Dlaczego warto wybrać stalową patelnię do smażenia? Porównanie z innymi rodzajami patelni

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Jeśli jesteś miłośnikiem gotowania, na pewno wiesz, że wybór odpowiedniej patelni jest kluczowy dla uzyskania zadowalających rezultatów kulinarnych. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów patelni, jednak te wykonane ze stali są jednymi z najpopularniejszych. Nic dziwnego, bo świetnie radzą sobie ze smażeniem, ale też duszeniem czy podgrzewaniem dań. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, jak wypadają w porównaniu z innymi.

 

Patelnia stalowa – doskonała do smażenia i nie tylko!

Stalowa patelnia jest synonimem trwałości, dzięki czemu pozostaje bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Pod wpływem wysokich temperatur nie wydziela żadnych substancji, może być całkowicie bezpiecznie stosowana z żywnością.

Smażenie, duszenie czy podgrzewanie gotowych dań, ale też ich poszczególnych składników – warzyw, mięsa, ryb odbywa się zatem w kontrolowanych warunkach. Po zakończeniu procesu obróbki termicznej patelnię szybko umyjesz, usuwając z niej zanieczyszczenia – ręcznie lub w zmywarce (większość producentów udostępnia taką możliwość).  

 

Porównanie patelni stalowej z innymi modelami

Patelnia stalowa a teflonowa

W przeciwieństwie do patelni teflonowych, stalowa patelnia nie jest tak podatna na uszkodzenia (zarysowania) obniżające jej wydajność. M.in. to sprawia, że nie traci swoich właściwości smażenia po długim okresie użytkowania.

 

Patelnia stalowa a ceramiczna

Innym popularnym wyborem jest patelnia ceramiczna. Patelnie ceramiczne są również trwałe i odporne na uszkodzenia, nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Jednak pewnym ograniczeniem jest to, że modele bez powłoki anti-stick mogą powodować przypalanie i przywieranie dań.

 

Patelnia stalowa a aluminiowa

Patelnie aluminiowe są lekkie i łatwe w użyciu, ale szybko się nagrzewają i szybko wytracają ciepło. Ponadto mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym, bo nie są zbyt odporne na uderzenia oraz zarysowania.  

Patelnia stalowa a żeliwna

Zdecydowaną przewagą patelni stalowej nad żeliwną jest oczywiście jej niska waga, ale też łatwość czyszczenia, której nie mają te drugie. Obydwa modele mają porównywalną odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia.

Wniosek jest taki, że stalowa patelnia jest jednym z najlepszych wyborów dla smażenia, ponieważ jest trwała, odporna na uszkodzenia i może być używana na wysokich temperaturach.

Patelnie tego typu są również łatwe w utrzymaniu czystości i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego jeśli szukasz patelni do smażenia, rozważ tę wykonaną ze stali nierdzewnej, która będzie spełniała wszystkie Twoje potrzeby. Z łatwością dobierzesz do niej także pasujące garnki, tworząc elegancki i ponadczasowy komplet do gotowania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ