Kostkarka do lodu to “must have” w barach, pubach i restauracjach – zobacz jak wybrać

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Kostkarka do lodu jest niezbędnym sprzętem w wielu lokalach gastronomicznych. Sprawdzi się zarówno w restauracjach, barach, pubach, jak i w domach weselnych czy dyskotekach. Urządzenie to umożliwia przygotowanie w krótkim czasie dużej ilości kostek lodu. Kostkarki do lodu różnią się między sobą pojemnością, mocą oraz sposobem chłodzenia. Podpowiadamy, na jaki model warto zwrócić uwagę w zależności od rodzaju lokalu gastronomicznego.

 

Zastosowanie kostkarek do lodu w poszczególnych lokalach gastronomicznych

Kostki lodu są niezbędnym elementem większości drinków i koktajli, dlatego kostkarki są jednym z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w lokalach serwujących alkohol, takich jak puby, dyskoteki i kluby, ale także domy weselne. Zapotrzebowanie na lód wzrasta wraz z temperaturą – w upalne dni częściej sięga się po niego serwując soki, lemoniady lub wodę w restauracjach i barach. Kostki lodu w dużych lokalach gastronomicznych są potrzebne do podawania niektórych potraw. Wykorzystuje się je także do chłodzenia w dużych sklepach sprzedających owoce morza i ryby.

Kostki lodu wykorzystywane w gastronomii mogą mieć różne kształty i wielkości. Do najpopularniejszych należą:

• sześcienne kostki – najczęściej służą do chłodzenia drinków oraz napojów bezalkoholowych; ich zaletą jest powolny proces rozpuszczania się, dzięki czemu koktajl dłużej pozostaje w idealnych proporcjach,

• stożki z wydrążoną dziurką w podstawie – charakteryzują się dużą powierzchnią chłodzącą, idealne do różnego rodzaju napojów podawanych na zimno (np. mrożona kawa, drinki, soki itp.),

• lód gourmet – kostki o pełnej strukturze, przejrzyste i bardzo eleganckie; zapewniają niską temperaturę alkoholu, drinków oraz napojów, a także stanowią element dekoracyjny (pływają w szklankach z trunkami), wypełnia się nimi też wiaderka do chłodzenia szampana.

W sprzedaży jest wiele kostkarek do lodu, które umożliwiają jego produkcję w różnych kształtach i rozmiarach.

 

Rodzaje kostkarek do lodu

Kostkarki do lodu różnią się między sobą m.in. sposobem chłodzenia skraplacza do lodu. Wyróżniamy urządzenia wykorzystujące:

• powietrze – ich zaletą jest oszczędność wody; dla sprawnego funkcjonowania urządzenia niezbędna jest odpowiednia wentylacja (nie nadaje się pod zabudowę ani do małych i gorących lokali gastronomicznych), powinno ono stać w odległości przynajmniej 15 cm od innych sprzętów i ścian; najlepiej sprawdzi się w klimatyzowanych pomieszczeniach,

• wodę – są nieco droższe w eksploatacji niż kostkarki chłodzona powietrzem, ale będą sprawnie działać w każdym pomieszczeniu (niezależnie od jego powierzchni i panującej w nim temperatury).

Kostkarki do lodu wykorzystujące powietrze zasysają do robienia lodu także różne zanieczyszczenia (pyłki, tłuszcz), dlatego muszą stać w pomieszczeniu dobrze wentylowanym. Są jednak bardziej przyjazne środowisku niż kostkarki chłodzone wodą. Powinniśmy pamiętać, że jakość wytwarzanego lodu oraz żywotność urządzenia w dużej mierze zależy od jakości wody. Należy korzystać tylko z wody miękkiej (dh poniżej 6 stopnia w skali niemieckiej), dlatego należy zaopatrzyć kostkarkę do lodu w specjalne filtry zmiękczające wodę. Urządzenie to trzeba też regularnie oczyszczać z osadu i dezynfekować – w przeciwnym razie produkowane kostki staną się mętne.

Jak wybrać kostkarkę odpowiednią dla naszego lokalu gastronomicznego?

Pierwszą kwestią jest przestronność pomieszczenia, w którym będzie pracować kostkarka do lodu. Jeżeli dysponujemy małą i gorącą kuchnią, to pozostaje nam jedynie urządzenie chłodzone wodą. Powinniśmy też zwrócić uwagę na lokalizację odpływu wody – jeśli jest w podłodze, to wystarczy kostkarka z odpływem grawitacyjnym, jeżeli znajduje się w ścianie, to prawdopodobnie do urządzenia trzeba będzie dokupić pompę.

Kolejną sprawą jest oszacowanie, ile kilogramów lodu potrzebujemy w ciągu dnia oraz w godzinach szczytu pracy naszego lokalu. W sprzedaży znajdziemy niewielkie kostkarki, które produkują kilkanaście kilogramów lodu na dobę, ale znajdziemy też i takie, które mogą wyprodukować aż 200 – 300 kg w ciągu dnia. Nie warto kupować bardziej wydajnego urządzenia, niż rzeczywiście potrzebujemy. 

Kostkarki do lodu o największej pojemności (powyżej 200 kg lodu) są potrzebne w dużych restauracjach, barach oraz pubach, w których sprzedaje się dużo alkoholu i innych napojów. Mniejsze urządzenia dobrze sprawdzą się np. w kawiarniach i innych mniejszych lokalach gastronomicznych, w których nie serwuje się wielu drinków. Średniej wielkości kostkarka (produkująca od kilkunastu do 200 kg lodu) będzie dobrym rozwiązaniem dla domów weselnych, gdzie jednocześnie bawi się wielu gości, ale zapotrzebowanie na kostki nie jest bardzo duże.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ