Wybieramy gofrownicę

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

Pozornie łatwe zadanie, bo przecież każdy wie jaka gofrownica powinna być…. Do czasu, gdy przyjdzie wybrać konkretne urządzenie. Zatem jakie cechy gofrownicy są istotne i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Moc

Zależy ona ściśle od tego jakie przeznaczenie mamy dla kupowanego urządzenia. Gdy poszukujemy urządzenia do przygotowywania posiłków w domu, to w naszej sferze zainteresowania powinny być urządzenia o mocy do 700 do 1200 W. Zawsze też trzeba mieć świadomość, że wraz z mniejszą mocą gofrownica oferuje mniejszą powierzchnię płyt grzewczych. Wielu użytkowników zatem preferuje gofrownice o optymalnych parametrach, które gwarantują oszczędność energii, ale też oferują wystarczający rozmiar płyt i wybiera urządzenia o mocy od 800 do 1000 W. Do wyposażenia gastronomicznego potrzeba natomiast urządzeń o większej mocy, zdolnych pracować bez przerwy dłuższy okres czasu. Tu moc zaczyna się od 1500 W. Natomiast punkty, których praca polega na ciągłym wykorzystywaniu gofrownicy, powinny poszukać urządzeń o podwojonej mocy, na przykład 2 x 1500 W czy 2 x 2000 W. Taki sprzęt jest zasilany dwoma przewodami elektrycznymi i może pracować w trybie ciągłym, jest też bardzo wydajny. 

 

Powierzchnia płyt

W zależności od użytego materiału przy produkcji płyt grzejnych mają one nieco inne właściwości. Najtrwalsze to płytki wykonane z żeliwa. Są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne i dość łatwo się je czyści. Jednak płytki te nie są idealne, jeśli chodzi o przywieranie ciasta. Dobrze jest więc przed pieczeniem pokryć je cienką warstwą tłuszczu, aby gofry łatwo dało się po upieczeniu wyjąć. Bardzo często stosowane płytki teflonowe pozwalają na przygotowanie gofrów całkiem bez tłuszczu, bo teflon nie powoduje trudności przy wyjęciu gofra z formy. Właściwości teflonu wręcz są takie, że ciasto po upieczeniu samo odchodzi od teflonowej formy. Jednak teflon to bardzo delikatna powierzchnia i użytkownik musi zachować ostrożność przy czyszczeniu płytek. Bardzo łatwo je zarysować. A powłoka, gdy uszkodzona przekazuje do pożywienia niezdrowe substancje. Najnowszą powłoką jest wykorzystanie płytek ceramicznych, które się równomiernie nagrzewają i nie powodują przywierania ciasta. Są one również odporne na uszkodzenia. Ich cechą jest też wrażliwość na zmiany temperatury, zatem nie należy gorących płyt poddawać działaniu na przykład zimnej wody. 

 

Kształt gofrów

Może to drugorzędna kwestia, jednak dla wielu istotna, zwłaszcza, gdy gofry przygotowujemy dla dzieci. Najbardziej powszechne są urządzenia piekące przekąski o klasycznym wymiarze i kształcie prostokąta. Jednak na rynku nie brakuje również bardziej fantazyjnych kształtów. Wśród gofrownic znajdziemy takie, które upieką gofry w kształcie serc, buziek czy różnych zwierzątek. 

 

Wielofunkcyjność

Użytkownikom o małych przestrzeniach kuchennych może zależeć na zakupie urządzenia, które będzie pozwalało na kilka zastosowań. Wśród gofrownic znajdziemy urządzenia, które służą wyłącznie do przyrządzania gofrów, lub takie, które potocznie nazwane zostały 2w1. Zwykle takie urządzenie to obok gofrownicy również opiekacz i toster. Wystarczy szybka wymiana wkładu grzejnego – wewnętrznych blaszek i zmienia się funkcjonalność urządzenia. 

 

Obudowa

Chcąc kupić trwałe urządzenie warto też przyglądnąć się jego obudowie. Materiał jej wykonania stanowi o żywotności urządzenia. Chcąc wybrać model, który posłuży nam wiele lat postawmy na obudowę metalową, najlepiej ze stali nierdzewnej. Istotny będzie też fakt przechowywania gofrownicy zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Właściciele małych kuchni i wąskich szafek z pewnością łatwiej ją umieszczą w swoim mieszkaniu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ