Turystyka w Polsce

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Pomimo niewielkiego w sumie przestoju spowodowanego pandemią koronawirusa, turystyka w całej Europie, a także i na świecie, ma się naprawdę dobrze i z roku na rok obroty w tej branży znacząco rosną. Wbrew powszechnemu mniemaniu, nasz kraj ma także mnóstwo pięknych miejsc i rejonów, które warto odwiedzić. Nie trzeba się koniecznie wybierać za granicę do Egiptu, czy na Maderę, żeby odpocząć w otoczeniu przepięknej przyrody lub zwiedzić urokliwe miasta.

Owszem, nasz kraj ma pewne braki, bo nie znajdziemy w nim na przykład fiordów do odwiedzenia, ani też nie wykąpiemy się w ciepłym morzu. Niemniej jednak mamy ogromną ilość wspaniałych atrakcji dla turystów — tylko warto je poznać! Właśnie kilka z najciekawszych miejsc zamierzamy Ci opisać w naszym dzisiejszym artykule.

 

Jeziora i pojezierza

Jeśli pomyślimy o jeziorach to pierwsze skojarzenie, jakie większość z nas będzie mieć, to Mazury. Jest to w pełni słuszne skojarzenie, bo trudno sobie wyobrazić jakikolwiek region pełen jezior w Europie piękniejszy od naszego Pojezierza Mazurskiego. Owszem, można znaleźć w Europie naprawdę malownicze jeziora, jak choćby słynne Como — ale ono jest tylko jedno. Na Mazurach natomiast przemieszczasz się od jednego jeziora do drugiego. Każde z nich jest inne. Gigantyczne jak Śniardwy przypominające nieco spokojne morze, a nie jezioro, malutkie i bardzo kameralne jak Miałkie, długie na kilkadziesiąt kilometrów i łączące się z innymi jak Tałty, Mikołajskie, czy Bełdany, wąskie rynnowe jak Kalejty… A każde z nich ma inną wodę, inną roślinność i po prostu wygląda zupełnie inaczej. Jedne są błękitne, inne zielone, jeszcze inne fascynują tajemniczą czarną wodą. Na Mazurach nie ma dwóch podobnych do siebie jezior i z pewnością nie ma w Europie piękniejszego pojezierza.

Mazury to jeszcze nie wszystko. W naszym kraju występują też liczne inne pojezierza, które może nie są aż tak znane, jak same Mazury, ale nie ustępują im urodą i tajemniczością. Na przykład Pojezierze Krajeńskie, Pomorskie, Iławskie, Chełmińsko-Dobrzyńskie i wiele innych. Czy znasz wszystkie? Na pewno nie — a to oznacza, że powinieneś mocno zastanowić się nad celem swojego kolejnego wypadu wakacyjnego.

 

Góry

Jeśli zaliczyłeś już jeziora lub preferujesz raczej tereny górskie, to w Polsce także znajdziesz przepiękne rejony. Oczywiście pierwszy punkt do zaliczenia to Tatry oraz liczne obowiązkowe pozycje do odhaczenia na liście miejsc do odwiedzenia. Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Giewont, a także wiele innych wspaniałych miejsc, przełęczy, szczytów, łąk i dolin. Jeśli uwielbiasz górskie wędrówki, to Tatry są idealnym miejscem dla Ciebie. To typowe góry wysokie, ze strzelistymi skalnymi ścianami, wysokimi żlebami i efektownymi iglicami. Jednocześnie nie są aż tak surowe i niedostępne jak Alpy — możesz nawet po krótkim przygotowaniu i zapoznaniu się z mapą przewędrować całe Tatry i rozkoszować się urokami górskich wycieczek.

Jeśli preferujesz nieco inne, ale równie malownicze pasma górskie, to nie możesz pominąć Pienin oraz kolejnej pozycji obowiązkowej, jaką jest spływ Dunajcem. Poza tym czekają na Ciebie Bieszczady, Beskidy, Karkonosze, Góry Świętokrzyskie… Każde z nich oferują coś zupełnie innego. Na przykład w Karkonoszach możesz zobaczyć najwspanialsze wodospady w Polsce, jak na przykład wodospad Podgórnej lub Kamieńczyka, odwiedzić wspaniałą przełęcz Okraj i obserwatorium na Śnieżce. O spływie Dunajcem w Pieninach już wspomnieliśmy, a w Beskidach czeka na Ciebie mnóstwo pięknych panoram z łatwych do zaliczenia szczytów, urocze wioski (znasz Kamesznicę?) i niezwykle malownicza dolina Soły.

Tak, polskie góry zaliczają się do najpiękniejszych w Europie. Trzeba je tylko odkryć.

Morze

Morze Bałtyckie kojarzy się każdemu z nas z kiepską pogodą, zimną wodą i wysokimi cenami. To prawda, aura nad Bałtykiem jest raczej kapryśna, a woda rzadko kiedy nadaje się do kąpieli. A jeśli już, to tylko dla naprawdę zatwardziałych miłośników moczenia się w morskiej wodzie. W zasadzie wakacje nad polskim morzem sprowadzają się do siedzenia na plaży (o ile nie pada) pod parasolem i za parawanem, z telefonem i graniem w kasyno internetowe — bo niewiele innego da się zrobić.

Wystarczy spojrzeć na Bałtyk nieco z boku, żeby dostrzec, że jest to naprawdę niezwykłe morze. Przede wszystkim jednak nie należy oczekiwać od niego spokojnej, ciepłej i błękitnej wody. To błąd. Bałtyk to typowe morze dla północy naszego globu, czyli burzliwe, zimne, o szybko zmieniającej się pogodzie, fali i warunkach. Jeśli więc zaczniesz obserwować wodę w naszym morzu, zamiast narzekać, że jest zimna, to szybko dostrzeżesz, że na przestrzeni raptem jednego dnia może zmieniać ona barwy z błękitnej na granatową, zieloną, szarą, a nawet czarną… Wszystko zależy od tego, jak świeci aktualnie słońce i jakie chmury płyną po niebie.

No i najważniejsze jest to, że mamy w Polsce najpiękniejsze plaże w Europie. Żaden inny kraj nie może pochwalić się linią brzegową wynoszącą aż 524 kilometry i składającą się wyłącznie z przepięknych, szerokich na kilkadziesiąt (a w niektórych miejscach nawet na kilkaset) metrów plaż wysypanych białym i żółtym, drobnym piaskiem. Podobnie wygląda dno morskie przy brzegu. Także jest piaszczyste. Czy byłeś kiedyś w Chorwacji? Pamiętasz tamtejsze morze? Owszem, przyznajemy, że jest wspaniałe. Błękitna woda, ciepła, można pływać do woli. Ale plaże są po prostu fatalne. Ostre kamienie, szorstki żwir, skaliste podłoże z ostrymi krawędziami tnącymi stopy jak brzytwa. Bez specjalnych butów na grubej podeszwie nie dasz rady pochodzić sobie po chorwackiej plaży. A teraz przypomnij sobie bałtycki piasek. Widzisz różnicę?

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ