Pobór prądu przez sprzęty kuchenne – jak wypada na tle innych urządzeń domowych?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Ceny energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rosły. Aktualnie dotarliśmy do momentu, w którym są naprawdę wysokie, co może skłaniać do pewnych refleksji. Większość sprzętów, używanych w domu, czy to do gotowania, czy rozrywki, opiera się o prąd. Z tego względu warto poznać dokładny koszt ich eksploatacji w perspektywie jednego okresu rozliczeniowego, czy nawet roku.

 

Ceny energii w Polsce na rok 2024

Na sam początek rozmów o energii elektrycznej trzeba wspomnieć o tym, że rok 2024 będzie pod pewnymi względami nieco przyjaźniejszy dla gospodarstw domowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił bowiem już jakiś czas temu, że cena prądu dla tych domów i mieszkań, które zużywają mniej niż 2000 kWh rocznie, pozostanie bez podwyżek. Co więcej, gospodarstwa domowe, które obniżą swoje roczne zużycie o co najmniej 10%, otrzymają dodatkowe rabaty.

Czy spełnienie tych wymagań jest realne? Według Głównego Urzędu Statystycznego – jak najbardziej! Okazuje się bowiem, że w 2021 roku, średnio jedno gospodarstwo domowe zużywało około 1980 kWh energii elektrycznej w ciągu 12 miesięcy. Co jednak ważne, takie wyliczenia były możliwe przede wszystkim dzięki niższemu zapotrzebowaniu gospodarstw w miastach – te zużywają bowiem średnio 1740 kWh rocznie, podczas gdy domy i mieszkania na wsi, potrzebują około 2450 kWh rocznie.

 

Pobór prądu przez sprzęty domowe – za co płacimy najwięcej?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, jakim jest zużycie prądu przez sprzęty kuchenne, warto pochylić się nad tym, ile energii pobierają sprzęty, rozsiane po całym domu. To pozwoli miarodajnie ocenić, czy cena przyrządzania posiłków jest wysoka, czy jednak nie odbiega znacząco od eksploatacji innych urządzeń.

Laptop czy komputer stacjonarny klasy biurowej to jedne ze sprzętów, które znajdują się w niemal każdym domu. Ile kosztuje eksploatacja sprzętu, pozwalającego uruchomić maszyny sloty, obejrzeć ulubiony serial czy uczyć się? 3 godziny korzystania z takich urządzeń nie powinno pobrać więcej jak 0,3 kWh, co daje około 25 groszy. Koszt ładowania smartfona jest tak niski, że nawet ciężko ująć go w dziennym zestawieniu. Rocznie jednak, to urządzenie może pobrać około 2,5 kWh, czyli jakieś… 2 złote.

Choć coraz rzadziej korzystamy z medium, jakim jest telewizja, często sam telewizor wykorzystywany jest do np. serwisów streamingowych czy gry na konsoli. Dzienne użytkowanie tego sprzętu przez 3 godziny, to „wydatek” około 0,36 kWh, co przekłada się na kwotę mniej-więcej 30 groszy.

Stosunkowo często w gospodarstwach domowych używa się też pralki. Ta w przypadku mniejszych rodzin z pewnością robi około 2-3 prania tygodniowo. Jaki jest koszt takiej „przyjemności”? Na jeden cykl można przyjąć około 0,55 kWh, co daje kwotę około 40 groszy.

AGD i RTV w kuchni, czyli cena przyrządzania potraw

Jednym z najczęściej używanych sprzętów w kuchni jest oczywiście sama kuchenka. Przyjmując do obliczeń wykorzystanie nowoczesnej płyty indukcyjnej oraz gotowanie posiłku na dwóch palnikach przez 30 minut ciągiem, uzyskamy zużycie na poziomie około 2 kWh. W przeliczeniu na złotówki da to w przybliżeniu 80 groszy. Nietrudno zauważyć, że jest to najwyższa jak dotąd wartość i odpowiada za sporą część całościowego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Drugim z bardziej energochłonnych sprzętów w domowej kuchni jest oczywiście piekarnik. Średnia moc tego urządzenia to około 2000W, a co za tym idzie, każda godzina pracy tego sprzętu zużywa okrągłe 2 kWh, czyli jakieś 1,55 zł. Niektóre rzeczy można jednak przygotować w mikrofalówce, co znacząco obniża koszty – te urządzenia mają bowiem około połowę niższą moc, zatem i godzina ich użytkowania będzie około połowę niższa!

Co ciekawe, lodówka, choć chodzi 24 godziny na dobę, w skali rocznej nie zużywa nawet połowy tego, co indukcja! Dzienny koszt eksploatacji chłodziarko-zamrażarki klasy energetycznej A++ szacuje się na około 60 groszy.

Fani ciepłych napojów nie mają się czego obawiać, jeśli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne klasycznego czajnika elektrycznego. W przypadku tego urządzenia każda godzina również zużyje około 1,55 zł, jednak do zagotowania dwóch szklanek wody potrzeba jedynie kilka minut! Odczuwalne koszty mogą zacząć się zatem od poziomu… kilkudziesięciu szklanek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ