5 korzyści ze spożywania kombuchy

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Organiczna kombucha to napój z fermentowanej herbaty o kwaśnym i lekkim musującym smaku, który jest coraz bardziej popularny wśród osób dbających o zdrowie. Ponieważ kombucha ma niską zawartość kalorii i cukru, jest to doskonały wybór dla osób szukających alternatywy dla wody. Herbata kombucha ma bowiem właściwości prozdrowotne.

 

Ale czym jest kombucha i dlaczego jest tak popularna?

W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kombucha. Od korzyści i potencjalnych skutkach ubocznych po to, czy powinieneś pić oraz jak pić kombucha. Zatem dowiesz się, czy bezpiecznie możesz włączyć napój do swojej diety.

 

Co to jest kombucha?

Kombucha to napój o słodko-kwaśnym smaku, który jest musujący i powstaje w wyniku procesów fermentacji herbaty i cukru, dzięki obecności tzw. grzyba herbacianego. Grzyb ten, nazywany także grzybem japońskim, składa się z wielu mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii i drożdży. Ma on formę białawego lub jasno pomarańczowego kożuszka o galaretowatej konsystencji. W skład grzyba herbacianego wchodzą przede wszystkim gatunki bakterii typu Acetobacter i Gluconobacter, które poddają syntetzie kwasy organiczne. Do tego dochodzą drożdże typu Saccharomycodes, Saccharomyces, Schizosaccharomyces, Zygosaccharomyces, Torulospora, Dekkera, Candida, Pichia, Koleckera, Mycotorula i Mycoderma, które mają za zadanie rozkładać cukier i syntetyzować etanol. Proces fermentacji trwa od 7 do 14 dni.

Do produkcji kombuchy używa się zarówno herbaty zielonej, jak i czarnej. Jednak domowi producenci zazwyczaj używają herbaty czarnej, ponieważ fermentuje ona szybciej. Odmiany herbaty czarnej zazwyczaj mają głębszy smak. W przeciwieństwie do smakoszy kombuchy z czarnej herbaty, niektórzy pijący uwielbiają kombuchę z herbaty zielonej, ponieważ ma ona delikatniejszy smak i prawie ziołowy charakter. Pochodzenie napoju szacuje się na czas sprzed 2000 lat. Jego rosnąca popularność w ostatnich latach jest prawdopodobnie związana z wzrostem zainteresowania i rolą fermentowanych produktów spożywczych w zdrowiu jelit. 

 

Kombucha właściwości

Poniżej wymieniamy tylko niektóre korzyści z wprowadzenia do diety kombuchy i jej wspierania zdrowego stylu życia.

• Źródło probiotyków: Dzięki zawartych w napoju bakterii, herbata kombucha może pomóc w utrzymaniu zdrowej populacji mikroorganizmów w twoim jelicie. Bakterie te mogą korzystnie wpływać na twoje żołądek, a tym samym na twoje ogólne samopoczucie. Fermentowane produkty spożywcze są wytwarzane z kultur bakteryjnych, które podczas fermentacji produkują probiotyki, a kombucha nie jest tu wyjątkiem. 

• Zawartość antyoksydantów: Zarówno zielona, jak i czarna herbata zawiera antyoksydanty zwanymi polifenolami, które są związane ze zdrowiem układu krążenia. 

• Zawartość witamin i minerałów: Kombucha zawiera niezbędne witaminy i minerały potrzebne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Są to m.in. cynk, miedź, magnez, żelazo, nikiel i kobalt, a także witaminy B1, B6, B12 i witamina C.

• To świetne zamiennik mniej zdrowych napojów: W dzisiejszych, bardziej świadomych zdrowia, czasach ludzie wybierają kombuchę zamiast napojów o wysokiej zawartości kalorii, gazowanych lub słodzonych cukrem, lub alkoholu.

• Może mieć właściwości antybakteryjne: W szczególności kombucha wykonana z herbaty zielonej wykazała właściwości mikrobiologiczne.

 

Kombucha ile pić dziennie?

Chociaż kombucha zawiera w sobie wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych, należy pamiętać, że zawiera ona również cukier, który jest nieodzownym elementem jej fermentacji. Z powodu swojej wysokiej zawartości cukru, osoby chorujące na cukrzycę, kobiety w ciąży oraz dzieci powinny unikać jej spożywania. W pozostałych przypadkach można cieszyć się z właściwości i smaku tego napoju. Zaleca się rozpoczęcie od 1-2 łyżek (30 ml) dziennie i stopniowe zwiększanie spożycia, nie przekraczając jednak 150 ml trzy razy dziennie.

kombucha przeciwwskazania

Kombucha nie jest zalecana dla osób z obniżoną odpornością, po przeszczepach oraz w chorobach autoimmunologicznych, ponieważ jej spożycie może prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych krwi. Ponadto, ze względu na brak odpowiednich badań naukowych, jej stosowanie nie jest polecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. A także, jak wspomnieliśmy powyżej, osobom borykającym się z cukrzycą.

 

Jak wyhodować grzyb kombucha?

Chcąc w domu zrobić kombucha, należy zacząć od tego, aby wyhodować grzybek kombucha. Bowiem, słoik z kombuchą jest narażony na jakiekolwiek bakterie, dobre lub złe, które unoszą się w otoczeniu, dodając do niego grzybka – ukierunkowujemy sposób fermentacji. Aby wyhodować grzyb, konieczne jest posiadanie herbacianego grzybu – matki. Wszystkie słoiki i narzędzia używane do produkcji muszą być czyste, najlepiej wyparzone. Rosnący grzyb kombucha należy trzymać zakryty i z dala od bezpośredniego światła słonecznego, w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie wstrząsany. Każdorazowo umyj też ręce przed dotykaniem lub obsługą grzyba kombucha.

 

Kombucha – domowe przygotowanie

Aby przygotować kombuchę, popularny napój z fermentowanej herbaty, nie trzeba więcej niż kilku prostych składników. Do przyrządzenia 1 litra kombuchy potrzeba: 1 litra zimnej wody (najpierw trzeba ją odchlorować, gotując), 1 torebki lub tę samą ilość luźnej herbaty (czarna lub zielona), 50-100 g cukru (najczęściej używa się cukru trzcinowego, dokładna ilość zależy od preferencji), 1 małego grzybka kombuchy (symbiotycznej kultury bakterii i drożdży) oraz 100 ml zaczynu z poprzedniego nastawu. Następnie trzeba zaparzyć herbatę i cukier w 250 ml gotowanej wody, pozostawić do ostygnięcia (6-10 minut) i odcedzić. Do pozostałej części wody (750 ml) dodaje się grzyb i zaczyn, po czym zakrywa się zawartość szczelnie ściereczką i gumką. Kombuchę należy pozostawić w temperaturze pokojowej (powyżej 21°C) przez 7-14 dni. Optymalna temperatura do fermentacji wynosi 26-27°C. Kiedy napój jest gotowy, można go wypić lub przelać do drugiej butelki i wzbogacić go o dodatkowe smaki.

 

Kombucha gdzie kupić i dlaczego napój cieszy się popularnością?

Fermentowane napoje cieszą się wzrostem popularności od ponad dekady, ponieważ nauka wskazuje na ich korzystne działanie prozdrowotne. W efekcie tego jakie kombucha ma właściwości stała się ona coraz bardziej popularna i modna na całym świecie, również w Polsce. U nas organiczna kombucha jest dostępna głównie w sklepach internetowych, i zdobyła serce klientów nie tylko swoimi właściwościami prozdrowotnymi, ale też świetnym smakiem.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ