Poznaj zalety piekarnika parowego!

Ostatnio aktualizowane: 29.05.24

 

Piekarniki parowe to urządzenia często wykorzystywane przez profesjonalnych szefów kuchni w programach kulinarnych. Coraz częściej też decydujemy się na ich zakup do celów domowych. Stoisz przed wyborem nowego urządzenia i zastanawiasz się jak taki piekarnik działa i czy piekarnik z technologią pary może sprawić, że Twoje potrawy będą smaczniejsze i zdrowsze?

 

Jak działają piekarniki parowe?

Większość nowoczesnych piekarników parowych posiada zbiornik na wodę wewnątrz wnęki. Generator uzyskuje z wody parę, którą wtłacza do komory piekarnika. W piekarnikach Samsung gotowanie na parze odbywa się w specjalnym naczyniu, które jest dodawane w zestawie z piekarnikiem. Technologia ta nazywa się Steam Cook. Taka metoda gotowania w piekarniku umożliwia zachowanie większej liczby składników mineralnych oraz wartości odżywczych dostępnych w jedzeniu niż inne metody przygotowywania jedzenia. Zdrowy i pyszny posiłek gwarantowany!

Kolejna technologia pary o nazwie Steam Assist odpowiada natomiast za wspomaganie pieczenia przy użyciu pary. Za jej pomocą piekarnik wypełnia się parą, co sprawia, że potrawy są chrupiące na zewnątrz i jednocześnie soczyste w środku. Docenią to szczególnie osoby, które uwielbiają piec – para utrzymuje wilgoć wewnątrz ciasta, co sprawia, że w środku jest miękkie i puszyste, z efektem gładkiej, jednolitej skórki bez spieczenia na zewnątrz.

Poza zwykłymi piekarnikami oferującymi pieczenie parowe, Samsung oferuje połączenie pieczenia dwóch rzeczy jednocześnie, w tym jednej potrawy przy użyciu pary. Piekarnik z technologią Dual Cook Steam to dwie niezależne komory, w których można przygotowywać różne potrawy w inny sposób, a zapachy oraz smaki nie będą się mieszać. Dzięki czemu bez problemu można jednoczenie piec obiad z deserem, na przykład rybę z czekoladowym tortem. Potrawa w dolnej strefie może być pieczona przy użyciu pary lub gotowana na parze w specjalnym naczyniu.

 

Zalety piekarnika parowego

Gotowanie przy użyciu pary pomaga zachować naturalną teksturę żywności i wartości odżywczych. W przeciwieństwie do innych metod, takich jak gotowanie czy smażenie, nie wymaga wprowadzania do potraw innych produktów (jak olej). Dzięki czemu zachowują one swoje oryginalne smaki i konsystencję, wydobywając to, co w składnikach dania najlepsze.

Oprócz szybszego i bardziej równomiernego przygotowywania potraw, piekarnik parowy może też podnosić ich wilgotność, dzięki czemu nie będą zbyt przesuszone. Przygotowywanie jedzenia przy użyciu technologii pary trwa krócej niż w standardowym trybie, dzięki czemu będzie to bardzo wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla dużych rodzin.

W niektórych modelach piekarników Samsung, który jako jeden z niewielu producentów, oferuje wspomaganie pieczenia przy użyciu pary, gotowanie na parze w specjalnym naczyniu oraz czyszczenie pyrolityczne.

Podczas procesu pyrolizy wnętrze piekarnika rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, która wypala zabrudzenia i pozostałości potraw znajdujące się w komorze pieczenia. Po czyszczeniu w ten sposób, wystarczy przetrzeć szmatką wnętrze piekarnika, aby usunąć popiół i zabrudzenia.

Czy można używać funkcji pary do każdego przepisu?

Wspomaganie pieczenia przy użyciu pary można zastosować do wielu dań, w tym owoców morza i drobiu oraz do podgrzewania potraw. Świetnie nadaje się on również do pieczenia warzyw, ponieważ pomaga zatrzymać wilgoć i przyspieszyć proces ich przygotowania. Potrawy gotowane w ten sposób są mniej kaloryczne i mają podkreślony swój naturalny smak.

Wskazówka: piekarnik parowy świetnie sprawdzi się u osób, które lubią przygotowywać dużo ciast drożdżowych. Wspomaganie pieczenia przy użyciu pary sprawia, że ciasto wyrasta bezbłędnie, dzięki czemu można cieszyć się pysznymi wypiekami.

 

Co wziąć pod uwagę przy zakupie piekarnika parowego?

Wybór odpowiedniego piekarnika parowego zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Podczas szukania odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na:

• Pojemność: jeżeli planujesz często przygotowywać w nim duże ilości jedzenia, rozważ większy piekarnik, 

• Funkcje: sprawdź, jakie możliwości i rozwiązania oferuje piekarnik, na przykład Dual Cook Flex (podzielenie piekarnika na dwie niezależne części), Steam Assist, Steam Cook czy czyszczenie pyrolityczne,

• Design: upewnij się, że nowy sprzęt będzie pasował do wystroju Twojej kuchni.

 

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ