Jak kucharze gotują w dużych firmach

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

Szefowie kuchni i osoby nadzorujące przygotowywanie i serwowanie posiłków nadzorują codzienną działalność cateringową restauracji lub innych placówek, takich jak kasyno on line. Szefowie kuchni są zwykle odpowiedzialni za kierowanie szefami kuchni w kuchni, zajmowanie się kwestiami związanymi z żywnością i zapewnianie przywództwa. Są również najbardziej utalentowanymi kucharzami w kuchni.

Szefowi zatrudniają, szkolą i nadzorują personel, przygotowują szacunki kosztów żywności i dostaw, ustalają harmonogramy pracy, zamawiają dostawy i zapewniają sprawne i wydajne działanie zakładu gastronomicznego. 

Ponadto Jan Kowalski (przeciętny pracownik) dba o przestrzeganie norm sanitarnych i bezpieczeństwa oraz przestrzeganie lokalnych przepisów.  Podczas gdy wszyscy szefowie kuchni odgrywają rolę w przygotowywaniu żywności, opracowywaniu przepisów, określaniu wielkości porcji, planowaniu menu, zamawianiu dostaw żywności i nadzorowaniu prac kuchennych w celu jak najlepszej prezentacji posiłków, inni kucharze mogą mieć wyjątkowe role do spełnienia lub specjalizacji. niektóre aspekty pracy. 

Szefowie kuchni są przede wszystkim odpowiedzialni za koordynację pracy kucharzy i kierowanie przygotowywaniem posiłków. Indywidualni szefowie kuchni planują i przygotowują posiłki w największych obiektach rozrywkowych według gustów lub potrzeb żywieniowych klienta. Zamawiają artykuły spożywcze i zaopatrzenie, sprzątają kuchnię, zmywają naczynia i sztućce. Mogą również podawać posiłki.

Podczas gdy praca szefów kuchni i szefów kuchni koncentruje się na kuchni lub na zapewnianiu ogólnych wskazówek, osoby nadzorujące przygotowywanie i serwowanie posiłków nadzorują określone obszary działalności w zakładach gastronomicznych lub kuchni i blatach w restauracjach szybkiej obsługi. W restauracjach typu fast food i casual dining mogą pełnić wiele tych samych funkcji z kierownikami usług gastronomicznych.

 

Środowisko pracy

Restauracje i inne obiekty gastronomiczne, w których ci pracownicy są zatrudnieni, muszą być czyste i higieniczne. Chociaż miejsca do siedzenia w miejscach do spożywania posiłków są często atrakcyjne, kuchnie mogą być zatłoczone, gorące i pełne potencjalnych niebezpieczeństw, takich jak gorące piekarniki i śliskie podłogi. 

Zagrożenia zawodowe dla osób pracujących w kuchni obejmują poślizgnięcia i upadki, skaleczenia i oparzenia, ale urazy te rzadko są poważne. Szefowie kuchni i przełożeni są pod ciągłą presją, aby szybko przygotowywać posiłki, zapewniając jednocześnie utrzymanie jakości i przestrzeganie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i higieny.

Godziny pracy w restauracjach mogą obejmować wczesne poranki, późne wieczory, święta i weekendy. Harmonogramy dla osób pracujących w biurach, fabrykach i stołówkach szkolnych mogą być bardziej regularne. W wykwintnych restauracjach harmonogramy pracy są zwykle dłuższe ze względu na czas wymagany do przygotowania składników z wyprzedzeniem. Wielu szefów kuchni regularnie pracuje 12 godzin dziennie, nadzorując dostawę posiłków wcześnie rano, planując menu i przygotowując menu.

Wymagane wykształcenie i szkolenie

Podczas gdy większość szefów kuchni i szefów kuchni ma pewne wykształcenie pomaturalne, wielu doświadczonych pracowników z mniejszym wykształceniem nadal można awansować. Formalne szkolenie może odbywać się w szkole gminnej, technikum, artystycznej szkole kulinarnej lub w dwuletnim lub czteroletnim college’u z dyplomem z gościnności. 

Coraz więcej szefów kuchni uczestniczy w programach szkoleniowych sponsorowanych przez niezależne szkoły kulinarne, profesjonalne instytuty kulinarne, dwuletnie lub czteroletnie uczelnie z wydziałem gościnności lub sztuki kulinarnej, czy siły zbrojne. Niektóre duże hotele i restauracje prowadzą również własne programy szkoleniowe i pośrednictwa pracy dla szefów kuchni i szefów kuchni. Szefowie kuchni i sous chefowie, którzy pracują w wykwintnych restauracjach, wymagają wieloletniego szkolenia i doświadczenia.

Chociaż formalne szkolenie jest ważnym sposobem na rozpoczęcie zawodu, wielu szefów kuchni jest przeszkolonych w pracy, otrzymując prawdziwe doświadczenie zawodowe i szkolenia od szefów kuchni w restauracjach, w których pracują. Inni rozpoczynają zawód w ramach formalnych programów praktyk zawodowych sponsorowanych przez profesjonalne instytuty kulinarne, stowarzyszenia branżowe i związki zawodowe.

 

Wniosek

Szefowie kuchni muszą wykazać się silnymi umiejętnościami przywódczymi i komunikacyjnymi oraz umiejętnością motywowania innych. Muszą także mieć intensywną chęć gotowania, być kreatywni i mieć wyostrzony zmysł smaku i zapachu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ