Kuchenka indukcyjna – jaką płytę wybrać? 

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Kuchenka indukcyjna to rodzaj płyty, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Nowoczesne płyty indukcyjne to wydajne elementy wyposażenia kuchni, które charakteryzują się szeroką gamą walorów. Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną i czym kierować się, szukając najlepszego modelu dla siebie i swoich bliskich? 

Najważniejsze zalety płyty indukcyjnej 

Na pierwszym miejscu listy walorów płyty indukcyjnej znajduje się ich wydajność oraz czas nagrzewania naczyń i ich zawartości. Miejsca na kuchence, w których ustawione są garnki, nagrzewają się wyjątkowo szybko, podczas gdy pozostała jej część zostaje zimna, co zdecydowanie wpływa także na poziom bezpieczeństwa urządzenia. Szybkie i precyzyjne nagrzewanie kuchenki pozwala na znaczne skrócenie czasu gotowania.

Ponadto płyta indukcyjna jest urządzeniem, które wyjątkowo łatwo można utrzymać w odpowiedniej czystości. Dzieje się tak głównie za sprawą jej gładkiej, jednolitej budowy, którą na co dzień wystarczy jedynie przecierać wilgotną ściereczką.  

 

Wybór płyty indukcyjnej – na co zwrócić uwagę? 

Aby spośród dostępnych na rynku płyt indukcyjnych wybrać tę, która najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom i oczekiwaniom, warto zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze cechy i parametry danego modelu. Jedną z najważniejszych cech mających kluczowe znaczenie w codziennym użytkowaniu urządzenia jest jego rozmiar oraz liczba pól grzewczych. Wśród nowoczesnych płyt indukcyjnych znaleźć można modele wyposażone w klasyczne okrągłe lub owalne palniki, jak również kuchenki z nietypowymi podwójnymi i potrójnymi palnikami czy palnikami typu brytfanna. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są także płyty bezstrefowe, które gwarantują znacznie większą swobodę użytkowania dzięki szerokiemu zakresowi powierzchni do gotowania.  

Wybierając płytę indukcyjną, powinniśmy również zwrócić uwagę na jej wymagania dotyczące zasilania. Większość modeli wystarczy podłączyć do klasycznego, jednofazowego gniazdka o mocy 230V, jednak na rynku znajdują się także urządzenia wymagające podłączenia do przyłącza trójfazowego o napięciu na poziomie 400V.  

Najważniejsze funkcje dodatkowe i udogodnienia 

Aby wybrana przez nas kuchenka indukcyjna spełniała wszystkie nasze oczekiwania, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na jej jakość i wydajność, ale także praktyczne funkcje dodatkowe, ułatwiające i usprawniające korzystanie z urządzenia. Do najpopularniejszych i szczególnie praktycznych należy między innymi funkcja umożliwiająca zaplanowanie automatycznego wyłączenia kuchenki. Udogodnienie to jest szczególnie przydatne dla osób zabieganych. Przydatną opcją jest także funkcja przyspieszająca nagrzewanie się pół grzewczych, a co za tym idzie skracająca czas przygotowywania potraw. 

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem jest także płyta indukcyjna wyposażona w dodatkowy palnik gazowy. Tego typu kuchenka gazowa indukcyjna to praktyczne połączenie oraz kompromis pomiędzy nowoczesnością i klasyką.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ