Ekspres ciśnieniowy – jak działa? Czy warto go kupić?

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Kawa z ekspresu uchodzi za najsmaczniejszą i najbardziej aromatyczną. Jest bardziej ceniona niż na przykład kawa rozpuszczalna. Na czym polega przewaga ekspresów nad innymi urządzeniami do przygotowywania kawy i jak właściwie działa ekspres ciśnieniowy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

 

Ekspres ciśnieniowy – co to jest?

Urządzenia do przygotowywania kawy zaczęto tworzyć już na przełomie XIX i XX wieku. Szczególne zasługi w tej dziedzinie mają włoscy wynalazcy, tacy jak Luigi Bezzera. Jednak pierwszym ekspresom daleko było do kompaktowych sprzętów, których używamy w tej chwili w domach czy w biurach. Dobry ekspres do przygotowania kawy używa wysokiego ciśnienia i nagrzewa wodę do właściwej temperatury, aby proces parzenia przebiegał w idealny sposób. Dzięki ekspresom do kawy można spodziewać się dużo lepszych walorów smakowych kawy niż w przypadku przygotowywania napoju bez specjalistycznych urządzeń.

Mianem ekspresu do kawy można określić wiele urządzeń, które znacząco różnią się konstrukcją, ceną i sposobem działania.

 

Rodzaje ekspresów — co warto wiedzieć?

W latach 90. XX wieku na całym świecie rozpowszechniły się tak zwane ekspresy przelewowe. W takim ekspresie zmielona kawa umieszczana jest w jednorazowym, papierowym filtrze. Następnie woda jest przesączana powoli przez filtr, tworząc aromatyczny napar spływający do dzbanka. Dzbanek jest podgrzewany, dzięki czemu kawa zawsze będzie ciepła. Ekspresy przelewowe zyskały dużą popularność, ponieważ umożliwiały przygotowanie smacznej kawy bez fusów. Znacznie nowocześniejsze są jednak ekspresy ciśnieniowe, w których woda przepływa przez odpowiednio zmielone i ubite ziarna kawy.

W kawiarniach napoje przygotowuje się, korzystając z ekspresów ciśnieniowych kolbowych. Są one cenione przez koneserów kawy, ale dość trudne w obsłudze, ponieważ wiele czynności trzeba wykonać ręcznie. Zmieloną kawę umieszcza się w kolbie, a następnie przepuszcza wodę pod dużym ciśnieniem, aby powstał wywar. Kolejny krok to opróżnienie kolby z niepotrzebnych fusów. Przygotowanie kawy jest szybsze niż w ekspresie przelewowym, a smak jest bogatszy. Minusem jest jednak praca, jaką każdorazowo trzeba wykonać przy mieleniu kawy, nabiciu kolby i następnie jej opróżnieniu.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne to najbardziej wygodne urządzenia, w których proces parzenia kawy jest zautomatyzowany. Wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za przygotowanie kawy, a wszystkie czynności zostaną wykonane przez maszynę! Ekspres zmieli odpowiednią ilość kawy z pojemnika, obija odmierzoną porcję, podgrzewa właściwą ilość wody i przepuszcza ją przez zmieloną kawę, tworząc aromatyczny napój. W większości ekspresów uzupełnieniem jest jeszcze system spieniania mleka, dzięki któremu można tworzyć kawy z kremową pianką jak latte czy cappuccino.

Używanie ekspresu ciśnieniowego daje największą kontrolę na procesem parzenia kawy przy minimalnym wysiłku ze strony użytkownika. W zależności od modelu ekspresu można regulować poziom zmielenia ziaren, ilość wody i ilość mleka, moc kawy oraz temperaturę.

Ostatnią kategorię stanowią ekspresy na kapsułki. W ich przypadku kawa nie powstaje ze świeżo zmielonych ziaren, tylko odmierzonej porcji kawy zamkniętej w plastikowej kapsułce dopasowanej do ekspresu konkretnej firmy. Ekspresy na kapsułki są stosunkowo drogie w eksploatacji i nieekologiczne, ponieważ każde przygotowanie kawy wiąże się ze zużyciem kapsułki.

Jaki ekspres ciśnieniowy warto kupić?

Obecnie najkorzystniejszą opcją do użytku domowego są automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Szukając niezawodnego sprzętu w dobrej cenie, warto rozważyć na przykład ekspresy ciśnieniowe Philips w sklepie MediaMarkt.

Inni producenci ekspresów ciśnieniowych cenieni na całym świecie, to na przykład Jura, DeLonghi czy Saeco.

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

Tamara

November 17, 2023 at 4:52 pm

Kawa to dla mnie sztuka, a ekspres Ariete z linii moderna jest moim narzędziem do tworzenia doskonałych dzieł. Polecam każdemu miłośnikowi kawy!

Répondre