konsumenci narzekają przede wszystkim na brak wyświetlacza. Podczas podgrzewania jedzenia nie możemy kontrolować, ile czasu zostało do końca wybranego programu. To może zmniejszać komfort użytkowania sprzętu, zwłaszcza jeśli wcześniej mieliśmy kuchenkę z wyświetlaczem.
11. Kuchenka mikrofalowa Sharp R642WW
Urządzenie Sharp R642WW ma pojemność 20 l, jego moc wynosi natomiast 800 W. Kuchenka wyróżnia się głównie dużą ilością automatycznych programów do wyboru (jest ich 24). Nie musimy się obawiać, że dzieci samodzielnie włączą sprzęt pod naszą nieobecność w kuchni. To model wyposażony w blokadę rodzicielską.
Wymiary produktu to: 25,7 cm x 43,9 cm x 35,8 cm. Kuchenka ma timer, za sprawą którego wiemy, kiedy potrawa jest już podgrzana i możemy ją wyjąć. Urządzenie wyposażono w funkcję grilla o mocy 1000 W, która umożliwia odpowiednie przypieczenie dania. Wnętrze opisywanego modelu jest lakierowane, a tym samym łatwe do utrzymania w czystości.
Kuchenka mikrofalowa jest chwalona za elegancki design oraz łatwą obsługę. Konsumenci w publikowanych przez siebie opiniach podkreślają, że sprzęt szybko i równomiernie podgrzewa potrawy, dlatego nie musimy długo czekać na ciepły posiłek. Urządzenie ma praktyczny wyświetlacz pokazujący czas trwania programu i dobrze opisane przyciski.
Sharp R642WW to mikrofalówka o wymiarach: 25,7 cm x 43,9 cm x 35,8 cm. Sprzęt ma moc 800 W, a jego pojemność wynosi 20 l.
Zalety
Funkcja grilla: To model z funkcją grilla o mocy 1000 W. Dzięki niej możemy szybko podgrzać i przypiec potrawę, aby była chrupiąca z wierzchu.
Wyświetlacz LED: Z uwagi na czytelny wyświetlacz LED obsługa kuchenki jest łatwa. Z wyborem odpowiedniego programu poradzą sobie też osoby, które do tej pory nie używały kuchenki mikrofalowej.
Blokada rodzicielska: Sprzęt jest wyposażony w blokadę rodzicielską. To zmniejsza do minimum ryzyko, że bawiące się w kuchni pociechy samodzielnie włączą urządzenie, np. gdy na chwilę wyjdziemy z pomieszczenia.
Wady
Za mała pojemność: Biorąc pod uwagę pojemność urządzenia, nie jest to najlepszy wybór dla większej rodziny. Kuchenka może okazać się za mała i niepraktyczna, gdyż podgrzewaną potrawę prawdopodobnie trzeba będzie podzielić na kilka porcji.
Ciężko otwierające się drzwiczki: Aby otworzyć drzwiczki kuchenki, trzeba za nie mocno szarpnąć.
12. Kuchenka mikrofalowa Gorenje MO 4250 CLI
Ostatnią naszą propozycją jest model Gorenje MO 4250 CLI. Jest to model kuchenki mikrofalowej wolnostojącej w stylu retro o wymiarach: 28,5 cm wysokości, 45 cm szerokości i 36,5 cm głębokości. Pojemność opisywanej kuchenki wynosi 20 L a jej maksymalna moc to 700 W. Wmontowany w mikrofali grill ma maksymalną moc 800 W. Największym atutem tego urządzenia jest jego niecodzienna stylistyka, swoim wyglądem przypomina bardziej piekarnik niż mikrofalówkę.
Wszystko dzięki drzwiczkom wykonanym ze szkła i metalu, oraz stylowanym pokrętłom. Dla osób preferujących tradycyjny styl, będzie to zdecydowanie zaletą tego produktu. Oprócz podstawowej funkcji podgrzewania i wspomnianej wcześniej funkcji grilla, model ten posiada również funkcję rozmrażania oraz Golden Crust.
Dodatkowo producent wyposażył mikrofalówkę w kilka programów tzw. kombinowanych, które łączą w sobie funkcje odgrzewania i grilla. Urządzenie jest sterowane manualnie za pomocą dwóch pokręteł: jednym ustawiany jest czas, drugim program. Sprawdźmy, jakie pojawiają się opinie o tych kuchenkach mikrofalowych. Klienci, którzy zakupili tę kuchenkę mikrofalową są szczególnie zadowoleni z jej retro designu.
Model Gorenje MO 4250 CLI to piękna, mikrofala w stylu retro. Jej wymiary są następujące: 28,5 cm wysokości, 45 cm szerokości i 36,5 cm głębokości. Urządzenie ma pojemność 20 l, a jego moc to 700 W (maksymalnie 800 W przy funkcji grilla).
Zalety
Stylistyka: Urządzenie jest bardzo atrakcyjne pod względem designu. Praktycznie w niczym nie przypomina zwykłej mikrofali. W efekcie idealnie sprawdzi się w kuchni urządzonej w stylu retro.
Programy pracy: Urządzenie nie tylko podgrzewa i rozmraża, ale ma też funkcję Golden Crust. Wiele osób narzeka, że dania z mikrofali tracą chrupkość. Dzięki tej funkcji zapomnisz o tym problemie.
Wady
Sterowanie: Prezentowany sprzęt jest sterowany manualnie. Używamy do tego dwóch pokręteł – jednym ustawiany jest czas, a drugim program. Jest to stary system obsługi tego typu sprzętów, który dla wielu osób nie jest zbyt wygodny.
Cena: Biorąc pod uwagę ograniczoną ilość funkcji, nie jest to najtańsza propozycja.
Przewodnik zakupowy – Jaką mikrofalówkę kupić?
Mikrofalówki to urządzenia, które od dłuższego czasu cieszą się popularnością wśród konsumentów i można jest znaleźć w wielu domach. Duże zainteresowanie tego typu sprzętem wynika stąd, że można w nim szybko, bo zaledwie w parę minut, podgrzać jedzenie, a często także przygotować od podstaw różne dania. Jaka jest najlepsza mikrofalówka? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku.
Rodzaje mikrofalówek
Dostępne w sklepach mikrofalówki można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od budowy. Kupujący ma do wyboru modele:
* wolnostojące – nie wymagają montażu, są przeznaczone do ustawienia na blacie kuchennym,
* do zabudowy – są wmontowywane w meble kuchenne i idealnie do nich dopasowane.
Decydując się na zakup mikrofalówki wolnostojącej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ma ona solidną podstawę. Najlepiej, jeśli będzie wyposażona w małe, antypoślizgowe nóżki, które zapobiegną przesuwaniu się urządzenia po powierzchni blatu. Musimy także dobrze dobrać wymiary sprzęty, aby jego umieszczenie w kuchni nie stanowiło problemu. Kuchenka mikrofalowa nie może być zbyt dużą, szczególnie jeśli mamy małe mieszkanie i ograniczone miejsce robocze na blacie.
Przewagą modeli do zabudowy jest to, że można je umieścić na każdej wysokości (w zależności od wyboru mebli i ich przystosowania). Atutem jest także to, że taka mikrofalówka nie zajmuje miejsca na blacie. Nie ma jednak możliwości jej swobodnego przenoszenia, a zmieniając meble, musimy liczyć się z tym, że wybrany wcześniej sprzęt może do nich nie pasować.
Pojemność
Zastanawiając się nad tym, jaką mikrofalówkę wybrać, trzeba zwrócić uwagę na jej pojemność. Najczęściej konsumenci wybierają urządzenia liczące od 20 l do 25 l, jednak można też znaleźć mniejsze modele. Większe mikrofalówki przydadzą się szczególnie rodzinom z dziećmi, a także osobom, które mają zamiar nie tylko podgrzewać tam jedzenie, ale także przygotowywać np. mięsne potrawy, smakowite tosty na śniadanie czy zapiekanki.
Moc urządzenia
Jednym z najważniejszych parametrów jest moc kuchenki mikrofalowej i to od niej zależy efektywność jej działania. Z reguły moc mikrofal wynosi od 700 W do 900 W. Istotne jest to, aby użytkownik miał możliwość regulacji tego parametru i dostosowywania ustawień w zależności o rodzaju podgrzewanej potrawy. Często można spotkać się z takim rozwiązaniem, że na panelu sterowania znajduje się kilka przycisków, a każdy z nich odpowiada jakiejś mocy. Najczęściej do wyboru jest ok. 5 stopni.
Funkcjonalność
Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepsza mikrofalówka jest funkcjonalna. Co to właściwie oznacza? Podstawową funkcją urządzenia jest podgrzewanie i tę opcję ma każdy dostępny w sklepach sprzęt. Można jednak znaleźć modele, które ponadto mają funkcję grilla i można w nim przygotowywać smakowite dania mięsne bez konieczności rozpalania prawdziwego grilla i długiego czekania, aż wszystko będzie gotowe. Kuchenki mikrofalowe często mają też funkcję gotowania kombinowanego, co oznacza, że jednocześnie wykorzystują opcję grill i mikrofali. Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń mają też termoobieg, który umożliwia pieczenie. Tego typu modele działają na podobnej zasadzie co piekarniki. Warto jednak pamiętać, że im więcej ciekawych rozwiązań ma wybrany przez na sprzęt, tym zwykle jest droższy.
Timer
Aby korzystanie z mikrofalówki było wygodne, musi ona mieć wbudowany timer, który pozwala ustawić konkretny czas pracy (najczęściej maksymalnie jest to 95 minut). Po jego upływie następuje automatyczne wyłączenie sprzętu, a użytkownik jest o tym informowany sygnałem dźwiękowym.
Sterowanie
Sterowanie kuchenką mikrofalową może odbywać się za pomocą przycisków i pokrętła (manualnie) lub cyfrowego wyświetlacza (elektronicznie). Konsumenci nie odczuwają zazwyczaj różnicy, jeśli mowa o komforcie pracy, w zależności od rodzaju sterowania. Wybór ustawień przebiega zazwyczaj bez zbędnych problemów, szczególnie jeśli panel sterowania jest dobrze opisany i odpowiednio czytelny.
Producenci dostarczają na rynek coraz bardziej zaawansowane kuchenki mikrofalowe i niektóre np. samodzielnie dobierają odpowiednie parametry grzania w zależności od wagi potrawy i rodzaju obróbki. Prawie każdy sprzęt, nawet ten ze średniej półki cenowej, ma kilka programów automatycznych, a w rezultacie użytkownik nie musi długo stać przy mikrofalówce, aby wybrać odpowiednie ustawienia.
Zabezpieczenia
Jeśli mamy w domu małe dzieci, ważną kwestią będą dla nas dodatkowe zabezpieczenia takie jak blokada rodzicielska. Dzięki niej nie musimy się martwić o to, że maluch sam zmieni wybrane wcześniej przez nas ustawienia. Często blokada nie pozwala także na otwarcie drzwi, więc nie ma ryzyka, że nasza pociecha się poparzy.
Łatwość czyszczenia
Chyba żadna osoba nie chce spędzać wiele czasu na czyszczeniu sprzętów kuchennych, dlatego też wielu producentów mikrofalówek zadbało o tę kwestię. Dobrej jakości modele są najczęściej pokryte specjalną powłoką, która ułatwia czyszczenie i sprawia, że zabrudzenia nie tak łatwo przywierają do powierzchni. W sklepach można też znaleźć kuchenki mikrofalowe z funkcją generowania pary. Zmiękcza ona zabrudzenia, dzięki czemu w celu ich pozbycia się wystarczy przetrzeć komorę szmatką (bez zbędnego szorowania).
Mikrofalówki w dobrych cenach
Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa? Zazwyczaj zakup tego typu urządzenia to koszt rzędu kilkuset złotych. Za wolnostojącą mikrofalówkę z podstawowymi funkcjami zapłacimy od ok. 300 zł. Ceny modeli do zabudowy zaczynają się zazwyczaj od 400 zł. Im więcej sprzęt ma funkcji, tym jest droższy. Na większy wydatek musimy też przygotować się, jeśli zależy nam na eleganckim designie i idealnym dopasowaniu do wystroju naszej kuchni.
FAQ
P1: Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Kuchenka mikrofalowa to jedno z najczęściej używanych urządzeń w kuchni, dlatego stosunkowo szybko się brudzi. Aby utrzymać sprzęt w czystości, po każdym użyciu powinniśmy przetrzeć wnętrze wilgotną ściereczką, żeby zapobiec powstawaniu tłustych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jeśli tego typu zanieczyszczenia już powstały w komorze, do pozbycia się ich można wykorzystać kilka różnych metod. Najpopularniejszą jest przetarcie urządzenia roztworem przygotowanym na bazie wody i soku z cytryny. Skutecznie działa też soda oczyszczona (2 lub 3 łyżki rozpuszczone w szklance wody) oraz ocet, wymieszany z wodą w proporcji 1:1. Jeśli zauważymy, że zanieczyszczone są wentylatory, należy sięgnąć po specjalną szczoteczkę, którą można podłączyć do odkurzacza.
P2: Jak działa mikrofalówka?
Działanie mikrofali nie polega na bezpośrednim podgrzewaniu umieszczonego w jej wnętrzu jedzenia. Za to odpowiadają cząsteczki polarne (głównie wody, ale też tłuszczu i cukru), które znajdują się w żywności. Są one wprawiane w drgania rotacyjne, które są na tyle intensywne, że z czasem ich temperatura stopniowo się zwiększa. Zjawisko to wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które są generowane przez magnetron. To część budowy mikrofali, która pobiera energię z gniazdka, a następnie zamienia ją na fale i poprzez przewodnik falowy wprowadza do komory, gdzie znajduje się potrawa. Odbijają się one od ścian komory i przenikają do jedzenia. Im większa jest moc mikrofalówki, tym więcej energii pobiera magnetron, a tym samym cząsteczki szybciej wibrują.
P3: Jak naprawić mikrofalówkę, która nie grzeje?
Jeżeli kuchenka mikrofalowa przestała podgrzewać jedzenie, ale wciąż pracuje (obraca talerz), przyczyną może być uszkodzony magnetron. Jeśli doszło do spalenia znajdującej się przy nim anteny, musimy wymienić cały element na nowy. Jednak czasami za usterkę odpowiadają inne części mikrofali, takie jak zepsuty czujnik zamykania drzwiczek. On także wymaga wymiany. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście ten element odpowiada za nieprawidłowe działanie kuchenki, należy sięgnąć po miernik. Pamiętajmy też, że czasami mikrofala nie podgrzewa jedzenia z powodu spalonego transformatora, w którym wytwarza się bardzo wysokie napięcie. Jeżeli doszło do uszkodzenia części wchodzących w skład jego konstrukcji, musimy kupić nowy model, dobrany zgodnie z oznaczeniami umieszczonymi na tabliczce znamionowej.
P4: Jak zawiesić mikrofalówkę?
Nie każdy z nas ma wystarczająco dużo miejsca na blacie kuchennym, żeby móc ustawić na nim kuchenkę mikrofalową. Na szczęście nie oznacza to, że musimy zrezygnować z jej zakupu. Tego typu urządzenie możemy w razie potrzeby zawiesić na ścianie. Do tego potrzebne są odpowiednio dobrane wsporniki, które wytrzymają stosunkowo duży ciężar. Uchwyty należy mocno przymocować do ściany przy pomocy śrub. Muszą one być na właściwej wysokości, tak aby używanie kuchenki było komfortowe i w pełni bezpieczne. Po upewnieniu się, że wsporniki są prawidłowo przymocowane, należy przykleić do nich dwustronną taśmę montażową (o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych), a następnie umieścić kuchenkę mikrofalową.
P5: Kto wynalazł mikrofalówkę?
Wiele urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania, wynaleziono przez przypadek. To samo dotyczy kuchenki mikrofalowej. To Pency Spencer, amerykański inżynier sprawił, że możemy używać tego typu urządzeń. Ciekawe jest to, że mężczyzna nie skończył nawet szkoły podstawowej, co wiąże się z bardzo trudnym dzieciństwem. Początkowo był on radiotelegrafistą w wojsku, a następnie został kierownikiem laboratorium badawczego firmy Raytheon, która zaczęła produkować magnetrony. Spencer zauważył, że wytwarzane przez nie mikrofale mogą podgrzewać różne przedmioty, w tym jedzenie. Po dwóch latach testów, w 1947 roku do sprzedaży wprowadzono pierwszą kuchenkę mikrofalową. Ważyła ona ok. 300 kg i miała 1,5 m wysokości.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
November 9, 2021 at 11:56 am
Bardzo fajny i pomocny artykuł. Ja akurat jak wybierałam mikrofalówkę nie sugerowałam się rankingiem i wybrałam mikrofalówkę Toshiba MWP-MM20P (BK), którą mogę śmiało polecić. Bardzo dobrej jakości i niedroga.
Répondre
November 15, 2021 at 3:37 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl
Répondre