Jak nakryć do stołu? 9 zasad savoir-vivre’u!

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Savoir-vivre to inaczej ogłada i dobre maniery oraz znajomość obowiązujących zasad czy konwenansów. Savoir-vivre dotyczy różnych kategorii – pracy, spotkań towarzyskich, ale także na przykład tego, jak nakryć do stołu. Właśnie nad tym elementem savoir-vivre’u chcemy się dziś pochylić. Jak prawidłowo nakryć do stołu zastawę i sztućce? O czym pamiętać w kontekście dodatków? Poznaj 9 zasad nakrywania do stołu!

 

Nakrywanie do stołu –  zasady ogólne, które świadczą dobrze o gospodarzu

Zacznijmy od pierwszej, bardzo ogólnej zasady – miejsca i schludności. Zasady savoir vivre nakrycia stołu mówią nie tylko o poprawnym ułożeniu sztućców, ale również o całej otoczce spotkania. Organizując przyjęcie w salonie – zadbaj o porządek całej przestrzeni. Jeśli natomiast Twój salon jest połączony z kuchnią – koniecznie zadbaj o to, by pozbyć się intensywnych zapachów potraw na przykład przez wywietrzenie pomieszczenia oraz włączenie kuchennego okapu.

Druga ogólna zasada tego, jak nakryć do stołu, dotyczy umiejscowienia gości. Czasem zapraszając gości, masz pewność, że to zgrana ekipa znajomych, którzy zawsze będą mieli mnóstwo tematów do rozmów. A co mówią zasady savoir vivre’u w przypadku, kiedy wśród gości będą osoby, które za sobą nie przepadają? Wbrew pozorom rozwiązanie w postaci winietek wcale nie jest dedykowane wyłącznie weselom i większym uroczystościom. Nakrywając do stołu domowego, również możesz bez problemu posłużyć się eleganckimi winietkami, które dodatkowo wzbogacą wygląd stołu o oryginalny dodatek.

 

Nakrywanie do stołu – zastawa

Jak poprawnie nakryć do stołu? Trzecia zasada dotyczy zastawy. Tu priorytetem jest dobór naczyń stanowiących komplet. Warto mieć w domu chociaż jeden rozszerzony serwis obiadowy. Komplet naczyń sprawi, że nasz stół zachowa spójny, estetyczny wygląd. Przypadkowość wprowadza chaos – a tego chcemy uniknąć. Wybierając zestaw naczyń, zwróć uwagę, by zawierał on talerze płaskie, głębokie oraz deserowe. Najpraktyczniejszym wyborem są naczynia wykonane ze szkła opalowego poddanego hartowaniu. Taki materiał jest gwarancją wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Sprawdź także, czy wybrany przez Ciebie serwis obiadowy nada się do zmywarki oraz mikrofalówki.

Układając naczynia na stole, weź pod uwagę to, jak dużo potraw się na nim znajdzie. Nakrycie proste przygotowujemy, gdy podczas uroczystości serwować będziemy kilka potraw, np. zupę, danie główne i deser. Kupując komplet talerzy, powinno udać Ci się złożenie z niego nakrycia prostego. Z kolei nakrycie rozszerzone charakterystyczne jest dla większych uroczystości – świąt, czy wesel, kiedy na stole znajduje się więcej przystawek, różnego rodzaju drugich dań oraz deserów.

Jeśli naczynia masz już przygotowane, czas poznać czwartą zasadę nakrywania do stołu, czyli to, jak rozstawić talerze oraz kieliszki. Zgodnie z zasadami savoir-vivre nakrycie stołu zaczynamy od rozłożenia dużych płaskich talerzy w odległości 1-2 cm od krawędzi stołu. Na nich ułóż mniejszy płaski talerz, a na wierzchu – talerz głęboki na zupę. Aby goście nie siedzieli w ścisku – pomiędzy każdym zestawem talerzy zostaw około 50 cm odstępu.

Zasady nakrywania do stołu mówią również o rozłożeniu szklanek oraz kieliszków do wody lub wina. I tak – te naczynia powinny zostać ułożone ponad prawym górnym rogiem talerzy. Proponując gościom różnego rodzaju napoje, powinniśmy zadbać o to, by do każdego z nich mieli osobne szkło. Ustawiamy je w kolejności od najmniejszego do największego.

 

Jak nakryć do stołu sztućce?

Sztućce – to właśnie ich ułożenie stanowi dla wielu największe wyzwanie. Jak nakryć do stołu, jeśli chodzi o sztućce? Odwiedzając eleganckie restauracje, nie raz pewnie miałaś okazję zobaczyć wiele różnych, dość skomplikowanie wyglądających ułożeń sztućców. Domowe przyjęcia są nieco prostsze w organizacji, jednak nawet wówczas obowiązują nas zasady nakrywania do stołu. 

Szósta zasada nakrywania do stołu to sztućce i ich ułożenie. Podstawowe reguły dotyczące sztućców to:

• wszystkie powinny należeć do jednego kompletu,

• powinny być idealnie czyste i wypolerowane, bez śladów zacieków np. ze zmywarki,

• ułożenie przy stole sztućców wg savoir-vivre powinno być zgodne z kolejnością ich używania (zaczynamy zawsze od zewnętrznej strony),

• zgodnie z kolejną zasadą nakrycia stołu widelce układamy po lewej stronie talerza, a łyżki i noże po prawej,

• ostrze noża kierujemy zawsze w stronę do talerza.

• sztućce do deserów (łyżeczki i widelczyki) powinny zostać umieszczone bezpośrednio nad talerzem.

O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście tego, jak prawidłowo nakryć do stołu sztućce? Ich ułożenie nie może być byle jakie. Zwróć uwagę, na jakiej wysokości znajdują się dolne końce sztućców. Zgodnie zasadami savoir-vivre’a nakrycia stołu powinny znajdować się na wysokości dolnego brzegu talerza obiadowego.

Dodatki – nakrywanie stołu to nie zakrywanie stołu

Nakrywanie stołu to oczywiście nie tylko prawidłowe ułożenie talerzy, misek oraz sztućców. Prawdziwie eleganckie okazje wymagają zbudowania klimatu. A w tym pomogą oczywiście dodatki.

Siódma zasada nakrywania stołu mówi o ważnym dodatku, o który musimy zadbać, zanim na stole znajdą się naczynia. Mowa oczywiście o obrusie i serwetkach. Na bardziej casualowe okazje wystarczy estetyczny, wyprasowany i czysty bieżnik, z kolei na uroczyste przyjęcie zadbaj o obrus zakrywający cały stół. Wybierając obrus, dobierz jego kolorystykę z serwetkami. Jakie serwetki wybrać? Te papierowe sprawdzą się podczas mniej formalnych spotkań. Jeśli planujesz prawdziwie eleganckie przyjęcie – raczej wybierz te wykonane z tkaniny. A co zasady savoir-vivre mówią o tym, jak nakryć do stołu serwetki? Tu panuje względna dowolność. Serwetka może znaleźć się na talerzu, po lewej stronie tuż obok widelca lub elegancko złożona w szklance.

Wiesz już, jak nakryć do stołu serwetki i dobrać obrus. Jednak istotą elegancko nakrytego stołu jest estetyka i umiar. O czym mówi ósma zasada, jak nakryć do stołu? O kwiatach i świecznikach, które przecież doskonale budują atmosferę! To, o czym musimy pamiętać, komponując dodatki, to ich podrzędny charakter względem potraw i zastawy. Innymi słowy – dodatki nie mogą przeszkadzać w jedzeniu, a także konwersacji. Wysoki świecznik ułożony na środku stołu z pewnością nie ułatwi rozmowy osób siedzących po przeciwnych stronach. Kolejna kwestia, która nierzadko sprawia, że przyjęcie kończy się zamiast miłymi wspomnieniami bólem głowy, są kwiaty. Natura to najpiękniejsza ozdoba – zgadzamy się z tym stwierdzeniem w 100%. Jednak nakrywając do stołu, zwróć uwagę, czy zapach kwiatów nie jest zbyt intensywny!

 

Kawowe savoir vivre – nakrycie stołu na podwieczorek

Powoli zbliżamy się do końca naszego poradnika, jak nakryć do stołu. Te dość uniwersalne zasady sprawdzą się praktycznie przy każdym przyjęciu, które zorganizujesz w domu. Warto jednak wyróżnić pewną mniejszą okazję, kiedy goście przychodzą na słodki podwieczorek. Takie mniej formalne okazje również rządzą się konkretnymi zasadami.

Jak wygląda nakrywanie do stołu na podwieczorek? Tu kluczowe jest zbudowanie atmosfery, która zachęci gości do wesołych rozmów. Może zamiast krystalicznie białego obrusu wyjmiesz ten w kratę? Lub wybierzesz bardziej kolorowe serwetki? Te szczegóły zostawimy Tobie, sam najlepiej wiesz, co Twoi goście polubią najbardziej. W dziewiątej zasadzie savoir-vivre nakrywania do stołu chcemy zwrócić uwagę na pewne akcesoria, które sprawią, że spotkanie przy kawie i słodyczach będzie bardziej komfortowe. Desery warto ułożyć na paterze (koniecznie ułóż przy niej łopatkę). Aby podanie kawy mimo mniej formalnego charakteru wciąż było zgodne z tym, jak prawidłowo nakryć do stołu – warto ułożyć na nim serwis wykonany z porcelany lub ceramiki. Cukiernica, dzbanek i filiżanki powinny stanowić komplet, podobnie jak sztućce deserowe.

Znajomość zasad nakrycia stołu jest niezwykle ważna – wprowadza do spotkań harmonię, estetykę i sprawia, że nawet mało formalne spotkanie nabiera eleganckiego charakteru. Pamiętaj też, że znajomość zasad savoir-vivre nakrywania do stołu świadczy o dobrym wychowaniu i klasie. A tych – nigdy za dużo!

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ